Gebelikte 17. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Ocak 25, 2013 36

17. Hafta Gebelik Anne

Sesli Dinle

gebelikte iştah artışı listeDışardan bakıldığında hamile olduğunu anlaşılır durumdadır. Karnınız iyice belirginleşmiştir. Elinizle dokunduğunuzda rahatlıkla hissedebilirsiniz. Bu döneme kadar 2,5-5 kilo almanız normal sayılır. İştah artışınız başlar. Bebeğiniz bu haftadan itibaren daha hızlı büyüyecek ve sizde bu sebeple daha hızlı kilo almaya başlarsınız. Kalça ve bacak kısımlarında genişleme olabilir. Bu dönemlerde eskiye nazaran daha fazla terlersiniz. Rahminizin yukarı doğru büyümesi ve rahim bağlarında gerilme olduğundan kasıklarınız da ağrı hissedebilirsiniz. Vajinal akıntılarınızda artış olabilir  Kloasma denilen yüzde koyu renkli lekelenmeler ortaya çıkmaya başlar. Doğumdan sonra kendiliğinden kaybolur. Memeler süt salgısı için hazırlandığından iyice büyürler. Mide de ekşime, kabızlık ve şişkinlik gibi şikayetleriniz devam edebilir. Karın çatlaklarınız içinde çatlak önleyici kremler veya kakao yağı kullanmaya devam edin.

17. Hafta Gebelik Bebek

Sesli Dinle

17 hafta gebelik listeBebeğinizin 17.haftada baş popo uzunluğu 12-13 cm. ağırlığı ise 140 gr. civarındadır. Bebeğinizin yumuşak kıkırdak yapısı kemiğe doğru dönüşmeye başlıyor. Göbek kordonu giderek güçlenir ve kalınlaşır. Cilt altı yağ dokusu giderek artar. Artan yağ dokuları doğumdan sonra bebeğinizin ısı düzenlenmesi için kullanılacaktır. Refleksleri iyice artmıştır. Bebeğin içerisinde yüzdüğü sıvı artık akciğerlerinden alınan sıvılar ve böbrekten atılan idrardan oluşur. Bu sıvı bebek tarafından yutularak akciğerler ve mide barsak sisteminden dolaşıma geçer ve böbrekler tarafından idrar şeklinde tekrar kese içine atılır. Bebeğinizin karaciğeri kan yapımı, safra yapımı gibi bazı görevlere başlar. Saç, kaş ve kirpikleri iyice belirginleşmiştir. Artık bebeğinizin bir ayak izi var.

17. Hafta Gebelik Sağlık

Sesli Dinle

amnio sentez listeAmniosentez neden, niçin yapılır ? Anne adayından alınan kan örneğinden 11.-14. haftada yapılan ikili testte ve 16.-20. haftada yapılan üçlü testte, ultrasonda down sendromu  riski veya diğer kromozom bozuklukları değerleri yüksek çıkmışsa 16-18. haftalarda amniosentez testi yapılması istenir. Amniosentez, bebeğin içinde yüzdüğü amnio sıvısından numune alma işlemidir. Bir perinatolog tarafından yapılması önemlidir. Eğer anne adayı daha önceki doğumlarda genetik anomali hastalığı olan bir çocuk doğurmuşsa, ailede kromozom bozukluğu olan biri varsa, anne adayının yaşı yüksek ise, test ve ultrason sonuçlarında herhangi bir risk saptanmışsa bebeğin kromozomlarına bakmak için amniosentez uygulanır.

17. Hafta Gebelik Uyku Problemi

Sesli Dinle

uyku problemi listeBir çok anne adayı gebelik döneminde uyku problemi yaşayabilir. Hamileliğin ilk dönemlerinde vücuttaki hormon değişikliklerinden dolayı sürekli uyku hali olur. Hamilelik ilerledikçe bu kez de uykusuzluk problemleri ortaya çıkar. Buna bir çok şey neden olabilir. Akşam saatlerinden sonra kahve, çay, kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durun. Her gün aynı saatlerde yatmaya çalışın. 1 bardak ılık süt için. Ilık bir duş alın. Yatmadan önce ara öğün olarak hafif bir şeyler atıştırın. Bu hem bulantılarınız var ise bastıracaktır. Düzenli egzersiz yapın.
Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 4 )
 • uyku problemi liste
 • amnio sentez liste
 • 17 hafta gebelik liste
 • gebelikte iştah artışı liste

36 Yorum »

 1. cansu Nisan 13, 2014, 7:01 am - Reply

  16 haftalık hamileyim doktor kontrolüme daha 4 gün var bebekte günde iki kez kasılma hissediyorum göbeğimin altında top gibi sertleşiyor bol su da alıyorum bu neden olabilir acaba biraz sağa sola dönünce geçiyor genelde sabah uyandığımda oluyor cevabınızı bekliyorum inş. kötü bir durum yoktur :(

  • Gebelik Haftaları Nisan 14, 2014, 10:54 am - Reply

   Merhaba @Cansu
   Gebelik döneminde kasılmalar beklenen bir durumdur.
   Kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 2. Ece Mart 24, 2014, 4:23 pm - Reply

  Merhaba;
  Bu soruyu doktoruma sormam gerekirdi ancak şu an kendisine ulaşamadığımdan dolayı sizlere danışmak istedim.16+3 hamileyim.Doktorum son kontrolümde plesantamın önde olduğunu söyledi,ancak başka bir açıklama yapmadı.Herhangi bir tehlike olsaydı belirtirdi diye düşünüyorum ama kafama yine de takıldı.Böyle bir durumda bebek ve anne sağlığı açısından risk varmıdır?

  • Gebelik Haftaları Mart 25, 2014, 10:35 am - Reply

   Merhaba @Ece
   Hamileliğin 20. haftasından önce ultrasonla plesenta previa tanısı konulmamalıdır. Nedeni
   gebelik ve dolayısıyla rahim büyüdükçe plasenta serviksi kapatmayacak şekilde yukarı çekilir.
   Kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. Selma Mart 21, 2014, 7:34 pm - Reply

  Merhaba midede çıkan bakterinin düşmanı kefirdir benim de mide sorunum büyüktü .. Kefir kullanıyorum ..sebze yemekleri ve bol yoğurt ..kefirin bakteriyi yok edici durumu varmış .. Araştırın derim..

 4. Sevda Mart 17, 2014, 6:10 pm - Reply

  Merhaba ben ikili tarama testi yaptırdım trısomy 21 riski 1.88 çıktı bu normal bir degermı lütfen yardım,ci olun riskli dediler cok korkuyorum ;(

  • Gebelik Haftaları Mart 18, 2014, 3:07 pm - Reply

   Merhaba @Sevda
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir.
   Testleri düzenli ve zamanında yaptırmanız önemlidir.

 5. Ceyda Mart 15, 2014, 6:55 pm - Reply

  17+ 2 haftalik hamileyim ayak agrisi yaklasik 3 haftadan fazla var magnezyum 375 kulandim banamisin demedi birde hamileligmden buyana sürekli burnum tikanik grip seklinde sizce normalmi ne yapmam lazim simdiden tskler

  • Gebelik Haftaları Mart 18, 2014, 11:44 am - Reply

   Merhaba @Ceyda
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 6. gamze Mart 5, 2014, 9:18 am - Reply

  mrblar. bebeğim bugün 19+1 günlük 3 hafta önce kız dendi. geçen gün gittiğimde oğluşumun olcağını söylediler. 18+3 günlük gebeyken bebeğimin kilosu 182gr. çıktı. kilosu normal mi acaba? bende fazla kilo almadım hatta gayet rahat ve sağlıklı beslenmeme rağmen 2 kg vermişim.

  • Gebelik Haftaları Mart 5, 2014, 9:28 am - Reply

   Merhaba @Gamze
   18 gebelik haftasında bebeğinizin ortalama kilosu 200 gr. kadardır.
   Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kilo artışınız hızlanır.
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 7. sevimnaz Mart 5, 2014, 8:41 am - Reply

  Merhaba doktor cinsiyetine erkek dedi ama emin degil .13 hafta lik suan

 8. yet Mart 3, 2014, 12:05 pm - Reply

  Merhaba, 17 haftalık hamileyim midemde helikobakteri pilori çıktı ve tek tedavisi antibiyotik olmasına rağmen ilaç kullanamıyorum doktor famodin ve renni kullanabilirsin dedi ancak etki etmiyor bitkisel olarak ne kullanabilirim teşekkür ederim…

  • Gebelik Haftaları Mart 3, 2014, 3:25 pm - Reply

   Merhaba @Yet
   doktorunuzun önermediği hiç bir ilacı kullanmayınız. Kullanılan ilaçların bebek üzerindeki olumsuz etkileri konusunda kesin bir şey söylemek oldukça zordur. Farklı farklı etkiler oluşturabilir veya oluşturmazlar. Bitkisel olarak net bir şey söylemek doğru olmaz. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 9. merve yıldız Şubat 28, 2014, 7:51 pm - Reply

  gebeliğin 22. haftasında 4d ultrason şartmı neden çekilir ?

  • Gebelik Haftaları Mart 3, 2014, 12:45 pm - Reply

   Merhaba @Merve Yıldız
   4 boyutlu ultrason yapılması şart değil, detaylı ultrasonografidir.

 10. banu Şubat 25, 2014, 2:56 pm - Reply

  Anneler için bütün bu sorulara cevap verdiyniz için çok teşekkür ederiz,önceki çocuklarımda hiç bu kadar bilgim yoktu,sizin sayenizde çocuğumun ne durumda olduğunu öyreniyorum,emeyi olan herkes sağ olsun.

 11. Canan Şubat 11, 2014, 8:53 pm - Reply

  Bugün tetanoz aşısı vuruldum ve öğren sonunda kolum için minoset ağrı kesici içtim ve şimdi bebegin hareketlerini az hissettim sizce bu normal mi

  • Gebelik Haftaları Şubat 12, 2014, 11:10 am - Reply

   Merhaba @Canan
   aşı ve ağrı kesici gebelik döneminde doktorunuzun müsaadesiyle uygulanabilir.
   bebeğinizin hareketlerini takip etmelisiniz. Hiç hareket etmemesi durumunda doktora giderek gerekli kontrolleri sağlamınız gerekir.

 12. elif Şubat 4, 2014, 11:20 am - Reply

  tekrardan merhaba yorumunuz ıcın tesekkurler.benım kan pıhtılasma sorunum suandanum var ıgne kullanıyorum daha once ıkı tane dusuk gebelık yasadım ve bu gebelıgımdede korkuyorum aynı seyle karsılasabılcegımden sızce kırıtık durumu atlattımmı 17 haftalık hamıley

  • Gebelik Haftaları Şubat 4, 2014, 11:41 am - Reply

   Merhaba @Elif
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 13. gökçe Şubat 3, 2014, 2:17 pm - Reply

  4d doopler renkli ultrason kaçıncı haftada yapılır ben 17 haftalık gebeyim yaptırabilirmiyim

  • Gebelik Haftaları Şubat 4, 2014, 9:57 am - Reply

   Merhaba @Gökçe
   ultrasonografide en iyi değerlendirildiği haftalar 22.-24. haftalar arasıdır.

 14. elif Şubat 3, 2014, 2:02 pm - Reply

  merhaba 16 haftaya bıtırmıs durumdayın ara ara bel agrıların oluyor ve tansıyon dusuklugu yasıyorum sureklı bas donmem oluyo kapalı ve kalabalık alanlara gıremıyorum ve dun bıraz burun kanamam oldu sızce ne yapmalıyım

  • Gebelik Haftaları Şubat 4, 2014, 9:56 am - Reply

   Merhaba @Elif
   Gebelik döneminde bu durumlar beklenen durumdur. Gebelik boyunca tansiyon takibi önemlidir. Kontrollerinizi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 15. ezo Ocak 29, 2014, 11:15 pm - Reply

  Meraba ben 17 haftalk hamileyim bebegim esi asagi dusmus ve sancilarim cok olmakla birlikte bebegimde sol kasigimda belirginlesio bu normal mi

  • Gebelik Haftaları Ocak 30, 2014, 12:02 pm - Reply

   Merhaba @Ezo
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 16. Canan Ocak 27, 2014, 7:18 pm - Reply

  Ben 18 haftalik hamilegim oğlum olacak utrosanda doktor bebeğin her iki böbrekleri sınırda çıktı yani büyükmüş doktor öyle dedi belki ilerde düzelir dedi ama düzelir mi bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim

  • Gebelik Haftaları Ocak 29, 2014, 1:45 pm - Reply

   Merhaba @Canan
   Muayene bulguları olmadan yorum yapmak doğru olmaz.
   Doktorunuz sizi en iyi şekilde yönlendirecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 17. Canan Ocak 23, 2014, 11:55 am - Reply

  Ben 17 haftalik gebeyim ve daha bebegin cinseyetini ogrenemedim ve sol kasigima aniden ağrı giriyor ve sonra geçiyor peki bu neden oluyor.

  • Gebelik Haftaları Ocak 27, 2014, 2:48 pm - Reply

   Merhaba @Canan
   büyüyen ve gerilen karın bölgenizden dolayı kasıklarınızda ağrı olabilir.
   gebelik döneminde kasık ağrısı beklenen bir durumdur, ancak beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın.

 18. asli Aralık 31, 2013, 8:57 am - Reply

  Merhaba Ben 17 haftalik gebeyim fakat karnim o kadar belirgin degil ve hareketlerini hic hissedemedim sizce bu normalmi

  • Gebelik Haftaları Aralık 31, 2013, 10:07 am - Reply

   Merhaba @Aslı
   20 haftadan sonra hem bebeğinizin hareketlerini daha net hissedeceksiniz. Hem de karnınız belirginleşmeye başlayacaktır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 19. songulll Kasım 8, 2013, 1:53 pm - Reply

  Son adetimin bitim tarihi 17 temmuz 2013 gebeligim kac haftalik

Yorum Bırakın »