Gebelikte 24. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Ocak 26, 2013 9

24. Hafta Gebelik Anne

Sesli Dinle

gebelikte su içmenin Önemi listeGebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır. Hamileliğin 24.-28. haftaları arasında halk arasında bilinen şekerli su testi ,ağızdan alınan 50 gr. ile 1 saatlik glukoz (şeker) tarama testi yapılmalıdır. Glukoz taraması 140 mg / dl’den fazla saptanan gebelere 100 gr. glukoz ile 4 saatlik yükleme testi yapılır. Yüksek çıkan sonuca göre gebeliğe bağlı şeker hastalığı ( gestasyonel diyabet) tanısı konur ve sonuçlar değerlendirilerek tedaviye başlanır.

Diş etleriniz de çekilme ve kanamalar görülebilir. Göbek deliğiniz dışarıya doğru çıkar. Vajinal akıntılarınız artmıştır. Bel ağrılarınız olabilir. Erken doğum belirtilerine dikkat etmelisiniz. Dehidratasyon denilen su kaybına bağlı olarak erken doğum riskleri olabilir. Bu haftalardaki erken doğumlarda bebeğin yaşama şansı çok çok iyi bir bakımla ancak % 85′dir. Bunların yarısının ileride ağır ve kalıcı rahatsızlıklar ve hatta özürlü kalma riski ile karşı karşıya olabilirler. Bu yüzden bol bol su içmeye devam edin.

24. Hafta Gebelik Bebek

Sesli Dinle

24 hafta ultrason listeBebeğinizin baş-popo uzunluğu 21 cm., ağırlığı ise 600-630 gr. kadardır. Gün geçtikçe hızla kilo almaya devam eder. Bağışıklık sisteminin temel ögeleri olan beyaz kan hücreleri (akyuvarlar) oluşmaya başlamıştır. Vücudumuzun dengesini sağlayan iç kulak tamamen gelişmiştir. Duyma yeteneği iyice artmıştır. Artık ses çeşitlerini rahatlıkla ayırt edebilir durumdadır. Hızlı göz hareketleri başlar. Tat duyusu gelişmiştir. Minik bebeğiniz anne karnında kendi pozisyonunu hissedebilir. Bebeğinizin hareketlerini artık daha fazla hissedersiniz.

24. Hafta Gebelik Sağlık

Sesli Dinle

gebelikte cmv listeSitomegalovirüs (CMV), anne karnındaki bebeği en çok etkileyen virüstür. Etkili tedavisi ve aşısı yoktur. İnsanların yarısından fazlası bu enfeksiyonu geçirir. Gebelik sırasında anneden bebeğe geçebilir. Bir çok bebeğin bu virüsle doğduğu tahmin edilmektedir. Yenidoğan döneminde ölüm, görme ve işitme problemleri, zeka geriliği, karaciğer ve dalakta büyüme, anemi ve nörolojik bozukluklar gibi sayısız doğum kusuruna yol açabilir. Bazı kadınlar hamilelik sırasında virüsü rahimde ya da rahim boynunda taşırlar, ama pek azı enfeksiyonu bebeğine geçirir. Ancak hijyen kurallarına özen göstererek bu virüse yakalanma riskini en aza indirmiş olursunuz.

24. Hafta Gebelik Spor

Sesli Dinle

Günlük yürüyüşler yapmaya özen gösterin. Alçak topuklu ortopedik ayakkabıları giymeyi tercih edin. Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapan anne adaylarının daha kolay doğum yaptığı iddia ediliyor.
Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 3 )
 • gebelikte su içmenin Önemi liste
 • gebelikte cmv liste
 • 24 hafta ultrason liste

9 Yorum »

 1. TEMİME Nisan 21, 2014, 6:40 am - Reply

  23+4 günlük hamileyim.16. haftamda ambiyosentez yaptırmak zorunda kaldım 2li testimde sorun çıktıgı için. sonucunu aldık çok şükür bir problem çıkmadı.yalnız sıvının sonucunda bebegin cinsiyetinide erkek olarak belirtmişler. doktorumda ulturasyonda kız diyor.hangisi dogru kafamız karıştı.bebegim genelde sag tarafta oynuyor.hangisi dogrudur sizce de?

  • Gebelik Haftaları Nisan 21, 2014, 2:48 pm - Reply

   Merhaba @Temime
   Detaylı ultrasonda tekrar baktıkmakta fayda var.
   Muayene bulguları olmadan yorum yapmak doğru olmaz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 2. Buse Nisan 2, 2014, 7:22 am - Reply

  Merhabalar,25 haftalık hamileyim 73 kilo ile hamile kaldım ve şu an 89 kılo oldum. İnanılmaz tatlı ve çıkolata yememe rağmen şeker testim temiz çıktı. Aldığım kıloların bebeğime zararı varmıdır

  • Gebelik Haftaları Nisan 2, 2014, 1:44 pm - Reply

   Merhaba @Buse
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. ayşen aslı Mart 27, 2014, 10:34 pm - Reply

  Slm ben 23+3 günlük hamileyim hamile kaldigim da 72 kilo idim bulantilardan dolayi 66 kiloya kadar düştüm ama suan 73 kilo olmusum ama hic kilo almamis gibiyim yüzümün zayifligi falan duruyor çünkü gobegimde 4 aylik gibi ic karnim genismis sizce kilo alip vermem normalmi bu arada oglusum olacak allahın izni ile cok kipirdak :)

  • Gebelik Haftaları Mart 28, 2014, 11:13 am - Reply

   Merhaba @Ayşen Aslı
   Gebeliğin ilk 3 ayında bulantı ve kusma sebebiyle anne adayları kilo alamaz hatta kilo bile verirler.
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 4. sebnem Mart 9, 2014, 4:06 am - Reply

  ben 23 hafda 4gunluk hamileyem ben kilo almiyorum,,nedendi?

  • Gebelik Haftaları Mart 10, 2014, 3:35 pm - Reply

   Merhaba @Şebnem
   Gebelikte beslenmenin önemi büyüktür. Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

Yorum Bırakın »