Gebelikte 23. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Ocak 26, 2013 94

23. Hafta Gebelik Anne

Sesli Dinle

hafta hafta gebelik listeBu hafta da sizde bebeğinizde artık kilo almaya başladınız. Bebeğiniz artık çok daha hareketli. Babası elini karnınıza koyduğunda bebeğin hareketlerini hissedebilir. Hatta bebeğin hareketleri dışarıdan da görülebilir. Sırt ağrılarınız devam edebilir. Mide yanmalarınız gittikçe artarak devam eder. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden tüketmemeniz önerilir. Bacak krampları artık sıklaşır ve sizi uykunuzdan eder. Magnezyum ve kalsiyum almanız kramplarınızı azaltabilir. Artık doğumunuza yaklaşmanız nedeniyle sebepsiz korkular yaşayabilirsiniz. Sık sık idrara gitmeler olur. Rahimde kasılma ve gevşemeler den dolayı yalancı doğum ağrıları bu haftadan itibaren yaşanmaya başlar.

 Doppler Ultrasonografi (Renkli Ultrason)

Sesli Dinle

23 hafta Doppler Ultrasonografi (Renkli Ultrason) listeGebeliğin bu haftalarında Renkli Doppler Ultrasonografi  yapılabilir. Ses enerjisinden yararlanılarak gerçekleştirilir, radyasyon içermediğinden güvenilir bir inceleme yöntemidir. Bebeğinizin kalbinde yapısal bozukluk olup olmadığını tespit edebilir. Bebeğinizin kalbinin ultrasonda en iyi değerlendirildiği haftalar 22. ve 24. haftalardır. Bu dönemde hem bebeğinizin hem de annenin gerekli damarlarının dopplerleri yapılabilir. Annenin rahmini besleyen damarlarının dopplerleri, doğacak bebeğin kilosunun düşük olup olmadığı konusunda bilgi verecektir.

23. Hafta Gebelik Bebek

Sesli Dinle

23 hafta gebelikBebeğinizin baş- popo uzunluğu bu haftada 20 cm. ulaştı. Ağırlığı ise 500-530 gr. civarındadır. El, ayak, kol ve bacaklarını düzenli olarak hareket ettirebilir ve bunu sizler rahatlıkla hissedebilirsiniz. Kasları gelişmektedir. Orta kulak kemikleri sertleşmiş durumdadır. Tırnakları tamamen gelişmiştir. Seslere karşı hassasiyeti gittikçe artmaktadır. Ciğerlerindeki kan damarları hızla gelişmektedir. İlerde nefes almasını ve akciğerlerin hava keseciklerinin açık kalmasını sağlayacak olan surfaktan denen madde gelişmeye başlar. Pankreas insülini daha düzenli salgılar. Göz pigmenti oluşmaya başlar.

23. Hafta Gebelikte Evcil Hayvan

Sesli Dinle

gebelikte evcil hayvan listeGebelik döneminde herşeyden hem kendinizi hem de bebeğinizi korumanız gerekir. En önemlisi de tehlikeli hastalıklardan. Bunlardan biride Toksoplazma. Toksoplazma özellikle kedi dışkılarıyla bulaşır, bu hastalık gebelik döneminde ortaya çıkarsa bebekte ölümcül veya sakatlıklara sebep olabilir. Kedi ve köpeğiniz var ise aşılarını ihmal etmeyin, onlara da çiğ et yedirmeyin ve yakın temastan kaçının.

23. Hafta Gebelik Beslenme

Sesli Dinle

23 hafta gebelik beslenme listeToksoplazma iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerden ve iyi pişmemiş çiğ etlerden de geçebilir. Bunun için gebeliğin ilk aylarında toksoplazma testleri yapılabilir. Önlem almak için, sebze ve meyveleri yemeden önce özellikle sebzeleri iyice yıkayıp sirkeli suda bekletmek önerilir. Birşey yiyip içmeden eller mutlaka iyice yıkanmalıdır. Çiğ yada az pişmiş et ürünlerinden uzak durun.

Gebeliğe bağlı yüksek tansiyonunuz varsa yemekleri az tuzlu yiyin. Ödemleri azaltmak için mümkün olduğunca tuzdan kaçının. Ve mutlaka iyotlu tuz tercih edin.

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 8 )
 • hafta hafta gebelik liste
 • 23 hafta gebelik anne karnından tekme atan bebek liste
 • gebelikte evcil hayvan liste
 • 23 hafta hamilelik bebek liste
 • 23 hafta gebelik beslenme liste

Yorum Bırakın »

94 Yorum »

 1. züleyha Ocak 7, 2016, 5:33 pm - Cevap Yaz

  Ben 23hafta 1 haftalık hamileyim 6 kiloya yakın kilo aldım bebeğim 50.22kg boyu 18.50 cm kendim minyon bir bayanım trombofil hastasıyım iğne vuruyorum kendime aynı zamanda varis çorabı giyiyorum yeşillik pek yiyemiyorum pıhtılasmadan dolayı troit hastasıyım hiç bir şeyden şikayet etmeyin 37 yaşında biri olarak bebeğimi oğlumu kucağına almak için sağlıklı olsun diye dikkatli yaşamak zorundayım sizce bebeğim bu şartlarda durumu nasıl dır teşekkürler

  • Gebelik Haftaları Ocak 11, 2016, 2:58 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Züleyha
   Bebeğinizin bu haftada baş- popo uzunluğu 20 cm. Ağırlığı ise 500-530 gr. civarında olmalıdır, bu değerler %10 farklılık gösterebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 2. Dilay Ocak 2, 2016, 9:58 pm - Cevap Yaz

  Merhabalar ben 23.haftadayım karın bölgenin üstünde kaburgama yakın bölgemde çok şiddetli ağrı oluyor ve arada sancı oluyor bu normalmi kontrolüm 2 hafta sonra erken mi gitsem yardımcı olurmusunuz

  • cigdem Şubat 5, 2016, 1:22 am - Cevap Yaz

   Merhaba bende ayni durumdan muzderipim doktorum bebek yukarda oldugunda kaburgalara baski yapar dedi rahim surekli buyudugunden bebek yukari baski yapiyormus bazen rahim ve bebek buyumesinden kasik ve bel agrilarida ek bunlara olurmus kanama veya bebek hareketsizligi problemi olmadikca korkmaya gerek yok allah saglikli sihhatli butun anne adaylarinin bebeklerini kucagina almasini nasip etsin…

  • Gebelik Haftaları Ocak 4, 2016, 11:17 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Dilay
   Gebelik bulguları anneden anneye farklılık gösterebilir. Doktorunuza danışın.

 3. özge Aralık 7, 2015, 11:17 am - Cevap Yaz

  Merhaba, bebgimin ultrason bilgilerini degerlendirimisiniz lütfen.. suanda 22+4 günluk hamileyim..
  Ultrasona göre bpd 51.3mm – 21+3te görünüyor
  Ac 173.7mm – 22+2de görünüyor
  FL ise 38.1mm – 21+6da.. önceki ultrasonlarda 4 günlük gerileme görünüyodu ama ara acilmis bu hafta daha fazla.. Henüz ayrintili ultrasona girmedim ama sizce bi problem varmidir? İnternet bilgilerine göre milimetreler bulundugu gercek haftanin alt sinirinda gözüküyor ama gerileme devam etmesine sasirdim :(

  • Gebelik Haftaları Aralık 7, 2015, 12:43 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Özge
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 4. yağmur melike Kasım 10, 2015, 9:06 am - Cevap Yaz

  merhabalar
  ben 23 haftalık hamileyim ve ayrıntılı ultrasonda ense kalınlığı ikili test vs normal çıktı fakat burun kemiği 5 m olması gerekirken 4.5 muş down sendromlu olma ihtimalinden bahsedildi. Bunun riski nedir? burun kemiği ile down sendromu belirlenebiliyor mu? yüzdelik durum ihtimali nedir :(

  • Gebelik Haftaları Kasım 16, 2015, 11:39 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Yağmur Melike
   Muayene bulguları önemlidir. down sendromu açısından kesin tanı için amniosentez önerilmektedir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 5. özlin Haziran 24, 2015, 1:42 pm - Cevap Yaz

  ben bu ayın 22de 23 haftalık hamileyim ve bebeğimi kıza benzetiyorlar ama tam göstermedi ve 630 gr dediler sizce normalmi azmı grmı önceki hamileliklerimden daha büyük karnım ve tam 6 kilo almışım hayatta bir oğlum birde kızım var

  • Gebelik Haftaları Haziran 29, 2015, 11:26 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Özlin
   Bebeğinizin kilosu haftasına göre önde. Gebelik şekeri söz konusu değil ise bebeğin önde gitmesi bir problem değildir.
   Önden gitmesi bebeğin biraz daha kilolu olacağını gösterir. Bazı çocuklar doğuma kadar cinsiyetini göstermeyebilirler. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 6. gulcan Haziran 11, 2015, 12:01 pm - Cevap Yaz

  kim bu sene hamile kaldıysa hepsi kız çünkü 23 kişiye sordum hepsi kız bu sene kız senesi yani 2015 senesi en başta sağlık tabiiki

 7. meral Nisan 22, 2015, 9:00 am - Cevap Yaz

  23 hafta 1 günlük hamileyim ve 3 buçuk kilo aldım sizce normal mi? son olarak kaç aylık hamile oldugumu söylerseniz çok sevinirim..

  • Gebelik Haftaları Nisan 27, 2015, 11:08 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Meral
   Bu karmaşa 1 ayın tam 4 hafta olmamasından kaynaklanmaktadır.
   1 ay 4 hafta 3 gün sürebiliyor bazen. Burada dikkat edilmesi gereken ay hesabı değil hafta hesabıdır.
   Doktorlarda gebelikleri ay ay değil hafta hafta hesaplamaktadır.
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 8. berınay Mart 14, 2015, 4:19 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben Kasım 5de de dört haftalık hamile olduğumu öğrendim 22hafta+5gunluk hamileyim acaba ne zaman hamile kalms olabilirim teşekkür ler

  • Gebelik Haftaları Mart 16, 2015, 1:32 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Berinay
   Gebelik hesaplanırken, yumurtanın ne zaman parçalanıp spermle birleştiği net olarak bilinmediği için ve zamanlamanın doğru yapılabilmesi için son adet tarihinin (SAT) ilk günü gebeliğin başladığı tarih olarak kabul edilmektedir.

 9. bahar Mart 4, 2015, 10:21 pm - Cevap Yaz

  Merhaba suan 23+ 5 gunluk hamileyim bundan 2 hafta oncesi bebegim 400 gr mdi kilosu normalmi ve kac aylik hamileyim acaba ?

  • Gebelik Haftaları Mart 6, 2015, 3:39 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Bahar
   Bu karmaşa 1 ayın tam 4 hafta olmamasından kaynaklanmaktadır.
   1 ay 4 hafta 3 gün sürebiliyor bazen. Burada dikkat edilmesi gereken ay hesabı değil hafta hesabıdır.
   Doktorlarda gebelikleri ay ay değil hafta hafta hesaplamaktadır.
   2 hafta öncesine göre bebeğinizin kilosu 400 gr.civarında olmalıdır. Kilo takibini doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 10. hasret Mart 1, 2015, 6:24 pm - Cevap Yaz

  ben 23 haftalik hamileyim doktorum bana 20 haftalikken 50 gramlik glikoz u verdi acaba erken degil mii yine 20 haftalikken bebegimin kilosu 350 gram di gelisimi aldigi kilo iyi mi

  • Gebelik Haftaları Mart 4, 2015, 3:07 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Hasret
   20.haftada bebeğiniz 15-16,5 cm. boyunda, 300-320 gr. ağırlığındadır. Bu değerler % 10 farklılık gösterebilir. Hamileliğin 24.-28. haftaları arasında halk arasında bilinen şekerli su testi ,ağızdan alınan 50 gr. ile 1 saatlik glukoz (şeker) tarama testi yapılmalıdır. Glukoz taraması 140 mg / dl’den fazla saptanan gebelere 100 gr. glukoz ile 4 saatlik yükleme testi yapılır. Yüksek çıkan sonuca göre gebeliğe bağlı şeker hastalığı ( gestasyonel diyabet) tanısı konur ve sonuçlar değerlendirilerek tedaviye başlanır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 11. mehtap Şubat 13, 2015, 1:41 pm - Cevap Yaz

  Merhaba suanda 22+6 gunluk gebeyim kac aylik hamile oluyorum..

  • Gebelik Haftaları Şubat 17, 2015, 11:56 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Mehtap
   Bu karmaşa 1 ayın tam 4 hafta olmamasından kaynaklanmaktadır.
   1 ay 4 hafta 3 gün sürebiliyor bazen. Burada dikkat edilmesi gereken ay hesabı değil hafta hesabıdır.
   Doktorlarda gebelikleri ay ay değil hafta hafta hesaplamaktadır.

 12. merve Ocak 27, 2015, 1:05 pm - Cevap Yaz

  merhabalar son adet tarihim 07,08,2014 şuan tam kaç aylık hamileyim? birde doktorum geç döllenmeden bahsetti yani bebeğim SAT a göre 1 hafta daha küçük ilerlio bu büyük bir sorun mu ?

  • Gebelik Haftaları Ocak 27, 2015, 2:01 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Merve
   6 Ay,24 hafta, 4 günlük hamilesiniz.
   Geç döllenme her hangi bir problem teşkil etmez.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 13. deniz Ocak 22, 2015, 11:01 am - Cevap Yaz

  Merhaba 23+1 günlük hamileim bebeğim 21haftalikken 358 grmdi azmi kilosu birde ben bu zamana kadar 2 kilo almisim

  • Gebelik Haftaları Ocak 23, 2015, 12:17 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Deniz
   21. gebelik haftasında bebeğinizin baş – popo uzunluğu 18 cm., ağırlığı ise 370-390 gr.civarında olmalıdır. Bu değerler %10 farklılık gösterebilir. Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.

 14. Sümeyra Ocak 17, 2015, 5:20 pm - Cevap Yaz

  Merhaba bebeğimin cinsiyeti belli oldu erkek.. siz cin takvimine göre kız demiştiniz. Tahmininiz için teşekkür ederim..

 15. seçil Ocak 16, 2015, 7:15 pm - Cevap Yaz

  Mrb 29+3 günlük hamileyim açlık kan şekeri takibi yaptiriyorum 95-110 arası çıkıyor insilüne gerek kalirmi nelere dikkat etmeliyim bana yada bebegime bir zararı olurmu bu oran ile

  • Gebelik Haftaları Ocak 21, 2015, 11:46 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Seçil
   Hamileyken yapılan 50 gr. glukoz yükleme testinde sınır değer 130 veya 140 olarak alınır. Bundan yüksek çıkan sonuçlara 100 gr. glukoz testi yapılır. 100 gram glukoz testinde açlık şeker değeri 95’ten büyük olmalıdır, 1.saat, 2.saat, 3. saat değerleri sırasıyla 180, 155 ve 140 değerinin altında olmalıdır. Bu değerlerden ikisinin yüksek olması gebelik şekeri tanısı konulur ve tedavi edilmesi gereklidir.

 16. seçil Ocak 13, 2015, 7:45 pm - Cevap Yaz

  Mrb 28+6 da bebegim 1.428 gramdı normalmi

  • Gebelik Haftaları Ocak 16, 2015, 9:58 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Seçil
   Bebeğinizin 29. gebelik haftasında baştan ayağa kadar uzunluğu 42 cm., baş-popo uzunluğu ise 26 cm.’dir. Kilosu ise 1150-1300 gr. kadardır. Bu değerler bebeğinizin büyüklüğüne göre % 10 farklılık gösterebilir.

 17. Sümeyra Aralık 25, 2014, 12:31 pm - Cevap Yaz

  Son adet tarihim 16 ekim 2014 . Doğum tarihim 01.12.1983 tekrar teşekkür ederim

  • Gebelik Haftaları Aralık 26, 2014, 10:05 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Sümeyra
   doğum tarihinizden önce hamile kaldığınız için,
   Normal Yaşınız 30.
   Mart ve Sonrası Doğduğunuz için
   Yaşınıza +1 Eklendi
   Çin Takvimine Göre Gebelik Yaşınız 31.
   Çin Takvimine Göre Çocuğunuzun Cinsiyeti Kız
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Unutmayınız ki bu takvim Çinlilerin batıl inancıdır ve eğlence amaçlı kullanılmaktadır.
   Bebeğinizin cinsiyetini bizimle paylaşırsanız seviniriz.

 18. Sümeyra Aralık 20, 2014, 12:19 pm - Cevap Yaz

  Merhaba 1983 aralık doğumluyum, 9hafta 2 günlük hamileyim. Sizce kızım mi oğlum mu olacak? Önemli olan sağlıklı olmasi. Şimdiden teşekkür ederim..

  • Gebelik Haftaları Aralık 22, 2014, 1:36 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Sümeyra
   Çin takvimine göre cinsiyet tahmini için son adet tarihini ve doğum tarihinizi gün/ay/yıl olarak belirtmeniz gerekmektedir.

 19. seçil Aralık 18, 2014, 9:26 pm - Cevap Yaz

  Mrb son adet tarihim 24/06/2014 buna göre 25+3 günlük hamileyim.Bugün kontrolüm vardi kafa ölçümü 24+3 karin bölgesi 24+6 haftalık yazıyor.725 gr kafam karıştı ben kaç haftalık hamileyim hangisi geçerli hangisine göre sezaryene alıncam

  • Gebelik Haftaları Aralık 22, 2014, 11:17 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Seçil
   Gebelik hesaplanırken, yumurtanın ne zaman parçalanıp spermle birleştiği net olarak bilinmediği için ve zamanlamanın doğru yapılabilmesi için son adet tarihinin (SAT) ilk günü gebeliğin başladığı tarih olarak kabul edilmektedir.
   6 Ay,25 hafta, 5 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 20. ebru Aralık 16, 2014, 3:20 am - Cevap Yaz

  merhaba
  amerikada yasiyorum 23. haftalik hamileyim. Simdiye kadar 3 kere ulturasona girdim hersey normal diyorlar baska bir aciklama yok, zaman zaman lekelenmem oluyor hersey normal dediler bu neden olur normalmidir ?

  • Gebelik Haftaları Aralık 18, 2014, 2:46 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Ebru
   leke ve kanama şikayetleriniz için mutlaka doktor kontrolü gerekir.

 21. gulay Aralık 7, 2014, 7:30 pm - Cevap Yaz

  Mrb.hamileliğimin ilk haftalarında cin takvimine göre bebegimin cinsiyetini sormuştum 1983 dogumluyum temmuz ayında gebe kaldım kız demiştiniz ….evet bebegimin cinsiyeti kız

 22. seçil Aralık 4, 2014, 2:55 pm - Cevap Yaz

  Mrb 23+2 günlük hamileyim geçen hafta bebegim 484 gr dı normalmi?Toplamda 13 kilo aldım üstelik son 1 aydr ekmek yemiyorum ne yapmaliyim bu kilolarin bi zararı olurmu?

  • Gebelik Haftaları Aralık 8, 2014, 12:45 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Seçil
   23. haftada ağırlığı 500-530 gr. civarındadır. Bu değerler %10 farklılık gösterebilir. Gebelik döneminde zayıflamak amaçlı diyet yapılmamalıdır. Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 23. glssss Aralık 2, 2014, 12:43 am - Cevap Yaz

  şeker testinin zararlı oldugunu soyluyorlar doktorumsa yapmamız gerektiğini soyluyor kararsızım ne önerirsiniz

  • Gebelik Haftaları Aralık 4, 2014, 12:35 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Glssss
   Doktorunuzun yönlendirdiği doğrultuda hareket etmenizi öneririz.

 24. zumrud Ağustos 18, 2014, 6:31 am - Cevap Yaz

  Iyi gunler benim son adet tarihim 11.03.2014 ben 22 hafta 6 gunluk hamileyim burda cin takviminde mart ayin erkek yazilib amma doktor kizin olacaq diyor lutfen siz doru hesablayib bana yazin.tesekurler

  • Gebelik Haftaları Ağustos 20, 2014, 2:33 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Zümrüd
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Unutmayınız ki bu takvim Çinlilerin batıl inancıdır ve eğlence amaçlı kullanılmaktadır.

 25. nazli Ağustos 16, 2014, 11:33 am - Cevap Yaz

  23 hafta tam kac aylik oluyor

  • Gebelik Haftaları Ağustos 18, 2014, 12:18 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Nazlı
   Bu karmaşa 1 ayın tam 4 hafta olmamasından kaynaklanmaktadır.
   1 ay 4 hafta 3 gün sürebiliyor bazen. Burada dikkat edilmesi gereken ay hesabı değil hafta hesabıdır.
   Doktorlarda gebelikleri ay ay değil hafta hafta hesaplamaktadır.

 26. Nuriye kurultay Ağustos 14, 2014, 2:47 pm - Cevap Yaz

  06 03 2014son adet tarihim kaç aylık oluyorum

  • Gebelik Haftaları Ağustos 15, 2014, 10:34 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Nuriye Kurultay
   5 Ay,23 hafta, 0 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 27. vusale Nisan 30, 2014, 4:30 am - Cevap Yaz

  5 kasim son adetimdir kac haftalik hamileyim?ve cox kotu qrip oldum bunun bir tesiri ola bilirmi bebeye?

  • Gebelik Haftaları Nisan 30, 2014, 2:47 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Vusale
   En iyi tedavi ise yatak istirahatidir. Yüksek yastıkta yatmak geniz akıntısını azaltır. Bulunduğunuz ortamın havalandırılmış olması ve yeterli sıcaklıkta olması önemlidir. Havanın kuruluğunu önlemek için nemli ortam olması sağlanmalıdır. Bol miktarda en az 2,5 lt. sıvı alınmalıdır. Burun tıkanıkları için tuzlu su veya okyanus suyu kullanabilirsiniz. Doktorunuza danışmadan kesinlikle grip hapları kullanılmamalıdır. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde size ve bebeğinize zarar vermeyecek tedavi uygulamalıdır.

 28. merve Nisan 9, 2014, 3:09 pm - Cevap Yaz

  merhaba ben 22 hafta 5 gunluk hamileyim ve siddetli bel karin boslugumda agrilar oluyor 3.aydan itibaren basladi calismakta gucluk cekiyorum surekli izin almak zorunda kaliyorum doktora gidiyorum idrar yolu enfeksiyonu deyip antibiyotik ociyorum 2 aydir fakat buna ragmen duzelmiyor psikolojim cok etkilendi neden bi agrilar oluyordur lutfen cvp verirseniz sevinirim.tesekkurler.

  • Gebelik Haftaları Nisan 10, 2014, 1:20 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Merve
   Muayene bulguları ve test sonuçları önem taşır. Gebelikte bel ve kasık ağrıları beklenen bir durumdur. beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 29. meralal Nisan 9, 2014, 1:10 am - Cevap Yaz

  Ben 22 haftalık gebeyım. Gecen hafta renlı dooplere gırdım. Herseyı normaldı (kafa olcumu bıle). Yalnızca ventrıkuler genısleme cıktı. Beyındekı sıvı 9.1 mm cıktı sanırım sınırı 10 mm ımıs.3 gun sonra bır baska doktora gıttıgımde 7.5 e dusmustu bu genısleme. Bu deger duser mı yoksa dusmez mı? Yoksa sadece yukselme rıskı mı vardır? Bır Doktor dusmus dedı dıgerı bu oran dusmez dedı.Cok korkuyorum.cok yukselmesı durumunda zeka gerılıgı ve hıdrosefalı hastalıgı yapıyormus. Su zamana kadar bır zeka gerılıgı yapmıs mıdır ? Ne yapmam gerekıyor ?

  • Gebelik Haftaları Nisan 9, 2014, 12:40 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Meralal
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 30. Yunkev Mart 30, 2014, 1:29 pm - Cevap Yaz

  Merhaba bir aylik hamile iken 62 kilo idim sonra bulantilardan zayifladim 58 ,59 gibi bi kiloya dustum simdi 23 haftalik gebeyim 62 kiloyum kilo almis oluyor muyum yoksa almamis mi oluyorum

  • Gebelik Haftaları Nisan 2, 2014, 10:24 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Yunkev
   Gebeliğin ilk 3 ayında bulantı ve kusma sebebiyle anne adayları kilo alamaz hatta kilo bile verirler.
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 31. gül Mart 27, 2014, 12:28 pm - Cevap Yaz

  Merhaba 22 hafta 4 günlük hamileyim 10 gün önce yapılan ayrıntılı ultrasonda bebeğimin kol ve bacak kemiklerinin uzunluğu haftasına göre %10 kısa çıktı. Kafa gelişimi haftayla uyumlu. Sonrasında kemikler uzar mı? Böyle bir olayın sakıncası nedir?

  • Gebelik Haftaları Mart 27, 2014, 1:06 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Gül
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 32. pınar Mart 3, 2014, 12:39 pm - Cevap Yaz

  iyi günler ben 23+5 günlük hamileyim şeker yüklemesi için aç karnınamı yoksa tok karnına mı gitmemiz gerekiyor.

  • Gebelik Haftaları Mart 3, 2014, 3:19 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Pınar
   aç karnına yaptırmanız gerekmektedir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 33. haniye Şubat 27, 2014, 1:56 pm - Cevap Yaz

  mrb ben 23 haftalik hamileyim ve 3 boyutlu ultrasiyona girdimde her sey normal suyumda hafif azalma var dediler doktorum her seyim normal dedi ama ben yinede cok merak ediyorum acaba gercektten normalmidir.

  • Gebelik Haftaları Şubat 27, 2014, 3:20 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Haniye
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..Muayene bulguları önem taşır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 34. gulsah Şubat 27, 2014, 8:26 am - Cevap Yaz

  Mrh 23 haftalik hamileyim 19 subatta ayrintili ultrasonum yapildi bebegin esinde buyume oldugu kalinliginin 66 cm oldugu soylendi bu surun sorun yaratir mi ve buyumeye devam eder mi tesekkurler..

  • Gebelik Haftaları Şubat 27, 2014, 9:13 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülşah
   Plasentanın büyük olması, annede diyabet(şeker hastalığı), plasentada ödem, annede veya bebekte kansızlıktan kaynaklı olabilir. Bu durumlarda plasentanın işlev bozukluğuna bağlı olarak bebeğinizde gelişim geriliği oluşabilmektedir. Muayene bulguları önem taşır. Kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 35. sebnem Şubat 26, 2014, 2:15 pm - Cevap Yaz

  kocamla yaxinlilik,bebeye bir zerari varmi.ben 23 hafdalik hamileyem

  • Gebelik Haftaları Şubat 26, 2014, 2:59 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Sebnem
   Gebelikte cinsellik gayet sağlıklı bir durumdur, doktorunuz herhangi bir kısıtlama getirmediği sürece cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.

 36. hevi Şubat 13, 2014, 11:36 pm - Cevap Yaz

  Bizim kesede suyumuz fazla doktorum korkucak birşey yok dedi ama ben yinede endişelendiriyorum neden olur her hamile kadında bu olurmu nasıl azalır acaba bir zararı varmi acaba Nne yapmak gerekiyor. Birde bebegin boynuna kordon dolanmamasin diye nasıl hangi pozisyonda yatmali ve son üç aylarda ilişki sorun olurmu . Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Gebelik Haftaları Şubat 14, 2014, 3:12 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Hevi
   ilaç kullanarak veya enjektör yardımıyla fazla sıvı çekilerek azaltılabilir. Bunlarda bazı durumlarda sakıncalı olabilmektedir.
   Kordon dolanmasını önlemek için herhangi bir tedbir yoktur veya düzeltmek için bir yöntemde yoktur.
   Gebelikte herhangi bir probleminiz yoksa doktorunuz engel koymamışsa gebeliğin son aylarına kadar güvenle ilişkide bulunulabilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 37. ayşe Şubat 7, 2014, 7:14 am - Cevap Yaz

  Ben 22haftalik hamileyim eylül ün 2si sn adet tarihim bebeğim oynuyor ama iki gündür yavaş oynuyor zor hissediyorum normal mi bi sorun mu vardır sizce tesekkur ederim şimdiden 2 buçuk yasinda kizim var onla zor oluyor hstneye gitmem birakacak kimsem yok sizce bu durumda gitmem gerekirmi hstnye bebegime bisey olmusmudur yoksa normalmi yavs oynamasi

  • Gebelik Haftaları Şubat 7, 2014, 10:23 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayşe
   öncelikle sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Bebeğinizin kilosu arttığı için hareket alanı daralır ve hareketleri iyice yavaşlar. Annenin bu dönemlerde bebeğin hareketlerini takip etmesi çok önemlidir. Bebeğiniz uzun süredir hareket etmediyse anne adayı tatlı, çikolata tarzı bir şeyler yemelidir. Ardından bebeğin hareketleri izlenerek tepki vermesi beklenir. Şayet bebeğiniz hiç bir şekilde uzun süredir hareket etmiyor ise mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

 38. sema Şubat 1, 2014, 6:25 pm - Cevap Yaz

  Merhaba 23 hafta 1 günlük gebeyim.detaylı ultrasonu 18hafta 3 günlükken yaptılar dawn senromu riski yüksek çıktı amniyo sıvısı aldırmadım özel bi doktora gittim tavsiye üzerine oda detaylı cihazlarıyla baya bi inceledi bu hastalıgın olmadıgını söyledi.ama 18 hafta 3günlüktü detaylıya girdiğimizde acaba kalbi için falan tekrar gerekli olur mu detaylı teşekkürler.

  • Gebelik Haftaları Şubat 3, 2014, 12:29 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Sema
   22. haftadan sonra bebeğinizin tüm organlarının ve sistemlerinin tamamlanmış olmasından dolayı ikinci düzey ultrasonografi olarak bilinen detaylı ultrasonun yapılması önerilir.Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 39. deniz Ocak 19, 2014, 8:01 am - Cevap Yaz

  mrb 23 hafta hamileyim.2 tane.kopegim var.suanda annemlerde kaliyorlar asikarida tam surekli veteriner gozetimindeler.ama sevmeden duramiyorum herhangi bisey.olurmu?ve 60 kilo ile hamile kaldim suan 65 kikoyum normalmi?

  • Gebelik Haftaları Ocak 21, 2014, 12:33 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Deniz
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Toksoplazma özellikle kedi ve köpek dışkılarıyla bulaşır, bu hastalık gebelik döneminde ortaya çıkarsa bebekte ölümcül veya sakatlıklara sebep olabilir. Kedi ve köpeğiniz var ise aşılarını ihmal etmeyin, onlara da çiğ et yedirmeyin ve yakın temastan kaçının.

 40. nalan Ocak 14, 2014, 6:47 pm - Cevap Yaz

  bir sorum daha olacak gebelikte toksoplazma testi negatif mi yoksa pozitif mi cıkarsa tehlikeli? evimde kedim var dısarıya hic cıkmıyor ve cig et vs vermiyorum asıları yapılıyor.

  • Gebelik Haftaları Ocak 15, 2014, 1:24 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Nalan
   pozitif çıkması durumunda risk taşımaktadır. Kedinizin aşılarını ihmal etmeyin, çiğ et yedirmeyin ve yakın temastan kaçının.

 41. nalan Ocak 14, 2014, 6:42 pm - Cevap Yaz

  .merhabalar. ben tam 23 haftalık hamileyim kac aylık oluyorum. birde 50 kiloyla hamile kaldım suan 56 kiloyum normal mi fazla mı alıyorum.

  • Gebelik Haftaları Ocak 15, 2014, 1:22 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Nalan
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Bu karmaşa 1 ayın tam 4 hafta olmamasından kaynaklanmaktadır.
   1 ay 4 hafta 3 gün sürebiliyor bazen. Burada dikkat edilmesi gereken ay hesabı değil hafta hesabıdır.
   Doktorlarda gebelikleri ay ay değil hafta hafta hesaplamaktadır.

 42. Ela Ocak 11, 2014, 8:41 am - Cevap Yaz

  Merhaba 22Haftalik hamileyim ve 8 Kilo aldim.Hamilelik’ten önce 65 Kilo ile hamile kaldim sizce normalmi? Ikonisch sorun cinsiyetini ögrenmek istedim lakin doktorum yuz de 80 kiz dedi sonrada erkege benziyor dedi zaten kendini goster miyordu bacaklari ile kapatiyordu.Beni baska bir doktor a havale etti renkli ultrasonografi de net cikar cinsiyeti diye de ekledi…Ben 1.9.1989 dogluyum.Son adetim 29 temmuz.Sizce kizmi erkekmi bekliyorum??

  • Gebelik Haftaları Ocak 13, 2014, 11:45 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ela
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Normal Yaşınız 24.
   Mart ve Sonrası Doğduğunuz için
   Yaşınıza +1 Eklendi
   Çin Takvimine Göre Gebelik Yaşınız 25.
   Çin Takvimine Göre Çocuğunuzun Cinsiyeti Kız
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Unutmayınız ki bu takvim Çinlilerin batıl inancıdır ve eğlence amaçlı kullanılmaktadır.
   Bebeğinizin cinsiyetini bizimle paylaşırsanız seviniriz.

 43. mehri Aralık 20, 2013, 5:53 pm - Cevap Yaz

  Ben 23 haftalik hamileyim. bebyim terpenmiyor.hiç tekme atmadi. ilk hamilelik,kiz chocugu. bu normalmi?

  • Gebelik Haftaları Aralık 23, 2013, 9:55 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Behri
   Bu haftalarda bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz.
   Kontrollinizi düzenli yaptırmanızı tavsiye ederiz.
   Ultrason muayenesi sonucunda doktorunuz bebeğinizin sağlığı ile ilgili bilgi verecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 44. esra Aralık 16, 2013, 10:48 pm - Cevap Yaz

  MRB BEN 23 HAFTALIK HAMILEYIM SEKER YÜKLEMESINDE 50 GR GILIKOZ VERDILER VE 167 CIKTI VE DR 100 GR DAHA YAPMAMIZ GEREKIYOR DEDI VE BEBEGIMIZIN KILOSU 736 DENDI BU KILO SEKER YUKSEKLININDEN DOLAYI OLABILIRMI VE NELERE DIKTAT ETMELIYIM LÜTFEN CEVAP VERI TŞK

  • Gebelik Haftaları Aralık 17, 2013, 11:11 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Esra
   Gebelik döneminde başlayan şeker hastalığı bebeğin normalden iri gelişmesine ve buna bağlı olarak normal doğum yapamaması gibi riskler olabilir. Tedavisi için doktorunuz diyet önerebilir. Çok yüksek ise insülin tedevisine başlanmalıdır. Doktorunuz tarafından takibinizin yapılması önemlidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 45. Dicle Kasım 14, 2013, 8:31 pm - Cevap Yaz

  23 haftalık hamileyim , 3 aylık hamileyken toksoplazma testi yaptırdım ve negatif çıktı daha da baktirmadim ne yapmam gerekir?? Her ay kan vermem gerekir mı??

  • Gebelik Haftaları Kasım 15, 2013, 2:07 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Dicle
   Toksoplazma özellikle kedi ve köpek dışkılarıyla bulaşır, bu hastalık gebelik döneminde ortaya çıkarsa bebekte ölümcül veya sakatlıklara sebep olabilir. Kedi ve köpeğiniz var ise aşılarını ihmal etmeyin, onlara da çiğ et yedirmeyin ve yakın temastan kaçının.

 46. esra Ekim 27, 2013, 6:44 pm - Cevap Yaz

  23haftalik hamileyim henuz 5 kilo aldim sizce az mi bebegimin gelisimi iyi herseydende yemeye calisiyorum ama az kilo aliyorum neden ?

  • Gebelik Haftaları Ekim 28, 2013, 1:47 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Esra
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir.
   Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir.
   Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 47. seyma Eylül 23, 2013, 1:26 pm - Cevap Yaz

  23 haftalik hamileyim 68 kiloyla hamile kaldim 13 kilo aldim ve almaya devam ediyorum bu normal mi ve vitamin hapini hala icmeye devam etmeli miyim

  • Gebelik Haftaları Ekim 1, 2013, 7:18 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Seyma
   Gerekli takip ve kontrollerinizi doktorunuz tarafından yapılmasını tavsiye ederiz.
   Doktorunuz uygun gördüğü takdirde vitamin kullanabilirsiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 48. Cansu Temmuz 20, 2013, 10:40 pm - Cevap Yaz

  22 haftalik hamileyim ve 9 kilo aldim 50 kilo ile basladm gebelige sizce normalmi

  • Gebelik Haftaları Temmuz 22, 2013, 2:05 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Cansu
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir.
   Bu konuda gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.