Gebelikte 3. Ay

Gebelik Haftaları Mayıs 2, 2013 67

3. Ay Gebelik Anne

3 trimester listeGebeliğin ilk trimesterini bu ayda bitirmiş oluyorsunuz. Bebeğiniz henüz embriyonik dönemdedir. Dışardan bakıldığında hamile olduğunuz henüz anlaşılamaz. Bu aylarda midenizde yanma ve ekşime şikayetleri artabilir, hazımsızlık ve gaz problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Memelerde hassasiyet, kabızlık, sinirlilik, yorgunluk, sabah bulantıları ve duygu karmaşası yaşayabilirsiniz. Gittikçe duygusal anlamda daha hassas bir dönem içindesiniz. Diş etlerinde şişmeler olabilir, bebeğinizin dişleri ve kendi diş etlerinizin sağlığı için yeteri kadar flor almalısınız. Dişlerinizi flor içeren macunla düzenli fırçalamalı ve eğer çürükler var ise tedavi ettirmelisiniz. Bel ve sırt ağrısı şikayetleriniz artabilir. Ayak ve bacaklarınızda görülen kramplar sıklaşır. Bel ve sırt ağrılarınız için otururken bel boşluğuna desteklemek adına yumuşak bir yastık koyabilirsiniz. Ayağınıza ve bacağınıza kramp girdiğinde ise ayakları yukarı doğru kaldırıp parmak uçlarını gergin tutmak önerilir. Potasyum yönünden zengin besinlerin krampları azalttığı söylenmektedir. Karnınızda koyu renkli çizgi (Linea nigra) belirmeye başlayabilir.

Gebelik dönemi boyunca anne adayları sıkıntılı ve gergin dönemi daha kolay atlatmak için psikologlarında önerisi olan bir takım aktiviteler yaparak kendilerini rahatlatabilirler. Geleceğe dair bebeğinizle ilgili güzel hayaller kurabilir, bebeğinizi sevmeye şimdiden başlayabilirsiniz.

3. Ay Gebelik Bebek

12 hafta ultrason listeBebeğinizin boyu bu ayda 5 – 7 cm. ağırlığı ise 10- 15 gr. kadardır. Bu dönemden itibaren bebeğinizin tüm hayati organları oluşmuş durumdadır. Dış cinsel organları görülmeye başlar, ancak cinsiyet ayrımı yapmak için erkendir. Bebeğiniz artık sıvı yutabilir. Bebek amnion sıvısının suyunu yatarak nefes alıp verme hareketleri yapar. 12. haftada plasenta hormon üretmektedir.
Bebeğiniz artık bir insan şeklini almaya başladı. Hızla gelişen bebeğiniz, bağırsakları göbek bağından karın boşluğuna doğru harekete geçer, böbrekleri mesanesine doğru idrar salgılamaya başlar. Göz kasları gelişmiştir. Dil tomurcuğu belirginleşmiş, ses telleri oluşmuştur. 12. haftada sinir hücreleride hızla çoğalmaya başlar. Sinir hücreleri arasındaki bağlantı ve teması sağlayacak beyin sinapslarıda hızla oluşmaya başlar.

3. Aylık Hamilelik Beslenme

Omega-3 listeOMEGA 3 yönünden zengin besinleri tercih etmelisiniz. Bebeğinizin beyin gelişimi açısından haftada 2 gün balık, günde 2 tane ceviz yemelisiniz. Ispanak ve semiz otununda omega 3 yönünden zengin olduğunu biliniz. Kalsiyum yönünden zengin gıdalar arasında süt, yoğurt, beyaz peynir, kaşar peyniri gibi süt ürünlerinden oluşan diğer gıdalar ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmelisiniz. Süt ve süt ürünleri yağlı oldukları için yağsız (light) süt, yoğurt ve peynirleri tercih edebilirsiniz. Kalsiyum yönünden çok farkları yoktur. Light süt ile normal süt arasındaki fark sadece yağının alınmış olmasıdır. Hatta light sütler genelde normal sütlerden daha fazla kalsiyum içerirler Light süt içerek hem yeterli miktarda kalsiyum almış olur hem de gereksiz yere kalori almazsınız. Az pişmiş et, balık, tavuk ve yumurtadan gibi besinlerden uzak durun.

Bulantıları azaltmak için günde 1 fincan (200 ml.) ahududu çayının iyi geldiği söylenmektedir, bulantıları önemli bir şekilde azaltmaktadır.

Gebelik dönemi boyunca, doktorunuzun bilgisi ve onayı dahilinde düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmak, hatta mümkünse yüzmek faydalı olacaktır.

Detaylı bilgi için lütfen; Gebelikte 9. Hafta (Hamilelik), Gebelikte 10. Hafta (Hamilelik), Gebelikte 11. Hafta (Hamilelik), Gebelikte 12. Hafta (Hamilelik) tıklayınız…

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 3 )
 • Omega-3 liste
 • 12 hafta ultrason liste
 • 3 trimester liste

Yorum Bırakın »

67 Yorum »

 1. Nurten tom Ocak 5, 2016, 7:04 am - Cevap Yaz

  Merhabalar! daha önce doktorum bana 9+4sün demişti 1 hafta sonra gittim 11+6 sın diyip ikili tarama testi yaptı.son adetimin başlangıcından hesaplayınca gerçekten 9+4 çıkıyor.şimdi bu tarama testi yanlışmı çıkar.tekrarmı yaptıryım sizce başka bir doktorda?

  • Gebelik Haftaları Ocak 11, 2016, 2:33 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Nurten Tom
   Muayene bulguları önemlidir. Doktorunuza danışın.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 2. cemille Ocak 2, 2016, 2:25 pm - Cevap Yaz

  Merhaba. 10 hafta ve 4 gunluk gebeyim ama bel agrilarim bazan agirlasiyor. Ilk uc ay bel agrilarinin cok sik yasanmasi normalmidir?

  • Gebelik Haftaları Ocak 4, 2016, 11:10 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Cemille
   Gebelikte bel agrısı beklenen bir durumdur. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. meltem Aralık 22, 2015, 9:41 am - Cevap Yaz

  merabalar ben 3 aydır doğum kontrl hapı kullanıyorum ilk kutunun yni 3 ay önce 5.hapında ilişkim oldu ama ay adet gördüm ilçla hamilemiyim? karnım şişiyor gibime geliyor

  • Gebelik Haftaları Ocak 4, 2016, 10:14 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Meltem
   Doğum kontrol yöntemlerini uygulamanız durumunda % 98-99 korumaktadır. Düzenli kullanılmaz ise bu oran düşer.

 4. Zübeyde Aralık 7, 2015, 4:30 pm - Cevap Yaz

  İlk hamileligimi yaşıyorum ve 3 ayda bel ağrılarım başladı sizce bu normalmidir

  • Gebelik Haftaları Aralık 21, 2015, 10:46 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Zübeyde
   Gebelikte bel ağrısı beklenen bir durumdur. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 5. Melek Kasım 26, 2015, 12:08 pm - Cevap Yaz

  Merhaba..12 haftalik hamileyim ceviz balik et yiyemiyorum suyu bile icemiyorm zorluyorm ama cikariyorm sonra ne yapmaliyim

  • Gebelik Haftaları Kasım 27, 2015, 2:13 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Melek
   Bu tür belirtiler aslında sağlıklı bir gebelik geçirdiğinizin müjdecisidir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bu durum giderek azalır. Bebek kendisi için lazım olan tüm besin ihtiyacını anneden karşılar. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 6. ARZU Kasım 22, 2015, 9:11 pm - Cevap Yaz

  Mrhb ben 9 haftalik hamleyim Karnım çıkmaya başladı di ve geÇeleri uyurken bebek sanki kendini topluyor karnıMDA çıkinti oluşyor saçma gelebilir ama sanki tekme atıyorMuş gibi

  • Gebelik Haftaları Kasım 27, 2015, 1:56 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Arzu
   Bazen barsakta gaz veya karında kas seğirmesi gibi hareketleri bebek hareketi gibi algılayabilirsiniz. 20. haftada bebeğinizin hareketlerini daha net hissetmeye başlayacaksınız. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 7. Gizem Ekim 20, 2015, 6:22 pm - Cevap Yaz

  10+4 günlük iken erkek hissettim dedi başka bi doktor da 12 +1 de kız hissettim ama bi ay bekleyelim dedi çok değişik her hafta bebeğimi farklı sever oldum ama galiba 12 hafta da erkekler kendini belli ediyormuş artk galiba kız olabilir mi

  • Gebelik Haftaları Kasım 2, 2015, 9:56 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gizem
   bebeğinizin cinsiyeti 16. haftada netlik kazanır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 8. Sem Ekim 4, 2015, 6:56 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 13+3 hamileyim mide krampları batması yasıyorum ne yapmalıyım

  • Gebelik Haftaları Ekim 12, 2015, 10:05 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Sem
   Değişen hormonların etkisiyle gebelik döneminde anne adayları bir takım ağrılar yaşayabilmektedir. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 9. Özge Ağustos 16, 2015, 7:21 am - Cevap Yaz

  Slm ben şuan 14 haftalık hamileyim 12. Haftamda cinsiyet için gittim ve doktor %80 kız dedi sizce bu dogru olabılır mı % 20 de erkek dedi

  • Gebelik Haftaları Ağustos 31, 2015, 10:18 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Özge
   bebeğinizin cinsiyeti 16. haftada netlik kazanır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 10. Cigdem Ağustos 13, 2015, 8:54 pm - Cevap Yaz

  Slm ben 12 haftalik hamileyim ve haftanin 6 gunu istifra ( sabah oyle aksam su icsem geri cikiyor vu sabun kokusu dahil kokulara karsi tiksinti var) ile geciyo iki gun bas agrisi cekiyorum ve hic bi ilac kullanamiyorum sizce bu normal mi

  • Gebelik Haftaları Ağustos 14, 2015, 9:54 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Çiğdem
   Anne adayları bu dönemde sık sık ve az yemek yemelidirler. Mide bulantılarını bastırmak için ayran, tuzlu kraker, beyaz leblebi, zencefil içeren gıdalar veya zencefil tabletleri ve meyve yemelidirler.
   Gebelikte bulantı ve kusma şikayetleri aslında sağlıklı bir gebelik geçirdiğinizin belirtisidir.
   bir çok anne adayı gebeliğin ilk dönemlerinde mide bulantıları, kusma, tiksinme gibi şikayetlerden beslenemezler, kilo alamazlar hatta kilo verirler. Anne adayını aşırı bitkin bırakacak düzeyde olmadıktan sonra pek zararı yoktur. Gebeliğin ilk üç ayından sonra bu şikayetleriniz azalacak ve sağlıklı beslenmeye başlayacaksınız. Kilo artışlarınızda o dönemde başlar. Bu konuda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 11. Kamile Ağustos 13, 2015, 6:44 am - Cevap Yaz

  Salam. Men 10 heftelik hamileyem ve 2 gundur qrip olmusam. Qrip bebeye ziyan olarmi. Ne yapa bilirim.

  • Gebelik Haftaları Ağustos 14, 2015, 9:41 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Kamile
   Öncelikle geçmiş olsun. Grip için en iyi tedavi ise yatak istirahatidir. Yüksek yastıkta yatmak geniz akıntısını azaltır. Bulunduğunuz ortamın havalandırılmış olması ve yeterli sıcaklıkta olması önemlidir. Havanın kuruluğunu önlemek için nemli ortam olması sağlanmalıdır. Bol miktarda en az 2,5 lt. sıvı alınmalıdır. Burun tıkanıkları için tuzlu su veya okyanus suyu kullanabilirsiniz. Doktorunuza danışmadan kesinlikle grip hapları kullanılmamalıdır. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde size ve bebeğinize zarar vermeyecek tedavi uygulamalıdır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 12. seda Mayıs 11, 2015, 2:44 pm - Cevap Yaz

  ben kiz kardesimden supheleniyorum sag kolunda uyusma bel agrilari karin agrisi mide bulantisi bas donmeleri davranislarinda ve ruh halinde ani degisimler var gebelik olabilir mi acaba

  • Gebelik Haftaları Mayıs 13, 2015, 1:43 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Seda
   korunmasız cinsel birliktelik olmuş ise,hamile kalmasına engel olacak başka bir sağlık problemi yoksa hamile olma ihtimali var.

 13. özge Nisan 17, 2015, 6:23 pm - Cevap Yaz

  ben 10 haftalık hamıleyim sabah kalktığımda kahvalvıtımı yaptıktan sonra yedıklerımı ıstıfra edıyorum ama her sabah sızce bu normalmıdır

 14. Ayfer Nisan 1, 2015, 10:26 pm - Cevap Yaz

  Mrb ben üç aylık hamileyim ve saçıma diplerine değmeden organık KINA Özlü boya kullandım sorun olurmu acaba teşekkürler

  • Gebelik Haftaları Nisan 3, 2015, 9:21 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayfer
   doğum sonrasına kadar saçların boyatılmaması daha uygundur. Saçlarınızda beyazlarınızı kapatmak için dip boya yaptırmanız gerekiyorsa gebeliğin ilk üç ayından sonra, bitkisel saç boyaları kullanabilirsiniz.

 15. fatma Mart 13, 2015, 6:56 am - Cevap Yaz

  ben su an 3 ay 1haftalık hamileyim ve dısardan bakıldımı hç belli degil ve çok güzel duygu onun arnında oldugunu hizsettmek

  • Gebelik Haftaları Mart 16, 2015, 12:53 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Fatma
   16. haftadan sonra dışarıdan bakıldığında hamile olduğunu anlaşılır durumdadır. Karnınız iyice belirginleşir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 16. ayse Mart 4, 2015, 8:32 am - Cevap Yaz

  mrb bn 11 haftalık hamıleyım ve hamılelıgıme 41 kılo ıle basladım suan 45 kıloyum ve kılo almk ıstıyorum sızce bu durum devam eder mı daha ne kadar kılo alabılırım

  • Gebelik Haftaları Mart 6, 2015, 3:24 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayşe
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.

 17. melis Şubat 20, 2015, 10:55 pm - Cevap Yaz

  Mrb bende geciktim bu ay 28 gun yani olmasi gereken gun erken test yaptirdigim halde negativ cikti iki defa 30 gun doktor tam belli bisey diyemem rahatlikla adetini bekle gelmedigi taktirde iki hafta sonra gel kan testiyle ne olup bitigine bakalim dedi 32 gun sidetli bi agrim oldu ve test yaptim positiv cikti ayni gun bir kac saat sonra pempe akinti geldi kesildi zaten bi kac damlaydi ertesi sabah yani 33 gun tekrar boyle kirmizi geldi adet oldum sandim renginden dalayi ama tekrar bi kac damla akip kesilmis o kirmizilik yaniltmis beni sonrasi sadece pembe bikac damla akintiymis simdi neyim ben yani bana yardimci olun ne oluyo bana hamilelik varmi yokmu..

  • Gebelik Haftaları Şubat 24, 2015, 10:20 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Melis
   gebelik testi son adet tarihinizin üzerinden 4-5 hafta geçmesi üzerine pozitif sonuç verir. Gebelik testi pozitif olması durumunda bir kadın doğum uzmanına başvurarak gerekli kontrolleri sağlamanız gerekir.

 18. eda Şubat 2, 2015, 12:38 pm - Cevap Yaz

  Mrhaba adetliyken hamile kalmak mümkün müdür ?

 19. Gülseren Aralık 31, 2014, 12:13 pm - Cevap Yaz

  3 aylik hamilelikten supheleniyorum 4 gebelik testi uyguladim ama hepsi negatif cikti h
  astaneye gidemiyorum ama hicbir belirtim yok bulanti kusma vb. Sadece karnimin alti sert ve şiş ayrica dokununca aciyo ama 2 gundur mekik ve şinav cekiyorum onlarin da etkisi olabilirmi karnim 4 gundur sis

  • Gebelik Haftaları Aralık 31, 2014, 1:34 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülseren
   3 aydır adet göremiyor iseniz gebelik testide negatif çıkıyor ise bunu nedeninin araştırılması gerekir. Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz.. Şınav ve mekik çekmenin etkisiyle ağrı olabilir.

 20. Sema Aralık 3, 2014, 4:34 am - Cevap Yaz

  Merhabalar,
  Ben 12 haftalik hamileyim gaz problemim veya herhanhi bir olumsuzluk yok fakat karnim çıktı çok şişme yok ama hafif velli oluyor kimisi iç karnin yok diyor kimisi normal degil gazdir diyor.
  Karnimin şişmesi normal mi?
  Kilo almadim aksine verdim göveğim dümdüzdü normalde ve birden çıktı.

  • Gebelik Haftaları Aralık 4, 2014, 12:45 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Sema
   Gaz problemi olabilir. 16-17 haftalarda dışardan bakıldığında hamile olduğunu anlaşılır durumdadır. Karnınız iyice belirginleşir.

 21. fidan Kasım 10, 2014, 4:31 am - Cevap Yaz

  Merhaba.Ben 9hafdalik hamileyim bu gun qrip olmusam.amma coxda agir deyilem.cox qorxuram qripliyin usaga bir ziyani varmi? xahis edirem cavablandirin cox narahatam.qripliyinde agirlasmadan kecmesi ucun ne etmeliyem. sag olun cavabinizi gozleyirem

  • Gebelik Haftaları Kasım 10, 2014, 3:22 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Fidan
   Bu dönemlerde antibiyotikler virüsler üzerinde etkili olmadığından antibiyotik kullanılmamalıdır. En iyi tedavi ise yatak istirahatidir. Yüksek yastıkta yatmak geniz akıntısını azaltır. Bulunduğunuz ortamın havalandırılmış olması ve yeterli sıcaklıkta olması önemlidir. Havanın kuruluğunu önlemek için nemli ortam olması sağlanmalıdır. Bol miktarda en az 2,5 lt. sıvı alınmalıdır. Burun tıkanıkları için tuzlu su veya okyanus suyu kullanabilirsiniz. Doktorunuza danışmadan kesinlikle grip hapları kullanılmamalıdır. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde size ve bebeğinize zarar vermeyecek tedavi uygulamalıdır.

 22. Özge Kasım 4, 2014, 7:38 am - Cevap Yaz

  merhaba, ben 10+3 günlük gebeyim.dün gece karnımın alt kısmında küçük kıpırtılar hissettim. doğruluğunu sınamak için nefesimi tutup dikkatli bi şekilde bekledim ve evet gerçekten kıpırtı vardı hissetiğime eminim. gaz yada bağırsak hareketi falan değildi. böyle bir şey henüz 10 haftalıkken olabilir mi?

  • Gebelik Haftaları Kasım 7, 2014, 8:54 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Özge
   Bebeğiniz henüz çok küçük hareketleri hissedilemez. 20. haftadan sonra bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlarsınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 23. basak Ekim 17, 2014, 8:05 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben yaklasik 12 haftalik hamileyim su ve sut icince , bulanti hali yasiyorum bu yuzden sut icmiyorum su az iciyorum bu bebegimin gelisimini olumsuz etkilermi
  Simdiden tsk ederim

  • Gebelik Haftaları Ekim 20, 2014, 12:49 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Başak
   12 haftadan sonra bulantılarınız azalacağından daha sağlıklı besleneceksiniz. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde kalsiyum tableti önerebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 24. Selen Eylül 20, 2014, 4:17 pm - Cevap Yaz

  13+4 gunluk hamıleyım akşam vaktınden sonra karnım cok şişiyor belimi ağrıtıyor ve ağızımın tadı bozuluyor ne yapmam lazım normal mıdır bunlar

  • Gebelik Haftaları Eylül 23, 2014, 12:14 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Selen
   Gebelik bulguları anneden anneye farklılık gösterebilir. Beklenen gebelik bulgularıdır.

 25. tulay Eylül 16, 2014, 7:44 pm - Cevap Yaz

  merhaba bende 8 gundur adet olmuyorum ve test yaptim pozitif cikti bir hafta bel agrisi kasik agrisi cektim suan agrim yok sizce hamilemiyim

  • Gebelik Haftaları Eylül 17, 2014, 11:08 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Tülay
   korunmasız cinsel birliktelik olmuş ise,hamile kalmanıza engel olacak başka bir sağlık probleminiz yoksa hamile olma ihtimaliniz var. kanda gebelik testi yapmanızı tavsiye ederiz.

 26. Gula Ağustos 2, 2014, 9:03 pm - Cevap Yaz

  Tum hamilelere sabir diliyorom

 27. Gula Ağustos 2, 2014, 9:02 pm - Cevap Yaz

  Bende 3 aylik hamileyim henuz bir problem yasamadim ama arada sanki derim dartiniyo onunda deri genislemesinin baslandigi soylenildi

  • Gebelik Haftaları Ağustos 4, 2014, 12:24 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Güla
   büyüyen ve gerilen karın bölgenizden dolayı olabilir.
   Gereğinden fazla ağrı hissediyorsanız doktorunuza başvurunuz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 28. gs-36 Temmuz 2, 2014, 6:34 am - Cevap Yaz

  14 haftalik hamileyim dün sabah karin ve sirt agrisi daha dogrusu sancisiyla uyandim 1hafta önce doktor herseyin yolunda oldugunu söylemisti ama 1kez bebek karnimda olmustu ve 2.hamileligim korkuyorum düşük belirtisi mi yoksa gebelikten mi ?

  • Gebelik Haftaları Temmuz 4, 2014, 10:54 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gs-36
   Değişen hormonların etkisiyle gebelik bulguları anneden anneye farklılık gösterebilmektedir.
   Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 29. cezmo Haziran 12, 2014, 5:36 pm - Cevap Yaz

  10 gundur asiri adet kanamm oluyr pihti gibi parcalar da var 3 ay once nisnlmla iliskye grdk icime bosalmadi ama. sonra ki 2 ay adet gordm duxenli 3. Ayda 1 hafta arayla kanamm oldu hala devm edyr korkuyrm doktra gitmye

 30. konul Haziran 2, 2014, 8:02 am - Cevap Yaz

  selam men 3 kez hamileyim su an cox mutluyum amma cox sabirsizim

 31. su Mayıs 21, 2014, 7:30 pm - Cevap Yaz

  hamileligimin besinci haftasi. Leke falan hicbisey gelmiyo hafif kasik agrilarim var. Henuz doktora gitmedim dusuk olmaz degil mi??

  • Gebelik Haftaları Mayıs 22, 2014, 11:48 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Su
   Kasık ağrısı beklenen gebelik bulgularıdır. Doktora giderek gerekli kontrolleri sağlamalısınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 32. Burcu Mayıs 9, 2014, 8:11 pm - Cevap Yaz

  Geçen hafta bi test daha yaptım negatif çıktı :(

 33. Burcu Mayıs 9, 2014, 8:10 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben nişanlımla bir süredir korunmasız ilişkiye giriyorum .adetimden 2 ay geçmişti korktum 3 defa idrar testi yaptım negatif çıktı 2 defada kan testi yaptırdım bir hafta arayla biri beta hcg 0.03 diğeride 0.22 çıktı. Negatif dendi. Hemen ertesi gün kadın doğum uzmanına gittim ultrasonla baktı bişey yok dedi adet düzensizliği için doğum kontrol hapı almamı söyledi eczacı adet söktürücü verdi içtim içtikten hemen sonra adet oldum 5 gün sürdü . Ama şuanda karnım şiş gibi içinde bişey atıyo kalp atışı gibi sizce hamilemiyim doktor anlamamış olabilirmi 10 haftalık bi bebek olsa ultrasonda gözükür mü ?lütfen acil cvp verin kafayı yemek üzereyim Mide bulantısı akıntı kabızlık falan hiç birşey yok sadece karnım şiş ve içinde nolur çabuk cvp verin. 25 Ocak olmuştum en sonki adetimi ilaçla olduğum adetimde 15 nisan da oldu 20 Nisan’da bitti.

  • Gebelik Haftaları Mayıs 12, 2014, 10:34 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Burcu
   Muayane bulguları ve test sonuçları neticesinde hamile olmadığınız belirtilmiş.
   Karnınızın şiş olması adet belirtileri olabilir.
   gebelik testi son adet tarihinizin üzerinden 4-5 hafta geçmesi üzerine pozitif sonuç verir.

 34. sara Şubat 28, 2014, 8:10 am - Cevap Yaz

  Meraba yine size rahatsiz edicem ama… Birsey sormak istiyorum. 2 gun akşam vakti benden acik koyu renkde bir akinti oldu. Ve cok kisa bir sure oldu devami gelmedi, birazca.. Papavarin şami kullandim bugun sabah bakdim cok acik renkde gelmis budefa.. Acaba bunda korkulu bisey varmi. Cok korkuyorum cocuguma birsey olur diye … Bu arada hamileliyin 3cu ayindayim

  • Gebelik Haftaları Şubat 28, 2014, 10:25 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Sara
   Gebeliğin ilk dönemlerinde lekelenme olursa düşük belirtisi olabilir. Acilen doktora giderek gerekli tetkikleri yaparak sebebinin araştırılması gerekir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 35. Farms Şubat 8, 2014, 6:22 pm - Cevap Yaz

  Ben 11 haftalik hamileyim hic bisey his etmedim ikizlerim var 13 aylik onlarda kusma gibi seyler dogana kadar his etdim simdiki hamilelikte hic biri olmadi muaineye bir haftaya kadar gideceyim sizden sorum farklilik ola bilirmi