Gebelikte 26. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Ocak 26, 2013 55

REKLAM

26. Hafta Gebelik Anne

Sesli Dinle

Gebelik döneminde eklemlerin ve bağların çözülmesine yol açan hormonlarınızın değişmesiyle ve rahminizin büyümesi ile bel ağrılarınız her geçen gün artar, önlem almak içinse dik durmaya dikkat etmeli, ani ve sert eğilme ve dönme gibi hareketlerden kaçınmalı, sık sık nefes alıp vermeli, yatarken ve otururken destek sağlamak amaçlı bir yastık koymalısınız. Hamilelik süresince olabilecek gebelikte tansiyon listegebelik zehirlenmelerine (pre-eklampsi) dikkat edilmelidir. Sabah saatlerinde el, ayak ve yüzde gereğinden fazla şişme, hızlı kilo artışı, sık ve çok baş ağrıları, görme bozukluğu, yüksek tansiyon gibi belirtilerin olması halinde mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Gebelik zehirlenmesi ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Gebelik döneminde tansiyonunuzu takip etmelisiniz. 140 / 90’ın altında olması gerekmektedir. Kabızlık problemleri için lifli gıdalar tüketmelisiniz. Erken doğum belirtilerine karşı duyarlı olmalısınız.

26. Hafta Gebelik Bebek

Sesli Dinle

26 hafta ultrason listeBebeğinizin baş-popo uzunluğu 23 cm., ağırlığı ise 850-900 gr. civarındadır. Bebeğiniz artık oldukça aktiftir. Bu haftadaki bebekler dokunmaya ve temasa beyin dalgaları ile cevap vermeye başlar. Beyin fonksiyonları tamamlanmıştır. Saçlar, kirpikler, kaşlar ve tırnaklar uzamaya devam eder. Bugüne kadar kapalı olan gözlerini artık kırpıştırmaya başlamıştır ve dışarının karanlık veya aydınlık olduğunu farkeder, güçlü bir ışık varsa bebek buna tepki verebilir. Kulaklarındaki sinir sistemleri daha da gelişmiş ve hassastır. İşitme duyusu tamamen gelişmiştir. Artık annesinin ve babasının sesini duyabilir. Akciğerlerin gelişimi devam etmektedir. Ancak açık kalmaları için gerekli olan madde surfaktan yapımı henüz yetersiz olduğu için akciğerler tamamen fonksiyonunu tamamlamamıştır. Cildi hala çok incedir.

26. Hafta Gebelik Beslenme

Sesli Dinle

yumurta protein listeGebelik döneminde alınan kalsiyum ve protein hem sizin için hem de bebeğiniz için çok önemlidir. Bu dönemlerde hem fazla kiloları önlemek için hem de kalsiyum oranının daha yüksek olmasından dolayı light süt, yoğurt ve peynirleri tercih edebilirsiniz. Yağı alınmış süt ürünlerinin bebeğinize hiç bir zararı yoktur. Her gün ya da haftada en az 5 gün yumurta yemek gerekir. Anne adayı için bol protein, demir ve vitamin olacaktır.

26. Hafta Gebelikte Korku ve Kaygılar

Sesli Dinle

hafta hafta hamilelik kaygılarDoğumunuz artık yaklaşmaktadır. Doğum yaklaştıkça kaygılarınız ve korkularınız artabilir. Bunun için düzenlenen doğum ile ilgili kurslara veya seminerlere mümkünse eşinizle birlikte katılmanız önerilir. Hamilelik ve doğum konusunda detaylı ve doğru bilgi sahibi olmak bu tür kaygı ve korkularınızı yenmenizde yardımcı olacaktır. Bu konuda kadın doğum uzmanlarından alınan bilgiler daha doğru ve güvenli olacağından bunlara dikkat etmek gerekir. Eşinizin desteği çok önemlidir. Her şeye rağmen kaygı ve korkularınızı aşamıyorsanız profesyonel anlamda psikolojik destek almanız fayda sağlayacaktır.
Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 4 )
 • yumurta protein liste
 • 26 hafta ultrason liste
 • gebelikte tansiyon liste

Yorum Bırakın »

55 Yorum »

 1. esra Temmuz 8, 2015, 6:02 pm - Cevap Yaz

  Merhaba 26 haftalk gebeym ellermde iki haftadir uyusma karincalanma var sabahlari uyandgmda ozellikle parmaklarmda kasilma olyor geceleridd uyutmuyor neden olur dr a gidecegm istemesemde:(

  • Gebelik Haftaları Temmuz 10, 2015, 11:22 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Esra
   Ellerinizde ve parmaklarınızda uyuşma,kasılma bunlar beklenen gebelik bulgularıdır. Beklenenden fazlasını yaşıyorsanız doktorunuza danışın.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 2. gulnay Haziran 21, 2015, 4:48 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 25 hafta 3 gunluk gebeyim yemek yemede sorun yasiyoru hemen sisiyorum buda bana tokluk hissi veriyo ama canim yemek istiyo yiyemiyorum sebebi nedir?

  • Gebelik Haftaları Haziran 22, 2015, 10:30 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülnay
   Değişen ve yükselen hormonların etkisiyle olabilmektedir. Dengeli ve düzenli beslenmeniz önerilir, mevsim meyvesi ve sebzesi tercih edin, az ve sık yemek yiyin, bol su için. kalsiyum yönünden zengin süt ve süt ürünleri bol bol tüketin. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. meryem Mayıs 23, 2015, 2:09 pm - Cevap Yaz

  merhabalar ben 26 hafta 4 günlük hamileyim bebeğim yan pozisyonda duruyor bu yüzden hareketi çok azaldı normal pozisyona geçmesi zaman alır mı birde çok eğilip kalkıyorum bebeğime zarar verir miyim?

  • Gebelik Haftaları Mayıs 29, 2015, 12:50 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Meryem
   Bebeğiniz rahim içinde sürekli dönebilir, yer değiştirebilir ve bebek farklı pozisyonda olabilir. Bebeğiniz giderek büyüdüğünden ve kilosu arttığından dolayı hareket alanı daralır ve dolayısıyla daha yavaş hareket eder. NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir. Hızlı ve sert hareketlerden kaçınmada ve dikkat etmede fayda var. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 4. Nevruz Mayıs 16, 2015, 9:43 pm - Cevap Yaz

  Merhabalar 23hftalık hamileyim ama benimle aynı haftada olan hamile adaylarının karınları cok buyuk benim karnım hiç büyümüyor 45kiloyla hamile kaldım suan 55kıloyum

  • Gebelik Haftaları Mayıs 20, 2015, 1:35 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Nevruz
   Doktorunuz her şeyin normal olduğunu söylemesi durumunda bu sizin genetik yapınızla alakalı olabilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 5. Nazlı Nisan 25, 2015, 12:51 pm - Cevap Yaz

  Merhaba 25.4 haftalık hamileyim kasıklarımda vajinama doğru arada baskı oluyor bir süre beni zorluyor daha sonra geçiyor normal mi

  • Gebelik Haftaları Nisan 27, 2015, 12:21 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Nazlı
   Kasıklarda ağrı olması gebelikte beklenen bir durumdur. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 6. suna inan Nisan 2, 2015, 8:51 pm - Cevap Yaz

  benim 3 çü gebeligim busa sezeryan olucak tehlikesi varmı bise kordonlarımı baglatmak istiyorum . ilerde sıkıntı yaşarmıyım teşekkürler…..

  • Gebelik Haftaları Nisan 3, 2015, 9:45 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Suna İnan
   Tüp bağlama yöntemi yüzde yüz koruma sağlamamakla beraber çok zor bir ihtimalde olsa gebelik riski vardır. Çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler çok net ve kararlı olması gerekir. Geri dönüşü çok zordur. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 7. sevim Mart 12, 2015, 2:11 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 26 haftalik hamileyim gecen hafta seker yuklemesi yaptirdim ogunden beri kendimi iyi hissetmiyorum halsizlik ve tansiyon sorunu yasiyorum sizce ne yapmam gerekiyo…

  • Gebelik Haftaları Mart 16, 2015, 12:48 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Sevim
   Gebelik döneminde tansiyon problemi tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 8. sema Mart 7, 2015, 12:04 pm - Cevap Yaz

  Merhaba bende 26 haftalik surekli kasilmalarim ve kasik agrilarim var uzun suredir ishalim normal mi

  • Gebelik Haftaları Mart 9, 2015, 12:11 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Sema
   İshal olma durumunda vücut sıvı kaybeder, bu sebeple bol sıvı almanız gerekmektedir. Günde 3 defadan fazla oluyor ise doktor kontrolü gerekir. Vücudun susuz kalmaması önemlidir. Gebelikte büyüyen ve gerilen karın bölgesinde kasık ağrısı ve kasılma beklenen bir durumdur. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 9. Amina Şubat 21, 2015, 10:04 pm - Cevap Yaz

  Bebegimle her gün konuwuyorum hamile olfugunu ogrendiyim ilk gunden

 10. Amina Şubat 21, 2015, 10:03 pm - Cevap Yaz

  Ben 18 haftalik hamileyim

 11. elif Aralık 30, 2014, 11:42 pm - Cevap Yaz

  Iyi aksamlar 26 haftalik hamileyim bu zamana kadar 6 kilo aldim buna ragmen belim hep cok agridi.hatta uzandigimda bazen belim çıtliyor ve hareket edemiyorum. Ayrica hamileligimin ilk zamanlarindan beri akıntım cok fazla bir turlu gecmiyor. Bunun icin ne yapmam gerek? Ellerim, kollarim cok uyusuyor bu da hamilelik ile ilgili bir sorun mu?

  • Gebelik Haftaları Aralık 31, 2014, 9:49 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Elif,
   Belirttiğiniz durumlar beklenen gebelik bulgularıdır. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın.
   Dileriz yeni yılda doğacak tüm bebekler evlere sağlık ve neşe getirsin 🙂

  • Gebelik Haftaları Aralık 31, 2014, 9:49 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Elif
   Belirttiğiniz durumlar beklenen gebelik bulgularıdır. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın.
   Dileriz yeni yılda doğacak tüm bebekler evlere sağlık ve neşe getirsin 🙂

 12. tuğba Aralık 18, 2014, 10:43 am - Cevap Yaz

  Merhaba. Ben 25 haftalık hamileyim benim 4gebeligim 3 bebeğimi karnımda öldü doktorun her dediğini en ince ayrıntısı ile yapıyorum tv de çok izliyorum şeker yüklemesi kesinlikle yaptırmayın diyorlar bende korkuyorum bu bebegimide kaybetmek istemiyorum sizce ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Gebelik Haftaları Aralık 18, 2014, 3:56 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Tuğba
   Doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz gerekir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 13. gulsum Kasım 26, 2014, 12:50 pm - Cevap Yaz

  mrb.. ben 26 haftalık hamileyim. boyum 167, 51 kilo ile hamile kaldım. ilk 3 ay kilo alamadım aksine kilo kaybım oldu. ancak daha sonra hızlı bir şekilde kilo aldım şuan 63 ‘e kadar çıktım. meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeme rağmen bu kilo artışı normal mi? ikinci sorum da son 3 ay kilo artışı daha fazla oluyormuş doğru mudur? ilk gebeliğim olduğundan fazla bir bilgim yok. şimdiden teşekkürler…

  • Gebelik Haftaları Kasım 26, 2014, 1:20 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülsüm
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 14. aylin Kasım 13, 2014, 9:56 am - Cevap Yaz

  Merhaba 26 haftalık hamileyim 1.5 aydan beri vajinamda dışardan gözüken ve geçmeyen tahrişe benzer yaralar var dr hamilelikte olabilcegini soyledi acaba böyle bir durum yaşayan varmı

  • Gebelik Haftaları Kasım 14, 2014, 11:18 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Aylin
   mantar ve enfeksiyon söz konusu olabilir. Mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 15. Maya Ekim 30, 2014, 9:40 pm - Cevap Yaz

  Merhaba..ben 26+5 hamileyim 59kilodam 69kilo artimim oldu.ve cok korkuyorum bu 3ay icinde kilom daha da artar diye.nasil beslenmeliyim ki artim 5-6kilodan fazla almayim??ekmeyi falan kestim

  • Gebelik Haftaları Ekim 31, 2014, 10:00 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Maya
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.

 16. dilek Ekim 21, 2014, 9:27 am - Cevap Yaz

  26 hafta 4 günlük hamileyim karnımın sağ üst çok danir olarada sol kısmında içerden yırtılma hissi oluyor çoğunlukla derin nefes aldığımda yada merdiven çıkarken bazende hiç birşey yapmasamda oluyor bu durum beni endişelendiriyor neden olur acaba

  • Gebelik Haftaları Ekim 22, 2014, 1:26 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Dilek
   Büyüyen ve gerilen karın bölgenizde bu durumlar söz konusu olabilir, doktorunuza danışmada fayda var.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 17. ELIF Eylül 19, 2014, 10:56 am - Cevap Yaz

  slmlr ben 26 haftalik hamileyim ve son bir kac gundur rahmim aciyior sizlama seklinde herhangi bi kan felanda gelmiyor sizce bu agri neden olabilir lutfen acil cvp tskrlr

  • Gebelik Haftaları Eylül 22, 2014, 11:48 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Elif
   Değişen hormonların etkisiyle gebelik bulguları anneden anneye farklılık gösterebilmektedir. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın.

 18. kader Eylül 18, 2014, 7:46 pm - Cevap Yaz

  merhaba 25 hafta 3 gunluk hamıleyım.kalça ve bel arasında bır ağrım var.sol tarafımda ve sol bacagımı attıgım zaman oldugum yerde sankı kıtlenıorum.ne yapmalıyım hiç yürüyemıorum…

  • Gebelik Haftaları Eylül 19, 2014, 7:48 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Kader
   Gebelik bulguları anneden anneye farklılık gösterir. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın.

 19. sanıs Ağustos 21, 2014, 11:34 am - Cevap Yaz

  21 haftalık hamileyim 4. haftadan itibaren cinsel isteğim arttı .normalde 15 günde bir veya ayda bir eşimle beraber oluyorduk normalmi…

  • Gebelik Haftaları Ağustos 22, 2014, 11:37 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Sanıs
   Bu dönemlerde anne adayında cinsel dürtüler yeniden fazlalaşabilir.
   Değişen hormonların etkisiyle gebelik bulguları anneler arasında farklılık gösterebilmektedir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 20. hatice Temmuz 20, 2014, 9:22 am - Cevap Yaz

  Merhaba 26 günlük hamileyim ilk bebeqim ve baş aqrım ve şişkinlik artı sancı oluyor bu normalmidir doktora gitmelimiyim

  • Gebelik Haftaları Temmuz 21, 2014, 2:23 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Hatice
   beklenen gebelik bulgularıdır. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 21. zeynur Temmuz 16, 2014, 8:02 am - Cevap Yaz

  Merhaba benim sol kasik yanimda belime dogru agrilar var 3cu gun bugun doktora gitmem lazim mi

  • Gebelik Haftaları Temmuz 16, 2014, 2:24 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Zeynur
   Gebelik döneminde kasık ağrıları beklenen bir durumdur. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 22. Nurcan Haziran 26, 2014, 9:09 am - Cevap Yaz

  Merhaba 26 hafta iki günlük hamileyim ayaklarımın altı çok şişiyor diken gibi batıyor bir zararı var mi

  • Gebelik Haftaları Haziran 27, 2014, 12:03 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Nurcan
   Değişen hormonların etkisiyle gebelik bulguları anneden anneye farklılık gösterebilmektedir.
   Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 23. Sinem Haziran 18, 2014, 11:56 am - Cevap Yaz

  Merhaba ben 26 hafta 3 günlük hamileyim ve bacağımda olusan kasılma sonucu suan yürümekte zorlanıyorum bu normal mi ve ishal durumu söz konusu canım cok acıyor uykumdan uyanıp agrıyı çekıyorum sizce bu normal mi?

  • Gebelik Haftaları Haziran 18, 2014, 1:33 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Sinem
   Gebelik döneminde kasılma ve kramplar beklenen bir durumdur. beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 24. aslı aydın Mayıs 16, 2014, 5:27 pm - Cevap Yaz

  26 hafta 5 günlük hamileyim serbest t3 2.23 serbest t4 1.14 çıktı HCT 33.1 çıktı normalmi

  • Gebelik Haftaları Mayıs 21, 2014, 9:45 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Aslı Aydın
   raporda verilen referans aralıkları önemlidir. Doktorunuzun değerlendirmesi gerekir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 25. sebnem Mart 21, 2014, 12:02 pm - Cevap Yaz

  benim ablamin bebeyi oldu.2ay aybawi oldum,ama wimdi 2aydi olmuyorum,sandimki cocugum var test kulandim bebek cikmadi..deden oluyor.bebekden sonra bagirsakda cat oldu qan geliyor…