Gebelikte 28. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Ocak 26, 2013 117

REKLAM

28. Hafta Gebelik Anne

Sesli Dinle

Gebeliğin sonlarına doğru yaklaşırken karın kısmı da iyice büyümektedir. Bu nedenle, nefes almada zorluk, uykusuzluk, sindirim sıkıntıları gibi şikayetleriniz devam eder. Bacak krampları, varisler, basur, kaşıntılı cilt çatlakları, bel ağrıları, bacaklarda ödem, mide yanması, hazımsızlık gibi şikayetler 3. trimester de daha sık görülür. hafta hafta hamilelik reflüMümkün olduğunca yatmadan 1-2 saat öncesine kadar bir şey yiyip içmeyin, bu sırada da yediğinizi sindirin. Böylece mideniz kısmen boşalacak ve mide yanma (reflü özafajit) şikayetleriniz azalacaktır. Rahmin büyümesi sonucu mideye baskı yaparak yemeklerden sonra hissettiğiniz bu durum için mide salgısının üzerinde bir tabaka oluşturarak sizi rahatsız eder. Bu durumda doktorunuzun önerebileceği ilaçları kullanabilirsiniz.

28. Hafta Gebelikte Kan Uyuşmazlığı (immunoglobülin)

Sesli Dinle

Kan uyuşmazlığı problemleriniz varsa, yani anne adayının kan grubu Rh negatifse vücudunuzda bebeğinizin kanını etkileyecek antikorların oluşmasını önlemek için Rh immunoglobülin aşısı olmanız gerekmektedir. Şayet bebeğinizin kan grubu Rh pozitifse, doğumdan sonra tekrar Rh immunoglobülin aşısı olmalısınız.

28. Hafta Gebelik Erken Doğum Riski

Sesli Dinle

 • Şayet adet dönemindeki gibi kasılmalar sık sık oluyorsa (saatte 4-5 kez tekrarlıyorsa),NST testi liste
 • Vajinadan azda olsa su geliyorsa,
 • Kanlı akıntılarınız oluyorsa erken doğum riskiniz olabilir.

Hemen doktorunuzla görüşmelisiniz. Böyle durumlarda NST (nonstres test) denilen 2 probla rahim kasılmalarını ve bebeğin kalp atışlarını bir grafikte yazdırılarak görülebilir, gerekirse vajinal muayene yapılarak sonuca varılır.

28. Hafta Gebelik Bebek

Sesli Dinle

Bebeğinizin baş- ayak boyu 40 cm., baş-popo uzunluğu 25 cm.’dir. Ağırlığı ise 1000-1100 gr. kadardır. Bebeğiniz kendini dış dünyaya hazırlamak için kilo almaya başlar.

 • Kas dokusu artar. Milyarlarca sinir hücreleri oluşur. Beyinde rüya görülen uyku dalgaları tespit edilebilir.28 hafta ultrason liste
 • Beyindeki girinti ve kıvrımları gelişir.
 • Birbirine yapışık olan göz kapakları açılmaya başlar.
 • Gözlerini kırpabilir.

Akciğerleri fonksiyon açısından dışarıda yaşamaya hazır hale gelmektedir. Amniotik sıvı içinde durduğundan derisi hala kırışıktır. Cilt altı yağ birikimi devam eder ve saçları uzar. Bebeğiniz sizin sesinizi rahatlıkla ayırt edebilir. Onunla konuşun, sevdiğinizi söyleyin. Bu haftada dünyaya gelen bebeklerin yaşama şansı %90’dır.

28. Hafta Gebelik Beslenme

Sesli Dinle

Sağlıklı ve bilinçli beslenmek hem anne adayı hem de bebeğinizin sağlıklı dünyaya gelmesinde önemlidir. Yapılan araştırmalarda hamilelik döneminde yetersiz kilo alımı durumunda erken doğum riski ve düşük kilolu bebek doğurma oranının arttığı, fazla kilo alımı durumunda ise bebeğin büyük olmasına bağlı olarak sezaryen ile doğum oranının arttığı gözlenmiştir.

28. Hafta Gebelik Balık Yağı Kullanımı

Sesli Dinle

gebelikte balık yağı listeGebelik döneminde balık yağı almak rutin olarak önerilmemektedir. Bebeklerin zekasını arttırdığı düşünülerek kullanılan balık yağlarının aksine bebeğin doğum kilosunu artırdığı ve gebelik sürecinin uzamasına neden olduğu görülmüştür. Bütün vitaminleri doğal yollardan almak daha sağlıklıdır. Bu yüzden haftada 2 gün omega 3 yönünden zengin taze balık tüketmek tavsiye edilir.
Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 3 )
 • gebelikte balık yağı liste
 • 28 hafta ultrason liste
 • hafta hafta hamilelik reflü liste

Yorum Bırakın »

117 Yorum »

 1. rabia Ağustos 24, 2015, 10:12 pm - Cevap Yaz

  Merhaba 27 haftalık hamileyim 2. Bebeğime kan uyusmazligimiz var ilk bebeğim babasının kan gurubunu aldığı için doğumdan sonra asi yapıldı 2.de kan gurubu öğrenmek istedim pozitif se 28 haftaya kadar asi olmak istiyorum dedim doktorum israrla gerek yok diyor doğumdan sonra gerekirse yapılırmış başka bi doktora gitmeli miyim

  • Gebelik Haftaları Ağustos 31, 2015, 12:14 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Rabia
   Kan uyuşmazlığı problemleriniz varsa, yani anne adayının kan grubu Rh negatifse vücudunuzda bebeğinizin kanını etkileyecek antikorların oluşmasını önlemek için Rh immunoglobülin aşısı olmanız gerekmektedir. Şayet bebeğinizin kan grubu Rh pozitifse, doğumdan sonra tekrar Rh immunoglobülin aşısı olmalısınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 2. yaso Ağustos 2, 2015, 11:39 am - Cevap Yaz

  27+3 günlük hamileym kan uyusmazligi ignesi vurulması halinde etkisi olmaz mi 28. Haftaya girmedigim için

  • Gebelik Haftaları Ağustos 10, 2015, 8:07 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Yaso
   Doktorunuz haftasını hesaplayarak yapmıştır.
   Kan uyuşmazlığı problemleriniz varsa, yani anne adayının kan grubu Rh negatifse vücudunuzda bebeğinizin kanını etkileyecek antikorların oluşmasını önlemek için Rh immunoglobülin aşısı olmanız gerekmektedir. Şayet bebeğinizin kan grubu Rh pozitifse, doğumdan sonra tekrar Rh immunoglobülin aşısı olmalısınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. Gamze Temmuz 29, 2015, 10:01 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 28+4 haftalik hamileyim bebegim 1600 gram ve 40 cm . Doktorum hersey normal dedi ama burda okudugum yorumlara gore benim bebegimin kilosu fazla . Acaba iri bir bebek mi ??

  • Gebelik Haftaları Temmuz 30, 2015, 2:03 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Gamze
   Gebelik şekeri söz konusu değil ise bebeğin önde gitmesi bir problem değildir. Önden gitmesi bebeğin biraz daha kilolu olacağını gösterir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 4. yagmur avunc Temmuz 8, 2015, 11:23 pm - Cevap Yaz

  Merhaba bn 28 haftalik hamileyim fakat bu aksam uzeri kendimde cok sancilanmlr hisstim ve araliklrla suruyo bel agrim kasilmm vijan bolgemde agri var erken dogum riski de tasiyorm bisey onerirseniz sevinirm

  • Gebelik Haftaları Temmuz 10, 2015, 11:23 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Yağmur Avunç
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 5. Gulsen Haziran 27, 2015, 3:04 pm - Cevap Yaz

  28.hafta hamileyim.vajinal kemiyim ve dudak kismlari cok ağrıyı.nedeni ogreneblirmiyim

  • Gebelik Haftaları Haziran 29, 2015, 11:59 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülsen
   Rahmi tutan kasların gerginleşmesiyle olabilmektedir. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışmalısınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 6. başak Mayıs 29, 2015, 9:33 pm - Cevap Yaz

  son adet tarihim kasım 15 kac aylık hamileyim

  • Gebelik Haftaları Haziran 1, 2015, 10:51 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Başak
   7 Ay,28 hafta, 1 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 7. huriye emirmustafa Mayıs 23, 2015, 7:10 am - Cevap Yaz

  iyi günler…ben 27+5 günlük hamileyim 11 haftada kanamam olduğu için kan uyuşmazlığı iğnesi yapmıştı doktor bey.şimdi ben 28 haftada tekrardan iğne olmam gerekir mi

  • Gebelik Haftaları Haziran 1, 2015, 9:59 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Hayriye emirmustafa
   Düşük tehlikesi söz konusu ise kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmaktadır. Kanamanız ara ara devam ederse 6 hafta sonra iğnenin tekrarlanması gerekir. Lütfen doktorunuzun kontrolünde devam edin. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 8. yaso Nisan 2, 2015, 8:11 am - Cevap Yaz

  9 haftalık hamileyim kan uyusmazligi var herhangi bir iğne falan da yapılmadı ilk hamileligim 5 hafta da kahverengi hafif akintilar oldu test yaptırdık etkilenme olmamış sa hangi hemen iğne vurunmam gerekir mi¿

  • Gebelik Haftaları Nisan 3, 2015, 9:24 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Yaso
   Kan uyuşmazlığı problemlerinde ilk gebelikte sorun oluşmayabilir. Anne Rh (-) bebek Rh (+) olması durumunda bebeğin kanında az bir kısmın anne dolaşımına karışması annenin vücudunda Rh (+) kana karşı antikor gelişimine neden olur. Bu şartla anne adayı duyarlılaşır ve sonraki gebelikte oluşan bu antikorlar plasenta yoluyla bebeğe geçerek zarar verir ve bebeğin kan hücreleri yıkılır, kansızlık gelişir, kırmızı kan hücreleri hasar görür, bunun sonucunda ciddi hasarlar oluşabilir. Beyin dokusu zarar görür, hatta bebek ölümleriyle sonuçlanabilir. İlk gebelikten sonra anne adayına yapılan bir anti D Gamma globilin adlı madde ile bundan sonraki hamileliklerde çocuğun hasta olması engellenmektedir. Kan uyuşmazlığınız var ise mutlaka müdahale gerektirir.

 9. esra Mart 12, 2015, 1:26 pm - Cevap Yaz

  Merhaba 28 hafta 4 günlük hamileyim , arı sütüne başladım bbebeğimin kilo alması icin doktorum bir sakıncası olmadığını soyledi ama keci boynuzu özünüde cok tavsiye ediyolar
  Eger biliyorsanız nasıl kullanmalıyım ac karınla mı tok karınla mı
  yada anne karnında bebege en cok ney kilo aldırır

  • Gebelik Haftaları Mart 16, 2015, 12:46 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Esra
   dengeli ve düzenli beslenmeniz önerilir, mevsim meyvesi ve sebzesi tercih edin, az ve sık yemek yeyin, bol su için. kalsiyum yönünden zengin süt ve süt ürünleri bol bol tüketin. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 10. Şengül Mart 10, 2015, 1:29 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 27 haftalık hamileyim ilk gebeliğimde şiddetli preeklampsi yaşadım ve 34 haftalık sonlandırıldı. 27 haftalık hamileyim ve protein atımı +1 çıktı ne kadar sorun olur artmaması için ne yapmalıyım hamileliğimin sonuna kadar devam edebilmesi için ne yapmalıyım Teşekkürler

  • Gebelik Haftaları Mart 16, 2015, 10:09 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Şengül
   protein fazla atılması tansiyon yüksekliği ile birlikte ise gebelik zehirlenemesi belirtisi olabilmektedir. Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 11. nisa Şubat 10, 2015, 5:09 pm - Cevap Yaz

  Su an 28 haftaligim ve gebeligin ilk basindan bei bebegimin hareketlerini pek hissedemiyorum

  • Gebelik Haftaları Şubat 13, 2015, 11:03 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Nisa
   Bebeğinizin ilerleyen dönemlerinde hareketlerini daha çok hissedeceksiniz. Bebeğinizin hareketlerini sıkı takip etmelisiniz. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 12. nisa Şubat 9, 2015, 12:53 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 28 haftalik hamileyim bebegimin hareketlerini pek hissedemiyorum bu nirmalmidir acaba bir keresinde doktoruum plesentanin yukarda olfugu icin az hissedecegimi soylenisti

  • Gebelik Haftaları Şubat 10, 2015, 11:44 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Nisa
   Bebeğiniz giderek büyüdüğünden alanı daralır ve bu sebeple daha az hareket eder. Bebeğinizin hareketlerini sıkı takip etmelisiniz. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 13. ulfet Şubat 3, 2015, 5:08 pm - Cevap Yaz

  27+1 günlük hamileyim ve 13 kilo aldım bebeğin kilosu 1 kilodan fazla oldu karnım taş gibi bunlar NORMAL Mİ

  • Gebelik Haftaları Şubat 4, 2015, 1:07 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Ulfet
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 14. Ayfer Ocak 30, 2015, 10:00 am - Cevap Yaz

  Mrb ben her gün süt içiyorum.
  Balık yağı habı kullandığımda yine süt içebilirmiyim 2 si bir arada her hangi bir zararı varmı acaba?
  Teşekürler

  • Gebelik Haftaları Ocak 30, 2015, 1:27 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayfer
   Araştırmacılara göre ikisini birlikte tüketmenin bir sakıncası olmadığı yönünde.
   Kalsiyum yönünden zengin süt ve süt ürünleri bol bol tüketin.
   Gebelik döneminde balık yağı almak rutin olarak önerilmemektedir. Bebeklerin zekasını arttırdığı düşünülerek kullanılan balık yağlarının aksine bebeğin doğum kilosunu artırdığı ve gebelik sürecinin uzamasına neden olduğu görülmüştür. Bütün vitaminleri doğal yollardan almak daha sağlıklıdır. Bu yüzden haftada 2 gün omega 3 yönünden zengin taze balık tüketmek tavsiye edilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 15. Ayfer Ocak 23, 2015, 9:25 pm - Cevap Yaz

  Mrb 28 haftalık gebeyim bacaklarim çok ağrıyor ve ayaklarımda şişlik mevcut gece ağrılar dan uyuyamamakta olup doktor randevuma 1 hafta var sizce bu normal mi ne yapmalıyım Teşekkürler

  • Gebelik Haftaları Ocak 27, 2015, 1:17 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayfer
   Gebelik bulguları anneden anneye farklılık gösterebilmektedir. Beklenen gebelik bulgularıdır. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 16. gizem Ocak 17, 2015, 1:40 pm - Cevap Yaz

  Son adet tarihim 13 temmuz 2014 şuanda kaç haftalik olmam gerekiyor sezeryanla dogum edicem hangi tarihte ederim.

  • Gebelik Haftaları Ocak 21, 2015, 11:50 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gizem
   6 Ay,27 hafta, 2 günlük hamilesiniz.
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 17. Amine Aralık 8, 2014, 12:16 pm - Cevap Yaz

  Merhaba 27 hafta 5 günlük hamileyim.kanım 9.1 çıktı testlerde.doktorum kam şurubu yazdı.Ama ben iilaç kullanmak istemiyorum.doktorun yazdigi ilaci kullanmasam bi sıkıntı olur mu?

  • Gebelik Haftaları Aralık 9, 2014, 12:15 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Amine
   Gebelikte kansızlık tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Doktorunuzun önerilerine uymanız gerekir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 18. rukiye Kasım 30, 2014, 8:55 am - Cevap Yaz

  Merhaba. Ben 28 haftalik hamileyim. Hamileligim süresinde doktora sadece ağrım olduğunda gittim. Normal muayene için çok gitmedim. Şimdi ise az zaman kaldı artık normal muayene için gitmelimiyim. Yani takip altında mı olmam lazım?

 19. busra Kasım 6, 2014, 7:43 pm - Cevap Yaz

  Merhaba bebeğim hareket ederken sanki çıkacak gibi tekme atıyor bu bebeğin güçlendiğini mi gösteriyor

  • Gebelik Haftaları Kasım 7, 2014, 10:31 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Büşra
   Bebeğiniz büyüdükçe kemik yapısı geliştikçe daha güçlü hareket eder.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 20. gül Ekim 31, 2014, 8:35 am - Cevap Yaz

  Ben 28+5 günlük gebeyim kan uyuşmazlığı var iğne için herhangi bir ücret ödüyormuyum?

 21. Melek Ekim 12, 2014, 6:04 pm - Cevap Yaz

  Salam.27+5 hamileyim.Men seker testini nasıl yaptırım bılmırem?doktorum bana bır Sey demeyib.ona ne deyim? Azerbaycandan salamlar;)

  • Gebelik Haftaları Ekim 14, 2014, 1:51 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Melek
   Hamileliğin 24.-28. haftaları arasında halk arasında bilinen şekerli su testi ,ağızdan alınan 50 gr. ile 1 saatlik glukoz (şeker) tarama testi yapılmalıdır. Glukoz taraması 140 mg / dl’den fazla saptanan gebelere 100 gr. glukoz ile 4 saatlik yükleme testi yapılır. Yüksek çıkan sonuca göre gebeliğe bağlı şeker hastalığı ( gestasyonel diyabet) tanısı konur ve sonuçlar değerlendirilerek tedaviye başlanır.

 22. buket Ekim 9, 2014, 8:21 am - Cevap Yaz

  mrb. ben 28 haftalık gebeyım. bundan 6 gün once karnımı kapıya carptım. üç gün çok az hareket ediyordu hissetmeyecegm derecede.. üç gündr hareketı brz daha arttı ama çok az ve nadr hareket ediyor artık eskisi gibi değil :((( doktorada gidemiyorum bu aralar çok endişeleniyorum acaba ciddi bir şey var mı ? :(((

  • Gebelik Haftaları Ekim 10, 2014, 10:49 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Buket
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 23. hanife Eylül 29, 2014, 6:14 pm - Cevap Yaz

  slm ben 27 hafta 2 günlük hamileyim sekerim 149 çıktı yüksekmiş ve sekeri kesmemi istediler tamamen sadece meyvelerden alabilirsin dedi doktorum sizce yüksekmi bide benim 3 günden beri midemde kaynama var bu normalmı?

  • Gebelik Haftaları Eylül 30, 2014, 2:12 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Hanife
   Glukoz taraması 140 mg / dl’den fazla saptanan gebelere 100 gr. glukoz ile 4 saatlik yükleme testi yapılır. Yüksek çıkan sonuca göre gebeliğe bağlı şeker hastalığı ( gestasyonel diyabet) tanısı konur ve sonuçlar değerlendirilerek tedaviye başlanır. Mide yanma şikayetleri beklenen gebelik bulgularıdır. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 24. semra Ağustos 27, 2014, 4:14 pm - Cevap Yaz

  Merhaba, ben 27+4 haftalik hamileyim. 4 kilo aldim ve bebegimin kilosu 1000 gr. normal midir

  • Gebelik Haftaları Eylül 19, 2014, 11:24 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Semra
   27. gebelik haftasında bebeğiniz ortalama 950-1000 gr. civarındadır. bu değerler %10 farklılık gösterebilir. Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 25. cinara Ağustos 24, 2014, 1:30 pm - Cevap Yaz

  selam, ben 27+2 gunluk hamileyim. bebeyin kilosu 874 g. benim hamileleik suresince aldigim kilo ise 10 kilo oldu. bu normal mi? yani yediklerim bebege gitmiyor mu?
  Lutfen cevaplayin. simdiden tesekkurler

  • Gebelik Haftaları Ağustos 26, 2014, 11:58 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Cinara
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.