Gebelikte 12. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Ocak 21, 2013 41

12. Hafta Gebelik Anne

Sesli Dinle

gebelikte kusma listeGebelik 3 aylık dönemlerden (trimester) oluşur. 12. haftanın sonunda gebeliğin ilk trimesteri bitmiş olur. İlk üç aylık dönemde düşük riski ve en sıkıntılı dönem olduğu için ilk trimesterin sona ermesi anne adayları için daha rahat bir döneme girmelerinin başlangıcıdır. Bu dönemde mide bulantılarınızın ve kusmalarınızın azalmasıyla mide yanma ve ekşime şikayetleriniz artabilir. Memelerde hassasiyet devam edebilir. Gebeliğiniz boyunca plasenta, mideyi yemek borusundan ayıran kapakçıkları rahatlatmaya yarayan progestereon hormonu üretir. Yatış pozisyonuna geçtiğiniz zaman, giderek büyüyen rahminiz mideniz üzerinde basınç yaptığı için mide asitleri boruya kaçarak sizde bir yanma hissi olur.

Bu haftalarda kan hacminin artmasıyla baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetleriniz fazlalaşabilir. Karnınızda koyu renkli çizgi (Linealinea nigrea liste nigra) belirmeye başlayabilir. Kilo artışlarınız 1-1,5 kg. olabilir. Uterusun ve diğer genital organların bulunduğu kemik çatısı yani pelvisten uterus yukarı doğru hareket etmeye başlar. Böylelikle mesane üzerindeki baskı ortadan kalkar ve sık idrara çıkma şikayetleriniz azalır. Cildinizde sivilce ve çillenme gibi değişiklikler olabilir. Hanımların saç bakımları için bitkisel içerikli maddelerin kullanılması önerilir. Kimyasal içerikli maddelerin gebelikteki etkileri pek bilinmemektedir.

12. Hafta Gebelik Bebek

Sesli Dinle

12 hafta gebelik listeBebeğinizin boyu 6-7 cm. (baş-popo uzunluğu), ağırlığı ise 10-15 gr. kadardır. Bebeğin tüm organları şekillenerek oluşmuştur. Yüzü insan görünümündedir. Hızla gelişen bebeğiniz, bağırsakları göbek bağından karın boşluğuna doğru harekete geçer, böbrekleri mesanesine doğru idrar salgılamaya başlar. 12. haftada plasenta hormon üretmektedir. Bebeğinizin refleksleri gelişir ve ağız emme hareketini yapmaya başlar. Amniotik sıvıyı yutar, bağırsaklar tarafından emilir ve idrar olarak böbreklerden süzülmeye başlar. Artık el parmaklarını hareket ettirebilecek şekilde eller tamamen gelişmiştir, ayak parmaklarını kıvırmaya başlayacaktır. Göz kasları gelişmiştir. Dil tomurcuğu belirginleşmiş, ses telleri oluşmuştur. 12. haftada sinir hücreleride hızla çoğalmaya başlar. Sinir hücreleri arasındaki bağlantı ve teması sağlayacak beyin sinapslarıda hızla oluşmaya başlar. Gözleri kafasının yanlarından ön kısma doğru gelmeye başlar ve artık kulakları tam yerindedir. Dış genital organları şekillenmeye başlar, bir iki hafta içerisinde ultrason ile cinsiyeti ayırt edilebilecek hale gelir. Gelişiminin büyük bir kısmını tamamlayan bebek, hızla güçlenerek büyümektedir. Bebeğiniz artık bir insan şeklini almaya başladı.

12. Hafta Gebelik Sağlık

Sesli Dinle

hafta hafta hamilelik plates listeAnne adayları ağrısız doğum yapmak istiyorsanız egzersiz yapmanız şart. Gebelikte egzersiz ayrı bir önem taşır ve günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olmalıdır.
Rahat bir doğum için pilates yapılması önerilmektedir. Pelvis (leğen bölgesi) bölgesinde ağrı, kas gerginlikleri var ise özellikle pilates yapılması doğru bir seçenek olacaktır. Modifiye pilateste özellikle omurgaya stres bindirmemek için alınan nötral omurga pozisyonunda, pelvik taban kasları ve en derin karın kasının aktive olması sağlanır. Bu nedenle bu kasların kuvvetini devam ettirmek doğumu daha da kolaylaştırır. Çoğul gebelik , hipertansiyon, kalp rahatsızlığı, vajinal kanama, nefes darlığı, baş dönmesi, baş ağrısı, göğüs ağrısı, kas yorgunluğu gibi şikayetleriniz olursa egzersiz yapmaya ara verin ve mutlaka doktorunuzla iletişime geçin. Şayet pilates gibi egzersiz yapmaya zamanınız yok ise en azından günlük yürüyüşler yapın.

12. Hafta Gebelik Beslenme

Sesli Dinle

geblikte beslenme listeGebelikte bilinçli, düzenli ve dengeli beslenme sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek için çok önemlidir. Bebeğiniz anne karnında 40 hafta boyunca annenin beslenmesine bağlı olarak gelişir. Gebelik dönemi protein, mineral ve vitamin ihtiyaçlarının arttığı bir dönemdir. Sebze, meyve, süt ürünleri, et ve balıklardan oluşan düzenli ve sağlıklı beslenmeniz tavsiye edilir.
Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 5 )
 • geblikte beslenme liste
 • hafta hafta hamilelik plates liste
 • 12 hafta gebelik liste
 • gebelikte kusma liste
 • linea nigrea liste

41 Yorum »

 1. nazan Mart 16, 2015, 10:20 pm - Reply

  12 haftalik hamileyim öğrendigim den bu yana kabizlik cekiyorum ne zaman gecer.

  • Gebelik Haftaları Mart 19, 2015, 11:54 am - Reply

   Merhaba @Nazan
   Değişen hormonların etkisiyle gebelikte kabızlık beklenen bir durumdur. Düzenli ve dengeli beslenmeniz önerilir. Günün belli saatinde olsada olmasada tuvalete oturmak 15-20 dakika vakit geçirmek zamanla düzelmesine yardımcı olur.

 2. Esra Şubat 16, 2015, 12:40 am - Reply

  Mrb…
  31:03:1988 doğum tarihim son regli tarihim 5Aralık tüp bebek benimki transfer 24Aralık cinsiyet merak ediyorum da ;)
  Teşekkür ederim !!!

  • Gebelik Haftaları Şubat 17, 2015, 1:12 pm - Reply

   Merhaba @Esra
   Normal Yaşınız 26.
   Mart ve Sonrası Doğduğunuz için
   Yaşınıza +1 Eklendi
   Çin Takvimine Göre Gebelik Yaşınız 27.
   Çin Takvimine Göre Çocuğunuzun Cinsiyeti Erkek
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Unutmayınız ki bu takvim Çinlilerin batıl inancıdır ve eğlence amaçlı kullanılmaktadır.
   Bebeğinizin cinsiyetini bizimle paylaşırsanız seviniriz.

 3. arife Şubat 10, 2015, 1:34 pm - Reply

  Merhaba.. Dgm tarihim 14.subat.1978.
  16 kasim 2014 gebelik baslangic tarihim. Bebegimin cinsiyeti ne olabilir? Ayrica 12 haftalikken cinsiyet belli olabiliyormu? Tesk.ler

  • Gebelik Haftaları Şubat 13, 2015, 10:55 am - Reply

   Merhaba @Arife
   Normal Yaşınız 36.
   Yaşınıza +1 Eklendi
   Çin Takvimine Göre Gebelik Yaşınız 37.
   Çin Takvimine Göre Çocuğunuzun Cinsiyeti Erkek
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Unutmayınız ki bu takvim Çinlilerin batıl inancıdır ve eğlence amaçlı kullanılmaktadır.
   Bebeğinizin cinsiyetini bizimle paylaşırsanız seviniriz.

 4. özge Şubat 4, 2015, 6:35 pm - Reply

  Merhaba ben 12 haftalık hamileyim ve iki gün sonra da ayrintili USG ye gireceğim. Doktorun bunun gerekli olduğunu söyledi ama henüz erken değil mi çünkü gebeligimle ve bebekle ilgili bir problem yok. Yardimci olursanız sevinirim. Teşekkürler…

  • Gebelik Haftaları Şubat 6, 2015, 2:22 pm - Reply

   Merhaba @Özge
   Doktorunuz gerekli gördüğü taktirde yaptırmanız gerekir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 5. Özlem Ocak 21, 2015, 11:01 pm - Reply

  Merhaba benim dogum tarihim 4 haziran 1987. Son adet donemimin ilk gunu 21 aralik 2014. Çin takvimine gore bebegimin cinsiyetini hesaplayabilir misiniz?
  Tesekkurler

  • Gebelik Haftaları Ocak 23, 2015, 11:49 am - Reply

   Merhaba @Özlem
   Normal Yaşınız 27.
   Mart ve Sonrası Doğduğunuz için
   Yaşınıza +1 Eklendi
   Çin Takvimine Göre Gebelik Yaşınız 28.
   Çin Takvimine Göre Çocuğunuzun Cinsiyeti Kız
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Unutmayınız ki bu takvim Çinlilerin batıl inancıdır ve eğlence amaçlı kullanılmaktadır.
   Bebeğinizin cinsiyetini bizimle paylaşırsanız seviniriz.

 6. feride toprak Aralık 3, 2014, 9:00 pm - Reply

  merhaba. ben 12 haftalık ikizlere hamileyim ve iştah kaybım sona ermedi hala devam ediyor hiçbir şey canım istemiyor ve ayrıca aşırı bulantılarımdan dolayı 2 günde bir acilde yanlış değilsem ZOFER diye bir serum veriyorlar rahatlıyorum. bu serumların bebeğe bir zararı varmı ve bu durum ne zaman geçer bide 12. haftada ense kalınlığı ölçüm testi varmış ikizler için bu konuda bilgi verebilirmisiniz

  • Gebelik Haftaları Aralık 4, 2014, 1:02 pm - Reply

   Merhaba @Feride Toprak
   Acilde size ve bebeğinize zarar vermeyecek tedavi yöntemi uygulanır. 12. haftadan sonra mide bulantılarınız giderek azalır.
   Bu haftadan itibaren zeka testi olan 11-14 hafta tarama testi olarak bilinen ikili tarama testini mutlaka yaptırmalısınız. Bu haftalarda bebeğinizin ense kalınlığı ultrasonda ölçülüyor ve beraberinde kanda ölçülen bazı değerler ile birlikte Down sendromu riski belirleniyor.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 7. goncagul Kasım 6, 2014, 1:34 pm - Reply

  Mrb ben 11 hafta 4 gunluk hamileyim herseyim normal gidiyo ama bebegim 4.57 bazi kişiler cok kucuk gelismemis diyolar bende korkuyorum yardimci olursan sevinirim

  • Gebelik Haftaları Kasım 7, 2014, 10:27 am - Reply

   Merhaba @Goncagül
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 8. emine Eylül 20, 2014, 12:49 pm - Reply

  12.haftadayim ve üç haftadir kanama oluyorum ve son zamanlarda artti ne yapmaliyim yataktan kalmiyorum ilacimi kullaniyom

  • Gebelik Haftaları Eylül 23, 2014, 12:08 pm - Reply

   Merhaba @Emine
   kanama ve leke şikayetleriniz için mutlaka kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız.

 9. kezban cn cn Eylül 20, 2014, 8:19 am - Reply

  mrb ben 11 haftalık evliyim eşimle kanım uyuşmuyor hap kullanıyorum progestan 200mg yumşak kapsül sizce bebegimde bie sorun olurmu bide eşime bagrıyorum çabuk sinirleniyor bide en çık canım tatlı ekşi limon acı turşu çekeiyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşkrlr :=)

  • Gebelik Haftaları Eylül 22, 2014, 12:06 pm - Reply

   Merhaba @Kezban cn cn
   Gebelik döneminde kullanılabilen ilaç tedavisi uygulanabilir. Doktorunuz ona göre ilaç vermiştir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 10. gökben Ağustos 19, 2014, 4:53 pm - Reply

  12 haftalık hamileyim ve 10 aylık bi kızım var kızım hala emiyor herkes emzirme ikisinede zararlı diyorlar ama kızım emmeyince uyumuyo doymuyo napıcamı bilmiyorum

  • Gebelik Haftaları Ağustos 21, 2014, 2:05 pm - Reply

   Merhaba @Gökben
   Sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenerek vücudun ihtiyacı olan gıdayı alabilen gebe annelerin emzirmesinde bir sakınca gözükmemektedir.
   Şayet anne zor bir gebelik geçiriyorsa veya erken doğum riski varsa emzirmenin bırakılması önerilebilir.
   Doktorunuza danışmada fayda var.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 11. arzu Ağustos 19, 2014, 4:43 pm - Reply

  Merhaba ben 12 haftalık 3 günlük hamileyim bu güne kadar hiç bulantım olmadı bidee büyük tuvalete çok gidiyorum acaba bu normal mi…

  • Gebelik Haftaları Ağustos 21, 2014, 2:02 pm - Reply

   Merhaba @Arzu
   Değişen hormonların etkisiyle gebelik bulguları anneler arasında farklılık gösterebilmektedir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 12. Yasemin Temmuz 27, 2014, 6:56 pm - Reply

  11 haftalık hamileyim aşırı mide bulantım ve kusmalarım var. Baş ağrım oluyor . Süt içemiyorum. Inşallah bebeğimin sağlığında bir sıkıntı yoktur.

  • Gebelik Haftaları Temmuz 31, 2014, 12:18 pm - Reply

   Merhaba @Yasemin
   Gebelik döneminde bulantı, kusma gibi belirtiler sağlıklı bir gebelik geçirdiğinizin müjdecisidir. Bebek kendisi için lazım olan tüm besin ihtiyacını anneden karşılar.
   Az ve sık aralıklarla yemek yiyin, bol sıvı tüketin, mevsim sebzesi ve meyvesi tercih edin, kalsiyum yönünden zengin süt ve süt ürünleri bol bol tüketin.
   sigara, alkol ve kafein içeren şeylerden uzak durun.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 13. MİNE Temmuz 23, 2014, 10:48 am - Reply

  Merhaba 10 haftalık hamileyim kusmam henüz hiç olmadı ama tiskinmlerim ve hafif bulantılarım oldu yanlız iştahım pek yok canımın istediği birşey olursa güzel yiyorum onun dışında az yemek yiyorum ama gün içerisnde sürekli meyve tüketiyorum.Aynu zamnada sürekli uykum geliyor,halsizlık ve yorgunlukda var yarın doktora kontrole gidecem bakalım hayırısı umarım bebek iyidir herşey yolundadır.

 14. dlk Temmuz 16, 2014, 11:23 am - Reply

  12 hafta 2 günlük gebeyim bebğim 56.32 mm ve kilo artışım neredeyse hiç olmadı bu normal mi

  • Gebelik Haftaları Temmuz 17, 2014, 1:19 pm - Reply

   Merhaba @Dlk
   Gebeliğin ilk 3 ayında bulantı ve kusma sebebiyle anne adayları kilo alamaz hatta kilo bile verirler. Bebek kendisi için lazım olan tüm besin ihtiyacını anneden karşılar. Sonrasında ise kilo alamamanın nedenin araştırılması gerekir, bu konuda mutlaka doktorunuzdan yardım almalısınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 15. Tuba Hayat Temmuz 13, 2014, 4:10 pm - Reply

  Merabalar Ben 12 hafta 2 günlük gebeyim ve gebeliğimi çok gec öğrendim gebeliğimin başlarında Yoğun şekilde antibiyotik kullandım ve diş çektirdim ayrıca saçlarımıda boyatıyordum düzenli olarak bunlar bebeğime zarar vermişmişdir çok merak ediyorum Tesekkürler

  • Gebelik Haftaları Temmuz 15, 2014, 9:24 am - Reply

   Merhaba @Tuba Hayat
   Kullanılan ilaçların bebek üzerindeki olumsuz etkileri konusunda kesin bir şey söylemek oldukça zordur. Farklı farklı etkiler oluşturabilir veya oluşturmazlar. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 16. selda av. Temmuz 8, 2014, 6:43 am - Reply

  Merhaba ben 12 haftalik gebeyim. Fakat göğüs hassasiyetim,agri,sizi acima gibi belirtilerim tamamen yok oldu bu normal bir durummudur? Tesekkurler…

  • Gebelik Haftaları Temmuz 8, 2014, 11:06 am - Reply

   Merhaba @Selda av.
   gebelik bulguları anneden anneye farklılık gösterebilir.

 17. aybuke Temmuz 3, 2014, 1:46 pm - Reply

  ben 13 haftalık hamileyim karnım hiç yok acaba normalmı birde bebeğim çok aşağıda otuduğumda kasık ağrısı yaşıyorum cvp lütfen

  • Gebelik Haftaları Temmuz 4, 2014, 2:15 pm - Reply

   Merhaba @Aybuke
   14.15. gebelik haftasında ancak dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuz anlaşılır. Gebelikte kasık ağrısı beklenen gebelik bulgusudur.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 18. ayse.. Haziran 25, 2014, 5:30 pm - Reply

  merhaba. ben 12 haftalık hamileyim ve işteh kaybım sona ermedi hala devam ediyor hiçbir şey canım istemiyor bu durum ne zaman geçer.?

  • Gebelik Haftaları Haziran 27, 2014, 12:00 pm - Reply

   Merhaba @Ayse..
   13. Haftadan sonra artık mide bulantıları, kusmalar yavaş yavaş geçtiği için anne adayı eski enerjisine kavuşur. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 19. kubraa Haziran 22, 2014, 2:52 pm - Reply

  Ben 12 hafta 3 günlük hamıleyım ılk aydaan buyana halen mıde bulantılarım devam edıyo ama sabh uyandgmda fazla oluyo gün ıcnde olmuyo karnım hafıf çıktı çok mutluyum allh ısteyen herkese versın heyecanla karnmda oynayacağı günü bekliyorum ….,,

  • Gebelik Haftaları Haziran 24, 2014, 10:12 am - Reply

   Merhaba @Kübraa
   Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde belirtileriniz değişebilir, bulantılarınız azalabilir,
   Gebeliğin ilk 3 ayında bulantı ve kusma sebebiyle anne adayları kilo alamaz hatta kilo bile verirler.
   Bebek kendisi için lazım olan tüm besin ihtiyacını anneden karşılar.
   Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde mide bulantılarınız azalacaktır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 20. kübraaa Haziran 8, 2014, 3:13 pm - Reply

  merhaba. ben 12 haftalik hamileyim cok rahatim bugune kadar bulantim kusmam hic olmadi. hic hastaneye gidip serum yemedim. insallah butun anne adaylarinin nole rahat hamilelik gecirmesin diliyorum.

 21. Kübra Eylül 26, 2013, 1:27 pm - Reply

  Ben de 11 haftalik gebeyim 2 hamilelim kizim 1 bucuk yasinda ce busene hamilelim kaldim inanini cok Zor geçiyor ilk dönem hamilelik ilk 3 ay bulantı kusma baş dönmesi kalp carpıntısı ayak ta. Durdumda bayılma gibi samptomlar ama RABBİM sabrını veriyor güzel RABBİM bütün Anne olmak isteyen herkese nasip eylesin…

Yorum Bırakın »