Gebelikte 3. Ay

Gebelik Haftaları Mayıs 2, 2013 71

REKLAM

3. Ay Gebelik Anne

3 trimester listeGebeliğin ilk trimesterini bu ayda bitirmiş oluyorsunuz. Bebeğiniz henüz embriyonik dönemdedir. Dışardan bakıldığında hamile olduğunuz henüz anlaşılamaz. Bu aylarda midenizde yanma ve ekşime şikayetleri artabilir, hazımsızlık ve gaz problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Memelerde hassasiyet, kabızlık, sinirlilik, yorgunluk, sabah bulantıları ve duygu karmaşası yaşayabilirsiniz. Gittikçe duygusal anlamda daha hassas bir dönem içindesiniz. Diş etlerinde şişmeler olabilir, bebeğinizin dişleri ve kendi diş etlerinizin sağlığı için yeteri kadar flor almalısınız. Dişlerinizi flor içeren macunla düzenli fırçalamalı ve eğer çürükler var ise tedavi ettirmelisiniz. Bel ve sırt ağrısı şikayetleriniz artabilir. Ayak ve bacaklarınızda görülen kramplar sıklaşır. Bel ve sırt ağrılarınız için otururken bel boşluğuna desteklemek adına yumuşak bir yastık koyabilirsiniz. Ayağınıza ve bacağınıza kramp girdiğinde ise ayakları yukarı doğru kaldırıp parmak uçlarını gergin tutmak önerilir. Potasyum yönünden zengin besinlerin krampları azalttığı söylenmektedir. Karnınızda koyu renkli çizgi (Linea nigra) belirmeye başlayabilir.

Gebelik dönemi boyunca anne adayları sıkıntılı ve gergin dönemi daha kolay atlatmak için psikologlarında önerisi olan bir takım aktiviteler yaparak kendilerini rahatlatabilirler. Geleceğe dair bebeğinizle ilgili güzel hayaller kurabilir, bebeğinizi sevmeye şimdiden başlayabilirsiniz.

3. Ay Gebelik Bebek

12 hafta ultrason listeBebeğinizin boyu bu ayda 5 – 7 cm. ağırlığı ise 10- 15 gr. kadardır. Bu dönemden itibaren bebeğinizin tüm hayati organları oluşmuş durumdadır. Dış cinsel organları görülmeye başlar, ancak cinsiyet ayrımı yapmak için erkendir. Bebeğiniz artık sıvı yutabilir. Bebek amnion sıvısının suyunu yatarak nefes alıp verme hareketleri yapar. 12. haftada plasenta hormon üretmektedir.
Bebeğiniz artık bir insan şeklini almaya başladı. Hızla gelişen bebeğiniz, bağırsakları göbek bağından karın boşluğuna doğru harekete geçer, böbrekleri mesanesine doğru idrar salgılamaya başlar. Göz kasları gelişmiştir. Dil tomurcuğu belirginleşmiş, ses telleri oluşmuştur. 12. haftada sinir hücreleride hızla çoğalmaya başlar. Sinir hücreleri arasındaki bağlantı ve teması sağlayacak beyin sinapslarıda hızla oluşmaya başlar.

3. Aylık Hamilelik Beslenme

Omega-3 listeOMEGA 3 yönünden zengin besinleri tercih etmelisiniz. Bebeğinizin beyin gelişimi açısından haftada 2 gün balık, günde 2 tane ceviz yemelisiniz. Ispanak ve semiz otununda omega 3 yönünden zengin olduğunu biliniz. Kalsiyum yönünden zengin gıdalar arasında süt, yoğurt, beyaz peynir, kaşar peyniri gibi süt ürünlerinden oluşan diğer gıdalar ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmelisiniz. Süt ve süt ürünleri yağlı oldukları için yağsız (light) süt, yoğurt ve peynirleri tercih edebilirsiniz. Kalsiyum yönünden çok farkları yoktur. Light süt ile normal süt arasındaki fark sadece yağının alınmış olmasıdır. Hatta light sütler genelde normal sütlerden daha fazla kalsiyum içerirler Light süt içerek hem yeterli miktarda kalsiyum almış olur hem de gereksiz yere kalori almazsınız. Az pişmiş et, balık, tavuk ve yumurtadan gibi besinlerden uzak durun.

Bulantıları azaltmak için günde 1 fincan (200 ml.) ahududu çayının iyi geldiği söylenmektedir, bulantıları önemli bir şekilde azaltmaktadır.

Gebelik dönemi boyunca, doktorunuzun bilgisi ve onayı dahilinde düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmak, hatta mümkünse yüzmek faydalı olacaktır.

Detaylı bilgi için lütfen; Gebelikte 9. Hafta (Hamilelik), Gebelikte 10. Hafta (Hamilelik), Gebelikte 11. Hafta (Hamilelik), Gebelikte 12. Hafta (Hamilelik) tıklayınız…

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 3 )
 • Omega-3 liste
 • 12 hafta ultrason liste
 • 3 trimester liste

Yorum Bırakın »

71 Yorum »

 1. gül Nisan 5, 2016, 12:04 am - Cevap Yaz

  Merhaba, ben 36 yasindayim 2 kızim var 5 yil oncesine kadar bir epilepsi hastasiydim sonra bu bes yil icerisinde nobet gecirmedigim icin doktorum ilacimi azaltti sonra ben iyi hissettigim icin ilacimi tamamen biraktim. 1 ay sonra hamile kaldim doktoruma durumu anlattim beni tebrik etti keyfini cikar gül dedi fakat eşim ve ben korkuyoruz simdiye kadar ictigim ilaclar bebegi etkiler mi ? hatta ikizlere hamileyim (: suan 12. Haftamizdayiz yaptirmam gereken testler neler ltfn yardimci olurmusunuz cok fazla endiseliyim ?

  • Gebelik Haftaları Nisan 19, 2016, 11:40 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gül
   Doktorunuz herşeyin normal olmasını söylemesi durumunda gebeliğin tadını çıkarın 🙂
   Muayene bulguları ve gebelik takibi önemlidir. Kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz..

 2. Nurten tom Ocak 5, 2016, 7:04 am - Cevap Yaz

  Merhabalar! daha önce doktorum bana 9+4sün demişti 1 hafta sonra gittim 11+6 sın diyip ikili tarama testi yaptı.son adetimin başlangıcından hesaplayınca gerçekten 9+4 çıkıyor.şimdi bu tarama testi yanlışmı çıkar.tekrarmı yaptıryım sizce başka bir doktorda?

  • Gebelik Haftaları Ocak 11, 2016, 2:33 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Nurten Tom
   Muayene bulguları önemlidir. Doktorunuza danışın.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. cemille Ocak 2, 2016, 2:25 pm - Cevap Yaz

  Merhaba. 10 hafta ve 4 gunluk gebeyim ama bel agrilarim bazan agirlasiyor. Ilk uc ay bel agrilarinin cok sik yasanmasi normalmidir?

  • Gebelik Haftaları Ocak 4, 2016, 11:10 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Cemille
   Gebelikte bel agrısı beklenen bir durumdur. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 4. meltem Aralık 22, 2015, 9:41 am - Cevap Yaz

  merabalar ben 3 aydır doğum kontrl hapı kullanıyorum ilk kutunun yni 3 ay önce 5.hapında ilişkim oldu ama ay adet gördüm ilçla hamilemiyim? karnım şişiyor gibime geliyor

  • Gebelik Haftaları Ocak 4, 2016, 10:14 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Meltem
   Doğum kontrol yöntemlerini uygulamanız durumunda % 98-99 korumaktadır. Düzenli kullanılmaz ise bu oran düşer.

 5. Zübeyde Aralık 7, 2015, 4:30 pm - Cevap Yaz

  İlk hamileligimi yaşıyorum ve 3 ayda bel ağrılarım başladı sizce bu normalmidir

  • Gebelik Haftaları Aralık 21, 2015, 10:46 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Zübeyde
   Gebelikte bel ağrısı beklenen bir durumdur. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 6. Melek Kasım 26, 2015, 12:08 pm - Cevap Yaz

  Merhaba..12 haftalik hamileyim ceviz balik et yiyemiyorum suyu bile icemiyorm zorluyorm ama cikariyorm sonra ne yapmaliyim

  • Gebelik Haftaları Kasım 27, 2015, 2:13 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Melek
   Bu tür belirtiler aslında sağlıklı bir gebelik geçirdiğinizin müjdecisidir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bu durum giderek azalır. Bebek kendisi için lazım olan tüm besin ihtiyacını anneden karşılar. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 7. ARZU Kasım 22, 2015, 9:11 pm - Cevap Yaz

  Mrhb ben 9 haftalik hamleyim Karnım çıkmaya başladı di ve geÇeleri uyurken bebek sanki kendini topluyor karnıMDA çıkinti oluşyor saçma gelebilir ama sanki tekme atıyorMuş gibi

  • Gebelik Haftaları Kasım 27, 2015, 1:56 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Arzu
   Bazen barsakta gaz veya karında kas seğirmesi gibi hareketleri bebek hareketi gibi algılayabilirsiniz. 20. haftada bebeğinizin hareketlerini daha net hissetmeye başlayacaksınız. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 8. Gizem Ekim 20, 2015, 6:22 pm - Cevap Yaz

  10+4 günlük iken erkek hissettim dedi başka bi doktor da 12 +1 de kız hissettim ama bi ay bekleyelim dedi çok değişik her hafta bebeğimi farklı sever oldum ama galiba 12 hafta da erkekler kendini belli ediyormuş artk galiba kız olabilir mi

  • Gebelik Haftaları Kasım 2, 2015, 9:56 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gizem
   bebeğinizin cinsiyeti 16. haftada netlik kazanır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 9. Sem Ekim 4, 2015, 6:56 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 13+3 hamileyim mide krampları batması yasıyorum ne yapmalıyım

  • Gebelik Haftaları Ekim 12, 2015, 10:05 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Sem
   Değişen hormonların etkisiyle gebelik döneminde anne adayları bir takım ağrılar yaşayabilmektedir. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 10. Özge Ağustos 16, 2015, 7:21 am - Cevap Yaz

  Slm ben şuan 14 haftalık hamileyim 12. Haftamda cinsiyet için gittim ve doktor %80 kız dedi sizce bu dogru olabılır mı % 20 de erkek dedi

  • Gebelik Haftaları Ağustos 31, 2015, 10:18 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Özge
   bebeğinizin cinsiyeti 16. haftada netlik kazanır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 11. Cigdem Ağustos 13, 2015, 8:54 pm - Cevap Yaz

  Slm ben 12 haftalik hamileyim ve haftanin 6 gunu istifra ( sabah oyle aksam su icsem geri cikiyor vu sabun kokusu dahil kokulara karsi tiksinti var) ile geciyo iki gun bas agrisi cekiyorum ve hic bi ilac kullanamiyorum sizce bu normal mi

  • Gebelik Haftaları Ağustos 14, 2015, 9:54 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Çiğdem
   Anne adayları bu dönemde sık sık ve az yemek yemelidirler. Mide bulantılarını bastırmak için ayran, tuzlu kraker, beyaz leblebi, zencefil içeren gıdalar veya zencefil tabletleri ve meyve yemelidirler.
   Gebelikte bulantı ve kusma şikayetleri aslında sağlıklı bir gebelik geçirdiğinizin belirtisidir.
   bir çok anne adayı gebeliğin ilk dönemlerinde mide bulantıları, kusma, tiksinme gibi şikayetlerden beslenemezler, kilo alamazlar hatta kilo verirler. Anne adayını aşırı bitkin bırakacak düzeyde olmadıktan sonra pek zararı yoktur. Gebeliğin ilk üç ayından sonra bu şikayetleriniz azalacak ve sağlıklı beslenmeye başlayacaksınız. Kilo artışlarınızda o dönemde başlar. Bu konuda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.