Gebelikte 2. Ay

Gebelik Haftaları Mayıs 1, 2013 11

2. Ay Gebelik

gebelik testi listeArtık gebeliğinizin 2. ayında hamile olduğunuz kesinleşti. Bundan sonraki haftalarda anne adaylarını büyük değişiklikler bekliyor. Mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız gerekir. Bu dönemde adet dönemlerindeki gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bu durum gittikçe daha yoğun bir hal alır.

Erken Gebelik Bulguları

Bazı anne adaylarında erken gebelik bulguları olarak sabah bulantıları, kusma, ağız tadının değişikliği, iştah değişiklikleri (aşerme), sabah yorgunluğu, memelerde gerginlik ve hassasiyet, meme uçlarının renginin koyulaşması yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Bazı anne adaylarında ise hiç bir değişiklik olmadan gebeliğe devam edilebilir.

2. Ay Gebelik Bebeğiniz

7 hafta gebelik fetus listeBebeğinizin boyu ortalama 1 – 1,5 cm civarındadır. Ultrason ile görülebilir hale gelir. Kalbi atarak kan pompalamaya başlar, kalp atışları artık rahatlıkla ultrason muayenesinde duyulabilir ve görülebilir. Kalpte 4 odacık oluşur ve bebeğin vücudunda kan akımı başlamıştır. Kol ve bacaklar uzayarak, el ve ayak parmakları yumrular halinde çıkıntılar yapar.

Beyin, omurilik, omurga ve sinir yolu ektoderm (iç deri) denilen en üst tabakada gelişmeye başlar.  Aynı zamanda deri, saç, tırnak, meme, ter bezi ve diş minelerinin gelişimine yardımcı olur. Kalp ve dolaşım sistemi orta tabakada (mezoderm) şekillenmeye başlar.

Aynı zamanda bebeğinizin kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokularında şekillendirir. Dış deride ise (endoderm) bebeğinizin akciğer, bağırsak, tam gelişmemiş idrar sistemi, karaciğer, tiroit ve pankreas gibi organları şekillendirir. Bu dönemde bebeği besleyecek ve oksijenin bebeğe ulaşmasına yardımcı olacak koryon villus adı verilen doku ve kordon bağı oluşmaktadır.

Mol Gebeliği (Üzüm Gebeliği)

 Gebelik takibi, özellikle dış gebeliğin tanısı ve takibinde bu ayda çok önemlidir. Mol gebeliği, halk arasında bilinen adıyla “Üzüm Gebeliği“, erken gebelik döneminde rastlanan bir hastalıktır. Tanının konması gebeliğin sonlandırılmasında, takibinde ve tedavisinde büyük önem taşımaktadır.

Gebeliğin 2. Ayın da Beslenme

gebelik beslenme listeAnne adayları bu dönemde sık sık ve az yemek yemelidirler. Mide bulantılarını bastırmak için ayran, tuzlu kraker, beyaz leblebi, zencefil içeren gıdalar veya zencefil tabletleri ve meyve yemelidirler. Bulantı ve kusmalarınız şiddetliyse biraz kilo kaybetmiş olabilirsiniz.

Hamile bayanlar gebelik dönemlerinde kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamalıdırlar. Bu dönemlerde yeterli kalsiyum alınmaz ise bebeğin gelişimi için gereken kalsiyum annenin kemiklerinden karşılanır. Bu da annede kalsiyum eksikliğine ve ileri ki yaşlarda kemik erimesine sebep olabilir. Gebelik döneminde bir kadının günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg.’dır. Süt ve süt ürünlerini bolca tüketiniz.

Çay ve kahve tüketimini mümkün olduğunca azaltın. Sigara, alkol gibi size ve bebeğinize zarar verecek şeylerden uzak durun. Zorlamadan egzersiz yapabilir ve günlük en az yarım saat yürüyüşlere devam edebilirsiniz. İmkanınız varsa yüzebilirsiniz.

Gebelikte 2. Ay Cinsel Hayat

hafta hafta gebelik ve cinsellik listeCinsel hayatınıza doktorunuzun önerileri doğrultusunda devam edebilir, ancak kanama, ağrı, düşük riski, erken doğum riski, enfeksiyon riski gibi durumlarda doktorunuz cinsel hayatınıza kısıtlama getirebilir.

 

Detaylı bilgi için lütfen; Gebelikte 5. Hafta (Hamilelik), Gebelikte 6. Hafta (Hamilelik), Gebelikte 7. Hafta (Hamilelik), Gebelikte 8. Hafta (Hamilelik) tıklayınız…

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 1 )
 • gebelik testi liste

11 Yorum »

 1. pelin Aralık 13, 2014, 10:28 am - Reply

  8 haftalık gebeyim kalp atisi var artik aylik kontrol basladi ama mide bulantisi falan hicbirsey yok aksine istahim yerinde bu normalmi yinede bisey olacak diye tedirginim

  • Gebelik Haftaları Aralık 18, 2014, 10:55 am - Reply

   Merhaba @Pelin
   Gebelik bulguları anneden anneye farklılık gösterebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 2. fatos Eylül 24, 2014, 10:21 am - Reply

  Butun hamile bayanlara burdan sevgilerimi iletiyor allahtan herkese guzel saglikli ve hayirli evlatlar versin

 3. fatos Eylül 24, 2014, 10:17 am - Reply

  Slm ben 8 haftalik hamileyim hicbirsey yiyemiyorum yedigimdede kusuyorum ve surekli uyuyorum.

  • Gebelik Haftaları Eylül 25, 2014, 10:52 am - Reply

   Merhaba @Fatoş
   Bunlar beklenen gebelik bulgularıdır. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. 16. haftalarda bu durum giderek azalır.

 4. lale Eylül 22, 2014, 8:26 am - Reply

  Merhaba, cok tuaf bisey yaşadım, gecen hafta persembe gunu kanamam geldi ve kesildi, hemen acile gittik esimle, doktor bana dediki cok kucuk bisey goruyorum ama kalp atışını bulamadi?? Iki aydır adet görmüyorum ben, testlerde pozitif cikiyor, carsamba gunu tekrar kontrolum var,, cok merak icindeyim?? Dusunuyorum hamile degilmiyim acaba diye,, cok tuaf bir durum,,, doktor kalp atisini bulamıyorum dedi ama cok küçük bisey goruyorum dedi,,,

  • Gebelik Haftaları Eylül 23, 2014, 12:16 pm - Reply

   Merhaba @Lale
   Muayene bulguları önemldir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 5. halide Eylül 21, 2014, 8:13 pm - Reply

  ben 1 haftadır hamile oldugumu öğrendim benim garsıklarım çok agrıyor neden agrıyor anlamadım acaba düşükte yapabilirmiyim

  • Gebelik Haftaları Eylül 23, 2014, 12:15 pm - Reply

   Merhaba @Halide
   gebeliğiniz netlik kazanmış ise bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız gerekir.

 6. songül Eylül 17, 2014, 5:14 pm - Reply

  merhaba ben 4. haftalık hamileyim 1 haftadır ara ara adet ağrılarına benzer ağrılarım oluyor bu normal bir durum mu ?

  • Gebelik Haftaları Eylül 18, 2014, 9:13 am - Reply

   Merhaba @Songül
   Hamilelikte adet dönemlerindeki gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Hemen hemen adet dönemlerindeki belirtilerle aynıdır fakat gittikçe daha yoğun bir hal alır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

Yorum Bırakın »