Gebelikte 37. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Şubat 28, 2013 284

REKLAM

37. Hafta Gebelik Anne

Sesli Dinle

hafta hafta gebelik 37.hafta liste
Bebeğiniz artık tamamen gelişimini tamamladığından her an doğum gerçekleşebilir. Genelde 40 haftadan önce bu haftalarda doğum yapma sıklığı oldukça fazladır. Bu dönemde yalancı doğum sancıları ve gerçek doğum sancılarını iyi ayırt etmek gerekir. Gerçek doğum sancıları düzenli ve sık aralıklarla şiddeti giderek artar. 10 dakika içerisinde üç kez sancı hissedilir ve herbir kasılma 50 saniye sürer. Yalancı doğum sancıları ise sancılar düzensizdir, sancılar arası uzundur ve şiddeti hep aynıdır. Gerçek doğum sancıları istirahatle geçmez. Gerçek doğum sancıları yaşıyorsanız hastaneye gitme zamanı gelmiştir. Rahimdeki kasılmalar nedeni ile bebeği dış ortamdan ayıran rahim ağzı ve rahim içi boşluğu arasındaki kanalı kaplayan sümüksü tıkaç (nişan gelmesi) akıntı şeklinde gelebilir.

Gece uykularınız iyice zorlaşır. Mümkün olduğunca gün içerisinde uyumaya çalışın , bol bol dinlenmeye özen gösterin. Doğum yaklaştıkça heyecan ve endişeleriniz iyice artar. Bu tür kaygılarınızı eşinizle ve sevdiklerinizle paylaşarak rahatlamaya çalışın. Onlardan manevi destek alın. Bebeğinizin hareketlerini takip ederek, sayarak hem onun sağlığından emin olun hem de onun varlığını hissederek rahatlayın. Şayet bebeğinizin hareketlerinde ciddi bir azalma hissediyorsanız doktorunuza haber vermelisiniz !

37. Hafta Gebelik Bebek

Sesli Dinle

hafta hafta gebelik 37.hafta fetus listeBebeğiniz artık gerçek doğum kilosu ve uzunluğundadır. 2900-3000 gr ağırlığındadır, boyu ise yaklaşık 47- 50 cm. aralığındadır. Bebeğinizin kilosu giderek artar. Artık güçlü hareketleriyle kendini daha çok hissettirir. Doğum kanalına yerleşme pozisyonunu almıştır. Vücudu doğumdan sonraki sağlıklı bir bebek görünümündedir. Beyin hızla gelişmeye devam eder. El ve ayak tırnakları iyice uzamıştır. El parmakları bir şeyi tutabilecek kadar hareket edebilir. Güçlü ışıklara kafasını çevirerek daha net tepki verir. Akciğerleri gelişimini tamamlandığından doğduğunda sağlıklı bir şekilde solunum yapabilecektir.

37. Hafta Gebelikte Saç Boyamak

Sesli Dinle

saç boyamak listeHamilelik süresincesaç boyamak, en sık sorgulanan soruların başında gelir. En çok tercih edilen kalıcı ve yarı kalıcı boyaların içindeki kimyasal maddelerle yapılan testlerde, bebek üzerinde zarar verici etkiler görülmemiştir. Ancak tedbirli olmak adına, doğum sonrasına kadar saçların boyatılmaması daha uygundur. Saçlarınızda beyazlarınızı kapatmak için dip boya yaptırmanız gerekiyorsa gebeliğin ilk üç ayından sonra, bitkisel saç boyaları kullanabilirsiniz. Ayrıca tüy dökücü kremler ve selülit kremlerinin çok farklı kimyasal formüllere sahip olduklarından hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 3 )
 • saç boyamak liste
 • hafta hafta gebelik 37.hafta fetus liste
 • hafta hafta gebelik 37.hafta liste

Yorum Bırakın »

284 Yorum »

 1. deneme Mayıs 24, 2015, 5:32 pm - Cevap Yaz

  Doğuma kadar cinsiyet yanilmasi olurmu

 2. Fetullah Alan Mayıs 10, 2015, 5:56 am - Cevap Yaz

  Merhaba, 8.5 Aylik Esim Hamile Lateral Ventrikul 11.3 mm 2 adette Koroid Pleksus Kisti Varmis 7 mm ve 6 mm 36.haftaya kadar hicbirsey yoktu 1 haftada Ne oldu bebegimize Hidrosefali mi olacak simdi Mahvolduk Bir haftadir.

  • Gebelik Haftaları Mayıs 13, 2015, 1:36 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Fetullah Alan
   Lateral ventriküllerin ölçümü 10 mm altında olmalıdır, 10-15 mm arasında olursa hafif ventrikülomegali denilmektedir.
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 3. vildan Mayıs 8, 2015, 9:11 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 36+1gunluk gebeyim bebegimin kilosu 3400 boyu 50cm sizce normal mi

  • Gebelik Haftaları Mayıs 13, 2015, 1:23 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Vildan
   Bebeğiniz bu haftada 49,5 cm. ve 2700 gr. civarında olmalıdır. Kilosu haftasına göre önde. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 4. hamide Mayıs 8, 2015, 6:48 am - Cevap Yaz

  Merhaba tam 36 haftalik gebeyim dr bana kizin olacak dedi dogum tarihim 10 eylul 1986 son adet tarihim 5 eyeylul cin takvimine gore cinsiyetini soylermisiniz bana

  • Gebelik Haftaları Mayıs 13, 2015, 1:13 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Hamide
   doğum tarihinizden önce hamile kaldığınız için,
   Normal Yaşınız 27.
   Mart ve Sonrası Doğduğunuz için
   Yaşınıza +1 Eklendi
   Çin Takvimine Göre Gebelik Yaşınız 28.
   Çin Takvimine Göre Çocuğunuzun Cinsiyeti Kız
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Unutmayınız ki bu takvim Çinlilerin batıl inancıdır ve eğlence amaçlı kullanılmaktadır.
   Bebeğinizin cinsiyetini bizimle paylaşırsanız seviniriz.

 5. Escan Nisan 30, 2015, 6:18 pm - Cevap Yaz

  36+4 gunluk hamileyim bebegimi karınbölgesi küçükmüş suanda kilosu 2800 grm sizce neden bebeğimin karın bölgesi küçük bu durum kötümü

  • Gebelik Haftaları Mayıs 4, 2015, 11:45 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Escan
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 6. Aslı Nisan 28, 2015, 11:48 am - Cevap Yaz

  Merabalar son adet tarihim 18.08.2014 ikinci gebeliğim. gebeliğim 30. haftaya girdiğinden beri bebeğimde gelişme geriliği var. baş çevresi 3 hafta boy ve karın çevresi ise 2 hafta geriden geliyo. ilk gebeliğimde böyle bi sorun yaşamamıştım. daha önce sezeryan olduğum için bu doğumum da sezeryan olacak bu durumda 37. haftada sezeryan olmamda bi sıkıntı olur mu. şimdiden teşekkürler.

  • Gebelik Haftaları Mayıs 4, 2015, 10:02 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Aslı
   34. ve 37. haftalar arasında doğan bebekler akciğerleri gelişmiş olduğundan ve herhangi bir sağlık problemi olmayan bebekler yenidoğan ünitesinde belli bir süre kaldıktan sonra 9 aylık bebekler kadar sağlıklı olurlar. Kısa süreli geçici sağlık sorunları olabilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 7. tgba Nisan 19, 2015, 8:04 am - Cevap Yaz

  Merhaba 33+1 gunluk hamileyim aytintili ulturasona girdim 32.haftamda fakat bebek oldugundan iri gorumuyordu yani 37 haftalik ve 2450 gr gorunuyor son adet 30 agustos agust 14 Seker yuklemesinde problem yoktu sizce sebevi ne olabilir erken dogum riskim varmidir.

  • Gebelik Haftaları Nisan 27, 2015, 10:28 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Tgba
   8 Ay,34 hafta, 1 günlük hamilesiniz.
   ultrasonografi cihazları ve son adet tarihi birebir uyumlu olmayabilir. ultrasonografi cihazları ile farklılık gösterebilmektedir.
   son adet tarihi ile yumurtlama zamanı arasında ortalama 2 hafta fark olabilir, gebelik haftası buna göre hesaplanır.
   Muayene bulguları önemlidir. doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 8. zeynepay Nisan 15, 2015, 8:38 am - Cevap Yaz

  Mrb ben bugun itibari ile tam 37 haftalik hamileyim.bebegimin kilosu 2400 çok küçük. Doğumumun normal mi sezaryan mı olacağı belli değil. Şöyle bişey duymuştum. “Ufak bebeklerde sezaryan yapıldığını” acaba doğru mu ? Simdiden teşekkürler…

  • Gebelik Haftaları Nisan 15, 2015, 9:54 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Zeynepay
   Doktorunuz gebelik takibi sürecinde, gebeliği tamamen normal seyretmiş bir annede, bebek çok aşırı büyük değilse ve annenin doğum kanalı yeterliyse, vajinal muayenede çatı darlığı yok ise, en önemlisi anne adayı normal doğum yapmak istiyorsa, normal doğum planlanabilir.
   Bebeğinizin ters pozisyonda duruşu, makat pozisyonuyla gelmesi ya da yan yatıyor olması, doğum ağrıları sırasında bebeğin kalp seslerinde bozulma olması, bebekte oksijensizlik belirtilerinin ortaya çıkması, bebeğin çok iri olup annenin doğum kanalından geçememesi durumunda sezaryen ile doğum planlanır. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 9. tugba Nisan 15, 2015, 6:48 am - Cevap Yaz

  iyi günler ben 36 hafta 1 günlük hamileyim ve bebeğimin duruşu hala yan düzelme ihtimali var mı teşekürler

  • Gebelik Haftaları Nisan 15, 2015, 9:53 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Tuba
   Bebeğiniz rahim içinde sürekli dönebilir, yer değiştirebilir ve bebek farklı pozisyonda olabilir. Gebeliğiniz ilerledikçe bebeğiniz baş aşağı döner. doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 10. TUĞBA Nisan 2, 2015, 7:57 pm - Cevap Yaz

  Mrb tam 37 haftalık hamileyim ve bebegim 3500 kg catı muayneside oldum dar çıktı sezeyan günü verdi doktorum. bebek için ve benim için en iyisinin sezeyan olduguna karar verdik çünkü bebek iri oldugundan kafa çıksa bile vücudu çıkarken zarar görebilirmiş ama benim kafamda hala takıntılar var acaba normal doğum şansım olur mu die daha dogrusu denemediğim için vijdan yaptım sanırım ama diger düşüncemde normal die tutturup bebegime zarar gelmesi de büyük bir vebal

  • Gebelik Haftaları Nisan 3, 2015, 9:35 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Tuğba
   Muayene bulguları önemlidir. doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 11. ozlem Mart 27, 2015, 9:03 am - Cevap Yaz

  Merhaba 36 hafta + 2 günlük gebelik olduğunda bu hafta 36. Haftami 37.haftami sayılır bebeğim bu hafta doğsa kuveze alirlarmi suyunda azalma var ve bobreklerimde büyüme var Teşekkürler kolay gelsin

  • Gebelik Haftaları Mart 31, 2015, 2:08 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Özlem
   Bebeğiniz 36+2 günlük haftasını tamamladığında 37+0 olcak.
   34. ve 37. haftalar arasında doğan bebekler akciğerleri gelişmiş olduğundan ve herhangi bir sağlık problemi olmayan bebekler yenidoğan ünitesinde belli bir süre kaldıktan sonra 9 aylık bebekler kadar sağlıklı olurlar. Kısa süreli geçici sağlık sorunları olabilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 12. Ecrin Mart 11, 2015, 10:45 pm - Cevap Yaz

  Mrb iyi aksamlar bnm bi sorum olcak 20 haftalik hamileym ama bn bebegi his etmiyorum bebek 3-4aylikken bi iki kere tekme ati ve sonra bidaha tekme atmadi simdi 5aylik ama hic tekme atmior sence normalmi ve basda beyaz dün hafif yesil snr geri sari sivi akti normal mi bu sence lütfen cevap yazarsaniz sewinirim tskr ederm simdi den

  • Gebelik Haftaları Mart 16, 2015, 11:06 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ecrin
   20. haftada bebeğinizin hareketlerini daha net hissetmeye başlayacaksınız. gebelik döneminde vajinal akıntının çoğalması beklenen bir durumdur. Ancak akıntı kaşıntılı, kötü kokulu ve farklı renklerde oluyor ise doktora başvurmanız gerekir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 13. Sibel Mart 2, 2015, 4:31 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 36 hafta 6 günlük hamileyim. 2. Doğumum olduğu için 14 gün sonra bebeğim sezaryan ile dünyaya gelecek. Fakat 3-4 gündür zaman zaman yoğun kıvamlı, sarı renkli akıntılarım oluyor. Sizce nedeni ne olabilir?

  • Gebelik Haftaları Mart 4, 2015, 3:27 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Sibel
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 14. Banu Şubat 24, 2015, 11:02 pm - Cevap Yaz

  10/6/2014 adet tarihi 37 haftalık gebelik kaç aylık oluyor sevgiler

  • Gebelik Haftaları Mart 4, 2015, 2:06 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Banu
   9 Ay, 38 hafta, 0 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 15. Rimma Şubat 23, 2015, 1:32 pm - Cevap Yaz

  Meraba 37 haftalik hamileyim karnimda bebeyim hickiriyor sanirim anne karninda gercekden bebek hickırırmı

  • Gebelik Haftaları Şubat 24, 2015, 11:31 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Rimma
   Bebeğiniz amnion sıvısı içerisinde yutkunma refleksi geliştiğinden hıçkırır. Bebeklerin hıçkırığı yetişkinlere göre daha uzun sürebilmektedir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 16. Rimma Şubat 22, 2015, 2:35 pm - Cevap Yaz

  Meraba bende 37 haftalik hamileyim qizımı kucağıma almama cok az zaman kaldı ilk doğumum cok korkuyorum Allah ker kese yardımcı olsun cin takviminde bana erkek yazmışdı ama bebeyim kız ismi Alina onu cok seviyorum yolunu sabırsızlıkla bekliyorum.

  • Gebelik Haftaları Şubat 24, 2015, 10:43 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Rimma
   Dileriz yeni yılda doğacak tüm bebekler evlere sağlık ve neşe getirsin 🙂

 17. selin Şubat 19, 2015, 2:12 pm - Cevap Yaz

  Merhaba suan 37 haftalik hamileyim kasıklarimlda ve karnimda agri var normal mi nefesim daraliyor geceleri uyumakta gucluk cekiyorum

  • Gebelik Haftaları Şubat 20, 2015, 2:14 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Selin
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 18. naze Şubat 19, 2015, 1:00 pm - Cevap Yaz

  merhabalar benim son adet tarihim 18 haziran 2014 benim hesaplarıma göre 35 haftalık hamileyim ama doktorum 37 haftalık olduğunu söylüyor kafam karştı bana yardımcı olabilirmisiniz şuan kaç aylık hamileyim tahmini doğum tarihim kaç olur

  • Gebelik Haftaları Şubat 20, 2015, 2:01 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Naze
   8 Ay,35 hafta, 1 günlük hamilesiniz.
   ultrasonografi cihazları ve son adet tarihi birebir uyumlu olmayabilir. ultrasonografi cihazları ile farklılık gösterebilmektedir.
   son adet tarihi ile yumurtlama zamanı arasında ortalama 2 hafta fark olabilir, gebelik haftası buna göre hesaplanır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 19. sevgi Şubat 4, 2015, 4:01 pm - Cevap Yaz

  36 hafta 3 günlük hamileyim bebegimin kafası iki hafta büyük görünüyor ultrason da bişey olurmu çok korkuyorum

  • Gebelik Haftaları Şubat 6, 2015, 2:15 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Sevgi
   Muayene bulguları önemlidir. Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 20. aysell Ocak 22, 2015, 10:27 am - Cevap Yaz

  Bebegim 38 haftalik ve 2 kilo 600 gram cok uzgunum onun icin ne yapabilirim adana

  • Gebelik Haftaları Ocak 23, 2015, 12:14 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Aysel
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Düşük kilolu doğan bebeklerde doğum sonrası bakım önem taşır. Anne sütünün önemi çoktur. Sıkca emzirmeye özen gösterin. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 21. Sevgi Ocak 12, 2015, 6:02 pm - Cevap Yaz

  Selam Benım aDım Sevgi Son adet Günüm 28 niSan 2014 yanı Bugun 37 Haftalık Doktoruma Gitik ve Doktorum Bebegimin 39 cm 2 kilo 700 gram oLdugunu SöyLedı Bebegim Cok Kücük Bi Sorun oLur mu aCaba ..

  • Gebelik Haftaları Ocak 15, 2015, 3:18 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Sevgi
   37. gebelik haftasında bebeğiniz ortalama 2900-3000 gr ağırlığındadır, boyu ise yaklaşık 47- 50 cm. aralığındadır. Bu değerler %10 farklılık gösterebilir. Aksi bir durum söz konusu olsa idi doktorunuz sizi muayene bulguları sonucunda bilgilendirirdi. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 22. Gülay Ocak 12, 2015, 2:03 pm - Cevap Yaz

  Ben 06 08 1983 dogumluyum adet tarıhım 27 nisan acaba bebegim cinsiyetini ögrene bilirmiyım

  • Gebelik Haftaları Ocak 15, 2015, 3:08 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülay
   doğum tarihinizden önce hamile kaldığınız için,
   Normal Yaşınız 30.
   Mart ve Sonrası Doğduğunuz için
   Yaşınıza +1 Eklendi
   Çin Takvimine Göre Gebelik Yaşınız 31.
   Çin Takvimine Göre Çocuğunuzun Cinsiyeti Erkek
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Unutmayınız ki bu takvim Çinlilerin batıl inancıdır ve eğlence amaçlı kullanılmaktadır.
   Bebeğinizin cinsiyetini bizimle paylaşırsanız seviniriz.

 23. Gülay Ocak 12, 2015, 1:54 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben bugün doktora gittim belinden ameliyatlı oldugum için sezaryan olmamı söyledi bide 36haftalık oldugunu söyledi birsey anlamadım birde bebegim 2600 48 Cm boyu oldugunu söyledi normalmi acaba cvp verirseniz sevinirim

  • Gebelik Haftaları Ocak 15, 2015, 3:06 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülay
   Bebeğiniz 36. haftada 49,5 cm. ve 2700 gr. civarındadır. Bu değerler %10 faklılık gösterebilir. doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 24. Gülay Ocak 10, 2015, 12:40 pm - Cevap Yaz

  Ben 27 04 2014 Son adet tarıhım acaba kaç haftalık hamileyim dogumum ne zaman bide cok sancılarım msnemde cok agrılarım var adım bile atamıyorum cvp verirseniz sevinirim

  • Gebelik Haftaları Ocak 12, 2015, 10:18 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülay
   9Ay,37 hafta, 0 günlük hamilesiniz.
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 01/02/2015
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir..

 25. zozan Ocak 10, 2015, 9:24 am - Cevap Yaz

  Benim son adet dönemim 29 nisan suan 36+4 günlük hamileyim kaç aylik oluyo bu durumda

  • Gebelik Haftaları Ocak 12, 2015, 10:12 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Zozan
   9 Ay,36 hafta, 5 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.