Gebelikte 35. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Ocak 27, 2013 89

35. Hafta Gebelik Anne

Sesli Dinle

hafta hafta hamilelik 35.hafta listeArtık doğum hazırlıklarına başlamanın zamanı geldi. Doktorunuzla daha sık görüşmelisiniz. Doğum yaklaştıkça endişeleriniz giderek artar. Bu konuda eşinizden, ailenizden ve doktorunuzdan destek alın. Doğumdan sonra bebeğinizin bakımı için tecrübeli kişilerden fikir alışverişi yapın. Konuyla ilgili kitaplar okuyun ve araştırın. Doğumla ilgili beklentilerinizi, nerede ve nasıl doğum yapmak istediğinizi, doğumdan sonraki dönemlerde nerede kalacağınızı belirlemede fayda var. Bu haftalardan sonra doğumun ne zaman gerçekleşeceği belli olmaz.

Bebek, doktorunuzun belirlediği günden öncede doğabilir, sonrada. Bebeğinizin kilo artışı ve boyunun uzamasından dolayı alanı iyice daralmıştır. Bu sebeple eskisine göre daha az hareket etmektedir. Bebeğinizin hareketlerini artık daha dikkatli takip etmelisiniz. Hareketlerinin takibini anne adayı kendisi yapmalıdır.

35. Hafta Gebelik Bebek NST Testi

Sesli Dinle

NST testi liste

Bebeğinizin hareketleri birdenbire değişiklik gösterirse problem olacağı anlamına gelmez. Fakat ileri inceleme amacıyla NST yapılması daha sağlıklıdır.

 

35. Hafta Gebelik Vajinadan Su Gelmesi

Sesli Dinle

Sık idrara çıkma, mide yanması ve gaz problemleriniz olabilir. Bu haftadan itibaren bebeğin içinde bulunduğu amniyotik kesenin erken yırtılması sonucu vajinadan su gelebilir. Bu durumda doktorunuzun muayene etmesi gerekir.

35. Hafta Gebelik Bebek

Sesli Dinle
hafta hafta hamilelilk 35.hafta liste

Bebeğinizin boyu 49 cm. civarındadır. ağırlığı ise 2400 gr.’dır. Bebeğinizin fiziksel yapısı tamamıyla oluştu, bundan sonraki haftalarda sadece kilosu artacak.

 • Kilo artışı ve yağ depolanması omuzlar hizasında artar.
 • Bebeğiniz giderek tombullaşır.
 • Bebeğinizin başı karın alt tarafında rahatlıkla hissedilebilir.
 • Doğum kanalına inmeye başlamıştır.
 • Sinir sistemi olgunlaşmaya devam eder.
 • Artık tekmeleri daha güçlü ve net hissedilebilir.
 • Böbrekleri tamamen oluşmuştur.
 • Karaciğerleri besinleri işlemden geçirebilecek kadar gelişmiştir.

     Akciğerler ve diğer iç organları hemen hemen tamamlandığı için bu haftada doğan bebekler solunum sıkıntısı çekmezler ve daha az problemlerle karşılaşırlar.

35. Hafta Gebelik İdrar Kaçırma

Sesli Dinle

hafta hafta gebelik idrar kaçırma
Gebelik döneminde
özellikle son aylarında idrar kaçırma gibi şikayetler ortaya çıkar. Aşırı güldüğünüzde, öksürdüğünüz ve hapşırdığınız zaman farkında olmadan bir miktar idrar kaçırmış olursunuz. Rahmin genişlemesi ve bebeğin mesane (idrar torbası ) üzerine uyguladığı basınçtan kaynaklanan idrar kaçırmaları doğum sonrası tamamen kendiliğinden geçer. Ancak idrar yaparken kasıklarınız da ağrı ve yanma hissediyorsanız doktorunuzla görüşmeniz gerekir. İdrar yolu enfeksiyonu olabilirsiniz buda tedavi gerektirir.
Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 3 )
 • hafta hafta gebelik idrar kaçırma liste
 • hafta hafta hamilelilk 35.hafta liste
 • hafta hafta hamilelik 35.hafta liste

89 Yorum »

 1. aksa serap Nisan 11, 2014, 8:06 am - Reply

  Acil cvp verirseniz cok sevinirim . 37. Haftadayim kanamam var bebegim 2.300 grm domtor sezeeyanla alacagini soyledi ayrica yaslanmis yuzu kireclenmis dedi bu ne demek nasil oluyo cozumu ne yada bi problemmi bu .. cbp verirswniz acilen cok sevinirm

  • Gebelik Haftaları Nisan 11, 2014, 10:07 am - Reply

   Merhaba @Aksa Serap
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 2. cansu Nisan 10, 2014, 11:56 pm - Reply

  gebeliğimin 34+ 3 . gunundeyim
  34 haftalık mı 35 haftalık mı diyeceğim ? ikiz bekliyorum birinin başı yukarda biri yan duruyor doğum anına kadar bu duruş değişir mi? doğum şeklini ne zaman doktorumla konuşmalıyım? devlet hastanesinde muayne olduğum için doktorla pek göruşemıyorum diyebilirim aynı anda 2-3 hasta girebiliyor… cevaplarınızı bekliyorum teşekkür ederim..

  • Gebelik Haftaları Nisan 11, 2014, 10:03 am - Reply

   Merhaba @Cansu
   34+3 günlük hamilesiniz.
   Bebeğiniz rahim içinde sürekli dönebilir, yer değiştirebilir ve bebek farklı pozisyonda olabilir.
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. tuba Nisan 7, 2014, 4:00 pm - Reply

  merhabalar öncelikle sitenız cok başarılı.35haftalık hamıleyım gece bel agrılarım bırde sagıma soluma donerken bebek yıgılıyo gb oluyo gobegım tas gb oluyor nefes alamıyorum normalmı bu haftalarda dogum olma ıhtımali warmı?

  • Gebelik Haftaları Nisan 9, 2014, 10:27 am - Reply

   Merhaba @Tuba
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 4. burcu Nisan 6, 2014, 7:55 pm - Reply

  bn 35 hftlk hamileyim gercekten çok önemli bilgiler paylaşıyorsunz bna doktrm 12 mays olark dgm diyor ama bnm bebegm klolu bir bebkmş erkn dgm olablrmi

  • Gebelik Haftaları Nisan 7, 2014, 11:44 am - Reply

   Merhaba @Burcu
   Muayene bulguları önemlidir. doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 5. naz Nisan 6, 2014, 6:30 am - Reply

  Merhaba. Ben 35+3haftalik gebeyim.fakat yaklaşık 2 haftadir kasılmalarim ve bebeğimin sertlesme eylemleri arttı. Doktorum nst de sancimin çıktığını söyledi. Ancak alttan muayene de herhangi bir açılmam görülmüyor. Birde doktorum erken dogum olabileceğini belirtti kasılma ve sertlesmeden dolayi.Acaba hersey yolunda ve normal mi suan.

  • Gebelik Haftaları Nisan 7, 2014, 11:37 am - Reply

   Merhaba @Naz
   Muayene bulguları önemlidir. doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 6. selda Mart 28, 2014, 6:03 am - Reply

  Merhabalar siteniz cok güzel hafta hafta hamileligimi takip ediyorum. Bir sorum var benim son adet tarihim 29.7.2013 dogum tarihi ise 5.5.2014 olmali, doktorum ilk basda keseyi göremedi , sonrasinda bebek kücük cikti gec döllenme olmustur dedi ve 23.5.2014 dogum tarihimi verdi.. suan doktoruma göre 33 haftalik hamileyim ve ultrasyonda bebek 35 haftalik gözüküyor ..35 haftadan hesaplarsak yine 5.5.2014 e geliyor dogum tarihi..sizce hangisi dogrudur kafam cok karisik..doktorum bu konuda bilgilendirmiyor :((
  Cvpiniz icin tskler

  • Gebelik Haftaları Mart 28, 2014, 11:15 am - Reply

   Merhaba @Selda
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar
   ultrasonografi cihazları ve son adet tarihi birebir uyumlu olmayabilir. ultrasonografi cihazları farklılık gösterebilmektedir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 7. buse Mart 26, 2014, 1:07 pm - Reply

  35 haftalık gebeyim ve büyük ölçüde demir eksikliği yaşıyorum ilaç kullanıyorum fakat bunun bir faydasını göremiyorum sık sık baş dönmesi bayılmalar yaşıyorum bunun yanı sıra kansızlığa ve tansiyonmun düşmesine de sebp oluyor ne yapmalıyım

  • Gebelik Haftaları Mart 26, 2014, 2:38 pm - Reply

   Merhaba @Buse
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru şekilde yönlendirecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 8. annecik Mart 19, 2014, 10:06 pm - Reply

  mrb 32 haftalık gebeyim oturuken karnım bacak aramda gibi rahat oturamıyorum herkes karnımın çok asağıda oldunu soyluyor ve bu4 gundür bebek asagı çok baskı yapıyor sulu akıntım oluyor hafif sancım ve bel agrım oluyor erken dogum olabilrmi acaba bebeğim 28 haftalıkken 1kilo 166 grmdı su an ne kadar oldu bilmiyorum ama erken dogum riskinden korkuyorum .tesekkurler

  • Gebelik Haftaları Mart 20, 2014, 1:30 pm - Reply

   Merhaba @Annecik
   Erken doğum ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir.
   Muayene bulguları önemlidir.Kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 9. sema Şubat 26, 2014, 11:37 am - Reply

  merhaba 35 haftalık hamileyim hamilelik süreciyle toplam 3 kilo almışım bu durumdan rahatsız olmuyorum ama cevrem iyi degil diyor cevaplarsanız sevinirim saygılar

  • Gebelik Haftaları Şubat 26, 2014, 11:44 am - Reply

   Merhaba @Sema
   Gebelik dönemi boyunca anne adayının toplamda 12 kilo alması normaldir. Ancak anneden anneye bu durum farklılık gösterebilir. Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır. İkinci trimesterden sonra annenin kilo alım hızı ayda iki kilo olmalıdır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 10. serpil Şubat 25, 2014, 1:15 pm - Reply

  merhabalar.. 34+2 günlük hamileyim. karnım çok sert . ve bu sertlik cok nadiren gidiyor. sebebi ne olabilir?

  • Gebelik Haftaları Şubat 26, 2014, 9:15 am - Reply

   Merhaba @Serpil
   gebeliğin son dönemlerinde beklenen bir durumdur. Kontrollerinizi sağlamalısınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 11. Ayşe Şubat 24, 2014, 6:11 pm - Reply

  Merhabalar ben 34+4 günlük hamileyim. Halen çalışıyorum ne zaman doğum iznine ayrılmam gerekiyor. Zorunlu doğum izni 37 de başlıyor diye biliyorum. 36+5 de mi ayrılmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Gebelik Haftaları Şubat 25, 2014, 11:14 am - Reply

   Merhaba @Ayşe
   Kanun : Doğumdan önce 8. hafta ve doğumdan itibaren 8. hafta olmak üzere toplam 16. hafta süre ile aylıklı olarak izin verilir. Fakat sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile anne isterse doğumdan önceki 3. haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, annenin çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir.Fakat yasal hakkınız olan bu izni kullanabilmek için kesin olarak yapmanız gereken işlemler vardır. Bunlardan en önemlisi hamileliğinizin 32. haftasında doktorunuzdan alacağınız rapor ile bağlı olduğunuz SSK hastane veya polikliniğine başvurarak raporu onaylatmanız ve çalıştığınız kurumdaki personel bölümüne iletmenizdir. Yasa kadın işçinin doğuma son 3 hafta kaladan sonra çalıştırılmasını yasaklıyor. Doğum öncesi izninizi aktarmanız durumunda doktorunuz doğum tarihini belirler ve belirlediği süreden 3 hafta öncesinde izine ayrılmanız gerekir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 12. ikbal Şubat 16, 2014, 10:25 am - Reply

  34+4 günlük hamileyim 32 haftalık hamileliğimde doktorum bebeğimin 2800 gr olduğunu söyledi gelişimi 15 gün önden takip ediyor benim son iki haftadır kalbimde sıkışma ve ağrı hissediyorum bazen bu ağrı koluma vuruyor acaba sebebi ne olabilir

  • Gebelik Haftaları Şubat 17, 2014, 10:58 am - Reply

   Merhaba @İkbal
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..
   Kontrollerinizi ihmal etmeyin.

 13. yasmin Şubat 13, 2014, 12:01 pm - Reply

  merhaba… 34+6 hamileyim ultrasonda gelşim bi hafta önde gidiyor hatta bazı ölçümlerde daha fazla çıkıyor 2800 gram sizce normalmi teşekkürler.. ayrıca 31 haftalıkken karnımda sertleşme sebebyile rken doğum denildi ve ciğer geliştirici iğne yapılarak nidilat tedavisi uygulandı şuan dertleşmelr devam ediyor ve nst de sertleştiğinde kalp atışları 155 iken bi an 180 e çıkıyor dr bişe demedi:(

  • Gebelik Haftaları Şubat 14, 2014, 12:19 pm - Reply

   Merhaba @Yasmin
   ultrasonografi cihazları ve son adet tarihi birebir uyumlu olmayabilir. ultrasonografi cihazları farklılık gösterebilmektedir.
   35. gebelik haftasında bebeğinizin boyu 49 cm. ağırlığı ise 2400 gr.civarındadır.
   Muayene bulguları önem taşır, lütfen doktorunuza danışın.

 14. canan Şubat 10, 2014, 4:37 am - Reply

  Merhabalar benim sorum haftamla ilgili .ben doktoruma gore 34+1 im ama kan testine gore de36+1im regli tarihime gore hesap yaptigimizdada subatin 6 idi dogum.ulturason verileri ne kadar dogrudur yanilma payi nedir .birde bn hastaneye kayda gittigimde oradaki ebe bana subatin yedisi gibi dogumun gozuktugunu soyledi kafam karisik baya her an dogacakmisim gibi geliyor benim gibi olan varmi acaba

  • Gebelik Haftaları Şubat 10, 2014, 2:14 pm - Reply

   Merhaba @Canan
   ultrasonografi cihazları ve son adet tarihi birebir uyumlu olmayabilir. ultrasonografi cihazları farklılık gösterebilmektedir.
   Gebelik hesaplanırken, yumurtanın ne zaman parçalanıp spermle birleştiği net olarak bilinmediği için ve zamanlamanın doğru yapılabilmesi için son adet tarihinin (SAT) ilk günü gebeliğin başladığı tarih olarak kabul edilmektedir. Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 15. hamide Şubat 8, 2014, 9:27 am - Reply

  merhaba ben 32 haftalık gebeyim.sabah saat 9 9:30′a kadar uyumama rağmen kalktıktan yarım saat bir saat sonra tekrar uykum geliyo.ayrıca bazen nefesim duracak gibi hissediyorum.bişey yemek istemiyorum ama doktorumda iyi beslenmemi söyledi.beni bu konularda bililendirirseniz sevinirim.şimdiden tşkkr ederim.

  • Gebelik Haftaları Şubat 10, 2014, 12:02 pm - Reply

   Merhaba @Hamide
   Sağlıklı beslenmek hem sizin için hem de bebeğiniz için önem taşır.
   Değişen hormonların etkisiyle gebelik döneminde sürekli uyku hali ve nefes almada zorluk beklenen bir durumdur.
   Kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 16. hatice Şubat 6, 2014, 12:53 pm - Reply

  Mrh 34.2 haftandayim sizden istegim bana bilgi vermeniz hamilelugimden bu yana. sadece 7 kg aldim ve karnim cok kucuk 2 gun once doktora gittim bebegimin kilosu 2.200 grm dedi yemek hic bir sekilde yiyemiuorum vitaminde fayda etmiyor cok uzuluyorum lutfen banada birseyler soyleyin bebegimin kilo almasi icin ne yapmaliyim simdiden tsk bilgi verendende emegi gecen herkesde ALLAH RAZI OLSUN ESSELAMUN ALEYKUM

  • Gebelik Haftaları Şubat 6, 2014, 2:56 pm - Reply

   Merhaba @Hatice
   34. gebelik haftasında bebeğinizin boyu 48 cm., ağırlığı ise ortalama 2200 gr. civarında olmalıdır.
   Sizin fiziksel durumunuzda önemli bu konuda. Şayet sizde zayıf ve minyon tipli iseniz bebeğiniz düşük kiloda olabilir buda bebeğinizin sağlıksız olduğunu göstermez. Beslenmenize dikkat ediniz. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 17. çiğdem kay Şubat 6, 2014, 7:49 am - Reply

  merhabalar 33 hafta +4 günlüğüz gün geçtikçe korkularım artıyor normal doğum yapacağım için ve nasıl olacak yapabilecekmiyim bebeğime zarar vermeden dünyaya getirebilecekmiyim diye korkuyorum doktorumuz martın 9 dan sonra bekleyin dedi çok yorgun ve halsizim geceleri uyuyamıyorum bebeğim hareketli korkularımı yenmek için ne yapmalıyım

  • Gebelik Haftaları Şubat 6, 2014, 9:48 am - Reply

   Merhaba @Çiğdem Kay
   Doğum yaklaştıkça kaygılarınız ve korkularınız artabilir. Bunun için düzenlenen doğum ile ilgili kurslara veya seminerlere mümkünse eşinizle birlikte katılmanız önerilir. Hamilelik ve doğum konusunda detaylı ve doğru bilgi sahibi olmak bu tür kaygı ve korkularınızı yenmenizde yardımcı olacaktır. Bu konuda kadın doğum uzmanlarından alınan bilgiler daha doğru ve güvenli olacağından bunlara dikkat etmek gerekir. Eşinizin desteği çok önemlidir. Her şeye rağmen kaygı ve korkularınızı aşamıyorsanız profesyonel anlamda psikolojik destek almanız fayda sağlayacaktır.

 18. emine Şubat 3, 2014, 4:04 pm - Reply

  merabalar ben 34.2 gunluk hamileyim martın 15 ınde günüm bitıyor.30 hafta ile 32 haftayken bebegın kafasını hep asagıda hıssederdım ama 33 haftaya gırınce bebegım donerek kafasını sag tarafıma yada yukarıya dogru cıktıgını hıssedıyorum acaba bir daha asagıya donmezmı.baska bır sorunum yok o yuzdende hareketlerınıde hıssettıım ıcın doktora gıtmeyı 36 haftada dusunuyorum

  • Gebelik Haftaları Şubat 4, 2014, 10:07 am - Reply

   Merhaba @Emine
   Muayene bulguları olmadan yorum yapmak doğru olmaz.
   Doktorunuz gebelik takibi sürecinde, gebeliği tamamen normal seyretmiş bir annede, bebek çok aşırı büyük değilse ve annenin doğum kanalı yeterliyse, vajinal muayenede çatı darlığı yok ise, en önemlisi anne adayı normal doğum yapmak istiyorsa, normal doğum planlanabilir.
   Bebeğinizin ters pozisyonda duruşu, makat pozisyonuyla gelmesi ya da yan yatıyor olması, doğum ağrıları sırasında bebeğin kalp seslerinde bozulma olması, bebekte oksijensizlik belirtilerinin ortaya çıkması, bebeğin çok iri olup annenin doğum kanalından geçememesi durumunda sezaryen ile doğum planlanır.

 19. cansu Şubat 1, 2014, 9:07 pm - Reply

  31+3günlük hamileym ama dktorum 34 haftalık olduğunu soyledi bebeğim 2.300gr ağırlığında dktorum bana son adet tarihinden emin olup olmadığımı sordu 26haziran 2013 ben eminim ama daha önce ki bebegimi düşük yaptım üstüne görme dediğimiz olay olmuştu bundada aynı durum olmuş olabilir mi ?

  • Gebelik Haftaları Şubat 3, 2014, 12:39 pm - Reply

   Merhaba @Cansu
   Muayene bulguları olmadan yorum yapmak doğru olmaz.
   ultrasonografi cihazları ve son adet tarihi birebir uyumlu olmayabilir. ultrasonografi cihazları farklılık gösterebilmektedir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 20. İpek pınar akyol Ocak 31, 2014, 9:04 am - Reply

  merhabalar; 34+1 haftalık gebeyim 32 haftalık gebe iken doktorum cocuğun boynuna kordon dolanmış dedi ve bebeğimiz biraz iri normalinden hep 2 hafta önde gidiyo kilosu ve boyu. Şuan doktorum yıllık izinde 13 subatta görüşücez kendisi ile bebek hareketlerinin kontrolü hariç başka yapmam gereken birşey varmıdır sizce? ve bunun sonucunda kesin sezeryanmıdır?

  • Gebelik Haftaları Ocak 31, 2014, 1:13 pm - Reply

   Merhaba @İpek Pınar Akyok
   Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin boynunda kordon ultrasonografide daha sık görülmektedir. Bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kordon dolanmasını önlemek için herhangi bir tedbir yoktur veya düzeltmek için bir yöntemde yoktur. Son haftalarınızda daha sık NST ye girerek kalp atışlarını takip etmek gerekir. Takibi çok önemlidir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 21. Işıl Can Ocak 26, 2014, 10:12 pm - Reply

  Merhaba kolay gelsin, ben en son doktora 34.haftada iken gittim şu an 36 haftalık oldu, kilosu 2250 idi, bana biraz fazla geldi kilosu normal mi? benim dr bir şey demedi, bir de bazen cok cok yoruldugumu hissediyorum aniden dinlenme isteği oluşuyor, çok yormamalı mıyım kendimi bir zararı olur mu ? şimdiden teşekkürler siteniz de çok güzel.

  • Gebelik Haftaları Ocak 29, 2014, 1:13 pm - Reply

   Merhaba @Işıl Can
   34. gebelik haftasında bebeğin ortalama kilosu 2200 gr. civarındadır. Aksi takdirde doktorunuz belirtirdi. Gebeliğin son haftalarındasınız yorgunluk hissetmeniz çok normal. Tabi ki kendinizi yormayın ve zorlamayın.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 22. pınar Ocak 26, 2014, 4:51 pm - Reply

  Mrb. Ben 31+1 günlük gebeyim. Kasıklarım çok ağrıyo ve sürekli beyaz akıntı geliyo.dr hersey normal dio ama vajinamdada damar genislemesi oldu.oda ağrı yapıyo.geceleride ateşleniyorum ve uyuyamıyorum. ne yapmalıyım bana yardımcı olumusunuz.

  • Gebelik Haftaları Ocak 27, 2014, 3:50 pm - Reply

   Merhaba @Pınar
   Muayene bulguları sonucunda doktorunuz gerekli bilgileri vermiş. Buradan yorum yapmak uygun olmaz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 23. ceren ylcnkya Ocak 23, 2014, 11:08 am - Reply

  Merhaba, benim 30+2deyken bebegimin kilosu 1366 gram çıkmıştı ozel muayenehanede ama 10 gun sonra ege unvde olculdugunde (31+4 te) 1347 gr çıktı endiselendim neden boyle farkli cikiyor? Ayrıca kilosu az mi?doktor norm sinirlarda dedi ama benm sinirlerim bozuldu..

  • Gebelik Haftaları Ocak 27, 2014, 2:37 pm - Reply

   Merhaba @Ceren Ylcnkya
   ultrasonografi cihazları farklılık gösterebilmektedir.
   31. gebelik haftasında bebeğinizin ağırlığı ortalama 1500-1600 gr. civarındadır.

 24. burcu Ocak 13, 2014, 1:04 pm - Reply

  merhaba ben 33+4 günlüj hamileyim. Bebeğimin başı artık knala girmiş vaziyetde oldugu doktor soyledi. 2300 gr ve 50 cm sanki boyu ve kilosu 33 haftalıkdan buyuk gib son adet tarihimdende emin değilim. Bebek kaç hafta daha bas asagı durur agırlıgı ve adet tarihini baz alarak soruyorum.Tesekkurler

  • Gebelik Haftaları Ocak 13, 2014, 3:22 pm - Reply

   Merhaba @Burcu
   Bebeklerin bir çoğu 34. haftadan sonra doğum hazırlığı için baş aşağı dönmeye başlar.
   Gebelik haftası hesabı için son adet tarihinizi belirtmeniz gerekmektedir.

 25. özlem Aralık 30, 2013, 8:50 pm - Reply

  34 haftalık hamileyim..bir haftadan beri bacaklarımda ,ellerimde kollarımda yüzümde şişme var..ellerimi yumruk yapamıyorum..yüzüklerimi çıkardım..saatim de bileğime olmuyor artık..dinlendikten sonra da geçmiyor.sabah kalktığım zamanda hiç bi inme olmuyor..şişlik aynı şekilde duruyor.haftaya kontrolüm var..ama haftaya kadar naparım bilmiyorum..sizce bu normalmi..yoksa acilen bi doktora görünmem mi lazım..cevabınız içimn şimdiden teşekkürler..

  • Gebelik Haftaları Aralık 31, 2013, 9:59 am - Reply

   Merhaba @Özlem
   Gebelik döneminde ödem beklenen bir durumdur. Fakat siz biraz fazla ödeminiz olduğunu belirtmişsiniz.
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 26. bahar Aralık 28, 2013, 10:19 am - Reply

  merhaba oncelikle yeni yilnizi kutluyorum.lutfen bana yardimci olun cok rahatsizim dun gece karin aqrisi oldu bende 2. 3 kez ciktim cok sancim oldu ancak shimdi yok karin aqrisi cocuga zarari varmi lutfen cox ihtiyacim var yardimniza cocuga zarari olub olmadiqni bilmek istiyordum?.34 haftalik hamileyim.

  • Gebelik Haftaları Aralık 30, 2013, 11:17 am - Reply

   Merhaba @Bahar
   Teşekkür ederiz, sizinde yeni yılınız kutlu olsun.
   Karın ağrısının nedeni araştırılmalıdır. Doktora gitmenizi tavsiye ederiz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 27. busrack Aralık 26, 2013, 7:37 pm - Reply

  Mrb 33+5gunluk hamileym 2buck cm açlmam var erken doğm olck ne yapablrm

  • Gebelik Haftaları Aralık 27, 2013, 1:51 pm - Reply

   Merhaba @Büşrack
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 28. naciye Aralık 26, 2013, 6:01 pm - Reply

  34+4 haftalık gebeyim hamileliğin ilk 4 ayında kanamam olmustu sınraki aylarda ara ara devam etti son zamanlarda lekelenmem olmuyordu son 3 gündür yien leke mevcut güğüs kafesim ve midemde çok ağrıyor kızım 1 aydır doğum pozısyonunda en son 2hafta önce doktaruma gittim 2050 kg ve boyu 45 cmdi pazartesi kontrulum var ama ayak bileklerimde şişlik oluyor kasıklarımda ağrı erken doğum habercisimi bunlar

  • Gebelik Haftaları Aralık 27, 2013, 1:49 pm - Reply

   Merhaba @Naciye
   Bahsettiğiniz belirtiler erken doğum habercisi anlamına gelmez, kesinlikle doktor muayenesi ve bazı değerlendirmelerden sonra anlaşılabilir.
   Kontrollerinizi sıklaştırmanızı tavsiye ederiz.

 29. Hamide Aralık 18, 2013, 5:38 pm - Reply

  Merhaba 28 haftalık hamıleyım doktor bebegımın kilosunu 1 buçuk kilo civarında dedi sizce kilosu normal mi

  • Gebelik Haftaları Aralık 19, 2013, 1:25 pm - Reply

   Merhaba @Hamide
   28. haftada bebeklerin ortalama kilosu 1000-1100 gr.kadardır.
   Doktorunuz sizin ve bebeğinizin kilo takibini kontrollü bir şekilde yapacaktır.

 30. Cosmic Vistas Kasım 23, 2013, 6:46 am - Reply

  Merhaba.Bugun itibari ile 35.haftama girdim şuana kadar çok problemim olmadı idrar yolları enfeksiyonu dışında..Onuda kremlerle gidermeye çalısıyorum.Yalnız zaman zaman karnım taş gibi oluyor çok sertleştiğini hissediyorum acaba bu yalancı doğum sancılarının başlangıcımı yoksa gaz Olmasından mı kaynaklanıyor İkisini ayırt etmekte çok zorlanıyorum bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim..Şimdiden çok teşekkür ederim!

  • Gebelik Haftaları Kasım 25, 2013, 9:44 am - Reply

   Merhaba @Cosmic Vistas
   Öncelikle Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Yalancı doğum ağrıları düzensizdir ve şiddeti azdır. Dinlendiğinizde ağrılarınızın azaldığını farkedersiniz. Gerçek doğum ağrıları düzenli ve ritmik tir. Şiddeti giderek artar, ağrılar sıklaşır. Bu dönemden sonra her hafta doktorunuzla görüşmede fayda var. NST testi ile rahim kasılmalarının şiddetini ve sıklığını saptamak mümkündür.

 31. Ülkû Kasım 17, 2013, 1:02 am - Reply

  34+4 haftalik hamileyim bebegim 2047 gr yurt disinda yasiyorum ve burdaki doktorlar hic birseyden anlamiyolar ve hicbir bilgi vermiyolar cok korkuyorum bebegimin kilosu dusuk diye bana yardimci olursaniz sevirnirim simdiden tesekkur ederim.

  • Gebelik Haftaları Kasım 18, 2013, 10:33 am - Reply

   Merhaba @Ülkü
   Sizin fiziksel durumunuzda önemli bu konuda. Şayet sizde zayıf ve minyon tipli iseniz bebeğiniz düşük kiloda olabilir buda bebeğinizin sağlıksız olduğunu göstermez. Beslenmenize dikkat ediniz. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

  • Cosmic Vistas Kasım 23, 2013, 2:30 pm - Reply

   Bence bebeginiz biraz zayif haftasina gore ama tabi sizin de kilonuzun nekadar olduguyla dogru orantili olabilme ihtimali var bana kalirsa bol bol muz yiyin pekmez ve hergun haslanmis yumurta..Bunlar bebeginizin kilocalmasini saglar.

 32. nurgül Kasım 14, 2013, 12:41 pm - Reply

  merhaba 34+2 günlük gebeyim bebeğimin gelişimi 15 gün önceden gidiyor.bu erken doğumun habercisi midir

  • Gebelik Haftaları Kasım 15, 2013, 10:29 am - Reply

   Merhaba @Nurgül
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 33. ezgi Kasım 13, 2013, 11:18 pm - Reply

  merhaba ya ben bu kaç hafta kaç ay ediyor buna cok takıldım 40 hafta 4er haftadan 10 ay ediyor ama dogum 9 ay 10 gun yani 280 gun olarak soyleniyor lutfen bu nasıl hesaplanıyor yanı hangı haftalar kacıncı aya denk geliyor yardımcı olurmusunuz

  • Gebelik Haftaları Kasım 14, 2013, 8:04 am - Reply

   Merhaba @Ezgi
   Bu karmaşa 1 ayın tam 4 hafta olmamasından kaynaklanmaktadır.
   1 ay 4 hafta 3 gün sürebiliyor bazen. Burada dikkat edilmesi gereken ay hesabı değil hafta hesabıdır.
   Doktorlarda gebelikleri ay ay değil hafta hafta hesaplamaktadır.

 34. Fatos Kasım 12, 2013, 1:59 pm - Reply

  31 haftalık hamıleyım ıdrar kacırmaya basladım bu erken dogumun habercısımı

  • Gebelik Haftaları Kasım 13, 2013, 2:19 pm - Reply

   Merhaba @Fatoş
   Rahmin genişlemesi ve bebeğin mesane (idrar torbası ) üzerine uyguladığı basınçtan kaynaklanan idrar kaçırmaları doğum sonrası tamamen kendiliğinden geçer. Ancak idrar yaparken kasıklarınız da ağrı ve yanma hissediyorsanız doktorunuzla görüşmeniz gerekir. İdrar yolu enfeksiyonu olabilirsiniz buda tedavi gerektirir.

 35. ezgi Kasım 10, 2013, 2:33 pm - Reply

  merhaba 36 haftalik hamileyim ve ilk hamileliğim nişan gelmesi pıhtı şeklinde ve kansız olurmu bir bilgi verirseniz sevinirim

  • Gebelik Haftaları Kasım 11, 2013, 2:54 pm - Reply

   Merhaba @Ezgi
   Rahimdeki kasılmalar nedeni ile bebeği dış ortamdan ayıran rahim ağzı ve rahim içi boşluğu arasındaki kanalı kaplayan sümüksü tıkaç (nişan gelmesi) akıntı şeklinde gelebilir. Nişanın gelmesiyle beraber pembe, açık renkte kırmızı ve kahverengimsi bir akıntı görülebilir. Sümüksü tıkaç hamilelik döneminde çok olan akıntılar arasında fark edilemeyebilir. Bu akıntılar açık kırmızı renkte ve miktarı artıyorsa kanlı ve sümüksü şeklinde geliyorsa hemen doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir.

 36. konyalı Ekim 30, 2013, 12:02 am - Reply

  mrb 35. haftada ve sonrasında yapılacak test var mı
  ör; seker testi ve nstye baglanmk gibi

  • Gebelik Haftaları Ekim 30, 2013, 11:39 am - Reply

   Merhaba @Konyalı
   bu haftadan sonra her hafta doktorunuzla görüşmede fayda var. NST testi ile rahim kasılmalarının şiddetini ve sıklığını saptamak gerekir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 37. Şükran Ekim 28, 2013, 8:36 pm - Reply

  Ben hamileligimin 35 haftasına girdim.sancilarim özellikle gece yatmadan oluyor .sırt agrilarim aşırı oluyor resmen iliklerime kadar ağrı hissediyorum sebebi nedir.haaa bu arada hastaneye gittim doc dediki normal.

  • Gebelik Haftaları Ekim 30, 2013, 10:57 am - Reply

   Merhaba @Şükran
   Gebeliğin sonlarına doğru yaklaşırken kontrollerinizi düzenli olarak ve 2 haftada bir yaptırmanızı tavsiye ederiz. Sırt ve bel ağrıları gebelik döneminde beklenen bir durumdur.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 38. sule Ekim 21, 2013, 11:28 am - Reply

  meraba, bana 33 haftada bebeğin bobreginde 8.5 mılım genısleme oldugunu soledı bırsey olurmu

  • Gebelik Haftaları Ekim 22, 2013, 10:34 am - Reply

   Merhaba @Sule
   bu konuda detaylı bilgileri doktorunuza sormak daha sağlıklı olacaktır. Buradan yorum yapmak sağlıklı olmaz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 39. senay Ekim 7, 2013, 1:13 pm - Reply

  mrb ben 35. haftama gırdım bebegım bıraz zayıf bıraz daha hızlı gelısmesı ıcın ne yapabılırım ılgınınz ıcın tesekkurler

  • Gebelik Haftaları Ekim 8, 2013, 10:21 am - Reply

   Merhaba @Senay
   Bu konuda doktorunuza danışarak dengeli beslenmenizi tavsiye ederiz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 40. sukran Eylül 19, 2013, 10:05 am - Reply

  merhaba. ben 35. haftamın içineyim bgün baş dönmem var hiç olmamıştı bu zamana kaar neyen kaynaklı olabilir.
  “Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..” diyeceğinizi biliorum ama….

 41. berna Ağustos 17, 2013, 12:09 pm - Reply

  vermiş olduğunuz bilgiler okadar önemliki hepinize teşekkür ederim.şu an 35 haftalık hamileyim sayenizde aklımda sorularım yok

 42. hatice Ağustos 4, 2013, 9:04 pm - Reply

  Merhaba cok tesekkur ederim her hafta hamileliyimin nasil devam etdiyini bebegin nasil buyudugunu sitenizde okuyorum.doktorum on gunluk izinli oldugu icin kendisine ulashamaz oldum tek care size yazarak bilgi almak.sag vajinel dudak shishmish ve oturdugumda aci veriyo cok korkuyorum ne yapa bilirim bilmiyorum.shu an 35 haftamin ilk gunu bebeye bi zarari varmi?

  • Gebelik Haftaları Ağustos 5, 2013, 8:56 am - Reply

   Merhaba @ Hatice
   Öncelikle geçmiş olsun diyoruz.
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 43. zülbiye Temmuz 16, 2013, 10:04 am - Reply

  Hayırlı ramazanlar. hafta hafta gebelik ile ilgili olarak sesli okumaları toplu olarak nerden dinleye bilirim.

 44. halide Temmuz 2, 2013, 7:45 pm - Reply

  Çok emek harcamışsınız gerçekten.
  Şu konuların hepsini seslendirmişsiniz süper olmuş.

 45. nida nur Haziran 14, 2013, 8:34 pm - Reply

  çokkkkkkkkk güzel dedi anemmmmmm.

Yorum Bırakın »