Gebelikte 29. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Ocak 26, 2013 125

29 Haftalık Gebelikte Anne

Sesli Dinle

Rahim büyüdükçe, bebeğinizin kilosu arttıkça çevreye baskı yapmaya devam eder ve bu yüzden sırt ve bel ağrılarınız artar. Kilo artışlarınız 8-10 kilo arasındadır. Mide yanması ve kabızlık şikayetleriniz devam eder. Çok yemek yediğinizde hazımsızlık, gaz ve mide ekşimesi hissedebilirsiniz. Rahminizde oluşan basınçtan dolayı hemoroid (basur) problemleriniz olabilir. Gebelikten sonra bu durum genelde geçer. Baş dönmesi, ayağa aniden kalktığınız zaman sersemlemiş gibi hissedebilirsiniz.

hiper tansiyon listeYatış pozisyonlarınız yan tarafa doğru, kalkış pozisyonlarınız ise önce oturarak ve sonrasında ayağa kalkarak olmalıdır. Yorgunluk hissiniz giderek artar. Kalsiyum ve Magnezyum dengesizliğinden dolayı kramp ve kasılmalar sık sık devam edebilir. El ve ayaklarınızdaki şişlikler artar. Memelerinizden ilk süt olan kolostrum gelebilir.

Tansiyonunuzun artması anne ve bebek açısından risk taşıdığı için dikkat etmelisiniz. Ölçülen tansiyon değerlerinin 14 / 9’u özellikle de küçük tansiyonun 9’u aşması durumlarında doktora başvurulmalıdır. Bebeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılamanız için bu dönemde C vitamini, folik asit ve demir almanız gereklidir. Bebeğiniz kemik yapısının gelişmesi için günlük 250 mg. kalsiyuma ihtiyaç duyar.

29 Haftalık Gebelikte Bebek ne Kadar Büyük ?

Sesli Dinle

Bebeğinizin baştan ayağa kadar uzunluğu 42 cm., baş-popo uzunluğu ise 26 cm.’dir. Kilosu ise 1150-1300 gr. kadardır. Bu değerler bebeğinizin büyüklüğüne göre % 10 farklılık gösterebilir.

29 Haftalık Gebelikte Bebek

Sesli Dinle

29 hafta 3 d listeRahminiz yeterince büyüdü, fakat bebeğiniz bundan sonraki dönemlerde de hızlı büyüyeceği için artık daha zor ve yavaş hareket edecektir. Alanı giderek daralacaktır. Ancak kas ve kemik yapılarının gelişmesinden dolayı hareketleri daha güçlüdür.

Bebeğinizin hareketlerinde normale göre daha fazla hareket veya hareketlerinde azalma hissederseniz, bu hiç oynamama durumunda 1 bardak süt içme sonrası 1 saat içinde hiç hareket hissedilmezse mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Bebeğinizin durumunu anlamak için bazı testler yaptırmak gerekir.
Bebeğiniz tüm gün uyuyabilir, geceleri tamamen uyanık olabilir, bu durum da sizin gece uykularınızı bölecektir. Anne sürekli hareket halinde iken bebek beşik sallantısı gibi algılar ve uyur. Anne hareketsizken bebek uyanır.

Kasları ve ciğerleri gelişmeye devam eder. Beyin hücreleri gelişir, kafası büyür. Yağ dokusunu depolamaya devam eder. Gözlerini sağa ve sola oynatabilir. Artık ses, ışık, koku ve tat gibi algıları daha fazladır. Algıladığı ışığa göre kafasını çevirerek tepki verebilir. Kemik iliği kan hücreleri yapımını tamamen gerçekleştirebilir.

29 Haftalık Gebelikte Beslenme

Sesli Dinle

Gebelik döneminde anne ve bebek sağlığı için beslenmenin çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Yediklerimiz kadar yemediklerimizde önemli. Beslenmeniz için her şeyi yemek gerekmiyor. Özellikle bazı gıdaların faydasından çok zararı olabiliyor.

Gebelik Döneminde Yenilmemesi Gereken Gıdalar

 • Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri,Gebelikte yenilmemesi gerekenler liste
 • Yüksek civa içeren derin su balıkları,
 • Deniz kabukları,
 • Çiğ ya da az pişmiş Et, Tavuk ve Balık,
 • Çiğ veya az pişmiş yumurta,
 • Sakatatlar,
 • Çiğ salam, sosis, sucuk, pastırma,
 • Gereğinden fazla çay, kahve ve bitki çayları

 Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 3 )
 • Gebelikte yenilmemesi gerekenler liste
 • 29 hafta 3 d liste
 • hiper tansiyon liste

125 Yorum »

 1. gulsevim Mart 12, 2015, 11:30 am - Reply

  ben gulsevim subattin 16 sinda doktor kontrolum vardi 28 haftaliksin dediler acaba benim dumum nezamana dusuyo onu anlayamadim ona cevep alabilirmiyim ola bilirse

 2. yezra Mart 4, 2015, 7:42 am - Reply

  Mrb ben 28 haftalik hamileyim 3 gundur ama asiri derecede kasilmalarim var adim attigim an kasilma oluyo karnim tas kesiliyo ve assagi dogru bir baski oluyo sanki bebek dusucekmis gibi bu yuzden hicbir is yapamiyorum hemen kasiliyo akintimda cok var beyaz krem gibi ben korkuyorum erken olur diye tehlikelimi yardimci olurmusunuz..

  • Gebelik Haftaları Mart 6, 2015, 3:22 pm - Reply

   Merhaba @Yezra
   Gebelik döneminde vajinal akıntının çoğalması ve kasık ağrıları beklenen bir durumdur. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. Mesude Mart 2, 2015, 4:41 pm - Reply

  arkadaşlar merhaba :(( ben bu gün hastaneye gittim ve bebeğimin suyunun fazla olduğunu söyledi.29 haftalık benim bebeğim bu durumu yaşayan varmı delircek gibiyim hep olumsuz şeyler okudum acil cevap verirseniz sevinirim :(

 4. Aysel Şubat 20, 2015, 11:22 pm - Reply

  Merabalar benim adet tarihim 28 temuz 2014 gördüm sizce kac haftalık yada kac aylık hamileyim tşk

  • Gebelik Haftaları Şubat 24, 2015, 10:21 am - Reply

   Merhaba @Aysel
   7 Ay,30 hafta, 0 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 5. Elision Şubat 17, 2015, 11:00 am - Reply

  Kimseye faydali fln olmuyorsnz hep ayni seyler yorum yapmak dogru olmaz doktornuza. Millet zaten doktoruna gidiyr. Bende bisey soracaktm aldim cevabimi en dogru bilgiyi doktorum verirmis

  • Gebelik Haftaları Şubat 17, 2015, 11:52 am - Reply

   Merhaba @Elision
   Bize sorulan soruların bir çoğu tıbbi teşhis ve tedavi gerektirmektedir.
   ”Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbı tanı, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır.”
   Sizde takdir edersiniz ki muayene edilmeden bir takım testler yapılmadan yorum yapmak yanlış olur.
   Gebelik önemli bir durumdur hem annenin hem de bebeğin sağlığı söz konusu olup doktorunuza danışarak hareket etmeniz gerekmektedir.
   Anlayışınız için tekrar teşekkür ederiz.

 6. Aysel Şubat 17, 2015, 12:09 am - Reply

  Merhabalar ben 29 haftalık hamileyim pazartesi günü doktora gittim bana dediler ki nisanin 20 de sezeryan Olcan daha önceden sezeryan oldugum icin yine sezeryan olcam sizce 20 insanda hamileliğin 9 ay oluyormu teşekürler ederim büyle bir site actıgınız icin

  • Gebelik Haftaları Şubat 17, 2015, 2:01 pm - Reply

   Merhaba @Aysel
   şimdi 29 haftalık hamile iseniz nisanın 20 sinde 8 hafta daha var yani o zaman 37 haftalık hamile olacaksınız. 37. haftadan sonra bebeğiniz artık tamamen gelişimini tamamladığından her an doğum gerçekleşebilir. doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 7. Ayfer Şubat 5, 2015, 2:45 pm - Reply

  Mrb 29 haftalik hamileyim bugün ilk kez Karnım ağrıyor kasıklarıma kadar bu normal mi? Teşekürler

  • Gebelik Haftaları Şubat 6, 2015, 2:52 pm - Reply

   Merhaba @Ayfer
   Gebelikte büyüyen ve gerilen karın bölgesinde kasık ağrısı beklenen bir durumdur. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 8. seda Ocak 5, 2015, 5:03 pm - Reply

  merhaba 29+1 gūnlūk hamileyim bugūn doktor konturolūm vardi.doktor bebegimin karin kisminin 1 hafta kūcūk oldugunu söyledi bu beni cokkorkutuyor sizce kötū bi durummu bu bide kl 1250 gr sizce nasil.bide bundan önce 2 bebegimi kaybettim cok korkuyorum

  • Gebelik Haftaları Ocak 7, 2015, 10:51 am - Reply

   Merhaba @Seda
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. 29. haftada bebeğinizin ortalama kilosu 1150-1300 gr. kadardır. Bu değerler % 10 farklılık gösterebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 9. mila Kasım 22, 2014, 11:02 pm - Reply

  Iyi aksamlar 28+5 haftalik hamileyim bebegimin karninda su varmis amniocentez yaptirdim sonuc bekliyorum ve benim karnimdaki suda cokmus cok korkuyorum 2 haftadir hergun agliyorum kötü bisey olurmu bebegim sagliklimi bilmiyorum

  • Gebelik Haftaları Kasım 25, 2014, 3:33 pm - Reply

   Merhaba @Mila
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 10. semira Kasım 8, 2014, 12:59 am - Reply

  Merhaba ben 28 +4 hamileyim ilk 4 ay vajinusmus sıkıntisi yasadim simdi ise dogum korkum var vajinusmus tekrar etti bu donemde.. sizce bu durumda nor.al dogum yapmam ne kadar saglikli….

  • Gebelik Haftaları Kasım 10, 2014, 1:37 pm - Reply

   Merhaba @Samira
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 11. pınar Ekim 16, 2014, 7:48 am - Reply

  merhaba,29.haftama girdim çok şükür bu zamana kadar hiç sorun yaşamadım,şu an tek sorunum yayvan oturamamam,ya dik oturuyor yada sağ yada soluma yatabiliyorum,yayvan oturduğumda midemde ağrı gibi bişey oluyo,dik oturuncada bebeğimi sıkıştırıyor olabilirmiyim sizce ?

  • Gebelik Haftaları Ekim 17, 2014, 1:22 pm - Reply

   Merhaba @Pınar
   Bebeğiniz rahim içinde sürekli dönebilir, yer değiştirebilir ve bebek farklı pozisyonda olabilir.

 12. vildan Ekim 11, 2014, 10:41 pm - Reply

  ben 29 hafta 3günlük hamileyim bebeğimin kalbinin sağ üst atriyumu büyümekte kalp zarı oluşmamış ilk bebeğinin kalbinde de bu sorun vardı 32 haftalikkene karnımda kalbii durmustu şimdi bu bebeğim de karnimda kalbinin durmasından korkuluyor bu yüzde bebeği erken alcaklar 30 haftalık kene falan ameliyat yapcaklar birde duddus daralması diye birşeyden bahsediliyor sizce bebeğimin durumu ne olur

  • Gebelik Haftaları Ekim 14, 2014, 1:42 pm - Reply

   Merhaba @Vildan
   Muayene bulguları önemlidir, Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 13. lale Eylül 30, 2014, 10:54 pm - Reply

  merhaba,29+5 haftalik hamileyim.bebegimin kilosu 1700 gr. normalden buyukmu?

  • Gebelik Haftaları Ekim 1, 2014, 2:13 pm - Reply

   Merhaba @Lale
   29. gebelik haftasında bebeğinizin kilosu ortalama 1150-1300 gr. kadar olmalıdır.

 14. gülşen Eylül 23, 2014, 10:31 am - Reply

  mrh ben 28 haftalımı doldurdum ve bebeğim1163gr kadar ayrıyeten bebek böbreklerıme cok baskı yapmış sağ böbregim küçülmüş yada büzülmüş durumda ve back agrılarım çoğaldı uyuyamıyrm bükemiyorum magnezyuma başladım eklem ağrılarıda çoğaldı bu sikayetleri azaltmak için daha neler yapmalıyım bebğime de zaman geçsin hemencecik sağlıklı bi şekilde kavusmak istiyrm artık kendimi kısıtlamaktan yoruldum gibi ve yatma şeklim sola dönük olmalı ben sürekli pozisyon değiştiriyrm bu yüzden de uyuyamıyrm…

  • Gebelik Haftaları Eylül 23, 2014, 12:18 pm - Reply

   Merhaba @Gülşen
   Gebelik bulguları anneden anneye farklılık gösterebilir. Beklenen gebelik bulgularıdır.

 15. fatma Eylül 13, 2014, 3:31 am - Reply

  28 haftalık hamileyim bebeğimin kilosu 940 gram sizce bu normal mi

  • Gebelik Haftaları Eylül 14, 2014, 1:09 pm - Reply

   Merhaba @Fatma
   28. gebelik haftasında bebeğinizin ağırlığı ise 1000-1100 gr. kadardır. bu değerler %10 farklılık gösterebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 16. Melike Ağustos 15, 2014, 8:26 pm - Reply

  Merhaba, 28 haftalık hamileyim şimdiye kadar bi sorunum olmadan geçti çok şükür ama 2 gündür dişim iltihaplandı ve şişti aile hekimim antibiyotik ve ağrı kesici verdi fakat yinede tereddütteyim antibiyotiği kullanmamda sorun olur mu?

  • Gebelik Haftaları Ağustos 18, 2014, 12:03 pm - Reply

   Merhaba @Melike
   Gebelik döneminde kullanılabilen ilaç tedavisi uygulanabilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 17. zehra Ağustos 14, 2014, 12:17 pm - Reply

  merhababen 29haftalık hamileyim dün ishal oldum doktora gittim kendi doktoruma degil bana bisey yapamıycanı ama erken dogum riski oldugunu altan muayene ile daha net bir cevap vereceğini söyledi bende kabul etmedim kafamda soru işaretleri var kendi doktorumada haftaya gidecektim ne yapmalıyım.şimdilik ayakta fazla durmamaya çalışıyorum cvp verirseniz sevinirim

  • Gebelik Haftaları Ağustos 15, 2014, 10:25 am - Reply

   Merhaba @Zehra
   İshal olma durumunda vücut sıvı kaybeder, bu sebeple bol sıvı almanız gerekmektedir. Günde 3 defadan fazla oluyor ise doktor kontrolü gerekir. Vücudun susuz kalmaması önemlidir. Kendi doktorunuza muayene olarak gerekli tedbirleri almalısınız. Muayene bulguları önemlidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 18. hatice Ağustos 14, 2014, 10:32 am - Reply

  mrb 29 haftalık hamileyim we bebeqim 1 kilo 100 gr. bu haftaya qöre kilosu iyi mi yoksa daha kilolu olmasımı gerekiyo

  • Gebelik Haftaları Ağustos 15, 2014, 10:19 am - Reply

   Merhaba @Hatice
   Bebeğinizin baştan ayağa kadar uzunluğu 42 cm., baş-popo uzunluğu ise 26 cm.’dir. Kilosu ise 1150-1300 gr. kadardır. Bu değerler bebeğinizin büyüklüğüne göre % 10 farklılık gösterebilir.

 19. nisa Ağustos 11, 2014, 9:07 pm - Reply

  merhaba..
  ben 29 haftalık hamileyim,haşimato hastasıyım troid ilacı alıyorum. doktorumu değiştirmek zorunda kaldım,yeni doktorum tsh değerimin yüksek olduğunu endokrine gitmem gerektiğini söyledi, aldığım ilaçlar yeterli gelmemiş sanırım. tsh değerinin gebelerde 2 civarında seyretmesi gerekiyormuş, benim değerlerim hep 3 ve üstüydü,ama referans değerlerini hiç geçmedi. endokrinologa riskli bir durum teşkil edermi diye sorduğumda bekleyip görücez dedi ! bu çok can sıkıcı bir durum benim için sizce bebeğim ne kadar risk altında herhangi bir anomali için,değerlerim çokmu yüksek bebeğe zara verici boyuttamı ? beni aydınlatırsanız çok mutlu olucam ..

  • Gebelik Haftaları Ağustos 12, 2014, 3:10 pm - Reply

   Merhaba @Nisa
   Tedavisi için kadın doğum uzmanı ve endokrin uzmanı birlikte hareket etmelidir.Gebelik döneminde kullanılabilen ilaç tedavisi uygulanabilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 20. Rumeysa Temmuz 25, 2014, 2:39 pm - Reply

  Ben 29 haftalık hamileyim fakat doktorlar bebeğimin 27 haftalık kadar olduğunu söylediler yani gerideymiş birde suyum az mış çoğalması için ne yapmam gerekiyor
  günde 3 litreyi kesin içiyorum

  • Gebelik Haftaları Temmuz 31, 2014, 11:54 am - Reply

   Merhaba @Rümeysa
   Kontrollerinizi sıklaştırmalısınız. Bir çok nedeni olabilir.
   vajinadan amniyon sıvısı akması sonucunda azalma olabilir.
   Bebeğinizin idrarı amniyon sıvısına karışır ve bu amniyon sıvının önemli kısmını oluşturmaktadır. Bu sebeple bebeğinizde idrar yapımını azaltan durumlar suyun azalmasına neden olabilir. amniyon sıvısının azalması durumunda gebelik haftası tamamlanmış ise bebek doğurtulur, daha erken dönemde görülmesi bebekte bir anomali olmaması durumunda amniyon boluğuna sıvı verilebilir bu yöntem çok uygulanan bir yöntem değildir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 21. ozge Temmuz 15, 2014, 2:20 pm - Reply

  Mrb bebeğimin fl değeri 5,73 çıktı boyu kaç cm oluyor?

  • Gebelik Haftaları Temmuz 16, 2014, 2:13 pm - Reply

   Merhaba @Özge
   Femur uzunluğu Vücuttaki en uzun kemik olan uyluk kemiğinin boyunun ölçümüdür.
   Detaylı bilgileri doktorunuza sorunuz

 22. fatos Temmuz 2, 2014, 10:47 pm - Reply

  Merhabalar Ben 29 haftamdayim bebegim erkek ve gunduzleri hep asagida kasikta geceleri ise yukarida Bu normalmi

  • Gebelik Haftaları Temmuz 4, 2014, 2:01 pm - Reply

   Merhaba @Fatoş
   Bebeğiniz rahim içinde sürekli dönebilir, yer değiştirebilir ve bebek farklı pozisyonda olabilir. Muayene bulguları önemlidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 23. özge Temmuz 2, 2014, 12:07 pm - Reply

  iyi günler ben 29+3 günlük hamileyim bir haftaya aşkın süredir vajina bölgesinde aşırı bi kaşıntı,şişlik ve beyaz bir görüntüsü var mantar mıdır acaba…. teşekkürler

  • Gebelik Haftaları Temmuz 4, 2014, 1:55 pm - Reply

   Merhaba @Özge
   Muayene bulguları önemlidir. Bir kadın doğum uzmanı veya dermatolog görmesi gerekmektedir.

 24. PINAR Temmuz 1, 2014, 2:09 pm - Reply

  merhabalar sizi gebeliğim sürecinde takip ettim.
  ben 29+2 hamileyim inanılmaz akıntım oluyor.bu normal mi acaba yada bu gelen akıntının bebeğin suyu olup olmadığını nasıl anlayabiliriz.
  şimdiden teşekkür ederim.

  • Gebelik Haftaları Temmuz 2, 2014, 2:18 pm - Reply

   Merhaba @Pınar
   gebelik döneminde vajinal akıntının çoğalması beklenen bir durumdur. Ancak akıntı kaşıntılı, kötü kokulu ve farklı renklerde oluyor ise doktora başvurmanız gerekir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 25. mira Haziran 28, 2014, 11:09 am - Reply

  29 haftalık hamileyim fakat karnım okadar büyümedi cevremdeki herkezin karnı burnunda bir tabiri denir ya öle ben henüz öle degilim korkuyorum sorunmu var acaba hamile kalmadan önce kliom 62 di simdi 71 kiloy ulaştım mesane cevresi 31 bel ölçümü 98 bu oranlarla acaba herşey normalmi cevremdeki hamileriin karnı cıkmasını görünce bende neden yok diye üzülmeye basladım

  • Gebelik Haftaları Temmuz 1, 2014, 8:10 am - Reply

   Merhaba @Mira
   Doktorunuz her şeyin normal olduğunu söylemesi durumunda bu sizin genetik yapınızla alakalı olabilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 26. Şebnem Haziran 27, 2014, 12:55 pm - Reply

  Mrb ben 27+ 2 hamileyim.cocugun kafasi cok asagida. Cocuk erken doga bilirmi?

  • Gebelik Haftaları Temmuz 1, 2014, 7:33 am - Reply

   Merhaba @Sebnem
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 27. Zeynep Haziran 23, 2014, 1:12 pm - Reply

  28+1 günlük hamileyim kasıklarımda cok ağrım oluyor bunun sebebi ne acaba bu normal mi

  • Gebelik Haftaları Haziran 24, 2014, 10:27 am - Reply

   Merhaba @Zeynep
   Büyüyen rahim ve gerilen karın bölgenizden dolayı kasıklarınızda, belinizde ağrı olabilir.
   Gereğinden fazla ağrı hissediyorsanız doktorunuza başvurunuz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 28. tugba Haziran 21, 2014, 3:36 pm - Reply

  29+2 gunluk hamisim ve hamile kaldigimfa 64 kiloydum suan 69 kiloyum sizce normalmi lutfen yorum yazin..

  • Gebelik Haftaları Haziran 24, 2014, 9:49 am - Reply

   Merhaba @Tuğba
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 29. yasemin Haziran 19, 2014, 10:42 pm - Reply

  merhaba. merak ettiğim bir konudur halk arasında duyarız. 7.ayında doğan bebek 8.ayda doğan bir bebeğe göre daha sağlıklı olurmuş. doğruluk payı nedir sizce?

  • Gebelik Haftaları Haziran 20, 2014, 1:50 pm - Reply

   Merhaba @Yasemin
   34. ve 37. haftalar arasında doğan bebekler akciğerleri gelişmiş olduğundan ve herhangi bir sağlık problemi olmayan bebekler yenidoğan ünitesinde belli bir süre kaldıktan sonra 9 aylık bebekler kadar sağlıklı olurlar. Kısa süreli geçici sağlık sorunları olabilir.

 30. Pervin Haziran 16, 2014, 9:30 am - Reply

  Anne ve baba adayının ikisinin de kan grubu BRH+, bu şekilde çocuğun kan grubu ne olmalıdır… Çok acil …

  • Gebelik Haftaları Haziran 18, 2014, 7:37 am - Reply

   Merhaba @Pervin
   Rh kalıtımında ise (+) baskındır ve her iki taraftan (-) gelmediği sürece kan grubu (+) olur.
   Anne – baba ikisi de O ise, bebek O olmak zorundadır.
   Bir taraf A, diğer taraf B ise bebekte tüm kan grupları söz konusu olabilir.
   Her iki taraf A ise bebek B ve AB, iki taraf B ise bebek A ve AB olamaz, ancak O olabilir.
   Her iki taraf AB ise bebek O olamaz, diğer gruplar olabilir.
   Her iki taraf (-) ise bebek (+) olamaz.
   Her iki taraf (+) ise bebek hem (+) hem (-) olabilir.
   Bir taraf (+), diğer taraf (-) ise bebek hem (+), hem (-) olabilir.

 31. Müşerref Haziran 14, 2014, 8:59 pm - Reply

  Merhaba. Ben tam 29 hafta 2 günlük hamileyim, fakat doktorum bebeğimin 1 hafta erken geliştiğini söylüyor. Yani doktorumun dediğine göre 30 haftalık hamileyim. 1,70 boyunda 58 kiloyla hamile kaldım. Şu an 68 kiloyum. Ve düzenli yemek yiyemiyorum uyku düzenim de yok ama bebeğimin kilosu gayet iyiymiş. Acaba şu ana kadar 10 kilo almam normal mi? Ve yeme içme- uyku düzensizliğimin doğum öncesi ya da sonrası bebeğim üzerinde etkisi olur mu.?
  Şimdiden teşekkürler…

  • Gebelik Haftaları Haziran 17, 2014, 1:49 pm - Reply

   Merhaba @Müşerref
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır. Bebek kendisi için lazım olan tüm besin ihtiyacını anneden karşılar. Dengeli ve düzenli beslenmeniz gerekir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 32. neriman Haziran 14, 2014, 8:21 am - Reply

  meraba bn 29 haftalık hamıleyım ilk sut ne zamn gelır ogrenebılırmyım

  • Gebelik Haftaları Haziran 16, 2014, 2:47 pm - Reply

   Merhaba @Neriman
   29. haftadan sonra memelerinizden ilk süt olan kolostrum gelebilir.
   Süt şeklinde gelen akıntı beklenen bir durumdur.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 33. şander Haziran 12, 2014, 11:53 am - Reply

  mrb ben 29 haftalık hamileyim genital bölgemde varis olduğunu söyledi doktorum doğumdan sonra gecermi veya tedavisi varmı cok kötü şişlikler varr ve agrı yapıyor

  • Gebelik Haftaları Haziran 12, 2014, 2:43 pm - Reply

   Merhaba @Şander
   Gebelik döneminde anne adaylarının yüzde 15’inde varis oluşabilir. Bunların büyük bir kısmı gebelikten sonra kendiliğinden kaybolur. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 34. neriman Haziran 11, 2014, 11:19 am - Reply

  ben 29 haftalk hamıleyım bebgmın hareketlerı az ve yawas sorun war mı acaba bıde sık sık tuwalete gdyrum enfeksyon kapma rıskı war mı

  • Gebelik Haftaları Haziran 12, 2014, 10:14 am - Reply

   Merhaba @Neriman
   Bebeğinizin hareketlerini sıkı takip etmelisiniz. Kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız. Gebelikte sık idrara çıkmalar olabilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 35. sabir Mayıs 29, 2014, 1:52 pm - Reply

  merhaba 65 kiloda hamile kaldım şu an 80 kiloyum ve 29 haftalık hamileyim kilom normal mi ne yapmlym

  • Gebelik Haftaları Mayıs 30, 2014, 9:43 am - Reply

   Merhaba @Sabir
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 36. gizem Mayıs 12, 2014, 2:25 am - Reply

  Meraba sitenizi oncelikle cok beyeniyorum.29 haftalik hamileyim cumartesi gunu bel agrilarimdan dolayi doktora gittim idrar tahlili yapti sonucunda enfeksiyon ciktigini soyledi ilac verdi kullanmaya basladim doktorum erken dogum riskim oldugunu ve bebegin dogum pozisyonu aldigini rahime gelmesine 2.5 cm kaldigini soyledi.bu gecede rahmimde surekli bi baski ve belden agri hissediyorum. Sanki bebek dogucak gibi rahmimde acilma hissediyorum napmaliyim simdiden tesekkurler

  • Gebelik Haftaları Mayıs 12, 2014, 11:40 am - Reply

   Merhaba @Gizem
   Muayene bulguları önem taşımaktadır, kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız.
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 37. cansu Nisan 8, 2014, 4:25 am - Reply

  iyi günler. Ben 29 haftalık hamileyim. Benim sıkıntım 50 kiloyla hamile kaldım ama 29 hafta da 70 kilo oldum acaba ne yapmam gerekir. Egzersizde yoruluyorum. Hamilelik için diyet listesi yani sağlıklı bir liste verebilirmisiniz?

  • Gebelik Haftaları Nisan 9, 2014, 10:34 am - Reply

   Merhaba @Cansu
   sizin ve bebeğinizin sağlık durumları göz önünde bulundurularak doktorunuz ve diyetisyen birlikte karar vermelidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 38. didem Nisan 1, 2014, 10:28 am - Reply

  merhaba banada yardımcı olursanız çok sevinirim ben 29 haftalık hamileyim ve dün akşam banyoda yere düştüm ve o saatten buyana bebeğimin hareketlerini hissetmiyorum ve doktorumada ulaşamadım yardımcı olursanız sevinirim

  • Gebelik Haftaları Nisan 2, 2014, 12:48 pm - Reply

   Merhaba @Didem
   Bebeğinizin hareketlerini sıkı takip etmelisiniz. Uzun zamandır hareket etmiyorsa mutlaka doktorunuza giderek gerekli kontrolleri sağlamalısınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 39. arife Mart 5, 2014, 10:47 am - Reply

  Merhaba;
  hamileliğimin 29.haftasındayım tansiyonum çok düşük,7\4 vitamin ilaçlarıda kullanıyorm düşük tansiyonun bebeğe bir zararı olurmu bunun için ne önlem almalıyım

  • Gebelik Haftaları Mart 5, 2014, 2:22 pm - Reply

   Merhaba @Arife
   Gebelik döneminde tansiyon problemi tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

 40. neslihan Mart 3, 2014, 8:20 am - Reply

  merhaba 30 haftalik hamileyim. sol bacagimin dizimden kasigima kadar olan bölumunde ozellikle yatarken yanma,acima ve uyusma var. acisi kisa surdugu icin ve jinekologumun tavsiyesi uzerine doktora gitmedim ama son zamanlarda cok sık olmaya basladi. sizce ne yapmaliyim,neden olabilir? dogumdan sonra gecermi? ayrica jinekologum ilac kullanamiyacagim röntgen cekilemeyecegi icin sabretmemi söylemisti.

  • Gebelik Haftaları Mart 3, 2014, 3:14 pm - Reply

   Merhaba @Neslihan
   Jinekologunuz gerekli bilgileri vermiş, gebelik döneminde beklenen durumlardır, beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız tekrar doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 41. hazal Şubat 14, 2014, 4:32 pm - Reply

  merhabalar 29 haftalık gebeyim ve göbegim çk ağrıyor bi arkadaşımında öle ağrıyodu göbek fıtığı çıktı acaba benimkide göbek fıtıgı olabilirmi yardımcı olursanız çk sewinirim şimdiden çk tşk.ederim

  • Gebelik Haftaları Şubat 17, 2014, 9:35 am - Reply

   Merhaba @Hazal
   Muayene bulguları olmadan bir şey söylemek söz konusu değil.
   Doktorunuza giderek gerekli kontrolleri sağlamalısınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 42. gülşAH Şubat 8, 2014, 12:08 am - Reply

  mrb 29 haftalık hamıleyım gündüzleri sürekli uykum gelıyo günü uyuyarak bitiriyorum yorgunluk halsızlık war 50gr seker testini yaptırmıstım normaldı
  neden kaynaklanıyordur bu uyku halim

  • Gebelik Haftaları Şubat 10, 2014, 11:33 am - Reply

   Merhaba @Gülşah
   Değişen ve yükselen gebelik hormonlarının etkisiyle uyku hali gebelik döneminde beklenen bir durumdur.
   Kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 43. @@@özgün@@@ Şubat 4, 2014, 3:49 pm - Reply

  merhaba 30 haftalık hamileyim ve 2, hamileliğim(ilki erkekti 2.si kız) ilk doğumum doktorun bana verdiği sezeryan gününden 2 hafta erken oldu bunun erken olma olasılığı nedir?cevap için şimdiden teşekkürler………

  • Gebelik Haftaları Şubat 5, 2014, 12:58 pm - Reply

   Merhaba @@@özgün@@@
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.

 44. feride Ocak 24, 2014, 12:11 pm - Reply

  mrb bn 28 hafta 2 günlük hamileyim asırı halsizlik uyku hli hiseediyorum şeker testi istemişlerdi 1 haft once ve yaptrmadım çok buyuk sorun olurmu yada bu haftalarda yapılabilirmi..

  • Gebelik Haftaları Ocak 28, 2014, 1:41 pm - Reply

   Merhaba @Feride
   halsilik ve uyku hali gebelik döneminde beklenen bir durumdur. şekerli su testini 24. ve 28. haftalarda yaptırmanız gerekmektedir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 45. nurcan Ocak 19, 2014, 2:05 pm - Reply

  iyi çalışmalar ben 28+4 günlk hamileym catı agrım arada oluyor bu normal mi bi sorum daha bebeğim 1250 gr boy 35 cm ideal olanların içinde mi

  • Gebelik Haftaları Ocak 21, 2014, 1:13 pm - Reply

   Merhaba @Nurcan
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 46. Ümran Aralık 7, 2013, 10:57 am - Reply

  Merhabalar. En son 03.12.2013 gunu rutin kontrolde sat a göre 29+3 usg ye gore 29+6 daydim. Bebegin olcumleri bpd: 82, baş çevresi: 290, femur: 55, ac: 252 tahmini fetal agirlik: bpd ve ac: 1688 gr, femur,bpd ve ac: 1477 gr, femur, hc ve ac: 1443 gr, femur ve ac: 1409 gr. dı. Bi önceki gebelikte bebegimi 22 haftalik kaybettim o yuzden riskli gebelige gidiyorum ve dr.umdan cok ayrintili bilgi alamadan cikiyorum ger seferinde. Suyu gayet iyi diyor doktorum. Ancak sağ bobrekte genis leme var 37. haftada dogum olacak kismetse. Yukaridaki cok olcumlerden kafam karisiyor. Gelisimi yani boy ve kilo durumu nasil sizce? Surekli endise duyuyorum elimde degil :(

  • Gebelik Haftaları Aralık 9, 2013, 11:15 am - Reply

   Merhaba @Ümran
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 47. arife Kasım 27, 2013, 8:18 am - Reply

  merhaba.. 29 haftalık hamileyim benim aşırı derece sancılarım oluyo. Yurumekte zorlanıyorum. Doktoruma sordum bi açıklama yapmadı. Bu sancıların sebebi ne olabilir?

  • Gebelik Haftaları Kasım 28, 2013, 11:24 am - Reply

   Merhaba @Arife
   Bebeğiniz büyüdükçe çevreye baskı yapar ve bu sebeple ağrılar hissedebilirsiniz.
   Gereğinden fazla sancılanıyorsanız doktorunuza tekrar belirtmenizde fayda var.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 48. asibe Kasım 18, 2013, 9:21 pm - Reply

  mrb. ben 28 haftalık hamileyim gece sağıma ya da soluma yatarken diğer yana dönmeye çalıştığımda midemde şiddettli bi acıma hissediyorum ağrı değil bu neden olabilir? bana yardımcı olursanız sevinirim iyi akşamlar…

  • Gebelik Haftaları Kasım 19, 2013, 11:26 am - Reply

   Merhaba @Asibe
   Midenizde farklı bir rahatsızlık olabilir. Bu konuda doktora giderek mide ağrınızın sebebi araştırılmalıdır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 49. nurten Kasım 9, 2013, 4:24 pm - Reply

  merhaba ben 29 haftalık gebeyim bebegimin hareketleri azalmaya başladı bi sorun varmıdır ve ben zayıf bi bayanım karnım hala çok küçük karnımın küçük olması bebeginde mi küçük oldugunu gösterir

  • Gebelik Haftaları Kasım 11, 2013, 12:30 pm - Reply

   Merhaba @Nurten
   Bu durum anne adayları arasında farklılık gösterebilir.
   bebeğiniz bundan sonraki dönemlerde de hızlı büyüyeceği için artık daha zor ve yavaş hareket edecektir.
   Bebeğinizin gelişimi ile ilgili doktorunuz ultrason muayenesi sonucunda size net bilgi verecektir.

 50. derya Kasım 8, 2013, 4:05 pm - Reply

  Mrh. 29. haftadayım doktorum bebegimin ters oldugunu söyledi hareketlerini fazla algılayamıorum ne yapmam gerek

  • Gebelik Haftaları Kasım 11, 2013, 11:52 am - Reply

   Merhaba @Derya
   Bebeğiniz bundan sonraki dönemlerde de hızlı büyüyeceği için artık daha zor ve yavaş hareket edecektir.
   Bebeğinizin bu haftalarda duruş pozisyonu belli bir anlam taşımaz, gebeliğin son haftalarına doğru bebeğin duruş pozisyonu, kilosu ve muayenene sonucu doğum şeklinizde bir tahminde bulunulabilir.
   Kontrollerinizi düzenli yaptırmanızı tavsiye ederiz.

 51. semra Kasım 2, 2013, 12:13 am - Reply

  29 haftalık gebeyim göbegimin deligi ve çevresinde aşırı derece gerilme ve agrı hissediyorum bebegim genelde sol kısımda duruyo genelde sol gögüsün alt kısmındaki bölümde agrı sancı hissediyorum normal mi sol tarafıma yatamıyorum agrı sancı cok oluyo nasıl yatmalıyım

  • Gebelik Haftaları Kasım 4, 2013, 10:41 am - Reply

   Merhaba @Semra
   Öncelikle sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Rahim ve bebeğiniz büyüdükçe ağrılarınızın olması gebelik döneminde beklenen bir durumdur.
   Yatış pozisyonlarınız yan tarafa doğru, kalkış pozisyonlarınız ise önce oturarak ve sonrasında ayağa kalkarak olmalıdır.
   Gereğinden fazla ağrı ve sancı yaşıyorsanız doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

 52. Isimsiz Ekim 23, 2013, 7:51 am - Reply

  Merhaba ben su anda 29 haftadayim ve kadin doktorum bana dediki bebeginizin agirligi cok fazla 1325g sizce bu normal mi yoksan gercekden mi fazla.

  • Gebelik Haftaları Ekim 23, 2013, 12:20 pm - Reply

   Merhaba @İsimsiz
   sizin takip ve kontrollerinizi en iyi şekilde doktorunuz yapacaktır.Buradan yorum yapmak doğru olmaz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 53. Meryem Ekim 20, 2013, 11:17 pm - Reply

  Merhabalar.
  Hamilelikte 27. Haftadayım. Hamilelik süresince nar yemenin sakıncalı olacağını duydum ama araştırma yaptığımda bazı sitelerde bu bilginin doğru olmadığını okudum.
  Bu konuda bilgi verirmisiniz.

  • Gebelik Haftaları Ekim 21, 2013, 8:20 am - Reply

   Merhaba @Meryem
   Gebelik döneminde sağlıklı beslenmek hem sizin için hem de bebeğiniz için oldukça önemlidir.
   Nar meyvesinin içerisinde C vitamini, B vitamini, demir ve potasyum bol bol var. Gereğinden fazla nar tüketilmemesi kaydıyla günde bir tane yemek veya nar suyu içmek size fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 54. gülay Ekim 10, 2013, 3:34 pm - Reply

  ii günler sorulan soruları ve cvpları okuyorumda verilen cvplar hep aynı dr nuza görüşün ee dr görüşeceksem siz neden bu siteyi açtınız anlamış değilim…

  • Gebelik Haftaları Ekim 11, 2013, 11:51 am - Reply

   Merhaba @Gülay
   öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederiz.
   Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbı tanı, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışarak kontrol etmelisiniz.
   Herhangi bir muayene ve test sonuçları olmadan internet ortamında yorum yapmak yanlış olur.
   Bizi anlayışla karşılamanızı rica ederiz.

 55. ayten Ekim 8, 2013, 2:23 pm - Reply

  mrb ben 29 haftalık gebeyım hıç dogum yapmadım coook korkuyorum normal dogumdan ne gıbı bıze kolaylık saglayan seyler var doktor bebegın kafası yukarda erken sezeryan dogum olabılır dedi pozısyonu duzelırmı şimdiden tşklr

  • Gebelik Haftaları Ekim 10, 2013, 8:04 am - Reply

   Merhaba @Ayten
   Bu konuda mutlaka doktorunuza danışarak birlikte karar vermeniz sizi rahatlatacaktır. Doktorunuz gebelik takibi sürecinde, gebeliği tamamen normal seyretmiş bir annede, bebek çok aşırı büyük değilse ve annenin doğum kanalı yeterliyse, vajinal muayenede çatı darlığı yok ise, en önemlisi anne adayı normal doğum yapmak istiyorsa, normal doğum planlanabilir.
   Bebeğinizin ters pozisyonda duruşu, makat pozisyonuyla gelmesi ya da yan yatıyor olması, doğum ağrıları sırasında bebeğin kalp seslerinde bozulma olması, bebekte oksijensizlik belirtilerinin ortaya çıkması, bebeğin çok iri olup annenin doğum kanalından geçememesi durumunda sezaryen ile doğum planlanır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 56. mujde Ekim 4, 2013, 11:27 pm - Reply

  Merhaba benim sorum. Bebigin hamileligin basindan 30.haftaya kadar hareketsiz olmasi yani kayma donme hickirik gibi seyleri hissediyorum ama tekme hissetmiyorum. Bununla ilgili arastirdim ama hic birsey bulamadım ayrintili ultrason 3 farkli doktor hepsi bebegin hareketsiz oldugu konusunda hemfikir ama bisi soylemiyolar benim merakim acaba neden olabilir. Yani hangi hastaliklar buna neden olur lutfen yardimci olun. Hic kimseden bilgi alamadim

  • Gebelik Haftaları Ekim 8, 2013, 9:59 am - Reply

   Merhaba @Müjde
   Bu konuda gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

  • Nesrin Kasım 10, 2013, 11:01 am - Reply

   Mrb

   Ilk dogumumda benim oglumda hic tekme atmadi, hareketlerini bile hissetmemistim…. Oglum gayet saglikli dogdu.. Su anda 2. Ye hamileyim ve bu sefer oglum cok hareketli..

 57. mine Eylül 20, 2013, 11:19 am - Reply

  mrhb..5 senede 3. sezaryenım..25 yasındayım..ıkısıde sezaryen ve suanda 7 bucuk yalık hamıleyım..hep genel anestezı yaptırdım narkozun zorlugunu cok cektım..epıdural olmam tavsıye edıldı..aceba yaptırabılırmıyım..

  • Gebelik Haftaları Eylül 28, 2013, 11:00 am - Reply

   Merhaba @Mine
   gebeliğinizin gidişatı ve bebeğinizin pozisyonuna göre doktorunuz sizi muayene sonucunda doğum şekline karar verebilir.
   Buradan yorum yapmak doğru olmaz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 58. Ayşe Eylül 10, 2013, 9:40 pm - Reply

  İyi günler sitenizi hamileliğimin başından itibaren takip ediyorum. Çok güzel bilgi ve tavsiyeleriniz var. Bundan dolayı sizlere teşekkür ederim. Size kısa bir sorum var. Bu konuda bizi biraz aydınlatırsanız çok memnun oluruz. Doktorlar bebeğimin olması gerekenden daha zayıf olduğu için doğum sonrası 1-2 hafta içerisinde ölebileceğini veya dovn sendromu olabileceğini söylüyorlar. Sizce bebeğin küçük olması ile böyle bir sonuç tahmini doğrumudur?

  • Gebelik Haftaları Eylül 11, 2013, 11:54 am - Reply

   Merhaba @Ayşe
   rica ederiz, güzel paylaşımlarınız için biz teşekkür ederiz. Size faydalı olabildiysek ne mutlu bize…
   Öncelikle Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Bu konuda gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 59. ayse Ağustos 5, 2013, 9:45 am - Reply

  Merhaba, gebeligimin başından beri sitenizi takip ediyorum. Oncelikle tesekkur ederim verdiginiz faydali bilgilerden ötürü. Benim size bir sorum olacak, 28 haftalik hamileyim, birkaç gündür su gibi akintim oluyor, akintim oldugunu lavaboya gittigimde fark ediyorum. Sizce normal mi? Yardımcı olursaniz sevinirin, teşekkür ler….

  • Gebelik Haftaları Ağustos 5, 2013, 10:01 am - Reply

   Merhaba @Ayşe
   teşekkür ederiz, güzel yorumlarınız için, size faydalı olabildiysek ne mutlu bize….
   Öncelikle Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 60. beyza Ağustos 3, 2013, 9:34 am - Reply

  ben 29 haftalik gebeyim ve cok fazla saralle tuketiyorum acaba bi sakincasi var mi

  • Gebelik Haftaları Ağustos 5, 2013, 8:42 am - Reply

   Merhaba @Beyza
   sarallenin yüksek kalorili bir besin olması fazla kilo almanıza neden olabilir.
   Yine de bu konuda doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 61. Melek Temmuz 30, 2013, 12:52 pm - Reply

  merhaba, bende sitenizi çok beğeniyorum. 29 haftalık gebeyim fakat sumak ekşisini çok tüketiyorum daha doğrusu ekşi olan herşeyi ama özellikle sumak ekşisi (sıvı halinde) bebeğime zarar verirmi? Birde sosisi pişmiş olarak yedim bu sabah kahvaltıda, bununda zararı varmıdır acaba?

  • Gebelik Haftaları Temmuz 31, 2013, 10:11 am - Reply

   Merhaba @Melek
   Gebelikte beslenme hem sizin hem de bebeğiniz için çok önemlidir.
   Bu konuda doktorunuza danışarak faydalı bilgiler edinebilirsiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 62. Selin Temmuz 16, 2013, 10:02 am - Reply

  siteniz çok kullanışlı. Özellikle sesli okumalar süper telefondan dinliyorum.

  Ek olarak salam ve sosisi çok seviyorum ama sitenizde gördükten sonra artık yemiyorum.

  • Gebelik Haftaları Temmuz 16, 2013, 10:03 am - Reply

   Merhaba @Selin
   teşekkür ederiz.
   Size faydalı olabildiysek ne mutlu bize…

Yorum Bırakın »