Gebelikte 29. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Ocak 26, 2013 194

REKLAM

29 Haftalık Gebelikte Anne

Sesli Dinle

Rahim büyüdükçe, bebeğinizin kilosu arttıkça çevreye baskı yapmaya devam eder ve bu yüzden sırt ve bel ağrılarınız artar. Kilo artışlarınız 8-10 kilo arasındadır. Mide yanması ve kabızlık şikayetleriniz devam eder. Çok yemek yediğinizde hazımsızlık, gaz ve mide ekşimesi hissedebilirsiniz. Rahminizde oluşan basınçtan dolayı hemoroid (basur) problemleriniz olabilir. Gebelikten sonra bu durum genelde geçer. Baş dönmesi, ayağa aniden kalktığınız zaman sersemlemiş gibi hissedebilirsiniz.

hiper tansiyon listeYatış pozisyonlarınız yan tarafa doğru, kalkış pozisyonlarınız ise önce oturarak ve sonrasında ayağa kalkarak olmalıdır. Yorgunluk hissiniz giderek artar. Kalsiyum ve Magnezyum dengesizliğinden dolayı kramp ve kasılmalar sık sık devam edebilir. El ve ayaklarınızdaki şişlikler artar. Memelerinizden ilk süt olan kolostrum gelebilir.

Tansiyonunuzun artması anne ve bebek açısından risk taşıdığı için dikkat etmelisiniz. Ölçülen tansiyon değerlerinin 14 / 9’u özellikle de küçük tansiyonun 9’u aşması durumlarında doktora başvurulmalıdır. Bebeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılamanız için bu dönemde C vitamini, folik asit ve demir almanız gereklidir. Bebeğiniz kemik yapısının gelişmesi için günlük 250 mg. kalsiyuma ihtiyaç duyar.

29 Haftalık Gebelikte Bebek ne Kadar Büyük ?

Sesli Dinle

Bebeğinizin baştan ayağa kadar uzunluğu 42 cm., baş-popo uzunluğu ise 26 cm.’dir. Kilosu ise 1150-1300 gr. kadardır. Bu değerler bebeğinizin büyüklüğüne göre % 10 farklılık gösterebilir.

29 Haftalık Gebelikte Bebek

Sesli Dinle

29 hafta 3 d listeRahminiz yeterince büyüdü, fakat bebeğiniz bundan sonraki dönemlerde de hızlı büyüyeceği için artık daha zor ve yavaş hareket edecektir. Alanı giderek daralacaktır. Ancak kas ve kemik yapılarının gelişmesinden dolayı hareketleri daha güçlüdür.

Bebeğinizin hareketlerinde normale göre daha fazla hareket veya hareketlerinde azalma hissederseniz, bu hiç oynamama durumunda 1 bardak süt içme sonrası 1 saat içinde hiç hareket hissedilmezse mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Bebeğinizin durumunu anlamak için bazı testler yaptırmak gerekir.
Bebeğiniz tüm gün uyuyabilir, geceleri tamamen uyanık olabilir, bu durum da sizin gece uykularınızı bölecektir. Anne sürekli hareket halinde iken bebek beşik sallantısı gibi algılar ve uyur. Anne hareketsizken bebek uyanır.

Kasları ve ciğerleri gelişmeye devam eder. Beyin hücreleri gelişir, kafası büyür. Yağ dokusunu depolamaya devam eder. Gözlerini sağa ve sola oynatabilir. Artık ses, ışık, koku ve tat gibi algıları daha fazladır. Algıladığı ışığa göre kafasını çevirerek tepki verebilir. Kemik iliği kan hücreleri yapımını tamamen gerçekleştirebilir.

29 Haftalık Gebelikte Beslenme

Sesli Dinle

Gebelik döneminde anne ve bebek sağlığı için beslenmenin çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Yediklerimiz kadar yemediklerimizde önemli. Beslenmeniz için her şeyi yemek gerekmiyor. Özellikle bazı gıdaların faydasından çok zararı olabiliyor.

Gebelik Döneminde Yenilmemesi Gereken Gıdalar

 • Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri,Gebelikte yenilmemesi gerekenler liste
 • Yüksek civa içeren derin su balıkları,
 • Deniz kabukları,
 • Çiğ ya da az pişmiş Et, Tavuk ve Balık,
 • Çiğ veya az pişmiş yumurta,
 • Sakatatlar,
 • Çiğ salam, sosis, sucuk, pastırma,
 • Gereğinden fazla çay, kahve ve bitki çayları

 Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 3 )
 • Gebelikte yenilmemesi gerekenler liste
 • 29 hafta 3 d liste
 • hiper tansiyon liste

Yorum Bırakın »

194 Yorum »

 1. ilkay@ Ağustos 28, 2015, 3:56 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 29.4gunluk hamileyim 28haftalikken beebegim 722grm di suanda. Bilmiyorum sizce az degil mi cokbendise ediyorum ve hic birset yiyemiyorum

  • Gebelik Haftaları Ağustos 31, 2015, 12:39 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @İlkay@
   Muayene bulguları önemlidir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 2. gülsüm Ağustos 16, 2015, 2:52 pm - Cevap Yaz

  29hafta 5 günlük hamıleyım bebeğimin kilosu 1691 gram ..hamıleleıgım ılk baslarında 5 kılo verdim 60 kılodan 55 kılo olmuştum tekrar 60 kılo oldum acaba bebeğimin kilosu normal mi bide kilo verdim alamadım çocuk zayıf olur mu

  • Gebelik Haftaları Ağustos 31, 2015, 10:23 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülsüm
   bir çok anne adayı gebeliğin ilk dönemlerinde mide bulantıları, kusma, tiksinme gibi şikayetlerden beslenemezler, kilo alamazlar hatta kilo verirler. Anne adayını aşırı bitkin bırakacak düzeyde olmadıktan sonra pek zararı yoktur. Gebeliğin ilk üç ayından sonra bu şikayetleriniz azalacak ve sağlıklı beslenmeye başlayacaksınız. Kilo artışlarınızda o dönemde başlar. Bebek kendisi için lazım olan tüm besin ihtiyacını anneden karşılar. Bu konuda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. refika taşkın Ağustos 11, 2015, 7:30 pm - Cevap Yaz

  Merabalar ben 29 haftalık hamileyim ve sık sık kasılmalarım oluyo yardimcı olurmusunuz

  • Gebelik Haftaları Ağustos 14, 2015, 8:51 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Refika Taşkın
   Gebelikte kasılmalar beklenen bir durumdur. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 4. FİLİZ Temmuz 29, 2015, 6:43 am - Cevap Yaz

  merhaba benim son adet dönemim 13 ocak buna göre de 28 hafta 2 günlük hamileyim .bu durumda kaç aylık oluyor bebeğim? bir sorum daha var 27 haftalık iken doktora gittim doktorum bebeğin kilosu 1300 gr olmuş dedi normal mi? ayrıca baş ve ayakları haftasına göre 27 haftalık olarak gelişiyor karın bölgesi 30 haftalık olarak gelişiyor dedi bu durum ne demek? zararlı bir durum mudur? çok teşekkür ederim. 🙂

  • Gebelik Haftaları Temmuz 30, 2015, 1:30 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Filiz
   7 Ay,28 hafta, 1 günlük hamilesiniz. 27. haftada bebek 950-1000 gr. civarında olmalıdır. Gebelik şekeri söz konusu değil ise bebeğin önde gitmesi bir problem değildir. Önden gitmesi bebeğin biraz daha kilolu olacağını gösterir. Gebeliğin son dönemlerinde gelişme geriliğine yüksek tansiyon, diabet(şeker) gibi hastalıklar neden olabilmektedir. Bu tür gebeliklerde takipler daha sık olmalıdır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 5. Seda Temmuz 26, 2015, 9:01 am - Cevap Yaz

  Merhaba 30 haftalik hamileyim kasiklarim agriyo nedendir..

  • Gebelik Haftaları Temmuz 30, 2015, 12:47 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Seda
   Büyüyen ve gerilen karın bölgenizde kasık ağrısı beklenen bir durumdur. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 6. Betül Temmuz 21, 2015, 9:03 pm - Cevap Yaz

  Merhaba 27 haftalık hamileyim ultrasonda ek bulgu amn diye bir sonuç çıktı bunun anlamı nedir acaba Teşekkürler

  • Gebelik Haftaları Temmuz 24, 2015, 9:48 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Betül
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 7. T Temmuz 14, 2015, 6:07 pm - Cevap Yaz

  Mrblar. Yemek yedigimden snraki 1 saat icinde bebegim sadece 2 defa oynadi. Her hangi bi sorun var mi. Uzun sure hareketsizlik derken bahsettiginiz uzun sure tahmini olarak nekadardir, 28_29 aylik hamileyim.

  • Gebelik Haftaları Temmuz 15, 2015, 10:37 am - Cevap Yaz

   Merhaba @T
   Bebeğinizin hareketlerinde normale göre daha fazla hareket veya hareketlerinde azalma hissederseniz, bu hiç oynamama durumunda 1 bardak süt içme sonrası 1 saat içinde hiç hareket hissedilmezse mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Bebeğinizin durumunu anlamak için bazı testler yaptırmak gerekir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 8. Yigit Temmuz 13, 2015, 12:09 pm - Cevap Yaz

  Merhabalar, 28+1 hamileyim…..
  Bana su tehsis konuldu: incarcerated Uterus graved ….. Tamm olarakk ne demektir….. Tskler

  • Gebelik Haftaları Temmuz 13, 2015, 2:51 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Yiğit
   Rahimin pelvis boşluğunda hapsolması ve karın boşluğuna serbest olarak çıkamaması demektir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 9. Aynur Temmuz 10, 2015, 12:07 pm - Cevap Yaz

  Merhba ben aynur doktorum 28haftalık hamile olduğumu söylüyor son adet tarihim 28aralık ben tam olArak kaç hAftalık hamileyim ve doğum tam olarak ne zaman oluyor

  • Gebelik Haftaları Temmuz 10, 2015, 2:08 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Aynur
   6 Ay,27 hafta, 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 05/10/2015
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 10. ayten Haziran 29, 2015, 2:20 pm - Cevap Yaz

  Mrh lar ben 30hafta hamileyim dr bana dedi suyun cok hastaneye gonderdi kontrol icin evet suyun cok dedi ama suyun enfeksion kaplamis bir dr oyle dedi diger bir uzmanda hersey yolunda dedi kan aldilar benden bakacaklar enfeksion varmi diye benimde sizden ricam enfeksion sadece kanda mi belli olur birde enfeksion varsa bebek ne gibi zararlar gorur

  • Gebelik Haftaları Temmuz 8, 2015, 8:05 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayten
   Gebelik döneminde enfeksiyon hastalıkları rastlanan bir durumdur. Enfeksiyonun durumuna göre tedavi planlanır. Her enfeksiyon bebeğe zarar vermez. Kan ve idrar tetkiklerinde enfeksiyon belli olur. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 11. elıf Mayıs 28, 2015, 2:30 pm - Cevap Yaz

  merhabalar ben elıf 29 hafta 2 günlük hamileyim bebegimin kilosunu 1900 dedı bugun doktor ve düsük oldugunu düzenli beslenmemı soyledı sızce bebegimin kılosu degerınden dahamı dusuk

  • Gebelik Haftaları Haziran 1, 2015, 10:37 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Elif
   29. gebelik haftasında bebeğinizin baştan ayağa kadar uzunluğu 42 cm., baş-popo uzunluğu ise 26 cm.’dir. Kilosu ise 1150-1300 gr. kadardır. Bu değerler bebeğinizin büyüklüğüne göre % 10 farklılık gösterebilir.

 12. meral Mayıs 25, 2015, 9:51 am - Cevap Yaz

  merhaba benim en son adet başlangıcımın tarihi 01.11.2014 bu tarihe göre kaç haftalık hamileyim

  • Gebelik Haftaları Mayıs 29, 2015, 1:06 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Meral
   7 Ay,29 hafta, 5 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 13. adsız Nisan 16, 2015, 8:50 pm - Cevap Yaz

  26 haftalik hamıleyim kılosu 820 gr normal mı

  • Gebelik Haftaları Nisan 17, 2015, 9:59 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Adsız
   Bebeğinizin baş-popo uzunluğu 23 cm., ağırlığı ise 850-900 gr. civarındadır. Bu değerler %10 farklılık gösterebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 14. gulsevim Mart 12, 2015, 11:30 am - Cevap Yaz

  ben gulsevim subattin 16 sinda doktor kontrolum vardi 28 haftaliksin dediler acaba benim dumum nezamana dusuyo onu anlayamadim ona cevep alabilirmiyim ola bilirse

 15. yezra Mart 4, 2015, 7:42 am - Cevap Yaz

  Mrb ben 28 haftalik hamileyim 3 gundur ama asiri derecede kasilmalarim var adim attigim an kasilma oluyo karnim tas kesiliyo ve assagi dogru bir baski oluyo sanki bebek dusucekmis gibi bu yuzden hicbir is yapamiyorum hemen kasiliyo akintimda cok var beyaz krem gibi ben korkuyorum erken olur diye tehlikelimi yardimci olurmusunuz..

  • Gebelik Haftaları Mart 6, 2015, 3:22 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Yezra
   Gebelik döneminde vajinal akıntının çoğalması ve kasık ağrıları beklenen bir durumdur. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 16. Mesude Mart 2, 2015, 4:41 pm - Cevap Yaz

  arkadaşlar merhaba :(( ben bu gün hastaneye gittim ve bebeğimin suyunun fazla olduğunu söyledi.29 haftalık benim bebeğim bu durumu yaşayan varmı delircek gibiyim hep olumsuz şeyler okudum acil cevap verirseniz sevinirim 🙁

 17. Aysel Şubat 20, 2015, 11:22 pm - Cevap Yaz

  Merabalar benim adet tarihim 28 temuz 2014 gördüm sizce kac haftalık yada kac aylık hamileyim tşk

  • Gebelik Haftaları Şubat 24, 2015, 10:21 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Aysel
   7 Ay,30 hafta, 0 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 18. Elision Şubat 17, 2015, 11:00 am - Cevap Yaz

  Kimseye faydali fln olmuyorsnz hep ayni seyler yorum yapmak dogru olmaz doktornuza. Millet zaten doktoruna gidiyr. Bende bisey soracaktm aldim cevabimi en dogru bilgiyi doktorum verirmis

  • Gebelik Haftaları Şubat 17, 2015, 11:52 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Elision
   Bize sorulan soruların bir çoğu tıbbi teşhis ve tedavi gerektirmektedir.
   ”Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbı tanı, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır.”
   Sizde takdir edersiniz ki muayene edilmeden bir takım testler yapılmadan yorum yapmak yanlış olur.
   Gebelik önemli bir durumdur hem annenin hem de bebeğin sağlığı söz konusu olup doktorunuza danışarak hareket etmeniz gerekmektedir.
   Anlayışınız için tekrar teşekkür ederiz.

 19. Aysel Şubat 17, 2015, 12:09 am - Cevap Yaz

  Merhabalar ben 29 haftalık hamileyim pazartesi günü doktora gittim bana dediler ki nisanin 20 de sezeryan Olcan daha önceden sezeryan oldugum icin yine sezeryan olcam sizce 20 insanda hamileliğin 9 ay oluyormu teşekürler ederim büyle bir site actıgınız icin

  • Gebelik Haftaları Şubat 17, 2015, 2:01 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Aysel
   şimdi 29 haftalık hamile iseniz nisanın 20 sinde 8 hafta daha var yani o zaman 37 haftalık hamile olacaksınız. 37. haftadan sonra bebeğiniz artık tamamen gelişimini tamamladığından her an doğum gerçekleşebilir. doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 20. Ayfer Şubat 5, 2015, 2:45 pm - Cevap Yaz

  Mrb 29 haftalik hamileyim bugün ilk kez Karnım ağrıyor kasıklarıma kadar bu normal mi? Teşekürler

  • Gebelik Haftaları Şubat 6, 2015, 2:52 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayfer
   Gebelikte büyüyen ve gerilen karın bölgesinde kasık ağrısı beklenen bir durumdur. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 21. seda Ocak 5, 2015, 5:03 pm - Cevap Yaz

  merhaba 29+1 gūnlūk hamileyim bugūn doktor konturolūm vardi.doktor bebegimin karin kisminin 1 hafta kūcūk oldugunu söyledi bu beni cokkorkutuyor sizce kötū bi durummu bu bide kl 1250 gr sizce nasil.bide bundan önce 2 bebegimi kaybettim cok korkuyorum

  • Gebelik Haftaları Ocak 7, 2015, 10:51 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Seda
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. 29. haftada bebeğinizin ortalama kilosu 1150-1300 gr. kadardır. Bu değerler % 10 farklılık gösterebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 22. mila Kasım 22, 2014, 11:02 pm - Cevap Yaz

  Iyi aksamlar 28+5 haftalik hamileyim bebegimin karninda su varmis amniocentez yaptirdim sonuc bekliyorum ve benim karnimdaki suda cokmus cok korkuyorum 2 haftadir hergun agliyorum kötü bisey olurmu bebegim sagliklimi bilmiyorum

  • Gebelik Haftaları Kasım 25, 2014, 3:33 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Mila
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 23. semira Kasım 8, 2014, 12:59 am - Cevap Yaz

  Merhaba ben 28 +4 hamileyim ilk 4 ay vajinusmus sıkıntisi yasadim simdi ise dogum korkum var vajinusmus tekrar etti bu donemde.. sizce bu durumda nor.al dogum yapmam ne kadar saglikli….

  • Gebelik Haftaları Kasım 10, 2014, 1:37 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Samira
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 24. pınar Ekim 16, 2014, 7:48 am - Cevap Yaz

  merhaba,29.haftama girdim çok şükür bu zamana kadar hiç sorun yaşamadım,şu an tek sorunum yayvan oturamamam,ya dik oturuyor yada sağ yada soluma yatabiliyorum,yayvan oturduğumda midemde ağrı gibi bişey oluyo,dik oturuncada bebeğimi sıkıştırıyor olabilirmiyim sizce ?

  • Gebelik Haftaları Ekim 17, 2014, 1:22 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Pınar
   Bebeğiniz rahim içinde sürekli dönebilir, yer değiştirebilir ve bebek farklı pozisyonda olabilir.

 25. vildan Ekim 11, 2014, 10:41 pm - Cevap Yaz

  ben 29 hafta 3günlük hamileyim bebeğimin kalbinin sağ üst atriyumu büyümekte kalp zarı oluşmamış ilk bebeğinin kalbinde de bu sorun vardı 32 haftalikkene karnımda kalbii durmustu şimdi bu bebeğim de karnimda kalbinin durmasından korkuluyor bu yüzde bebeği erken alcaklar 30 haftalık kene falan ameliyat yapcaklar birde duddus daralması diye birşeyden bahsediliyor sizce bebeğimin durumu ne olur

  • Gebelik Haftaları Ekim 14, 2014, 1:42 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Vildan
   Muayene bulguları önemlidir, Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.