Gebelikte 25. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Ocak 26, 2013 13

25. Hafta Gebelik Anne

Sesli Dinle

hafta hafta hamilelik listeBebeğiniz büyüdükçe yorgunluk hisleriniz artabilir. Bacaklarınızda ve belinizde ağrılar olabilir. Bazı anne adaylarında ise el ve parmaklarında ağrı ve kasılmalar hissedilebilir. Hormonlarınızın değişmesiyle vajinal akıntılarınız artar. Pamuklu iç çamaşırları tercih ederek hijyene özen gösterilmesi gerekir. Şayet akıntılarınız renkli, kokulu ve kaşıntı var ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 24.- 28. haftalarda glukoz (şeker) yükleme testi yapılmalıdır. Aç ve tok karnına yapılan bu testin sonucu 140 mg / dl. altında olmalıdır. Daha önce şeker hastalığı olmayan hamilelerde bile sadece hamilelikte ortaya çıkan, anne ve bebeği olumsuz yönde etkileyen şeker hastalığı tespiti saptanabilir. Daha önceki dönemlerde kan sayımı testlerini düzenli olarak yaptırmadıysanız bu dönemde yaptırmalısınız. Çünkü doğumda gelişecek olası bir kanama problemlerine karşı vücut demir depoları gerekli olursa yedeklenmelidir.

25. Hafta Gebelik Bebek

Sesli Dinle

25 hafta gebelik listeBebeğinizin bu haftada baş-popo uzunluğu 22 cm., kilosu ise 730-750 gr. civarında büyümektedir. Boy uzunluğu ve kilosu giderek artmaktadır. Artık yeni doğan bir bebeğe dönüştü. Omurilikteki sinir sistemi oluşumu tamamlanmaktadır. Akciğerlerdeki kan damarları gelişir. Amnion sıvısını akciğerlerinin içine alıp vererek nefes alır ve hatta hıçkırabilir. Kulakları artık tamamıyla çalışmaktadır. Dışarıdan gelen yüksek seslere tepki verebilir. Bu haftada süt dişleri gelişir. Tat alma hissi iyice artar. Her geçen gün cildi daha da düzgünleşir. Saçları çıkmaya başlamıştır. Cilt altındaki yağ dokuları olgunlaşır.

25. Hafta Gebelik Spor

Sesli Dinle

gebelikte egzersiz listeDoktorunuz aksi bir şey demediği sürece belirli kurallara uyarak egzersiz ve yürüyüş yapmaya devam edebilirsiniz. Baş dönmesi, nefes almada zorluk, aşırı yorgunluk hissi, herhangi bir yerinizde ağrı var ise egzersiz yapmayı bırakmalısınız. Egzersiz yapmaya ısınma hareketleri ile yavaş yavaş başlayıp bırakırken de hareketlerin hızını azaltarak sonlandırmalısınız. Günde en az 2 litre su içtiğinizden emin olmalısınız.

25. Hafta Gebelikte Tetanoz Aşısı

Sesli Dinle

tetanoz aşısı listeGebelik döneminde 20. haftadan sonra tetanoz aşısı yapılması önerilmektedir. Bu konu hakkında doktorunuza danışarak bilgi alabilirsiniz. Tetanoz aşısı kesinlikle yapılmalıdır diye bir şey yoktur fakat yapıldığı taktirde anneyi ve bebeği hastalıktan korur. Tetanoz (Kazıklı Humma), Clostridium Tetani adı verilen bakterinin salgıladığı toksine bağlı olarak gelişen bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastane ortamı dışında yapılan steril olmayan ortamlarda bebeğin doğum sırasında gerçekleşen kordonunun steril olmayan keskin aletlerle (bıçak, makas, v.b.) kesilmesi sonucu bebekte tetanoz oluşabilir. Özellikle evde yapılan doğumlarda bu duruma rastlanmaktadır. Bebekte gelişebilecek tetanoz ölümle sonuçlanabilmektedir. Tetanoz aşısı yaptırarak bu risklere karşı önlem almış olursunuz. Tetanoz aşısının anne adayına ve bebeğe hiç bir zararı yoktur. Aksine anne adayında oluşan antikorlar bebeğe geçerek yenidoğan döneminde oluşabilecek tetanoz hastalığına karşı koruma sağlar. Doktorunuzun önerdiği zaman sağlık ocaklarından sosyal güvenceniz olmadan da ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.
Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 4 )
 • hafta hafta hamilelik liste
 • 25 hafta gebelik liste
 • gebelikte egzersiz liste
 • tetanoz aşısı liste

13 Yorum »

 1. cihan tektaş Mart 24, 2014, 2:54 pm - Reply

  ben 24 haftalık hamileyim dr um erken dogum riski var dedi servikal uzunluğum 2 cm miş doktorum kesin istiraat dedi. siz neler önerirsiniz? şimdiden teşekkür ederim…

  • Gebelik Haftaları Mart 24, 2014, 3:48 pm - Reply

   Merhaba @Cihan Tektaş
   Muayene bulguları ve test sonuçları önemlidir, kontrollerinizi düzenli yaptırmanızı tavsiye ederiz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 2. Figen Mart 19, 2014, 2:24 pm - Reply

  Son adet tarıhım 3o eylul 24 haftalık çıkıyo ama acaba kaç aylık hamileyım tesekkur ederım

  • Gebelik Haftaları Mart 20, 2014, 1:00 pm - Reply

   Merhaba @Figen
   6 Ay,24 hafta, 2 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. hale Mart 12, 2014, 2:02 pm - Reply

  son adet tarihim 1 ekim bebeğim kaç haftalık oluyo bilgilendirirseniz sevinirim

  • Gebelik Haftaları Mart 12, 2014, 3:17 pm - Reply

   Merhaba @Hale
   5 Ay,23 hafta, 0 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 4. sebnem Mart 12, 2014, 4:54 am - Reply

  benim ic camasirimda renkli ve kokulu oluyor.neden oluyor?

  • Gebelik Haftaları Mart 12, 2014, 2:03 pm - Reply

   Merhaba @Sebnem
   gebelik döneminde vajinal akıntının çoğalması beklenen bir durumdur. Ancak akıntı kaşıntılı, kötü kokulu ve farklı renklerde oluyor ise doktora başvurmanız gerekir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 5. leyla Şubat 24, 2014, 4:42 pm - Reply

  ben 24 hafta 1 gunluk hamileyim .benim cocugun beyninde su varmiw 8mm kadar bu tedaviyle gecermi ? ((

  • Gebelik Haftaları Şubat 25, 2014, 11:01 am - Reply

   Merhaba @Leyla
   Düzenli ultrason kontrollerini yaptırmalısınız. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde artma ve azalmanın olması takip edilmelidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 6. hevi Şubat 23, 2014, 5:26 pm - Reply

  Ben ayligimda tereddüt teyim beni bilgilendirirseniz çok sevinirim . Şöyle altıncı ayim bittimi yoksa daha varmı .ben 7 eylül 2013 te son adet tarihim kaç haftalık olduğumu biliyorum ama aylikta hesabım çıkmıyor

  • Gebelik Haftaları Şubat 24, 2014, 2:32 pm - Reply

   Merhaba @Hevi
   6 Ay,24 hafta, 1 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

Yorum Bırakın »