Gebelikte 27. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Ocak 26, 2013 159

REKLAM

27. Hafta Gebelik Anne

Sesli Dinle

hafta hafta gebelik idrar kaçırma listeSon 3 aylık dönemi yani 3. trimester dönemine girmiş bulunuyorsunuz. Artık heyecan artmakta ve doğum yaklaşmaktadır. Vücudunuzun ön tarafına doğru büyüyen karın bölgenizin ve kilo artışlarınızın artmasıyla dengeniz, yürüyüşünüz ve duruşunuz yavaş yavaş değişmeye başlar. Bebeğinizin büyümesinden dolayı mesaneye baskının artması nedeniyle gülme, öksürme ve egzersiz sonucu idrar kaçırmaları yaşayabilirsiniz. Bacaklarınız daha fazla ağırlık taşıdığından ve rahminiz damarlarınıza basınç uyguladığından kan dolaşımınız etkilenir. Maalesef gebeliğiniz ilerledikçe kramplarınız artar. Nefes almada zorluk ve nefes darlığı gibi problemlerle karşılaşırsınız. Hamilelik hormonları sizin nefes alma sayınızı artırdığından bebeğinize yeterince oksijen sağlanır. Hızla büyüyen rahminizde Braxton-Hicks denilen düzensiz kasılmalar olabilir. Bu haftalarda hormonlarınızın değişmesiyle kolesterolünüz yükselebilir. Endişe etmenize gerek yok beklenen bir durumdur. Uyku problemleri yaşayabilirsiniz.

27. Hafta Gebelik Bebek

Sesli Dinle

27 hafta ult-3 d listeBüyüyen ve gelişen bebeğinizin baş-popo uzunluğu 24 cm., baş-ayak uzunluğu ise 37 cm. dir. Ağırlığı ise 950-1000 gr. civarındadır. Bebeğinizin yüz siması artık oluşmuştur. Bebeğinizin hareketleri dışarıdan farkedilebilir. Karaciğer, akciğer, bağışıklık sistemi olgunlaşmaya devam eder. Uyku periyodları vardır, belirli aralıklarla  uyur ve uyanır, gözlerini açıp kapatır.  Beyin hücrelerinin de oluşmasıyla beyin daha aktiftir. Parmaklarını emebilir. Birkaç dakika hıçkırabilir ve bundan dolayı gıdıklanmaları hissedebilirsiniz. Bebeğiniz anne ve babasının sesini ayırt edebilecek düzeyde işitme duyusu gelişmiştir. Fakat minik kulakları verniks ile kaplı olduğundan sesleri boğuk olarak duyar. Şayet bebeğinizin sırtı öne dönük ise karnınıza kulağını dayayan biri kalp atışlarını rahatlıkla duyabilir. Bu haftalardaki doğacak bebeklerin yaşama şansı oldukça yüksektir.

27. Hafta Gebelik Beslenme

Sesli Dinle

tahıllı ekmek listeSon 3 aylık dönemde anne ve bebeğin kilo artışı daha fazladır. Gebeliğin son dönemlerinde bebeğinizin sağlığı için anne adayının kilo artışı normaldir. Bu sebeple anne adayı yağ oranı düşük sağlıklı gıdalar tüketmeye özen göstermelidir. Yediğiniz herşeyi bebeğinizle paylaştığınız için bilinçli beslenmeniz gerekmektedir. Gebeliğin son dönemlerinde kendinizi daha çok yorgun hissedeceğiniz den daha fazla enerjiye ihtiyacınız olacak. Ekmek ve tahıllar karbonhidrat açısından zengin besinler olduğu için vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılayacaktır.

27. Hafta Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı

Sesli Dinle

Kalsiyum ihtiyacı listeGebeliğin özellikle son üç ayında, bebeğinizin kemiklerinin büyüyüp sertleştiği dönem olduğundan, kalsiyum ihtiyacının en yüksek olduğu aylardır. Bebeğiniz kendisi için gerekli olan kalsiyum ihtiyacını anneden karşılar, bu sebeple anne adayının günde 1200 mg. kalsiyum alması gerekir. Gerekli miktarda kalsiyum almadığınız takdirde gelecek dönemlerinizde kemik erimesi gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Kalsiyum ihtiyacını en çok süt ürünlerinden alabilirsiniz, fakat fazla kilo almamak için yağsız süt ürünlerini tercih edebilirsiniz, yağsız light süt ürünleri kalsiyum yönünden daha zengindirler.
Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 3 )
 • Kalsiyum ihtiyacı liste
 • tahıllı ekmek liste
 • 27 hafta ult-3 d liste

Yorum Bırakın »

159 Yorum »

 1. Meryemmm Nisan 10, 2016, 2:14 pm - Cevap Yaz

  Mrb son adet tarihim 3 Kasım Bebegım kız olacak. sormak istediğim şuki bebegımin doğum tarihi ne zamana gelıyor ? birde normal doğumdan korkuyorum sezeryan olmak istiyorum öneriniz nedir ? Tesekkur ederım ılgınıze.

  • Gebelik Haftaları Nisan 19, 2016, 11:25 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Meryemmm
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 10/08/2016
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.
   Muayene bulguları önemlidir. doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 2. hasibe Ocak 5, 2016, 10:49 pm - Cevap Yaz

  Merhaba benim son adet tarihim 7temmuz kac aylik ve haftalik hamileim

  • Gebelik Haftaları Ocak 11, 2016, 2:37 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Hasibe
   6 Ay,26 hafta, 5 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. Kelebek Ekim 31, 2015, 5:25 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ..ben 27 haftalik hamileym. Birkaç gündür karnimda sertlikler oluyor.biraz zaman sonra da geciyor..ozellikle yattığımda çok hissediyorum…bununla beraber sirt ağrım da çok fazla. Ne yapmalıyım ya da bu erken doğum belirtisi olabilir mi

  • Gebelik Haftaları Kasım 2, 2015, 12:27 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Kelebek
   Bunlar beklenen gebelik bulgularıdır. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 4. Kader akdeniz Ekim 25, 2015, 7:09 pm - Cevap Yaz

  Mrb tekrar ben 27 haftalik 3 gunluguz … Fakat karnimda sertlesme ve agri var karnimin alt tarafi kasiklarima dogru bebek buyuyor o yuzden mi yoksa ?? Bebegimin hareketlerinide cok nadir hissediyorum ..

  • Gebelik Haftaları Kasım 2, 2015, 10:09 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Kader Akdeniz
   Gebelik döneminde gerilme, kasılma, sertleşme gibi durumlar beklenen durumlardır. Kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız. Gebelikte bebeğinizin hareketlerinin sayılması kriterlerinde alt sınır vardır fakat üst sınır yoktur, bebeğinizin hareketlerini takip etmelisiniz. Hiç hareket etmemesi durumunda doktora giderek gerekli kontrolleri sağlamanız gerekir.Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz..

 5. Ada Eylül 14, 2015, 7:03 pm - Cevap Yaz

  Ben 27 haftalik hamileyim bebegimin boyu bastan ayaga 32 cm 800 grm ve ben 10 kilo aldim normal mi

  • Gebelik Haftaları Eylül 21, 2015, 10:03 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ada
   Bu haftada baş-popo uzunluğu 24 cm., baş-ayak uzunluğu ise 37 cm. dir. Ağırlığı ise 950-1000 gr. civarındadır. Bu değerler % 10 farklılık gösterebilir. Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.