Gebelikte 32. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Ocak 27, 2013 219

32. Hafta Gebelik Anne

Sesli Dinle

hafta hafta hamilelik bel ağrısı listeDoğum iyice yaklaştı. Sizde bebeğinizde epey büyüdünüz. Bu döneme kadar ortalama 9-12 kilo almış olmalısınız. 32. haftadan sonra yasal doğum izniniz başlar. Artık dinlenmenin zamanı. İsterseniz doğum öncesi izninizin 5 haftasını doğum sonrası izninize dahil edebilirsiniz.

Bu dönemlerde kalsiyum ihtiyaçlarınızı bolca karşılamalısınız. Doktor kontrollerinizi artık 2 haftada bir düzenli yaptırmalısınız. Gebeliğe bağlı hormanal değişiklikler ve büyüyen rahmin etkisiyle sırt ağrılarınız artar. Genişleyen rahim yapısı sizin ağırlık merkezinizi değiştirir, karın kaslarının direncini azaltır, buna bağlı olarak duruşunuz ve yürüyüşünüz değişir. Kalça eklemleri gevşer. Özellikle yemeklerden sonra yürüyüş yapmaya özen gösterin. Sürekli pozisyon değiştirin. Oturduğunuz yerden küçük hareketler yapın. Ayaklarınızı uzatıp altına yükseltmek için yastık koyun ki kan akışını sağlayarak rahat edin.

32. Hafta Gebelik Bebek

Sesli Dinle

hafta hafta hamilelik 32.hafta liste
Bebeğinizin komple boyu 46 cm., ağırlığı ise ortalama 1700-1800 gr. kadardır. Bebeğiniz büyüdüğünden ve kilosunun artmasından dolayı rahimde çok yer kaplar ve bu sebeple hareketleri daha yavaş ve az olabilir. Endişe etmeye gerek yoktur. Beyin gelişimi hızla devam etmektedir.

Cilt kırışıklıkları azalarak, yumuşak ve pürüzsüz bir hal alır. Yağ ve kas dokusundaki artış hızlanmıştır. Kirpik ve kaşlar son hallerini almaya başlamışlardır. El ve ayak tırnakları tamamen gelişmiştir. Lanugo tüyleri dökülmeye başlar, omuz ve sırt bölgesinde az miktarda doğum sonrasında da kalabilir. Gözlerini açıp kapatarak dışarıdan gelen güçlü ışıklara görme hareketleri ile cevap verir ve başını sağa sola çevirebilir. Bebeğiniz uyuduğunu ve uyandığını farklı hareketleri ile belli eder.

32. Hafta Gebelik Stres

Sesli Dinle

hafta hafta hamileleik stres listeGebelik döneminde anne adaylarının stresden mümkün olduğunca uzak durmaları gerekir. Tabi buda elde olmayan bir durumdur. Bu dönemde bebeğinizin sağlığı, nasıl doğacağı, doğum sonrasında yaşantınızı hangi yönde etkileyeceği ve annelik için hazır olup olmadığınız kaygıları zihninizi devamlı meşgul eder. Bu tür endişelerinizi en başta eşinizle, en yakın arkadaşlarınızla ve doktorunuzla paylaşın. Onlardan manevi destek alın.

Yoğun ve sürekli stresli bir gebelik geçirmeniz durumunda erken doğum riskiniz ve düşük doğum ağırlıklı bir bebek dünyaya getirme olasılıklarınız yüksek. Daha az stres ve daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için kendinize vakit ayırın, bol bol dinlenin, düzenli beslenin, erken uyuyun, düzenli olarak yürüyün veya yüzün, sevdiğiniz kişilere sık görüşün, mutlu olduğunuz şeyleri yapın ve bu güzel ve özel sürecin keyfini çıkartın.

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 3 )
 • hafta hafta hamileleik stres liste
 • hafta hafta hamilelik 32.hafta liste
 • hafta hafta hamilelik bel ağrısı liste

219 Yorum »

 1. binnur Mart 12, 2015, 9:56 am - Reply

  Benim 31hafta 6 gun oldu kac aylık oluyor ne yapmam gerekiyor

  • Gebelik Haftaları Mart 16, 2015, 11:46 am - Reply

   Merhaba @Binnur
   Bu karmaşa 1 ayın tam 4 hafta olmamasından kaynaklanmaktadır.
   1 ay 4 hafta 3 gün sürebiliyor bazen. Burada dikkat edilmesi gereken ay hesabı değil hafta hesabıdır.
   Doktorlarda gebelikleri ay ay değil hafta hafta hesaplamaktadır.

 2. gulsen Mart 7, 2015, 9:29 am - Reply

  27tembuz 2014son adet tarihim kac aylik hamileyim bebegim nezaman dogar

  • Gebelik Haftaları Mart 9, 2015, 12:06 pm - Reply

   Merhaba @Gülsen
   8 Ay,32 hafta, 0 günlük hamilesiniz.
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 04/05/2015
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. yenianne Mart 4, 2015, 10:00 pm - Reply

  Meraba.32 haftalik hamileyim.arada kasik agrim oluyor normalmi? Birde yeni olusan hemoroidin hamilelikle alakasi varmi?

  • Gebelik Haftaları Mart 6, 2015, 3:36 pm - Reply

   Merhaba @Yenianne
   kabızlıktan dolayı gebelikte hemoroid olabilmektedir. Gebelikte büyüyen ve gerilen karın bölgesinde kasık ağrısı beklenen bir durumdur. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 4. Tuğçe Mart 3, 2015, 11:03 am - Reply

  Ben 32+1haftalik hamileyim bebeğimin 1700-1800gr erkek olacak ben cokta kilo almadim hatta zayifladim 5kilo aldim normalde bebegim mayis 11de 42hafta olacak ama nisan 27de doğabilirmiş bebeğimin kilo almasi icin ne yapabilirim?Diğer arkadaslarimin bebegi 8aylikken 3kgmış canım sıkıldı

  • Gebelik Haftaları Mart 4, 2015, 3:39 pm - Reply

   Merhaba @Tuğçe
   dengeli ve düzenli beslenmeniz önerilir, mevsim meyvesi ve sebzesi tercih edin, az ve sık yemek yeyin, bol su için. kalsiyum yönünden zengin süt ve süt ürünleri bol bol tüketin. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 5. sehadet Mart 1, 2015, 3:41 pm - Reply

  Hayırlı gunler.ben şehadet suan 32.haftama girdim.kalp altında meydana gelen ağrım hâlâ var.doktora gittim doktor kas gevşetici ve midesinde ağrı olan hastalara verilen bi surup verdi.aldım ama kullanmiyorum.bebeğime zararı dokunur diye.bu durumda tam olarak bu agrimin neyden kaynaklandiginida öğrenemedik biturlu.ne yapmam gerekiyo????????

  • Gebelik Haftaları Mart 4, 2015, 2:52 pm - Reply

   Merhaba @Sehadet
   Değişen hormonların etkisiyle gebelik döneminde anne adayları bir takım ağrılar yaşayabilmektedir. Doktorunuzun önermediği hiç bir ilacı kullanmayınız. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 6. ozlem Şubat 25, 2015, 10:42 pm - Reply

  32 haftadayim.miyde kaynamalarim.dayanilmaz bir hal.aldi.renii tablet bir ise yaramiuor baska kullananilicem ilac yokmudu?

  • Gebelik Haftaları Mart 4, 2015, 2:22 pm - Reply

   Merhaba @Özlem
   Doktorunuzun önermediği hiç bir ilacı kullanmayınız.

 7. sehadet Şubat 23, 2015, 6:07 pm - Reply

  Benn 31 haftalık hamileyim.kalbimin alt kisminda bıçak saplantisi gibi ağrılarım var.u neyden kaynaklaniyo????

  • Gebelik Haftaları Şubat 24, 2015, 11:41 am - Reply

   Merhaba @Sehadet
   Değişen ve yükselen hormonların etkisiyle gebelikte bu durumlar olabilir. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktora danışın. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

Yorum Bırakın »