Gebelikte 2. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Aralık 23, 2012 163

REKLAM

Gebelikte 2. Hafta Sesli Dinle

Her Ay Adet Görmek

Sesli Dinle

uterus liste1. haftada da bahsettiğimiz gibi gebelik haftaları 4. haftadan başlayarak takip edilir. Son adet tarihinin ilk gününden hesaplandığı için 1.2. ve 3. haftalarda gebelikten söz edilemez.

Her adet döneminde kadınların yumurtalıklarından tek bir yumurta atılır. Çoğul gebeliklerde farklı olarak iki veya üç tane yumurta atılır. Şayet bu yumurtaların hepsi döllendiyse ikiz veya üçüz gebelik gerçekleşecektir. Her ay adet görülmesinin sebebi ise oluşabilecek gebelik için rahim iç duvar tabakasının yenilenmesidir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belirlenir ?

Sesli Dinle

gebe anne listeSağlıklı bir insanda 46 kromozom bulunmaktadır. Bu dönemde çatlayan yumurta tüpten aşağı inerken spermle birleşerek döllenme meydana gelir. Yumurta sadece tek bir spermi içine alır, eğer eşiniz X kromozomlu spermi yumurta hücrenize döllerse kız bebek, Y kromozomlu sperm döllerse bebeğiniz erkek olacaktır. Bebeğinizin cinsiyeti döllenme sırasında belirlenir.

Gebelik bu dönemde başlar ancak anne adayları henüz gebeliğin farkında değildirler.

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 4 )
 • sperm ve yumurta liste
 • gebe anne liste
 • uterus liste

Yorum Bırakın »

163 Yorum »

 1. Hatice Nisan 16, 2018, 4:06 pm - Cevap Yaz

  Merhaba benim adetim 4 gün gecikiyo bugün kan tahlili yaptırdım beta hcg 3,04 çıktı doktor negatif ama adet olmazsan 2 gün sonra tekrar yaptir dedi acaba hamileliğin dir.

  • Gebelik Haftaları Nisan 17, 2018, 8:38 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Hatice
   Beta HCG değeri, hamilelik lehine bir bulgu değildir. Beta HCG değeri 10 ve üstü olduğunda gebelik ihtimalinden söz edilebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olması temennisi ile. ..