Gebelikte 36. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Şubat 16, 2013 277

REKLAM

36. Hafta Gebelik Anne

Sesli Dinle

hafta hafta gebelik 36.hafta liste

Artık mutlu sona az kaldı. Bebeğiniz erken doğumla bu aralarda doğsa bile problem yaşamadan hayatına devam edebilir. Bebeğiniz artık leğen kemiği boşluğuna yani doğum kanalına girmeye başlar ve başının baskısıyla kasıklarınız da basınç ve ağrı artar.  Bebeğinizin başının doğum kanalına girmesiyle mide yanması, solunum ve sindirim güçlüğü şikayetleri azalır. Mesanenize baskı artacağından sık idrara çıkma isteği artar.

36. Hafta Gebelik Yalancı Doğum Ağrıları

Sesli Dinle

hafta hafta gebelik yalancı doğum ağrıları liste

Bu haftalarda karnınızın üst kısmında bir boşluk ve rahatlama hissedersiniz. Bebeğinizin hareketleri dışarıdan rahatlıkla gözlenebilir. Zaman zaman bebeğinizin tekmeleri size acı verebilir. Bu sıralar yalancı doğum ağrıları ile karşılaşırsınız. Yalancı doğum ağrıları düzensizdir ve şiddeti azdır. Dinlendiğinizde ağrılarınızın azaldığını farkedersiniz. Gerçek doğum ağrıları düzenli ve ritmik tir.  Şiddeti giderek artar, ağrılar sıklaşır. Bu dönemden sonra her hafta doktorunuzla görüşmede fayda var. NST testi ile rahim kasılmalarının şiddetini ve sıklığını saptamak mümkündür.

36. Hafta Gebelik Bebek

Sesli Dinle

hafta hafta gebelik 36.hafta liste

Bebeğiniz bu haftada 49,5 cm. ve 2700 gr. civarındadır. Kafa çevresi ile karın çevresi yaklaşık olarak birbirine eşittir. Yağ birikimi yavaşladığından kilo artışı da azalır. Bebeğinizin vücudunu kaplayan Lanugo denilen tüylerin çoğu kaybolmuştur. Bebeğinizin vücudunu kaplayan verniks kazeoza denilen peynir benzeri tabaka hemen hemen yok olmuştur. Verniksin bir kısmı doğumda kalabilir. Her ikisi de, diğer salgılarla birlikte bebek tarafından yutulur ve bağırsaklarında tutulur. Mekonyum adı verilen bu siyahi karışım bebeğin ilk bağırsak hareketini oluşturacaktır. Yağ dokusu yanaklarında depolanmaya başlar bu sebeple yüzündeki buruşukluklar kaybolur. Damakları iyice sertleşmiş durumdadır. Tüm organları fonksiyonlarını yerine getirir.

36. Hafta Gebelikte Deodorant ve Parfüm

Sesli Dinle

hafta hafta gebelik Parfum deodorant liste
Hamilelik döneminde çoğu anne adayı deodorant ve parfüm kullanmak yönünde tedirginlik yaşarlar. Tabi bunların içerdiği kimyasal maddeler önemli. Bir çoğunun deriden emilimi var. Ancak hamilelik döneminde terleme şikayeti arttığı için anne adayları deodorant veya parfüm kullanmaya gereksinim duyarlar. Aşırıya kaçmamak kaydıyla ve kaliteli ürünleri tercih ederek kullanabilirler. Anne ve bebek üzerinde hiçbir sakıncası yoktur.

36. Hafta Gebelikte Kozmetik Ürünler

Sesli Dinle

hafta hafta gebelik kozmetik ürünler liste
Yine hamilelik döneminde güzellik, kişisel bakım veya vücut hijyeni için kullanılan kozmetik ürünlerin anne ve bebek için zararlarının olup olmadığı tartışılır. Deriye, gözlere, ağıza, saç veya tırnaklara uygulanan ürünlerin çoğunun anneye ve bebeğe zararı yoktur. Yine de dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Gebelik döneminde bebeğe zarar verdiği düşünülerek zararlı kimyasal madde içeren ürünlerden kaçınmak gerekir.

Bunlar; Alfa-hidroksi asit gibi anti-aging, cilt lekelerini açma, akne tedavisinde yer alan ürünleri, A vitamini (retinoik asit, retin-A, retinoid) içeren kozmetik ürünleri, saç düzelticilerin (straightener) çoğu sodyum hidroksit ve bisülfit denilen kimyasal maddeleri içerdikleri için kullanılmaları tavsiye edilmemektedir. Perma için kullanılan solüsyonlar amonyum thioglycolote, amonyum calcium thioglycolate ve bir nötralizan solüsyon olan hidrojen peroksit içerirler. Bu tür kimyasal maddelerle yeteri kadar çalışma yapılmadığı için zarar verici riskleri kanıtlanmamıştır. Anne adaylarının bu dönemde bunlardan kaçınması tavsiye edilir.

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 4 )
 • hafta hafta gebelik kozmetik ürünler liste
 • hafta hafta gebelik Parfum deodorant liste
 • hafta hafta gebelik 36.hafta liste
 • hafta hafta gebelik 36.hafta liste

Yorum Bırakın »

277 Yorum »

 1. şule Mayıs 13, 2016, 10:03 am - Cevap Yaz

  34 haftalik hamileyim doktorum bebegin 3 hafta ilerde gittiğini söyledi bu doğumu süresini kisalastirir mi bebegimin kilosu 2702 gr normalmi kilosu

  • Gebelik Haftaları Mayıs 16, 2016, 2:32 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Şule
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir. Gebelik şekeri söz konusu değil ise bebeğin önde gitmesi bir problem değildir. Önden gitmesi bebeğin biraz daha kilolu olacağını gösterir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 2. Elif Mart 20, 2016, 3:18 pm - Cevap Yaz

  Merhaba,
  Şuan 36+2 haftalık hamileyim.35+5 haftalık dr muayenesinde bebeğimin ters durduğu söylendi.bir gün önce aile hekimliğindeki ebe başının aşağıda olduğunu söylemişti bebeğim bayağı hareketli. 39. haftaya kadar bekleyeceğiz dönmez ise sezaryan olacağım. Dönme ihtimali nedir? Teşekkürler

  • Gebelik Haftaları Mart 21, 2016, 12:00 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Elif
   Bebeğiniz rahim içinde sürekli dönebilir, yer değiştirebilir ve bebek farklı pozisyonda olabilir. Gebeliğiniz ilerledikçe bebeğiniz baş aşağı döner. Muayene bulguları önemlidir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. hatice Aralık 3, 2015, 9:22 pm - Cevap Yaz

  Iyi aksamlar. 36 haftalik hamileyim ve bugün doktor kontrolümde doktor bebegin dogum kanalina yerlestigini ve cervixsin kisaldigini yani 2.5cm oldugunu söyledi. Kasiklarimda ara ara adet sancisi gibi agrilar oluyo. Bu kisalma sonucu sizce doguma ne kadar bir süre kalmis olabilir? Sorumu yanitlayabilirseniz cok sevinirim. Tesekkürler…

  • Gebelik Haftaları Aralık 7, 2015, 12:13 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Hatice
   Gerçek doğum sancıları düzenli ve sık aralıklarla şiddeti giderek artar. 10 dakika içerisinde üç kez sancı hissedilir ve herbir kasılma 50 saniye sürer. Yalancı doğum sancıları ise sancılar düzensizdir, sancılar arası uzundur ve şiddeti hep aynıdır. Gerçek doğum sancıları istirahatle geçmez. Gerçek doğum sancıları yaşıyorsanız hastaneye gitme zamanı gelmiştir. Rahimdeki kasılmalar nedeni ile bebeği dış ortamdan ayıran rahim ağzı ve rahim içi boşluğu arasındaki kanalı kaplayan sümüksü tıkaç (nişan gelmesi) akıntı şeklinde gelebilir. doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 4. eslem Kasım 27, 2015, 5:32 pm - Cevap Yaz

  mrb ben 35+1 günlük hamileyim 47 kiloyla hamile kaldım şu anda 55 kiloyum herşey yolunda fakat kanım çok düşük7,5 bu durum beni korkutuyo kan değerlerimi nasıl yükseltebilirim ya da doğum riskli mi olur

  • Gebelik Haftaları Aralık 7, 2015, 10:41 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Eslem
   Gebelikte anemi ve demir eksikliği tedavi edilmesi gerekir. Doktorunuz gerekli tedaviyi yapacaktır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 5. zehra Kasım 20, 2015, 9:06 pm - Cevap Yaz

  Slm benım son adet tarıhım 18.06 2015 kaç aylık hamıleyım

  • Gebelik Haftaları Kasım 27, 2015, 1:38 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Zehra
   5 Ay,23 hafta, 0 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 6. Aysenur Kasım 20, 2015, 7:27 am - Cevap Yaz

  Merhaba son adet tarihim 15 mart 2015 simdi internet üzerinden yaptigima göre 35+5 günlük hamileyim bebegim 2000 kg olduğunu söyledi doktorum bna cok az geldi herhangi birsey olur mu

  • Gebelik Haftaları Kasım 27, 2015, 1:34 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Aysenur
   Sizin fiziksel durumunuzda önemli bu konuda. Şayet sizde zayıf ve minyon tipli iseniz bebeğiniz düşük kiloda olabilir buda bebeğinizin sağlıksız olduğunu göstermez. Beslenmenize dikkat ediniz. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 7. Cemile Kasım 6, 2015, 4:09 pm - Cevap Yaz

  Iyi akşamlar bugün doktora gittim bebeğin suyu normal mi değil mi diye alttan bi test yaptılar acaba bebeğe bi zarar verir mi çok korkuyorum lütfen cevap verebilir misiniz

  • Gebelik Haftaları Kasım 16, 2015, 11:06 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Cemile
   Doktorunuz her şeyin normal olduğunu söylemesi durumunda endişe etmenize gerek yok. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 8. fulden Ekim 9, 2015, 1:55 pm - Cevap Yaz

  Merhaba.02/02/2015 tahmini son adet tarihim.bebek 1 hafta buyuk olarak gozukuyor su an 35 hafta bitiyor ama rahim agrim ve karnimda aci var sizce nedeni ne olabilir ve tahmini dogum tarihi verir misiniz gogsumden daha sut gelmiyor normal midir simdiden tesekkurler…

  • Gebelik Haftaları Ekim 19, 2015, 12:31 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Fulden
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 10/11/2015
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.
   Büyüyen ve gerilen karın bölgenizde bu ağrılar beklenen bir durumdur. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Meme başlarını kuvvetli bir şekilde sıkarsanız sütünüz gelir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 9. Simge Eylül 21, 2015, 6:56 pm - Cevap Yaz

  Son adetim 27 ocak kaç haftalık hamileyim

  • Gebelik Haftaları Ekim 2, 2015, 8:18 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Simge
   8 Ay,35 hafta, 2 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 10. hamide Temmuz 24, 2015, 5:50 pm - Cevap Yaz

  Ciğer gelişimi 36 hafta bitince mi tamamlanıyor acaba?tesekkür ederim

  • Gebelik Haftaları Temmuz 30, 2015, 12:40 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Hamide
   34. ve 37. haftalar arasında doğan bebekler akciğerleri gelişmiş olduğundan ve herhangi bir sağlık problemi olmayan bebekler yenidoğan ünitesinde belli bir süre kaldıktan sonra 9 aylık bebekler kadar sağlıklı olurlar. Kısa süreli geçici sağlık sorunları olabilir. Kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 11. Maya Temmuz 19, 2015, 10:31 am - Cevap Yaz

  Bende 35 haftalik hamileyim doktorum bebek 1 hafta önde dedi simdi ben 36 haftalikmi hamile oluyorum ?

  • Gebelik Haftaları Temmuz 24, 2015, 9:22 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Maya
   Önden gitmesi bebeğin biraz daha kilolu olacağını gösterir. Doğum kilosu doğum haftasına göre değişir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 12. Ylz48 Temmuz 17, 2015, 3:00 am - Cevap Yaz

  36 haftalık geleyim erken doğma riski var bu aylarda doğan bebekler kuveze girermi emmede ve saglik sorun yasarmi şuanda 2500g gr

  • Gebelik Haftaları Temmuz 24, 2015, 8:53 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ylz48
   34. ve 37. haftalar arasında doğan bebekler akciğerleri gelişmiş olduğundan ve herhangi bir sağlık problemi olmayan bebekler yenidoğan ünitesinde belli bir süre kaldıktan sonra 9 aylık bebekler kadar sağlıklı olurlar. Kısa süreli geçici sağlık sorunları olabilir. Kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 13. meryem Temmuz 3, 2015, 11:35 am - Cevap Yaz

  son adet tarihim 12.11.2014 bebeğim kaç haftalık doktor kilosu1796 dedi bebeğim çok mu zayıf kilo alması için neler yemeliyim lütfen yardımcı olun

  • Gebelik Haftaları Temmuz 8, 2015, 9:39 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Meryem
   8 Ay,33 hafta, 6 günlük hamilesiniz. Bebeğinizin boyu 47 cm., ağırlığı ise hemen hemen 1900 gr. civarında. Bu değerler % 10 farklılık gösterebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 14. Aysun Haziran 26, 2015, 9:17 am - Cevap Yaz

  Mrb 16ekim 2014 son adet tarihim kaç haftalık hamileyim tahmini dogum yapacagım tarih nezaman olur ?

  • Gebelik Haftaları Haziran 29, 2015, 11:36 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Aysun
   9 Ay,36 hafta, 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 24/07/2015
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.

 15. canan Haziran 24, 2015, 4:42 am - Cevap Yaz

  Son adet tarihim 18 ekim 2014 gecen hafta doktora gittim bebegin kilosu 2400 dedi suan tahminlerime gore 35+4gunluk hamileyim ve cok sık karnım sertlesiyo bu durum normalmi ne zaman dogumum gerceklesir ve bebeyimin kilosu ne kadar olur simdiden tesekkurler

  • Gebelik Haftaları Haziran 29, 2015, 11:12 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Canan
   9 Ay,36 hafta, 1 günlük hamilesiniz. Gebelik döneminde gerilme, kasılma, sertleşme gibi durumlar beklenen durumlardır.
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 26/07/2015
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.
   Doğum haftasına göre doğum kilosu değişir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 16. Ayşe Haziran 13, 2015, 8:30 pm - Cevap Yaz

  8 ekim son adet tarihim ama 12 aralıkta 9 hafta 1 günlük hamile olarak gözüktüm ultrasonda doğumum ne zaman olur ☺ teşekkürler

  • Gebelik Haftaları Haziran 22, 2015, 9:35 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayşe
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 16/07/2015
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.