Gebelikte 2. Ay

Gebelik Haftaları Mayıs 1, 2013 59

REKLAM

2. Ay Gebelik

gebelik testi listeArtık gebeliğinizin 2. ayında hamile olduğunuz kesinleşti. Bundan sonraki haftalarda anne adaylarını büyük değişiklikler bekliyor. Mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız gerekir. Bu dönemde adet dönemlerindeki gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bu durum gittikçe daha yoğun bir hal alır.

Erken Gebelik Bulguları

Bazı anne adaylarında erken gebelik bulguları olarak sabah bulantıları, kusma, ağız tadının değişikliği, iştah değişiklikleri (aşerme), sabah yorgunluğu, memelerde gerginlik ve hassasiyet, meme uçlarının renginin koyulaşması yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Bazı anne adaylarında ise hiç bir değişiklik olmadan gebeliğe devam edilebilir.

2. Ay Gebelik Bebeğiniz

7 hafta gebelik fetus listeBebeğinizin boyu ortalama 1 – 1,5 cm civarındadır. Ultrason ile görülebilir hale gelir. Kalbi atarak kan pompalamaya başlar, kalp atışları artık rahatlıkla ultrason muayenesinde duyulabilir ve görülebilir. Kalpte 4 odacık oluşur ve bebeğin vücudunda kan akımı başlamıştır. Kol ve bacaklar uzayarak, el ve ayak parmakları yumrular halinde çıkıntılar yapar.

Beyin, omurilik, omurga ve sinir yolu ektoderm (iç deri) denilen en üst tabakada gelişmeye başlar.  Aynı zamanda deri, saç, tırnak, meme, ter bezi ve diş minelerinin gelişimine yardımcı olur. Kalp ve dolaşım sistemi orta tabakada (mezoderm) şekillenmeye başlar.

Aynı zamanda bebeğinizin kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokularında şekillendirir. Dış deride ise (endoderm) bebeğinizin akciğer, bağırsak, tam gelişmemiş idrar sistemi, karaciğer, tiroit ve pankreas gibi organları şekillendirir. Bu dönemde bebeği besleyecek ve oksijenin bebeğe ulaşmasına yardımcı olacak koryon villus adı verilen doku ve kordon bağı oluşmaktadır.

Mol Gebeliği (Üzüm Gebeliği)

 Gebelik takibi, özellikle dış gebeliğin tanısı ve takibinde bu ayda çok önemlidir. Mol gebeliği, halk arasında bilinen adıyla “Üzüm Gebeliği“, erken gebelik döneminde rastlanan bir hastalıktır. Tanının konması gebeliğin sonlandırılmasında, takibinde ve tedavisinde büyük önem taşımaktadır.

Gebeliğin 2. Ayın da Beslenme

gebelik beslenme listeAnne adayları bu dönemde sık sık ve az yemek yemelidirler. Mide bulantılarını bastırmak için ayran, tuzlu kraker, beyaz leblebi, zencefil içeren gıdalar veya zencefil tabletleri ve meyve yemelidirler. Bulantı ve kusmalarınız şiddetliyse biraz kilo kaybetmiş olabilirsiniz.

Hamile bayanlar gebelik dönemlerinde kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamalıdırlar. Bu dönemlerde yeterli kalsiyum alınmaz ise bebeğin gelişimi için gereken kalsiyum annenin kemiklerinden karşılanır. Bu da annede kalsiyum eksikliğine ve ileri ki yaşlarda kemik erimesine sebep olabilir. Gebelik döneminde bir kadının günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg.’dır. Süt ve süt ürünlerini bolca tüketiniz.

Çay ve kahve tüketimini mümkün olduğunca azaltın. Sigara, alkol gibi size ve bebeğinize zarar verecek şeylerden uzak durun. Zorlamadan egzersiz yapabilir ve günlük en az yarım saat yürüyüşlere devam edebilirsiniz. İmkanınız varsa yüzebilirsiniz.

Gebelikte 2. Ay Cinsel Hayat

hafta hafta gebelik ve cinsellik listeCinsel hayatınıza doktorunuzun önerileri doğrultusunda devam edebilir, ancak kanama, ağrı, düşük riski, erken doğum riski, enfeksiyon riski gibi durumlarda doktorunuz cinsel hayatınıza kısıtlama getirebilir.

 

Detaylı bilgi için lütfen; Gebelikte 5. Hafta (Hamilelik), Gebelikte 6. Hafta (Hamilelik), Gebelikte 7. Hafta (Hamilelik), Gebelikte 8. Hafta (Hamilelik) tıklayınız…

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 1 )
 • gebelik testi liste

Yorum Bırakın »

59 Yorum »

 1. Kumsal Eylül 28, 2015, 4:58 am - Cevap Yaz

  Agustosun 2 sinde adet gördüm suan 8 haftalık hamileyim ama utrasonda kalp atışları net degil ve 1 hafta küçük sizce bi sorun mu var? Ne yapmalıyım

  • Gebelik Haftaları Ekim 2, 2015, 9:51 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Kumsal
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 2. Lütfiye Eylül 19, 2015, 4:25 pm - Cevap Yaz

  Meraba temmuzum 27 de geldi adetim dahada gelmedi test yaptım çift çizgi cikti acaba kaç haftalik hamileyim

  • Gebelik Haftaları Eylül 21, 2015, 10:23 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Lütfiye
   1 Ay,7 hafta, 6 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. selin Ağustos 31, 2015, 6:20 am - Cevap Yaz

  Mrb benim son adet donemim temmuz 16 agustos 13 unde kan testi verdim hamileyim bu hafta doktorâ gitcem. Ne kadarlik hamile yim

  • Gebelik Haftaları Ağustos 31, 2015, 12:42 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Selin
   1 Ay,6 hafta, 3 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 4. dogus Ağustos 17, 2015, 1:06 pm - Cevap Yaz

  Mrh esimim karnina bastim ama bilmiyoruz hamilemi iki gündür adeti gelmedi .. sorzn olurmu ..tskler

  • Gebelik Haftaları Ağustos 31, 2015, 10:40 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Doğuş
   Sağlıklı sonuç için gebelik testi son adet tarihinizin üzerinden 4-5 hafta geçmesi üzerine pozitif sonuç verir. Muayene bulguları önemlidir.

 5. Duygu Ağustos 7, 2015, 4:37 pm - Cevap Yaz

  Merhaba. Iliskim 25 mayista prezetif ile korunarak oldu. Ondan sonra iki adet donemimde de adet oldum.yine de 2 kez test yaptim begatif cikti. 3. Adetim bugun olmaliydi henuz olmadi. Fakat 2 haftadir mide agrim ve hafif vas dönmem var. Iki tane test daha yaptim. Tek cizgi netti. Diger taraf ise bulanik. Silik cizgi degil hafif kosede bi bulaniklik vardi. Iki test te boyle cikti. Hamile olma ihtimalim var midir ?

  • Gebelik Haftaları Ağustos 10, 2015, 9:17 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Duygu
   Sağlıklı sonuç için gebelik testi son adet tarihinizin üzerinden 4-5 hafta geçmesi üzerine pozitif sonuç verir. Korunmasız cinsel birliktelik olmuş ise hamile olma ihtimaliniz var.

 6. gulu Temmuz 11, 2015, 9:22 am - Cevap Yaz

  merhaba ben 28 mayda son adetimi gordum test hamile oldugumu gorseddi muyayineye gittim bebek gorunmedi doktor diyir borudadi hic deqiq demediki kac haftalik hamilesin siz bana yardimci ola bilermisiniz?

  • Gebelik Haftaları Temmuz 15, 2015, 10:53 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülü
   1 Ay,6 hafta, 5 günlük hamilesiniz.
   4. haftada bebeğin boyu gözle ve ultrasonla gözlenemez.
   5. haftada ultrason ile görülebilir hale gelir.
   6. haftada Kalp atışları artık rahatlıkla ultrason muayenesinde duyulabilir ve görülebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 7. seda Haziran 25, 2015, 9:16 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 2 aylik hamileyum ama nisan 20 sinde adet gordum ve doktora gittigimde doktor 1.5 aylik dedi adet gunumu sormadi szce baska doktorami gitmeliyim

  • Gebelik Haftaları Haziran 29, 2015, 11:34 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Seda
   ultrasonografi cihazları ve son adet tarihi birebir uyumlu olmayabilir. ultrasonografi cihazları ile farklılık gösterebilmektedir.
   son adet tarihi ile yumurtlama zamanı arasında ortalama 2 hafta fark olabilir, gebelik haftası buna göre hesaplanır.

 8. ayfer Mayıs 19, 2015, 9:40 pm - Cevap Yaz

  merhaba ben 11 haftalık hamileyim bu aralar karın ağrım arttı diğer dönemlere göre ve karnımın bazı yerlerinde sertleşme oldu bünyem pek kaldırmıyor ne yapmalıyım

  • Gebelik Haftaları Mayıs 20, 2015, 1:50 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayfer
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 9. fatma Mayıs 11, 2015, 4:40 pm - Cevap Yaz

  Mrba ben fatma benım hiç bir tehlike m yok çok şükür ve ilişkiye giriyorum ama taaamm olarak eskisi gibi girmiyorum hafta da 2sefer acaba bi sorun olur mu

  • Gebelik Haftaları Mayıs 13, 2015, 1:46 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Fatma
   Cinsel ilişkinin zamanlanması önem taşımaktadır. Eşler yumurtlama dönemlerinde her gün veya gün aşırı cinsel birliktelik yaşamalıdırlar.

 10. YEŞİM Mayıs 8, 2015, 10:59 am - Cevap Yaz

  merhaba..ben 5 buçuk haftalık hamileyi.doktorum ultrasyonda keseyi tam olarak göremedi..bu normal mı sızce haftaya tekrar gıdeceğim.görunur mu cok merak edıyorumm.

  • Gebelik Haftaları Mayıs 13, 2015, 1:17 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Yeşim
   4. haftada bebeğin boyu gözle ve ultrasonla gözlenemez.
   5. haftada ultrason ile görülebilir hale gelir.
   6. haftada Kalp atışları artık rahatlıkla ultrason muayenesinde duyulabilir ve görülebilir.
   1 hafta sonra tekrar muayeneye giderek gerekli kontrolleri sağlamanız gerekir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 11. burcu Mayıs 2, 2015, 11:18 am - Cevap Yaz

  merhaba şimdiden iliğinize teşekkür ederim. ben 7 haftalık hamileyim 1 hafta önce acile gittim kasık ağrılarım için enfeksiyon var idrarda dedi doktor bide eşimle kan uyuşmazlığımız var diye söyledim kan alındı bakıldı bir şey yok negatif sonuç dedi yani olması gerektiği gibi dedi ama ben korkuyorum bir şey olur mu diye 1 tane oğlum var 3 yaşında doğumdan sonra iğne vurmuşlardı o şu an yapılan iğne beni korur mu tekrar vurulana kadar yani 28. haftaya kadar bir problem çıkar mı çok merak ediyorum.iyi günler..

  • Gebelik Haftaları Mayıs 4, 2015, 12:05 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Burcu
   Kan uyuşmazlığı problemlerinde ilk gebelikte sorun oluşmayabilir. Anne Rh (-) bebek Rh (+) olması durumunda bebeğin kanında az bir kısmın anne dolaşımına karışması annenin vücudunda Rh (+) kana karşı antikor gelişimine neden olur. Bu şartla anne adayı duyarlılaşır ve sonraki gebelikte oluşan bu antikorlar plasenta yoluyla bebeğe geçerek zarar verir ve bebeğin kan hücreleri yıkılır, kansızlık gelişir, kırmızı kan hücreleri hasar görür, bunun sonucunda ciddi hasarlar oluşabilir. Beyin dokusu zarar görür, hatta bebek ölümleriyle sonuçlanabilir. İlk gebelikten sonra anne adayına yapılan bir anti D Gamma globilin adlı madde ile bundan sonraki hamileliklerde çocuğun hasta olması engellenmektedir. Kan uyuşmazlığınız var ise mutlaka müdahale gerektirir.

 12. kevser Nisan 26, 2015, 7:56 am - Cevap Yaz

  Merhaba ben 8 haftalik hamileyim mide bulantim var doktora gidecem haftaya korkuyorum ya kalbi atmassa diye.

  • Gebelik Haftaları Nisan 27, 2015, 12:26 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Kevser
   Mide bulantısı beklenen gebelik bulgusudur. Kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 13. emine Mart 3, 2015, 8:07 am - Cevap Yaz

  benim adetim geceli 12 gun oldu idrar test de negatif cikti bututn belirtiler var yinede hamile olma ihtimalim var mi

 14. dilek Ocak 28, 2015, 11:53 am - Cevap Yaz

  İlk gebeliğim 7. haftada bebeğin kalbi atmadığı gerekçesiyle sonlandırıldı. genetik araştırma sonucunda heterezigot pıhtılaşma problemi olduğu söylendi. 5 ay sonra yeniden hamile kaldım. şu anda kleksan kullanıyorum. yine aynı şeyleri yaşamaktan çok korkuyorum.

  • Gebelik Haftaları Ocak 30, 2015, 9:47 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Dilek
   Düzenli olarak doktora gitmeniz ve gerekli kontrolleri sağlamanız gerekmektedir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 15. seray Ocak 10, 2015, 11:02 am - Cevap Yaz

  mrb 6 haftalik hamileyim siddetli bel ve sirt agrilarim var normalmidir tskrler

  • Gebelik Haftaları Ocak 12, 2015, 10:16 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Seray
   Bel ve sırt ağrıları beklenen gebelik bulgularıdır. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 16. cemol Ocak 5, 2015, 5:58 pm - Cevap Yaz

  merheba.3 cu hamilelikde 7ayinda dediyiniz iyne vuruldu.onceki hamilelikde doktorum demediyi icin vurulmamisdi.2kizim menfidi benim kanimdi,amma oglum musbetdi.3 cu hamilelikden 3 yil ara vermisem.dogumdan sonra da vurdurmam gerekiyormus.amma vurdurmamisam.fikir bildirirseniz cok sevinirim.

  • Gebelik Haftaları Ocak 7, 2015, 11:38 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Cemol
   Kan uyuşmazlığı problemlerinde ilk gebelikte sorun oluşmayabilir. Anne Rh (-) bebek Rh (+) olması durumunda bebeğin kanında az bir kısmın anne dolaşımına karışması annenin vücudunda Rh (+) kana karşı antikor gelişimine neden olur. Bu şartla anne adayı duyarlılaşır ve sonraki gebelikte oluşan bu antikorlar plasenta yoluyla bebeğe geçerek zarar verir ve bebeğin kan hücreleri yıkılır, kansızlık gelişir, kırmızı kan hücreleri hasar görür, bunun sonucunda ciddi hasarlar oluşabilir. Beyin dokusu zarar görür, hatta bebek ölümleriyle sonuçlanabilir.

 17. cemol Ocak 4, 2015, 3:42 pm - Cevap Yaz

  qanim menfidir,esim ise musbet.risk edirem diyorlar.3cocugum sukurler olsun saglam.ben azeriyim.noyabr sizlerde kasim ayi deye sesleniyor.cevab yazirsaniz cok sevinirim.simdiden tesekkurler.

  • Gebelik Haftaları Ocak 5, 2015, 2:38 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Cemol
   İlk gebelikten sonra anne adayına yapılan bir anti D Gamma globilin adlı madde ile bundan sonraki hamileliklerde çocuğun hasta olması engellenmektedir. Kan uyuşmazlığınız var ise mutlaka müdahale gerektirir.

 18. cemol Ocak 4, 2015, 3:35 pm - Cevap Yaz

  salam.son adetim noyabrin 18 olub.indiyedek adet gormedim.5 ve 10 gun gecikmemde test yapdim.cox bulanniq 2ci cizgi cikdi.29zu uzi-ye gitdim bir sey gormedi.2 haftadan sonra yine gel dedi.cok merak ediyorum.hamilemiyim….olursa insallah 4cu cocugum olacaq.

  • Gebelik Haftaları Ocak 5, 2015, 2:36 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Cemol
   korunmasız cinsel birliktelik olmuş ise,hamile kalmanıza engel olacak başka bir sağlık probleminiz yoksa hamile olma ihtimaliniz var.
   Kanda gebelik testi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

 19. şevval Aralık 19, 2014, 6:37 pm - Cevap Yaz

  şu anda adetim 13 ,5 yaşı ndayım bakireyim rahimime toplu iğne batıyor gibi hissediyorum.adet olmadan önce rahimimin içinde beyaz çıkmayan örümcek ağı gibi şeyler vardı

  • Gebelik Haftaları Aralık 22, 2014, 11:54 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Şevval
   Muayene bulguları önemlidir. Adet döneminde ağrılarınız olabilir.

 20. pelin Aralık 13, 2014, 10:28 am - Cevap Yaz

  8 haftalık gebeyim kalp atisi var artik aylik kontrol basladi ama mide bulantisi falan hicbirsey yok aksine istahim yerinde bu normalmi yinede bisey olacak diye tedirginim

  • Gebelik Haftaları Aralık 18, 2014, 10:55 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Pelin
   Gebelik bulguları anneden anneye farklılık gösterebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 21. fatos Eylül 24, 2014, 10:21 am - Cevap Yaz

  Butun hamile bayanlara burdan sevgilerimi iletiyor allahtan herkese guzel saglikli ve hayirli evlatlar versin

 22. fatos Eylül 24, 2014, 10:17 am - Cevap Yaz

  Slm ben 8 haftalik hamileyim hicbirsey yiyemiyorum yedigimdede kusuyorum ve surekli uyuyorum.

  • Gebelik Haftaları Eylül 25, 2014, 10:52 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Fatoş
   Bunlar beklenen gebelik bulgularıdır. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. 16. haftalarda bu durum giderek azalır.

 23. lale Eylül 22, 2014, 8:26 am - Cevap Yaz

  Merhaba, cok tuaf bisey yaşadım, gecen hafta persembe gunu kanamam geldi ve kesildi, hemen acile gittik esimle, doktor bana dediki cok kucuk bisey goruyorum ama kalp atışını bulamadi?? Iki aydır adet görmüyorum ben, testlerde pozitif cikiyor, carsamba gunu tekrar kontrolum var,, cok merak icindeyim?? Dusunuyorum hamile degilmiyim acaba diye,, cok tuaf bir durum,,, doktor kalp atisini bulamıyorum dedi ama cok küçük bisey goruyorum dedi,,,

  • Gebelik Haftaları Eylül 23, 2014, 12:16 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Lale
   Muayene bulguları önemldir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 24. halide Eylül 21, 2014, 8:13 pm - Cevap Yaz

  ben 1 haftadır hamile oldugumu öğrendim benim garsıklarım çok agrıyor neden agrıyor anlamadım acaba düşükte yapabilirmiyim

  • Gebelik Haftaları Eylül 23, 2014, 12:15 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Halide
   gebeliğiniz netlik kazanmış ise bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız gerekir.

 25. songül Eylül 17, 2014, 5:14 pm - Cevap Yaz

  merhaba ben 4. haftalık hamileyim 1 haftadır ara ara adet ağrılarına benzer ağrılarım oluyor bu normal bir durum mu ?

  • Gebelik Haftaları Eylül 18, 2014, 9:13 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Songül
   Hamilelikte adet dönemlerindeki gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Hemen hemen adet dönemlerindeki belirtilerle aynıdır fakat gittikçe daha yoğun bir hal alır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.