Gebelikte 29. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Ocak 26, 2013 188

29 Haftalık Gebelikte Anne

Sesli Dinle

Rahim büyüdükçe, bebeğinizin kilosu arttıkça çevreye baskı yapmaya devam eder ve bu yüzden sırt ve bel ağrılarınız artar. Kilo artışlarınız 8-10 kilo arasındadır. Mide yanması ve kabızlık şikayetleriniz devam eder. Çok yemek yediğinizde hazımsızlık, gaz ve mide ekşimesi hissedebilirsiniz. Rahminizde oluşan basınçtan dolayı hemoroid (basur) problemleriniz olabilir. Gebelikten sonra bu durum genelde geçer. Baş dönmesi, ayağa aniden kalktığınız zaman sersemlemiş gibi hissedebilirsiniz.

hiper tansiyon listeYatış pozisyonlarınız yan tarafa doğru, kalkış pozisyonlarınız ise önce oturarak ve sonrasında ayağa kalkarak olmalıdır. Yorgunluk hissiniz giderek artar. Kalsiyum ve Magnezyum dengesizliğinden dolayı kramp ve kasılmalar sık sık devam edebilir. El ve ayaklarınızdaki şişlikler artar. Memelerinizden ilk süt olan kolostrum gelebilir.

Tansiyonunuzun artması anne ve bebek açısından risk taşıdığı için dikkat etmelisiniz. Ölçülen tansiyon değerlerinin 14 / 9’u özellikle de küçük tansiyonun 9’u aşması durumlarında doktora başvurulmalıdır. Bebeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılamanız için bu dönemde C vitamini, folik asit ve demir almanız gereklidir. Bebeğiniz kemik yapısının gelişmesi için günlük 250 mg. kalsiyuma ihtiyaç duyar.

29 Haftalık Gebelikte Bebek ne Kadar Büyük ?

Sesli Dinle

Bebeğinizin baştan ayağa kadar uzunluğu 42 cm., baş-popo uzunluğu ise 26 cm.’dir. Kilosu ise 1150-1300 gr. kadardır. Bu değerler bebeğinizin büyüklüğüne göre % 10 farklılık gösterebilir.

29 Haftalık Gebelikte Bebek

Sesli Dinle

29 hafta 3 d listeRahminiz yeterince büyüdü, fakat bebeğiniz bundan sonraki dönemlerde de hızlı büyüyeceği için artık daha zor ve yavaş hareket edecektir. Alanı giderek daralacaktır. Ancak kas ve kemik yapılarının gelişmesinden dolayı hareketleri daha güçlüdür.

Bebeğinizin hareketlerinde normale göre daha fazla hareket veya hareketlerinde azalma hissederseniz, bu hiç oynamama durumunda 1 bardak süt içme sonrası 1 saat içinde hiç hareket hissedilmezse mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Bebeğinizin durumunu anlamak için bazı testler yaptırmak gerekir.
Bebeğiniz tüm gün uyuyabilir, geceleri tamamen uyanık olabilir, bu durum da sizin gece uykularınızı bölecektir. Anne sürekli hareket halinde iken bebek beşik sallantısı gibi algılar ve uyur. Anne hareketsizken bebek uyanır.

Kasları ve ciğerleri gelişmeye devam eder. Beyin hücreleri gelişir, kafası büyür. Yağ dokusunu depolamaya devam eder. Gözlerini sağa ve sola oynatabilir. Artık ses, ışık, koku ve tat gibi algıları daha fazladır. Algıladığı ışığa göre kafasını çevirerek tepki verebilir. Kemik iliği kan hücreleri yapımını tamamen gerçekleştirebilir.

29 Haftalık Gebelikte Beslenme

Sesli Dinle

Gebelik döneminde anne ve bebek sağlığı için beslenmenin çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Yediklerimiz kadar yemediklerimizde önemli. Beslenmeniz için her şeyi yemek gerekmiyor. Özellikle bazı gıdaların faydasından çok zararı olabiliyor.

Gebelik Döneminde Yenilmemesi Gereken Gıdalar

 • Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri,Gebelikte yenilmemesi gerekenler liste
 • Yüksek civa içeren derin su balıkları,
 • Deniz kabukları,
 • Çiğ ya da az pişmiş Et, Tavuk ve Balık,
 • Çiğ veya az pişmiş yumurta,
 • Sakatatlar,
 • Çiğ salam, sosis, sucuk, pastırma,
 • Gereğinden fazla çay, kahve ve bitki çayları

 Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 3 )
 • Gebelikte yenilmemesi gerekenler liste
 • 29 hafta 3 d liste
 • hiper tansiyon liste

Yorum Bırakın »

188 Yorum »

 1. leyla Ocak 13, 2016, 10:35 pm - Cevap Yaz

  Sat 25 haziran 2015 kac haftalık hamileymiş aceba. Doğum ne zamana denkgelir. Şimdiden tskler

  • Gebelik Haftaları Ocak 28, 2016, 3:45 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Leyla
   7 Ay,30 hafta, 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 01/04/2016
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 2. Derya Ocak 10, 2016, 6:30 pm - Cevap Yaz

  Bilgiler için çok teşekkürler hamileliğimin 30. Haftasındayım yazdığınız noktalara dikkat ediyorum yanlız 1 haftadır yoğun bi şekilde öksürüyorum bunun bebeğe bi zararı olursa diye karınım kasılırsa diye endişeleniyorum doktora gitmedim bal zencefil gibi doğal yollar ile geçirmeye çalışıyorum. Sizce durumun zararı var mıdır

  • Gebelik Haftaları Ocak 18, 2016, 1:01 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Derya
   Öksürmenin bebeğe bir zararı olmaz, ileri düzeyde öksürük probleminiz varsa doktora gitmelisiniz. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. Nese Ocak 8, 2016, 7:25 am - Cevap Yaz

  Merhaba, benim son adet tarihim 17 haziran 2015 ve bugün itibari ile gebeliğim 28 hafta 4 günlük. Benim kan gurubum 0 Rh (-), eşimin kan gurubu ise 0 Rh (+). İlk gebeliğim, kan uyuşmazlığına dair yapılması gereken testler ve buna bağlı riskleri nelerdir? Teşekkürler..

  • Gebelik Haftaları Ocak 11, 2016, 3:05 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Nese
   Kan uyuşmazlığı problemleriniz varsa, yani anne adayının kan grubu Rh negatifse vücudunuzda bebeğinizin kanını etkileyecek antikorların oluşmasını önlemek için Rh immunoglobülin aşısı olmanız gerekmektedir. Şayet bebeğinizin kan grubu Rh pozitifse, doğumdan sonra tekrar Rh immunoglobülin aşısı olmalısınız. Anne Rh (-) bebek Rh (+) olması durumunda bebeğin kanında az bir kısmın anne dolaşımına karışması annenin vücudunda Rh (+) kana karşı antikor gelişimine neden olur. Bu şartla anne adayı duyarlılaşır ve sonraki gebelikte oluşan bu antikorlar plasenta yoluyla bebeğe geçerek zarar verir ve bebeğin kan hücreleri yıkılır, kansızlık gelişir, kırmızı kan hücreleri hasar görür, bunun sonucunda ciddi hasarlar oluşabilir. Beyin dokusu zarar görür, hatta bebek ölümleriyle sonuçlanabilir. İlk gebelikten sonra anne adayına yapılan bir anti D Gamma globilin adlı madde ile bundan sonraki hamileliklerde çocuğun hasta olması engellenmektedir. Kan uyuşmazlığınız var ise mutlaka müdahale gerektirir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 4. ela Ocak 8, 2016, 4:59 am - Cevap Yaz

  Ve seker yüklemesi yaptim %70cikti sizce nasil..tesklr..

  • Gebelik Haftaları Ocak 11, 2016, 3:03 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Ela
   Hamileliğin 24.-28. haftaları arasında halk arasında bilinen şekerli su testi ,ağızdan alınan 50 gr. ile 1 saatlik glukoz (şeker) tarama testi yapılmalıdır. Glukoz taraması 140 mg / dl’den fazla saptanan gebelere 100 gr. glukoz ile 4 saatlik yükleme testi yapılır. Yüksek çıkan sonuca göre gebeliğe bağlı şeker hastalığı ( gestasyonel diyabet) tanısı konur ve sonuçlar değerlendirilerek tedaviye başlanır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 5. ela Ocak 8, 2016, 4:57 am - Cevap Yaz

  Son Adetim 14 haziran 2015 kac haftalik hamileyim teskkler..ve hamilelik ile ilgili herseyi sitenizden ögreniyorum cok kullanisli..

  • Gebelik Haftaları Ocak 11, 2016, 3:03 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Ela
   Size faydalı olabildiysek ne mutlu bize :)
   7 Ay,30 hafta, 0 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 6. sahra Ocak 3, 2016, 11:29 pm - Cevap Yaz

  Mrb ben 22 mayis 2015 te adet oldum ama 14 haziran 2015 te evlendim ve evliligimin 2inci haftasinda hamile oldugumu ögrendim .doktorum bana 30 haftalik hamilesin dedi bebegimin kilosuda 1 kilo 40 gram sizce dogrumu doktorumun yanilma payi olabilirmi …sizce kac aylik hamileyim ve hangi ayda dogum yapabilirim..tesklr..

  • Gebelik Haftaları Ocak 4, 2016, 11:23 am - Cevap Yaz

   Merhaba@Sahra
   Gebelik hesaplanırken, yumurtanın ne zaman parçalanıp spermle birleştiği net olarak bilinmediği için ve zamanlamanın doğru yapılabilmesi için son adet tarihinin (SAT) ilk günü gebeliğin başladığı tarih olarak kabul edilmektedir. 8 Ay,32 hafta, 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 26/02/2016
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 7. Nihal Tanıyan Aralık 29, 2015, 11:23 am - Cevap Yaz

  Son adet tarihim 9 haziran kaç haftalık hamileyim

  • Gebelik Haftaları Ocak 4, 2016, 10:48 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Nihal
   7 Ay,29 hafta, 5 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 8. hatice Aralık 14, 2015, 2:58 pm - Cevap Yaz

  Merhaba 30 Mayıs 2015 son regle tarihim şuan kaç haftalık hamileyimdir ve doğum ne zaman olur.
  Teşekkürler

  • Gebelik Haftaları Aralık 21, 2015, 11:39 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Hatice
   7 Ay,29 hafta, 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 05/03/2016
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 9. fatma Kasım 29, 2015, 5:34 pm - Cevap Yaz

  merhaba 28+ 1 haftalık gebeyim…dün doktorumun ısrarı üzerine 50 gr şeker yüklemesi yaptırdım.. sonuç 169 çıktı…çarşamba tekrardan gideceğim … araştırdığım kadarıyla gebelik şekeri var bende…
  şimdi benim ne yemem lazım ne yememem lazım çok üzülüyorum.. hamilelik boyunca 4 kg aldım ve kansızlık var ilaç kullanıyorum… acaba 100 gram şeker yüklemesi temiz çıkabilir mi ? var mı böyle bir ihtimal.. ailemde hiç şeker hastamız yok… ve zaten 2 3 haftadır tatlı yemeye başladım öncesinde kesinlikle tatlı yiyemiyordum midem bulanıyordu…

  • Gebelik Haftaları Aralık 7, 2015, 11:27 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Fatma
   Hamileliğin 24.-28. haftaları arasında halk arasında bilinen şekerli su testi ,ağızdan alınan 50 gr. ile 1 saatlik glukoz (şeker) tarama testi yapılmalıdır. Glukoz taraması 140 mg / dl’den fazla saptanan gebelere 100 gr. glukoz ile 4 saatlik yükleme testi yapılır. Yüksek çıkan sonuca göre gebeliğe bağlı şeker hastalığı ( gestasyonel diyabet) tanısı konur ve sonuçlar değerlendirilerek tedaviye başlanır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 10. gülcin Kasım 20, 2015, 3:53 pm - Cevap Yaz

  Merhaba son adet tarihime gore 29 hafta 3 gunluk hamile cikiyor internetden hesapladigima gore.yani 7 ay 3 gunluk. Doktorumun hesabina gore subat 13 de dogum ama iki hafta oncede olabilir sonrada dedi sizce ne zaman dogum tarihi.internetdeki hesaplamada 2 subat fakak bu tarih tahmini olup 15 gun oncesijede tekabul edebilir yaziyor kafam. Ok karisti son adet tarihi. 28 nisan 2015

  • Gebelik Haftaları Kasım 27, 2015, 1:35 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülçin
   7 Ay,30 hafta, 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 02/02/2016
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.

 11. beraysuu Kasım 2, 2015, 11:59 am - Cevap Yaz

  Son adet tarihim 29 Mart bebeğim suan kaç haftalık [ aylık]

  • Gebelik Haftaları Kasım 2, 2015, 12:34 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Beraysuu
   7 Ay,31 hafta, 0 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 12. miray Kasım 1, 2015, 12:59 pm - Cevap Yaz

  Mrb son adet tarihim 9 nisan suan kac aylik hamileyim dogumum ne zaman?

  • Gebelik Haftaları Kasım 2, 2015, 12:29 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Miray
   7 Ay,29 hafta, 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 14/01/2016
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 13. Ays Ekim 27, 2015, 1:29 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 29. Haftayı geride bitakıyorum en son kontrolümde doktorum bebegin kilosunun 1kg olduğunu ve biraz daha fazla yemem gerektiğini söyledi ancak iştahsızlık var ve içimden hiç birşey yemek gelmiyo bebeğim icin çok denedim fakat yinede kilom da şu 2 hafta içerisinde yarım gr artisim oldu sadece acaba hastaneye gidip serum takviyesi yapıldığını duymuştum bu şekilde doktorla konuşup bu sorunu böyle mi halletmeliyim ben beslenemedim den bebekte beslenmiş olmuyo tabi yardımcı olursanız sevinirim.

  • Gebelik Haftaları Kasım 2, 2015, 12:38 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Ays
   Sağlıklı beslenmek gebelikte önemlidir. Serum takviyesi konusunda doktorunuz muayene bulguları neticesinde gerekli görürse yapabilir. Doktorunuza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 14. Ebrux Ekim 19, 2015, 10:58 am - Cevap Yaz

  Son Adet tarihimin baslangici 18mart ama ultarasyonda 29haftalik 4gunluk gozukuyor adet tarihime bakarak baya kucuk gozukuyor doktoruma sordugumda gec dollenme oldugu icin boyle dedi hic bisey anliyamadim yane ayrica benim dogumum ne zaman

  • Gebelik Haftaları Ekim 19, 2015, 1:28 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Ebrux
   Gebelik hesaplanırken, yumurtanın ne zaman parçalanıp spermle birleştiği net olarak bilinmediği için ve zamanlamanın doğru yapılabilmesi için son adet tarihinin (SAT) ilk günü gebeliğin başladığı tarih olarak kabul edilmektedir.
   ultrasonografi cihazları ve son adet tarihi birebir uyumlu olmayabilir. ultrasonografi cihazları ile farklılık gösterebilmektedir.
   son adet tarihi ile yumurtlama zamanı arasında ortalama 2 hafta fark olabilir, gebelik haftası buna göre hesaplanır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 15. sevda Ekim 17, 2015, 10:01 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 29 haftalik hamileym ve belim ve gögús alti bòlgem cok agriyo batiyo ne yapmaliym

  • Gebelik Haftaları Ekim 19, 2015, 1:14 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Sevda
   Değişen hormonların etkisiyle gebelik döneminde anne adayları bir takım ağrılar yaşayabilmektedir. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 16. masal Ekim 13, 2015, 7:14 pm - Cevap Yaz

  5nisan son adet tarihim kay aylık oluyor

  • Gebelik Haftaları Ekim 19, 2015, 12:59 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Masal
   7 Ay,28 hafta, 0 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 17. melike Ekim 3, 2015, 4:09 pm - Cevap Yaz

  Mrb benim son âdet tarihim 12 Mart suan kaç aylık hamileYM doğumum ne zaman

  • Gebelik Haftaları Ekim 12, 2015, 9:43 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Melike
   7 Ay,30 hafta, 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 18/12/2015
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 18. esin Ekim 2, 2015, 9:16 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben yirmi 28+1 hamileyim bebeğinin bir hafta ileri yani yirmi dokuzms plesantada yirmisekiz bna doktorun bebeğim doğum pozisyonunda olduğunu ve doğum kanlina girdiğini söyledi renkli ultrasynda bebegm 1242 kg 35 cm normal mi bu kadar erken doğum kanalına görkemli dedi bu bir erkn doğum riski midir gecen ayda başı asagdaydi anlamdi içme bir kuruntu oluştu

  • Gebelik Haftaları Ekim 12, 2015, 9:06 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Esin
   Muayene bulguları önemlidir. doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 19. rabia Eylül 25, 2015, 10:21 pm - Cevap Yaz

  Meraba benim son adet tarim 6 mart 2015 ben suan kac aylik hamileyim

  • Gebelik Haftaları Ekim 2, 2015, 9:37 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Rabia
   7 Ay,29 hafta, 6 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 20. ilkay@ Ağustos 28, 2015, 3:56 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 29.4gunluk hamileyim 28haftalikken beebegim 722grm di suanda. Bilmiyorum sizce az degil mi cokbendise ediyorum ve hic birset yiyemiyorum

  • Gebelik Haftaları Ağustos 31, 2015, 12:39 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @İlkay@
   Muayene bulguları önemlidir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 21. gülsüm Ağustos 16, 2015, 2:52 pm - Cevap Yaz

  29hafta 5 günlük hamıleyım bebeğimin kilosu 1691 gram ..hamıleleıgım ılk baslarında 5 kılo verdim 60 kılodan 55 kılo olmuştum tekrar 60 kılo oldum acaba bebeğimin kilosu normal mi bide kilo verdim alamadım çocuk zayıf olur mu

  • Gebelik Haftaları Ağustos 31, 2015, 10:23 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülsüm
   bir çok anne adayı gebeliğin ilk dönemlerinde mide bulantıları, kusma, tiksinme gibi şikayetlerden beslenemezler, kilo alamazlar hatta kilo verirler. Anne adayını aşırı bitkin bırakacak düzeyde olmadıktan sonra pek zararı yoktur. Gebeliğin ilk üç ayından sonra bu şikayetleriniz azalacak ve sağlıklı beslenmeye başlayacaksınız. Kilo artışlarınızda o dönemde başlar. Bebek kendisi için lazım olan tüm besin ihtiyacını anneden karşılar. Bu konuda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 22. refika taşkın Ağustos 11, 2015, 7:30 pm - Cevap Yaz

  Merabalar ben 29 haftalık hamileyim ve sık sık kasılmalarım oluyo yardimcı olurmusunuz

  • Gebelik Haftaları Ağustos 14, 2015, 8:51 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Refika Taşkın
   Gebelikte kasılmalar beklenen bir durumdur. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 23. FİLİZ Temmuz 29, 2015, 6:43 am - Cevap Yaz

  merhaba benim son adet dönemim 13 ocak buna göre de 28 hafta 2 günlük hamileyim .bu durumda kaç aylık oluyor bebeğim? bir sorum daha var 27 haftalık iken doktora gittim doktorum bebeğin kilosu 1300 gr olmuş dedi normal mi? ayrıca baş ve ayakları haftasına göre 27 haftalık olarak gelişiyor karın bölgesi 30 haftalık olarak gelişiyor dedi bu durum ne demek? zararlı bir durum mudur? çok teşekkür ederim. :)

  • Gebelik Haftaları Temmuz 30, 2015, 1:30 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Filiz
   7 Ay,28 hafta, 1 günlük hamilesiniz. 27. haftada bebek 950-1000 gr. civarında olmalıdır. Gebelik şekeri söz konusu değil ise bebeğin önde gitmesi bir problem değildir. Önden gitmesi bebeğin biraz daha kilolu olacağını gösterir. Gebeliğin son dönemlerinde gelişme geriliğine yüksek tansiyon, diabet(şeker) gibi hastalıklar neden olabilmektedir. Bu tür gebeliklerde takipler daha sık olmalıdır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 24. Seda Temmuz 26, 2015, 9:01 am - Cevap Yaz

  Merhaba 30 haftalik hamileyim kasiklarim agriyo nedendir..

  • Gebelik Haftaları Temmuz 30, 2015, 12:47 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Seda
   Büyüyen ve gerilen karın bölgenizde kasık ağrısı beklenen bir durumdur. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 25. Betül Temmuz 21, 2015, 9:03 pm - Cevap Yaz

  Merhaba 27 haftalık hamileyim ultrasonda ek bulgu amn diye bir sonuç çıktı bunun anlamı nedir acaba Teşekkürler

  • Gebelik Haftaları Temmuz 24, 2015, 9:48 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Betül
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 26. T Temmuz 14, 2015, 6:07 pm - Cevap Yaz

  Mrblar. Yemek yedigimden snraki 1 saat icinde bebegim sadece 2 defa oynadi. Her hangi bi sorun var mi. Uzun sure hareketsizlik derken bahsettiginiz uzun sure tahmini olarak nekadardir, 28_29 aylik hamileyim.

  • Gebelik Haftaları Temmuz 15, 2015, 10:37 am - Cevap Yaz

   Merhaba @T
   Bebeğinizin hareketlerinde normale göre daha fazla hareket veya hareketlerinde azalma hissederseniz, bu hiç oynamama durumunda 1 bardak süt içme sonrası 1 saat içinde hiç hareket hissedilmezse mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Bebeğinizin durumunu anlamak için bazı testler yaptırmak gerekir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 27. Yigit Temmuz 13, 2015, 12:09 pm - Cevap Yaz

  Merhabalar, 28+1 hamileyim…..
  Bana su tehsis konuldu: incarcerated Uterus graved ….. Tamm olarakk ne demektir….. Tskler

  • Gebelik Haftaları Temmuz 13, 2015, 2:51 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Yiğit
   Rahimin pelvis boşluğunda hapsolması ve karın boşluğuna serbest olarak çıkamaması demektir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 28. Aynur Temmuz 10, 2015, 12:07 pm - Cevap Yaz

  Merhba ben aynur doktorum 28haftalık hamile olduğumu söylüyor son adet tarihim 28aralık ben tam olArak kaç hAftalık hamileyim ve doğum tam olarak ne zaman oluyor

  • Gebelik Haftaları Temmuz 10, 2015, 2:08 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Aynur
   6 Ay,27 hafta, 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 05/10/2015
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 29. ayten Haziran 29, 2015, 2:20 pm - Cevap Yaz

  Mrh lar ben 30hafta hamileyim dr bana dedi suyun cok hastaneye gonderdi kontrol icin evet suyun cok dedi ama suyun enfeksion kaplamis bir dr oyle dedi diger bir uzmanda hersey yolunda dedi kan aldilar benden bakacaklar enfeksion varmi diye benimde sizden ricam enfeksion sadece kanda mi belli olur birde enfeksion varsa bebek ne gibi zararlar gorur

  • Gebelik Haftaları Temmuz 8, 2015, 8:05 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayten
   Gebelik döneminde enfeksiyon hastalıkları rastlanan bir durumdur. Enfeksiyonun durumuna göre tedavi planlanır. Her enfeksiyon bebeğe zarar vermez. Kan ve idrar tetkiklerinde enfeksiyon belli olur. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 30. elıf Mayıs 28, 2015, 2:30 pm - Cevap Yaz

  merhabalar ben elıf 29 hafta 2 günlük hamileyim bebegimin kilosunu 1900 dedı bugun doktor ve düsük oldugunu düzenli beslenmemı soyledı sızce bebegimin kılosu degerınden dahamı dusuk

  • Gebelik Haftaları Haziran 1, 2015, 10:37 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Elif
   29. gebelik haftasında bebeğinizin baştan ayağa kadar uzunluğu 42 cm., baş-popo uzunluğu ise 26 cm.’dir. Kilosu ise 1150-1300 gr. kadardır. Bu değerler bebeğinizin büyüklüğüne göre % 10 farklılık gösterebilir.

 31. meral Mayıs 25, 2015, 9:51 am - Cevap Yaz

  merhaba benim en son adet başlangıcımın tarihi 01.11.2014 bu tarihe göre kaç haftalık hamileyim

  • Gebelik Haftaları Mayıs 29, 2015, 1:06 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Meral
   7 Ay,29 hafta, 5 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 32. adsız Nisan 16, 2015, 8:50 pm - Cevap Yaz

  26 haftalik hamıleyim kılosu 820 gr normal mı

  • Gebelik Haftaları Nisan 17, 2015, 9:59 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Adsız
   Bebeğinizin baş-popo uzunluğu 23 cm., ağırlığı ise 850-900 gr. civarındadır. Bu değerler %10 farklılık gösterebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 33. gulsevim Mart 12, 2015, 11:30 am - Cevap Yaz

  ben gulsevim subattin 16 sinda doktor kontrolum vardi 28 haftaliksin dediler acaba benim dumum nezamana dusuyo onu anlayamadim ona cevep alabilirmiyim ola bilirse

 34. yezra Mart 4, 2015, 7:42 am - Cevap Yaz

  Mrb ben 28 haftalik hamileyim 3 gundur ama asiri derecede kasilmalarim var adim attigim an kasilma oluyo karnim tas kesiliyo ve assagi dogru bir baski oluyo sanki bebek dusucekmis gibi bu yuzden hicbir is yapamiyorum hemen kasiliyo akintimda cok var beyaz krem gibi ben korkuyorum erken olur diye tehlikelimi yardimci olurmusunuz..

  • Gebelik Haftaları Mart 6, 2015, 3:22 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Yezra
   Gebelik döneminde vajinal akıntının çoğalması ve kasık ağrıları beklenen bir durumdur. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 35. Mesude Mart 2, 2015, 4:41 pm - Cevap Yaz

  arkadaşlar merhaba :(( ben bu gün hastaneye gittim ve bebeğimin suyunun fazla olduğunu söyledi.29 haftalık benim bebeğim bu durumu yaşayan varmı delircek gibiyim hep olumsuz şeyler okudum acil cevap verirseniz sevinirim :(

 36. Aysel Şubat 20, 2015, 11:22 pm - Cevap Yaz

  Merabalar benim adet tarihim 28 temuz 2014 gördüm sizce kac haftalık yada kac aylık hamileyim tşk

  • Gebelik Haftaları Şubat 24, 2015, 10:21 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Aysel
   7 Ay,30 hafta, 0 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 37. Elision Şubat 17, 2015, 11:00 am - Cevap Yaz

  Kimseye faydali fln olmuyorsnz hep ayni seyler yorum yapmak dogru olmaz doktornuza. Millet zaten doktoruna gidiyr. Bende bisey soracaktm aldim cevabimi en dogru bilgiyi doktorum verirmis

  • Gebelik Haftaları Şubat 17, 2015, 11:52 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Elision
   Bize sorulan soruların bir çoğu tıbbi teşhis ve tedavi gerektirmektedir.
   ”Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbı tanı, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır.”
   Sizde takdir edersiniz ki muayene edilmeden bir takım testler yapılmadan yorum yapmak yanlış olur.
   Gebelik önemli bir durumdur hem annenin hem de bebeğin sağlığı söz konusu olup doktorunuza danışarak hareket etmeniz gerekmektedir.
   Anlayışınız için tekrar teşekkür ederiz.

 38. Aysel Şubat 17, 2015, 12:09 am - Cevap Yaz

  Merhabalar ben 29 haftalık hamileyim pazartesi günü doktora gittim bana dediler ki nisanin 20 de sezeryan Olcan daha önceden sezeryan oldugum icin yine sezeryan olcam sizce 20 insanda hamileliğin 9 ay oluyormu teşekürler ederim büyle bir site actıgınız icin

  • Gebelik Haftaları Şubat 17, 2015, 2:01 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Aysel
   şimdi 29 haftalık hamile iseniz nisanın 20 sinde 8 hafta daha var yani o zaman 37 haftalık hamile olacaksınız. 37. haftadan sonra bebeğiniz artık tamamen gelişimini tamamladığından her an doğum gerçekleşebilir. doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 39. Ayfer Şubat 5, 2015, 2:45 pm - Cevap Yaz

  Mrb 29 haftalik hamileyim bugün ilk kez Karnım ağrıyor kasıklarıma kadar bu normal mi? Teşekürler

  • Gebelik Haftaları Şubat 6, 2015, 2:52 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayfer
   Gebelikte büyüyen ve gerilen karın bölgesinde kasık ağrısı beklenen bir durumdur. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 40. seda Ocak 5, 2015, 5:03 pm - Cevap Yaz

  merhaba 29+1 gūnlūk hamileyim bugūn doktor konturolūm vardi.doktor bebegimin karin kisminin 1 hafta kūcūk oldugunu söyledi bu beni cokkorkutuyor sizce kötū bi durummu bu bide kl 1250 gr sizce nasil.bide bundan önce 2 bebegimi kaybettim cok korkuyorum

  • Gebelik Haftaları Ocak 7, 2015, 10:51 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Seda
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. 29. haftada bebeğinizin ortalama kilosu 1150-1300 gr. kadardır. Bu değerler % 10 farklılık gösterebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 41. mila Kasım 22, 2014, 11:02 pm - Cevap Yaz

  Iyi aksamlar 28+5 haftalik hamileyim bebegimin karninda su varmis amniocentez yaptirdim sonuc bekliyorum ve benim karnimdaki suda cokmus cok korkuyorum 2 haftadir hergun agliyorum kötü bisey olurmu bebegim sagliklimi bilmiyorum

  • Gebelik Haftaları Kasım 25, 2014, 3:33 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Mila
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 42. semira Kasım 8, 2014, 12:59 am - Cevap Yaz

  Merhaba ben 28 +4 hamileyim ilk 4 ay vajinusmus sıkıntisi yasadim simdi ise dogum korkum var vajinusmus tekrar etti bu donemde.. sizce bu durumda nor.al dogum yapmam ne kadar saglikli….

  • Gebelik Haftaları Kasım 10, 2014, 1:37 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Samira
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 43. pınar Ekim 16, 2014, 7:48 am - Cevap Yaz

  merhaba,29.haftama girdim çok şükür bu zamana kadar hiç sorun yaşamadım,şu an tek sorunum yayvan oturamamam,ya dik oturuyor yada sağ yada soluma yatabiliyorum,yayvan oturduğumda midemde ağrı gibi bişey oluyo,dik oturuncada bebeğimi sıkıştırıyor olabilirmiyim sizce ?

  • Gebelik Haftaları Ekim 17, 2014, 1:22 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Pınar
   Bebeğiniz rahim içinde sürekli dönebilir, yer değiştirebilir ve bebek farklı pozisyonda olabilir.

 44. vildan Ekim 11, 2014, 10:41 pm - Cevap Yaz

  ben 29 hafta 3günlük hamileyim bebeğimin kalbinin sağ üst atriyumu büyümekte kalp zarı oluşmamış ilk bebeğinin kalbinde de bu sorun vardı 32 haftalikkene karnımda kalbii durmustu şimdi bu bebeğim de karnimda kalbinin durmasından korkuluyor bu yüzde bebeği erken alcaklar 30 haftalık kene falan ameliyat yapcaklar birde duddus daralması diye birşeyden bahsediliyor sizce bebeğimin durumu ne olur

  • Gebelik Haftaları Ekim 14, 2014, 1:42 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Vildan
   Muayene bulguları önemlidir, Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 45. lale Eylül 30, 2014, 10:54 pm - Cevap Yaz

  merhaba,29+5 haftalik hamileyim.bebegimin kilosu 1700 gr. normalden buyukmu?

  • Gebelik Haftaları Ekim 1, 2014, 2:13 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Lale
   29. gebelik haftasında bebeğinizin kilosu ortalama 1150-1300 gr. kadar olmalıdır.

 46. gülşen Eylül 23, 2014, 10:31 am - Cevap Yaz

  mrh ben 28 haftalımı doldurdum ve bebeğim1163gr kadar ayrıyeten bebek böbreklerıme cok baskı yapmış sağ böbregim küçülmüş yada büzülmüş durumda ve back agrılarım çoğaldı uyuyamıyrm bükemiyorum magnezyuma başladım eklem ağrılarıda çoğaldı bu sikayetleri azaltmak için daha neler yapmalıyım bebğime de zaman geçsin hemencecik sağlıklı bi şekilde kavusmak istiyrm artık kendimi kısıtlamaktan yoruldum gibi ve yatma şeklim sola dönük olmalı ben sürekli pozisyon değiştiriyrm bu yüzden de uyuyamıyrm…

  • Gebelik Haftaları Eylül 23, 2014, 12:18 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülşen
   Gebelik bulguları anneden anneye farklılık gösterebilir. Beklenen gebelik bulgularıdır.

 47. fatma Eylül 13, 2014, 3:31 am - Cevap Yaz

  28 haftalık hamileyim bebeğimin kilosu 940 gram sizce bu normal mi

  • Gebelik Haftaları Eylül 14, 2014, 1:09 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Fatma
   28. gebelik haftasında bebeğinizin ağırlığı ise 1000-1100 gr. kadardır. bu değerler %10 farklılık gösterebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 48. Melike Ağustos 15, 2014, 8:26 pm - Cevap Yaz

  Merhaba, 28 haftalık hamileyim şimdiye kadar bi sorunum olmadan geçti çok şükür ama 2 gündür dişim iltihaplandı ve şişti aile hekimim antibiyotik ve ağrı kesici verdi fakat yinede tereddütteyim antibiyotiği kullanmamda sorun olur mu?

  • Gebelik Haftaları Ağustos 18, 2014, 12:03 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Melike
   Gebelik döneminde kullanılabilen ilaç tedavisi uygulanabilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 49. zehra Ağustos 14, 2014, 12:17 pm - Cevap Yaz

  merhababen 29haftalık hamileyim dün ishal oldum doktora gittim kendi doktoruma degil bana bisey yapamıycanı ama erken dogum riski oldugunu altan muayene ile daha net bir cevap vereceğini söyledi bende kabul etmedim kafamda soru işaretleri var kendi doktorumada haftaya gidecektim ne yapmalıyım.şimdilik ayakta fazla durmamaya çalışıyorum cvp verirseniz sevinirim

  • Gebelik Haftaları Ağustos 15, 2014, 10:25 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Zehra
   İshal olma durumunda vücut sıvı kaybeder, bu sebeple bol sıvı almanız gerekmektedir. Günde 3 defadan fazla oluyor ise doktor kontrolü gerekir. Vücudun susuz kalmaması önemlidir. Kendi doktorunuza muayene olarak gerekli tedbirleri almalısınız. Muayene bulguları önemlidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 50. hatice Ağustos 14, 2014, 10:32 am - Cevap Yaz

  mrb 29 haftalık hamileyim we bebeqim 1 kilo 100 gr. bu haftaya qöre kilosu iyi mi yoksa daha kilolu olmasımı gerekiyo

  • Gebelik Haftaları Ağustos 15, 2014, 10:19 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Hatice
   Bebeğinizin baştan ayağa kadar uzunluğu 42 cm., baş-popo uzunluğu ise 26 cm.’dir. Kilosu ise 1150-1300 gr. kadardır. Bu değerler bebeğinizin büyüklüğüne göre % 10 farklılık gösterebilir.

 51. nisa Ağustos 11, 2014, 9:07 pm - Cevap Yaz

  merhaba..
  ben 29 haftalık hamileyim,haşimato hastasıyım troid ilacı alıyorum. doktorumu değiştirmek zorunda kaldım,yeni doktorum tsh değerimin yüksek olduğunu endokrine gitmem gerektiğini söyledi, aldığım ilaçlar yeterli gelmemiş sanırım. tsh değerinin gebelerde 2 civarında seyretmesi gerekiyormuş, benim değerlerim hep 3 ve üstüydü,ama referans değerlerini hiç geçmedi. endokrinologa riskli bir durum teşkil edermi diye sorduğumda bekleyip görücez dedi ! bu çok can sıkıcı bir durum benim için sizce bebeğim ne kadar risk altında herhangi bir anomali için,değerlerim çokmu yüksek bebeğe zara verici boyuttamı ? beni aydınlatırsanız çok mutlu olucam ..

  • Gebelik Haftaları Ağustos 12, 2014, 3:10 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Nisa
   Tedavisi için kadın doğum uzmanı ve endokrin uzmanı birlikte hareket etmelidir.Gebelik döneminde kullanılabilen ilaç tedavisi uygulanabilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 52. Rumeysa Temmuz 25, 2014, 2:39 pm - Cevap Yaz

  Ben 29 haftalık hamileyim fakat doktorlar bebeğimin 27 haftalık kadar olduğunu söylediler yani gerideymiş birde suyum az mış çoğalması için ne yapmam gerekiyor
  günde 3 litreyi kesin içiyorum

  • Gebelik Haftaları Temmuz 31, 2014, 11:54 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Rümeysa
   Kontrollerinizi sıklaştırmalısınız. Bir çok nedeni olabilir.
   vajinadan amniyon sıvısı akması sonucunda azalma olabilir.
   Bebeğinizin idrarı amniyon sıvısına karışır ve bu amniyon sıvının önemli kısmını oluşturmaktadır. Bu sebeple bebeğinizde idrar yapımını azaltan durumlar suyun azalmasına neden olabilir. amniyon sıvısının azalması durumunda gebelik haftası tamamlanmış ise bebek doğurtulur, daha erken dönemde görülmesi bebekte bir anomali olmaması durumunda amniyon boşluğuna sıvı verilebilir bu yöntem çok uygulanan bir yöntem değildir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 53. ozge Temmuz 15, 2014, 2:20 pm - Cevap Yaz

  Mrb bebeğimin fl değeri 5,73 çıktı boyu kaç cm oluyor?

  • Gebelik Haftaları Temmuz 16, 2014, 2:13 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Özge
   Femur uzunluğu Vücuttaki en uzun kemik olan uyluk kemiğinin boyunun ölçümüdür.
   Detaylı bilgileri doktorunuza sorunuz

 54. fatos Temmuz 2, 2014, 10:47 pm - Cevap Yaz

  Merhabalar Ben 29 haftamdayim bebegim erkek ve gunduzleri hep asagida kasikta geceleri ise yukarida Bu normalmi

  • Gebelik Haftaları Temmuz 4, 2014, 2:01 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Fatoş
   Bebeğiniz rahim içinde sürekli dönebilir, yer değiştirebilir ve bebek farklı pozisyonda olabilir. Muayene bulguları önemlidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 55. özge Temmuz 2, 2014, 12:07 pm - Cevap Yaz

  iyi günler ben 29+3 günlük hamileyim bir haftaya aşkın süredir vajina bölgesinde aşırı bi kaşıntı,şişlik ve beyaz bir görüntüsü var mantar mıdır acaba…. teşekkürler

  • Gebelik Haftaları Temmuz 4, 2014, 1:55 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Özge
   Muayene bulguları önemlidir. Bir kadın doğum uzmanı veya dermatolog görmesi gerekmektedir.

 56. PINAR Temmuz 1, 2014, 2:09 pm - Cevap Yaz

  merhabalar sizi gebeliğim sürecinde takip ettim.
  ben 29+2 hamileyim inanılmaz akıntım oluyor.bu normal mi acaba yada bu gelen akıntının bebeğin suyu olup olmadığını nasıl anlayabiliriz.
  şimdiden teşekkür ederim.

  • Gebelik Haftaları Temmuz 2, 2014, 2:18 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Pınar
   gebelik döneminde vajinal akıntının çoğalması beklenen bir durumdur. Ancak akıntı kaşıntılı, kötü kokulu ve farklı renklerde oluyor ise doktora başvurmanız gerekir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 57. mira Haziran 28, 2014, 11:09 am - Cevap Yaz

  29 haftalık hamileyim fakat karnım okadar büyümedi cevremdeki herkezin karnı burnunda bir tabiri denir ya öle ben henüz öle degilim korkuyorum sorunmu var acaba hamile kalmadan önce kliom 62 di simdi 71 kiloy ulaştım mesane cevresi 31 bel ölçümü 98 bu oranlarla acaba herşey normalmi cevremdeki hamileriin karnı cıkmasını görünce bende neden yok diye üzülmeye basladım

  • Gebelik Haftaları Temmuz 1, 2014, 8:10 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Mira
   Doktorunuz her şeyin normal olduğunu söylemesi durumunda bu sizin genetik yapınızla alakalı olabilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 58. Şebnem Haziran 27, 2014, 12:55 pm - Cevap Yaz

  Mrb ben 27+ 2 hamileyim.cocugun kafasi cok asagida. Cocuk erken doga bilirmi?

  • Gebelik Haftaları Temmuz 1, 2014, 7:33 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Sebnem
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 59. Zeynep Haziran 23, 2014, 1:12 pm - Cevap Yaz

  28+1 günlük hamileyim kasıklarımda cok ağrım oluyor bunun sebebi ne acaba bu normal mi

  • Gebelik Haftaları Haziran 24, 2014, 10:27 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Zeynep
   Büyüyen rahim ve gerilen karın bölgenizden dolayı kasıklarınızda, belinizde ağrı olabilir.
   Gereğinden fazla ağrı hissediyorsanız doktorunuza başvurunuz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 60. tugba Haziran 21, 2014, 3:36 pm - Cevap Yaz

  29+2 gunluk hamisim ve hamile kaldigimfa 64 kiloydum suan 69 kiloyum sizce normalmi lutfen yorum yazin..

  • Gebelik Haftaları Haziran 24, 2014, 9:49 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Tuğba
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 61. yasemin Haziran 19, 2014, 10:42 pm - Cevap Yaz

  merhaba. merak ettiğim bir konudur halk arasında duyarız. 7.ayında doğan bebek 8.ayda doğan bir bebeğe göre daha sağlıklı olurmuş. doğruluk payı nedir sizce?

  • Gebelik Haftaları Haziran 20, 2014, 1:50 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Yasemin
   34. ve 37. haftalar arasında doğan bebekler akciğerleri gelişmiş olduğundan ve herhangi bir sağlık problemi olmayan bebekler yenidoğan ünitesinde belli bir süre kaldıktan sonra 9 aylık bebekler kadar sağlıklı olurlar. Kısa süreli geçici sağlık sorunları olabilir.

 62. Pervin Haziran 16, 2014, 9:30 am - Cevap Yaz

  Anne ve baba adayının ikisinin de kan grubu BRH+, bu şekilde çocuğun kan grubu ne olmalıdır… Çok acil …

  • Gebelik Haftaları Haziran 18, 2014, 7:37 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Pervin
   Rh kalıtımında ise (+) baskındır ve her iki taraftan (-) gelmediği sürece kan grubu (+) olur.
   Anne – baba ikisi de O ise, bebek O olmak zorundadır.
   Bir taraf A, diğer taraf B ise bebekte tüm kan grupları söz konusu olabilir.
   Her iki taraf A ise bebek B ve AB, iki taraf B ise bebek A ve AB olamaz, ancak O olabilir.
   Her iki taraf AB ise bebek O olamaz, diğer gruplar olabilir.
   Her iki taraf (-) ise bebek (+) olamaz.
   Her iki taraf (+) ise bebek hem (+) hem (-) olabilir.
   Bir taraf (+), diğer taraf (-) ise bebek hem (+), hem (-) olabilir.

 63. Müşerref Haziran 14, 2014, 8:59 pm - Cevap Yaz

  Merhaba. Ben tam 29 hafta 2 günlük hamileyim, fakat doktorum bebeğimin 1 hafta erken geliştiğini söylüyor. Yani doktorumun dediğine göre 30 haftalık hamileyim. 1,70 boyunda 58 kiloyla hamile kaldım. Şu an 68 kiloyum. Ve düzenli yemek yiyemiyorum uyku düzenim de yok ama bebeğimin kilosu gayet iyiymiş. Acaba şu ana kadar 10 kilo almam normal mi? Ve yeme içme- uyku düzensizliğimin doğum öncesi ya da sonrası bebeğim üzerinde etkisi olur mu.?
  Şimdiden teşekkürler…

  • Gebelik Haftaları Haziran 17, 2014, 1:49 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Müşerref
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır. Bebek kendisi için lazım olan tüm besin ihtiyacını anneden karşılar. Dengeli ve düzenli beslenmeniz gerekir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 64. neriman Haziran 14, 2014, 8:21 am - Cevap Yaz

  meraba bn 29 haftalık hamıleyım ilk sut ne zamn gelır ogrenebılırmyım

  • Gebelik Haftaları Haziran 16, 2014, 2:47 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Neriman
   29. haftadan sonra memelerinizden ilk süt olan kolostrum gelebilir.
   Süt şeklinde gelen akıntı beklenen bir durumdur.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 65. şander Haziran 12, 2014, 11:53 am - Cevap Yaz

  mrb ben 29 haftalık hamileyim genital bölgemde varis olduğunu söyledi doktorum doğumdan sonra gecermi veya tedavisi varmı cok kötü şişlikler varr ve agrı yapıyor

  • Gebelik Haftaları Haziran 12, 2014, 2:43 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Şander
   Gebelik döneminde anne adaylarının yüzde 15’inde varis oluşabilir. Bunların büyük bir kısmı gebelikten sonra kendiliğinden kaybolur. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 66. neriman Haziran 11, 2014, 11:19 am - Cevap Yaz

  ben 29 haftalk hamıleyım bebgmın hareketlerı az ve yawas sorun war mı acaba bıde sık sık tuwalete gdyrum enfeksyon kapma rıskı war mı

  • Gebelik Haftaları Haziran 12, 2014, 10:14 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Neriman
   Bebeğinizin hareketlerini sıkı takip etmelisiniz. Kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız. Gebelikte sık idrara çıkmalar olabilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 67. sabir Mayıs 29, 2014, 1:52 pm - Cevap Yaz

  merhaba 65 kiloda hamile kaldım şu an 80 kiloyum ve 29 haftalık hamileyim kilom normal mi ne yapmlym

  • Gebelik Haftaları Mayıs 30, 2014, 9:43 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Sabir
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 68. gizem Mayıs 12, 2014, 2:25 am - Cevap Yaz

  Meraba sitenizi oncelikle cok beyeniyorum.29 haftalik hamileyim cumartesi gunu bel agrilarimdan dolayi doktora gittim idrar tahlili yapti sonucunda enfeksiyon ciktigini soyledi ilac verdi kullanmaya basladim doktorum erken dogum riskim oldugunu ve bebegin dogum pozisyonu aldigini rahime gelmesine 2.5 cm kaldigini soyledi.bu gecede rahmimde surekli bi baski ve belden agri hissediyorum. Sanki bebek dogucak gibi rahmimde acilma hissediyorum napmaliyim simdiden tesekkurler

  • Gebelik Haftaları Mayıs 12, 2014, 11:40 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gizem
   Muayene bulguları önem taşımaktadır, kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız.
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 69. cansu Nisan 8, 2014, 4:25 am - Cevap Yaz

  iyi günler. Ben 29 haftalık hamileyim. Benim sıkıntım 50 kiloyla hamile kaldım ama 29 hafta da 70 kilo oldum acaba ne yapmam gerekir. Egzersizde yoruluyorum. Hamilelik için diyet listesi yani sağlıklı bir liste verebilirmisiniz?

  • Gebelik Haftaları Nisan 9, 2014, 10:34 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Cansu
   sizin ve bebeğinizin sağlık durumları göz önünde bulundurularak doktorunuz ve diyetisyen birlikte karar vermelidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 70. didem Nisan 1, 2014, 10:28 am - Cevap Yaz

  merhaba banada yardımcı olursanız çok sevinirim ben 29 haftalık hamileyim ve dün akşam banyoda yere düştüm ve o saatten buyana bebeğimin hareketlerini hissetmiyorum ve doktorumada ulaşamadım yardımcı olursanız sevinirim

  • Gebelik Haftaları Nisan 2, 2014, 12:48 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Didem
   Bebeğinizin hareketlerini sıkı takip etmelisiniz. Uzun zamandır hareket etmiyorsa mutlaka doktorunuza giderek gerekli kontrolleri sağlamalısınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 71. arife Mart 5, 2014, 10:47 am - Cevap Yaz

  Merhaba;
  hamileliğimin 29.haftasındayım tansiyonum çok düşük,7\4 vitamin ilaçlarıda kullanıyorm düşük tansiyonun bebeğe bir zararı olurmu bunun için ne önlem almalıyım

  • Gebelik Haftaları Mart 5, 2014, 2:22 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Arife
   Gebelik döneminde tansiyon problemi tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

 72. neslihan Mart 3, 2014, 8:20 am - Cevap Yaz

  merhaba 30 haftalik hamileyim. sol bacagimin dizimden kasigima kadar olan bölumunde ozellikle yatarken yanma,acima ve uyusma var. acisi kisa surdugu icin ve jinekologumun tavsiyesi uzerine doktora gitmedim ama son zamanlarda cok sık olmaya basladi. sizce ne yapmaliyim,neden olabilir? dogumdan sonra gecermi? ayrica jinekologum ilac kullanamiyacagim röntgen cekilemeyecegi icin sabretmemi söylemisti.

  • Gebelik Haftaları Mart 3, 2014, 3:14 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Neslihan
   Jinekologunuz gerekli bilgileri vermiş, gebelik döneminde beklenen durumlardır, beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız tekrar doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 73. hazal Şubat 14, 2014, 4:32 pm - Cevap Yaz

  merhabalar 29 haftalık gebeyim ve göbegim çk ağrıyor bi arkadaşımında öle ağrıyodu göbek fıtığı çıktı acaba benimkide göbek fıtıgı olabilirmi yardımcı olursanız çk sewinirim şimdiden çk tşk.ederim

  • Gebelik Haftaları Şubat 17, 2014, 9:35 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Hazal
   Muayene bulguları olmadan bir şey söylemek söz konusu değil.
   Doktorunuza giderek gerekli kontrolleri sağlamalısınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 74. gülşAH Şubat 8, 2014, 12:08 am - Cevap Yaz

  mrb 29 haftalık hamıleyım gündüzleri sürekli uykum gelıyo günü uyuyarak bitiriyorum yorgunluk halsızlık war 50gr seker testini yaptırmıstım normaldı
  neden kaynaklanıyordur bu uyku halim

  • Gebelik Haftaları Şubat 10, 2014, 11:33 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülşah
   Değişen ve yükselen gebelik hormonlarının etkisiyle uyku hali gebelik döneminde beklenen bir durumdur.
   Kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 75. @@@özgün@@@ Şubat 4, 2014, 3:49 pm - Cevap Yaz

  merhaba 30 haftalık hamileyim ve 2, hamileliğim(ilki erkekti 2.si kız) ilk doğumum doktorun bana verdiği sezeryan gününden 2 hafta erken oldu bunun erken olma olasılığı nedir?cevap için şimdiden teşekkürler………

 76. feride Ocak 24, 2014, 12:11 pm - Cevap Yaz

  mrb bn 28 hafta 2 günlük hamileyim asırı halsizlik uyku hli hiseediyorum şeker testi istemişlerdi 1 haft once ve yaptrmadım çok buyuk sorun olurmu yada bu haftalarda yapılabilirmi..

  • Gebelik Haftaları Ocak 28, 2014, 1:41 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Feride
   halsilik ve uyku hali gebelik döneminde beklenen bir durumdur. şekerli su testini 24. ve 28. haftalarda yaptırmanız gerekmektedir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 77. nurcan Ocak 19, 2014, 2:05 pm - Cevap Yaz

  iyi çalışmalar ben 28+4 günlk hamileym catı agrım arada oluyor bu normal mi bi sorum daha bebeğim 1250 gr boy 35 cm ideal olanların içinde mi

  • Gebelik Haftaları Ocak 21, 2014, 1:13 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Nurcan
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 78. Ümran Aralık 7, 2013, 10:57 am - Cevap Yaz

  Merhabalar. En son 03.12.2013 gunu rutin kontrolde sat a göre 29+3 usg ye gore 29+6 daydim. Bebegin olcumleri bpd: 82, baş çevresi: 290, femur: 55, ac: 252 tahmini fetal agirlik: bpd ve ac: 1688 gr, femur,bpd ve ac: 1477 gr, femur, hc ve ac: 1443 gr, femur ve ac: 1409 gr. dı. Bi önceki gebelikte bebegimi 22 haftalik kaybettim o yuzden riskli gebelige gidiyorum ve dr.umdan cok ayrintili bilgi alamadan cikiyorum ger seferinde. Suyu gayet iyi diyor doktorum. Ancak sağ bobrekte genis leme var 37. haftada dogum olacak kismetse. Yukaridaki cok olcumlerden kafam karisiyor. Gelisimi yani boy ve kilo durumu nasil sizce? Surekli endise duyuyorum elimde degil :(

  • Gebelik Haftaları Aralık 9, 2013, 11:15 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ümran
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 79. arife Kasım 27, 2013, 8:18 am - Cevap Yaz

  merhaba.. 29 haftalık hamileyim benim aşırı derece sancılarım oluyo. Yurumekte zorlanıyorum. Doktoruma sordum bi açıklama yapmadı. Bu sancıların sebebi ne olabilir?

  • Gebelik Haftaları Kasım 28, 2013, 11:24 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Arife
   Bebeğiniz büyüdükçe çevreye baskı yapar ve bu sebeple ağrılar hissedebilirsiniz.
   Gereğinden fazla sancılanıyorsanız doktorunuza tekrar belirtmenizde fayda var.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 80. asibe Kasım 18, 2013, 9:21 pm - Cevap Yaz

  mrb. ben 28 haftalık hamileyim gece sağıma ya da soluma yatarken diğer yana dönmeye çalıştığımda midemde şiddettli bi acıma hissediyorum ağrı değil bu neden olabilir? bana yardımcı olursanız sevinirim iyi akşamlar…

  • Gebelik Haftaları Kasım 19, 2013, 11:26 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Asibe
   Midenizde farklı bir rahatsızlık olabilir. Bu konuda doktora giderek mide ağrınızın sebebi araştırılmalıdır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 81. nurten Kasım 9, 2013, 4:24 pm - Cevap Yaz

  merhaba ben 29 haftalık gebeyim bebegimin hareketleri azalmaya başladı bi sorun varmıdır ve ben zayıf bi bayanım karnım hala çok küçük karnımın küçük olması bebeginde mi küçük oldugunu gösterir

  • Gebelik Haftaları Kasım 11, 2013, 12:30 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Nurten
   Bu durum anne adayları arasında farklılık gösterebilir.
   bebeğiniz bundan sonraki dönemlerde de hızlı büyüyeceği için artık daha zor ve yavaş hareket edecektir.
   Bebeğinizin gelişimi ile ilgili doktorunuz ultrason muayenesi sonucunda size net bilgi verecektir.

 82. derya Kasım 8, 2013, 4:05 pm - Cevap Yaz

  Mrh. 29. haftadayım doktorum bebegimin ters oldugunu söyledi hareketlerini fazla algılayamıorum ne yapmam gerek

  • Gebelik Haftaları Kasım 11, 2013, 11:52 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Derya
   Bebeğiniz bundan sonraki dönemlerde de hızlı büyüyeceği için artık daha zor ve yavaş hareket edecektir.
   Bebeğinizin bu haftalarda duruş pozisyonu belli bir anlam taşımaz, gebeliğin son haftalarına doğru bebeğin duruş pozisyonu, kilosu ve muayenene sonucu doğum şeklinizde bir tahminde bulunulabilir.
   Kontrollerinizi düzenli yaptırmanızı tavsiye ederiz.

 83. semra Kasım 2, 2013, 12:13 am - Cevap Yaz

  29 haftalık gebeyim göbegimin deligi ve çevresinde aşırı derece gerilme ve agrı hissediyorum bebegim genelde sol kısımda duruyo genelde sol gögüsün alt kısmındaki bölümde agrı sancı hissediyorum normal mi sol tarafıma yatamıyorum agrı sancı cok oluyo nasıl yatmalıyım

  • Gebelik Haftaları Kasım 4, 2013, 10:41 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Semra
   Öncelikle sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Rahim ve bebeğiniz büyüdükçe ağrılarınızın olması gebelik döneminde beklenen bir durumdur.
   Yatış pozisyonlarınız yan tarafa doğru, kalkış pozisyonlarınız ise önce oturarak ve sonrasında ayağa kalkarak olmalıdır.
   Gereğinden fazla ağrı ve sancı yaşıyorsanız doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

 84. Isimsiz Ekim 23, 2013, 7:51 am - Cevap Yaz

  Merhaba ben su anda 29 haftadayim ve kadin doktorum bana dediki bebeginizin agirligi cok fazla 1325g sizce bu normal mi yoksan gercekden mi fazla.

  • Gebelik Haftaları Ekim 23, 2013, 12:20 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @İsimsiz
   sizin takip ve kontrollerinizi en iyi şekilde doktorunuz yapacaktır.Buradan yorum yapmak doğru olmaz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 85. Meryem Ekim 20, 2013, 11:17 pm - Cevap Yaz

  Merhabalar.
  Hamilelikte 27. Haftadayım. Hamilelik süresince nar yemenin sakıncalı olacağını duydum ama araştırma yaptığımda bazı sitelerde bu bilginin doğru olmadığını okudum.
  Bu konuda bilgi verirmisiniz.

  • Gebelik Haftaları Ekim 21, 2013, 8:20 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Meryem
   Gebelik döneminde sağlıklı beslenmek hem sizin için hem de bebeğiniz için oldukça önemlidir.
   Nar meyvesinin içerisinde C vitamini, B vitamini, demir ve potasyum bol bol var. Gereğinden fazla nar tüketilmemesi kaydıyla günde bir tane yemek veya nar suyu içmek size fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 86. gülay Ekim 10, 2013, 3:34 pm - Cevap Yaz

  ii günler sorulan soruları ve cvpları okuyorumda verilen cvplar hep aynı dr nuza görüşün ee dr görüşeceksem siz neden bu siteyi açtınız anlamış değilim…

  • Gebelik Haftaları Ekim 11, 2013, 11:51 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülay
   öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederiz.
   Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbı tanı, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışarak kontrol etmelisiniz.
   Herhangi bir muayene ve test sonuçları olmadan internet ortamında yorum yapmak yanlış olur.
   Bizi anlayışla karşılamanızı rica ederiz.

 87. ayten Ekim 8, 2013, 2:23 pm - Cevap Yaz

  mrb ben 29 haftalık gebeyım hıç dogum yapmadım coook korkuyorum normal dogumdan ne gıbı bıze kolaylık saglayan seyler var doktor bebegın kafası yukarda erken sezeryan dogum olabılır dedi pozısyonu duzelırmı şimdiden tşklr

  • Gebelik Haftaları Ekim 10, 2013, 8:04 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayten
   Bu konuda mutlaka doktorunuza danışarak birlikte karar vermeniz sizi rahatlatacaktır. Doktorunuz gebelik takibi sürecinde, gebeliği tamamen normal seyretmiş bir annede, bebek çok aşırı büyük değilse ve annenin doğum kanalı yeterliyse, vajinal muayenede çatı darlığı yok ise, en önemlisi anne adayı normal doğum yapmak istiyorsa, normal doğum planlanabilir.
   Bebeğinizin ters pozisyonda duruşu, makat pozisyonuyla gelmesi ya da yan yatıyor olması, doğum ağrıları sırasında bebeğin kalp seslerinde bozulma olması, bebekte oksijensizlik belirtilerinin ortaya çıkması, bebeğin çok iri olup annenin doğum kanalından geçememesi durumunda sezaryen ile doğum planlanır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 88. mujde Ekim 4, 2013, 11:27 pm - Cevap Yaz

  Merhaba benim sorum. Bebigin hamileligin basindan 30.haftaya kadar hareketsiz olmasi yani kayma donme hickirik gibi seyleri hissediyorum ama tekme hissetmiyorum. Bununla ilgili arastirdim ama hic birsey bulamadım ayrintili ultrason 3 farkli doktor hepsi bebegin hareketsiz oldugu konusunda hemfikir ama bisi soylemiyolar benim merakim acaba neden olabilir. Yani hangi hastaliklar buna neden olur lutfen yardimci olun. Hic kimseden bilgi alamadim

  • Nesrin Kasım 10, 2013, 11:01 am - Cevap Yaz

   Mrb

   Ilk dogumumda benim oglumda hic tekme atmadi, hareketlerini bile hissetmemistim…. Oglum gayet saglikli dogdu.. Su anda 2. Ye hamileyim ve bu sefer oglum cok hareketli..

  • Gebelik Haftaları Ekim 8, 2013, 9:59 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Müjde
   Bu konuda gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 89. mine Eylül 20, 2013, 11:19 am - Cevap Yaz

  mrhb..5 senede 3. sezaryenım..25 yasındayım..ıkısıde sezaryen ve suanda 7 bucuk yalık hamıleyım..hep genel anestezı yaptırdım narkozun zorlugunu cok cektım..epıdural olmam tavsıye edıldı..aceba yaptırabılırmıyım..

  • Gebelik Haftaları Eylül 28, 2013, 11:00 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Mine
   gebeliğinizin gidişatı ve bebeğinizin pozisyonuna göre doktorunuz sizi muayene sonucunda doğum şekline karar verebilir.
   Buradan yorum yapmak doğru olmaz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 90. Ayşe Eylül 10, 2013, 9:40 pm - Cevap Yaz

  İyi günler sitenizi hamileliğimin başından itibaren takip ediyorum. Çok güzel bilgi ve tavsiyeleriniz var. Bundan dolayı sizlere teşekkür ederim. Size kısa bir sorum var. Bu konuda bizi biraz aydınlatırsanız çok memnun oluruz. Doktorlar bebeğimin olması gerekenden daha zayıf olduğu için doğum sonrası 1-2 hafta içerisinde ölebileceğini veya dovn sendromu olabileceğini söylüyorlar. Sizce bebeğin küçük olması ile böyle bir sonuç tahmini doğrumudur?

  • Gebelik Haftaları Eylül 11, 2013, 11:54 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayşe
   rica ederiz, güzel paylaşımlarınız için biz teşekkür ederiz. Size faydalı olabildiysek ne mutlu bize…
   Öncelikle Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Bu konuda gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 91. ayse Ağustos 5, 2013, 9:45 am - Cevap Yaz

  Merhaba, gebeligimin başından beri sitenizi takip ediyorum. Oncelikle tesekkur ederim verdiginiz faydali bilgilerden ötürü. Benim size bir sorum olacak, 28 haftalik hamileyim, birkaç gündür su gibi akintim oluyor, akintim oldugunu lavaboya gittigimde fark ediyorum. Sizce normal mi? Yardımcı olursaniz sevinirin, teşekkür ler….

  • Gebelik Haftaları Ağustos 5, 2013, 10:01 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayşe
   teşekkür ederiz, güzel yorumlarınız için, size faydalı olabildiysek ne mutlu bize….
   Öncelikle Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 92. beyza Ağustos 3, 2013, 9:34 am - Cevap Yaz

  ben 29 haftalik gebeyim ve cok fazla saralle tuketiyorum acaba bi sakincasi var mi

  • Gebelik Haftaları Ağustos 5, 2013, 8:42 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Beyza
   sarallenin yüksek kalorili bir besin olması fazla kilo almanıza neden olabilir.
   Yine de bu konuda doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 93. Melek Temmuz 30, 2013, 12:52 pm - Cevap Yaz

  merhaba, bende sitenizi çok beğeniyorum. 29 haftalık gebeyim fakat sumak ekşisini çok tüketiyorum daha doğrusu ekşi olan herşeyi ama özellikle sumak ekşisi (sıvı halinde) bebeğime zarar verirmi? Birde sosisi pişmiş olarak yedim bu sabah kahvaltıda, bununda zararı varmıdır acaba?

  • Gebelik Haftaları Temmuz 31, 2013, 10:11 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Melek
   Gebelikte beslenme hem sizin hem de bebeğiniz için çok önemlidir.
   Bu konuda doktorunuza danışarak faydalı bilgiler edinebilirsiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 94. Selin Temmuz 16, 2013, 10:02 am - Cevap Yaz

  siteniz çok kullanışlı. Özellikle sesli okumalar süper telefondan dinliyorum.

  Ek olarak salam ve sosisi çok seviyorum ama sitenizde gördükten sonra artık yemiyorum.

  • Gebelik Haftaları Temmuz 16, 2013, 10:03 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Selin
   teşekkür ederiz.
   Size faydalı olabildiysek ne mutlu bize…