Gebelikte 38. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Şubat 28, 2013 315

38. Hafta Gebelik Anne

Sesli Dinle

hafta hafta geblik 38.hafta liste

Artık karnım burnumda demenin zamanı geldi de geçiyor bile! Doğum her an gerçekleşebilir. Unutmayın bebeklerin yalnızca % 5’i zamanında doğar. Bu yüzden bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir. Artık tüm aile doğum hazırlıkları ve planlar yaparak dört gözle bebeğin gelmesini bekler. Bebeğin kilosu 3 kg aştığı için hareket alanı daralır ve hareketleri iyice yavaşlar. Annenin bu dönemlerde bebeğin hareketlerini takip etmesi çok önemlidir. Bebeğiniz uzun süredir hareket etmediyse anne adayı  tatlı, çikolata tarzı  bir şeyler yemelidir. Ardından bebeğin hareketleri izlenerek tepki vermesi beklenir. Şayet bebeğiniz hiç bir şekilde uzun süredir hareket etmiyor ise doktorunuzla görüşmelisiniz. NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilir.

38. Hafta Gebelik Bebek

Sesli Dinle

hafta hafta gebelik 38.hafta liste

Bebeğiniz kilo almaya devam etmektedir. Ortalama 3100-3200 gr. ağırlığındadır. Boyu ise 50 cm. civarındadır. Glukoz ihtiyacı ve ısı düzenlenmesi için yağ depolamaya devam eder. Verniks iyice azalarak, sadece boyun ve sırt bölgesinde kalmıştır. Bebeğinizin parmaklarıyla tutma refleksi iyice gelişmiştir. Lanugo tüyleri çok azalmıştır. Yutma ve emme refleksi geliştiğinden atıkların barsakta birikmesi artmıştır. Dökülen lanugo tüyleri, ciltden dökülen hücreler barsaklarda mekonyumun (ilk dışkı) oluşmasını sağlar. Mekonyum yeşil, siyah renkte olup bebeğin doğduktan sonra ilk barsak hareketleri ile dışarı atılır. Solunum egzersizleri yapar, fakat ortamda hava olmadığı için amniyon sıvısı soluk borusuna kaçarak bebeğiniz hıçkırabilir. Organları tamamen gelişti, artık dış dünya için hazır bir vaziyette beklemektedir.

38. Hafta Gebelikte Vajinal Akıntılar

Sesli Dinle

hafta hafta gebelik pamuklu çamaşır liste

Gebelik dönemindeki şikayetlerden biriside vajinal akıntılardır. Gebelik döneminde vajinanın doğal florasında ve pH değerinde meydana gelen değişiklikler sonucu akıntı çoğalarak enfeksiyona neden olabilir. Normalde de vajina florasını bozan vajinal duş, hamilelik sürecinde de kesinlikle önerilmez. Eğer yoğun miktarda sarı, yeşil renkli, kötü kokulu akıntı fark ederseniz, hemen doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde, ağızdan ilaç veya vajinal fitiller kullanmanız gerekebilir.

Bunların dışında kendinizi daha temiz ve rahat hissetmek için günlük ped kullanabilirsiniz. Pamuklu çamaşırlar tercih etmelisiniz. Bu bölgenin nemli kalmasına neden olacak dar pantolonlar, sıkı ve sentetik çamaşırlar yerine hamilelik için özel hazırlanmış genital ve karın bölgesini sıkmayan rahat kıyafetler giymelisiniz.

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 3 )
 • hafta hafta gebelik pamuklu çamaşır liste
 • hafta hafta gebelik 38.hafta liste
 • hafta hafta geblik 38.hafta liste

Yorum Bırakın »

315 Yorum »

 1. rabia Eylül 24, 2014, 2:53 pm - Cevap Yaz

  merhaba ben 37+4 haftalık hamileyim ara ara adet sancısı gibi agrılarım oluyor gece cok sık tuvalete cıkıyorum karnımın altında ağrı oluyor bugün bebeğimin hareketlerini vajinamda hissetmeye basladım daha öncede olurdu ama bu sefer sanki dışarı bişey çıkıyor gibi hissediyorum doğumuma ne kadar daha vardır sabırsızlanıyorum artk bebeğimde cok hareketli

  • Gebelik Haftaları Eylül 25, 2014, 11:11 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Rabia
   Doğumunuz yaklaşmış, NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir. Muayene bulguları önemlidir. doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 2. adeviye Eylül 19, 2014, 10:53 pm - Cevap Yaz

  merhaba ben 38 hafta 4 günlük hamileyim geçen sene kurban bayramındada dogum yaptım bu çocuguma kazayla kaldım bu aralar sancım çok özellikle rahmim ve karnımın sol alt tarafında agrıdan uyuyamıyorum diger dogumlarım normal bunu sezaryan olup kordon baglatacagım dogum için doktorum 30 eylüle gün verdi yasım28 kordon baglatmamım bir sakıncası olurmu acaba

  • Gebelik Haftaları Eylül 22, 2014, 11:58 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Adeviye
   tüp bağlama yöntemi yüzde yüz koruma sağlamamakla beraber çok zor bir ihtimalde olsa gebelik riski vardır. Çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler çok net ve kararlı olması gerekir. Geri dönüşü çok zordur.

 3. Nuran Eylül 16, 2014, 9:10 pm - Cevap Yaz

  merhaba ben 38+5 günlük hamileyim son bir kaç gündür akıntım ve ağrım fazlalaştı adet ağrısı gibi bir ağrı oluyor bacaklarıma kadar iniyor özellikle gece uyumakta zorluk çekiyorum su gelmesi gibi akıntı oluyor az az bebeğim maşallah çok hareketli azalma olmadı hareketlerinde ama endişe duyuyorum ya suyum geldiyse ve ben anlamamışsam diye yardımcı olabilirmisiniz.

  • Gebelik Haftaları Eylül 17, 2014, 11:05 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Nuran
   Doğumunuz yaklaşmış, kontrollerinizi sıklaştırmalısınız. NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 4. esin Eylül 10, 2014, 8:15 am - Cevap Yaz

  38 hafta 6günlük gebeyim akıntım çok fazla ara ara adet sancılarım oluyo normalde günüm 19da doluyo. bebeğimin başı aşağıya inmiş sizce doğum nezaman gercekleşir

  • Gebelik Haftaları Eylül 16, 2014, 10:22 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Esin
   Doğumunuz yaklaşmış, kontrollerinizi sıklaştırmalısınız. NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 5. göNüL Eylül 8, 2014, 7:29 pm - Cevap Yaz

  suan 37+4 günlük hamileyim 36.haftamda muaynde doktor bebek makat pozisyonunda büyük ihtimalle sezaryan olur dedi ilk doğumum normaldi acaba bebegimn normal pozisyona dönme ihtimali warmi

  • Gebelik Haftaları Eylül 16, 2014, 1:48 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Gönül
   Bebeğiniz rahim içinde sürekli dönebilir, yer değiştirebilir ve bebek farklı pozisyonda olabilir. Muayene bulguları önemlidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 6. Havva Eylül 5, 2014, 8:49 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 38 haftalık hamileyim bebeğimin boynunda 3 kordon dolanması vardı en son kontrole gittiğimde 2 tane var dedi. Doktorum normal doğum yapabilirsin dedi. Ama ben dedirginim birşey olur diye.. Doktorum 3 kordon olduğunda normalmdoğumu önermiyoruz dedi.. Sizce 2 kordonla normal doğum olur mu?

  • Gebelik Haftaları Eylül 18, 2014, 11:50 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Havva
   Doğumunuz çok yaklaşmış kontrollerinizi sıklaştırmalısınız.
   Kordon dolanmasını önlemek için herhangi bir tedbir yoktur veya düzeltmek için bir yöntemde yoktur. Doğum şekli ve zamanına muayene bulguları sonucunda doktorunuz karar verecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 7. kubra Eylül 3, 2014, 1:25 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 38 hafta 3 günlük hamileyim aynaya baktigimda sanki biraz acilmam olmuş gibime geldi biraz agrim var ama suyum falan gelmedi bebeğimin bas çevresi biraz buyukmus bu normal doğum yapmami etkilermi

  • Gebelik Haftaları Eylül 18, 2014, 2:31 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Kübra
   doğumunuz yaklaşmış, doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 8. ceren yılmaz Ağustos 30, 2014, 4:44 pm - Cevap Yaz

  merhaba ben 37 haftalık hamileyim sancım vardı acile gittim doktor alttan muayne etti ve yaklaşık bir parmak dedi bu tam olarak ne demek doğuma tam olarak ne kadar zaman kaldı

  • Gebelik Haftaları Eylül 22, 2014, 11:31 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ceren Yılmaz
   Doğum zamanı başlayınca rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlar. Bu açıklık 10 cm. civarına ulaştığında doğumun ilk evresi tamamlanmış olur. doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.

 9. zuhal Ağustos 23, 2014, 9:47 pm - Cevap Yaz

  38 haftalik hamileyim karnimin alt tarafi gece yatacagim zaman cok agriyor bu durum normalmi ?

  • Gebelik Haftaları Ağustos 26, 2014, 10:40 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Zuhal
   Doğumunuz yaklaşmış, kontrollerinizi sıklaştırmalısınız. NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 10. asmin Ağustos 21, 2014, 2:10 pm - Cevap Yaz

  slm 38 haftalık hamileyim ilişki sırasında yaklaşık yarım çay bardağı kadar kanamam oldu bebege bi zararı varmı yada doğum erken olurmu

  • Gebelik Haftaları Ağustos 22, 2014, 11:39 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Asmin
   Doğumunuz yaklaşmış, kanamanız için doktorunuza danışarak gerekli kontrolleri sağlamanız gerekir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 11. zeliha Ağustos 13, 2014, 6:49 pm - Cevap Yaz

  Merhaba oncelikle boyle guzel.bir site hazirladiginiz icin.size tesekkurlerimi sunuyorum…37 haftalik hamileyim bebegimi en son 20 haftalikken gordum ultrason da amerikada yaşıyorum israr etmemize ragmen birdaha gostermediler sistem oyleymis dolayisiyla kilosu boyu hakkinda hicbir fikrim yok karnim ise cok buyuk değil bebegin yapisini karin buyukluguyle degerlendurebilirmiyiz… birde kontrollerde yanlizca idrar testi ve bebegin kalp atisi dinlemesi yapildi yanlizca bundan alinan sonuclar herseyin yolunda oldugunu gosterirmi…tesekkurler

  • Gebelik Haftaları Ağustos 15, 2014, 10:01 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Zeliha
   size faydalı olabildiysek ne mutlu bize :)
   Sizin genetik yapınızla alakalı bir durum olabilir.
   Muayene bulguları önemlidir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 12. Gamze Ağustos 9, 2014, 11:25 am - Cevap Yaz

  Merhabalar son adetim 24 kasım 2013 36 haftalık gebeyim 8 yıldan sonra bebeğim olucak vajinısmus hastasıydım yendim ve hemen gebe kaldım sezeryan doğum olucam Dr vajinüsmusu yeni yendiğim için normal doğum önermedi kasılmalarım olur doğum esnasında diye.Şuan sağlıklı sorunsuz bir hamileliğim var nst yede bağlandım sancım çıktı ama dr doğum yaklaşıyor normal dedi magnezyum kullanmamı önerdi. Ayrı yeten kan ilacıda kullanıyorum bebeğim sağlıklı suyumda normal ama ben çok korkuyorum bebeğime bişey olucak diye bazı sitelerde okuduğum bebeğimizi kaybettik yazıları beni maffetti çok tedirgin stresli oldum herşey yolunda sağlıklı bi gebelik yaşıyorum bebeğime bişey olurmu

  • Gebelik Haftaları Ağustos 11, 2014, 2:09 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Gamze
   Doğum yaklaştıkça kaygılarınız ve korkularınız artabilir. Bunun için düzenlenen doğum ile ilgili kurslara veya seminerlere mümkünse eşinizle birlikte katılmanız önerilir. Hamilelik ve doğum konusunda detaylı ve doğru bilgi sahibi olmak bu tür kaygı ve korkularınızı yenmenizde yardımcı olacaktır. Bu konuda kadın doğum uzmanlarından alınan bilgiler daha doğru ve güvenli olacağından bunlara dikkat etmek gerekir. Eşinizin desteği çok önemlidir. Her şeye rağmen kaygı ve korkularınızı aşamıyorsanız profesyonel anlamda psikolojik destek almanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 13. tugba Ağustos 7, 2014, 10:01 am - Cevap Yaz

  Slm benim en son adet donemim kasim 21 2013 hac haftalik gebeyim acaba ayni zamanda kasij ve bel agrim cok var ne yapmm gerekiyo

  • Gebelik Haftaları Ağustos 8, 2014, 2:05 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Tuğba
   9 Ay,37 hafta, 0 günlük hamilesiniz.
   Doğumunuz yaklaşmış, bunlar beklenen gebelik bulgularıdır.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 14. Neşe Ağustos 4, 2014, 12:53 pm - Cevap Yaz

  38 haftalık hamileyim gece yatarken tuvalet ihtiyacım çok oluyor ve kasıklarım ağrıyo sebebi nedir.

  • Gebelik Haftaları Ağustos 4, 2014, 2:23 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Neşe
   Doğumunuz yaklaşmış, bunlar beklenen gebelik bulgularıdır.Rahmin genişlemesi ve bebeğin mesane (idrar torbası ) üzerine uyguladığı basınçtan kaynaklanır. Kontrollerinizi sıklaştırmalısınız. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 15. kubra Ağustos 2, 2014, 7:44 pm - Cevap Yaz

  11.11 2013 son adet tarihim sizce kac haftalik hamilyim

  • Gebelik Haftaları Ağustos 4, 2014, 12:23 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Kübra
   9 Ay,37 hafta, 6 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 16. ulya Temmuz 31, 2014, 4:09 pm - Cevap Yaz

  salam men 38 hefetelik hamileyem.biraz suyum geldi bu normaldi?

  • Gebelik Haftaları Ağustos 1, 2014, 10:56 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ulya
   Hamileliğin hangi haftasında olursa olsun su gelmesi durumunda acilen doktora başvurmanız gerekir.

 17. ayla Temmuz 30, 2014, 6:22 am - Cevap Yaz

  Merhaba ben 37 haftalik hamileyim sabah bnden acik yesil su gibi biraz akinti geldi dogumu basliyo acaba acil cvp verirseniz sevinirim tesekurler

  • Gebelik Haftaları Temmuz 31, 2014, 12:48 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayla
   Hamileliğin hangi haftasında olursa olsun su gelmesi durumunda acilen doktora başvurmanız gerekir.

 18. birsen Temmuz 24, 2014, 8:16 pm - Cevap Yaz

  son adet tarihim 7 kasim kac haftalik hamileyim dogum bu siralarda olma olasiligi ne kadar

  • Gebelik Haftaları Temmuz 25, 2014, 2:17 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Birsen
   9 Ay,37 hafta, 0 günlük hamilesiniz.
   Doğumunuz yaklaşmış NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Muayene bulguları önemlidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 19. filiz Temmuz 22, 2014, 2:23 pm - Cevap Yaz

  son adetımin ılk gunu 30 ekim 2013 kac aylık hamileyim

  • Gebelik Haftaları Temmuz 23, 2014, 2:49 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Filiz
   9 Ay,37 hafta, 6 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 20. canan Temmuz 17, 2014, 9:28 am - Cevap Yaz

  merhaba ben 37 haftalık hamileyim kahverengi leke geldi erken doğum olabilirmi

  • Gebelik Haftaları Temmuz 17, 2014, 1:51 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Canan
   Doğumunuz yaklaşmış NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Muayene bulguları önemlidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 21. kader Temmuz 16, 2014, 6:54 pm - Cevap Yaz

  merhaba ben 34+5 günlük hamileyim bugünkü kontrollerimde plesentada kist görüldü ve suyumun azaldığı söylendi AFİ: 4.5cm yazıyor bu tam olarak ne demek acil cevaplayabilirmisiniz

  • Gebelik Haftaları Temmuz 17, 2014, 8:11 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Kader
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..
   AFİ: Amniotic fluid index (Amniyotik sıvı indeksi ); AFİ miktarı 5 cm ve altında ise anormal, 5-8 cm arasında ise azalmış kabul edilmektedir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 22. çiğdem Temmuz 13, 2014, 9:31 pm - Cevap Yaz

  mrb 37+6 hamileyim nst de 90-100 sancılarım cıkıyor ve ben hiçbirşey hissetmiyorum açılmamda yok artık cok sabırsızlanmaya başladım.doğum yakınmıdır?

  • Gebelik Haftaları Temmuz 15, 2014, 10:18 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Çiğdem
   doğumunuz yaklaşmış, doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 23. esra Temmuz 9, 2014, 2:44 pm - Cevap Yaz

  slm ben 36 hafta 6 gunluk hamıleyım bebegımın kılosu 3300gram boyu 46 cm doktor kılolu ve kısa dedı normal ıstıyorum dogumu 40 haftayı bulursa sezeryan haftaya sancım olursa normal yapabılırsın dedı ogrenmek ıstedıgım 40 haftanın sonunda da normal yapma ıhtımalım var mı?

  • Gebelik Haftaları Temmuz 10, 2014, 9:20 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Esra
   40. haftada normal doğuma karar verildiği taktirde ultrason ve NST ile bebeğinizin sağlık durumunun iyi olması halinde henüz doğurmayan anne adayları 10 gün daha bekleyebilirler. Doğumlarda bu sürenin aşılması normal kabul edilir. Endişe etmenize gerek yok. Bu süre sonunda hala doğum gerçekleşmez ise suni sancı verilerek normal doğum beklenir. Suni sancıda başarısız olursa bebek sezaryen ile doğurtulur. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 24. hulya Temmuz 8, 2014, 8:59 pm - Cevap Yaz

  Son yazimdan sonra dr gittim bebegimin ters oldugunu ve 37 haftaya kadar donmezsse dondurme islemi yapilacak, ne kadar saglikli olur dondurulurse zarari olurmu?dondurulmus olsa bile dogum aninda tekrardan ters donme ihtimali varmi Saygilarimla….

  • Gebelik Haftaları Temmuz 9, 2014, 2:37 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Hülya
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 25. hulya Temmuz 7, 2014, 7:43 am - Cevap Yaz

  Mehaba ben 36h +3g hamileyim bel agrisi gelip gidiyordu ama simdi surekli agriyor sanci gibi herhangi bir kanama nisan gelmedi yalniz karin kasilmalarim nerdeyse gunde 5ve ya 6 yi buluyor dr aramam lazimmi yoksa bekliyeyim mi? Saygilar

  • Gebelik Haftaları Temmuz 7, 2014, 11:54 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Hülya
   Doğumunuz yaklaşmış NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Muayene bulguları önemlidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 26. Sibel Temmuz 3, 2014, 2:55 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 38 haftalik hamileyim. Artik o kadar merak eder ve sabirsiz bir haldeyim ki anlatamam. Toplamda 10 kilo kadar aldim hayatimda pek bir fark olmadi karnimin buyumesi disinda.Beklemek cok zor gercekten. Bende hicbir belirti yok kasilma sanci vs sanki cadi kiz hic gelmek istemiyormus gibi.

 27. fatma Haziran 28, 2014, 8:21 pm - Cevap Yaz

  benim sorum su 37 haftalık gebeyim.bebegim kız..ve en son 2700 gr oldugunu söyledi doktorum..bide yaklaşık iki aydır yapılan kan tahlilllernde plt oranım sürekli düşüyor en son 101 çıktı ve doktorum büyük bi hastanede dogum yapmam gerektiğini kanamam olursa durdurulamayabilirmiş…çok tedirginim lütfen beni bilgindirin

  • Gebelik Haftaları Temmuz 1, 2014, 8:28 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Fatma
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..

 28. kadriye Haziran 23, 2014, 8:46 pm - Cevap Yaz

  merhaba ikinci cocuguma hamileyim 36.haftadayim bebegim daha donmedi ilki normaldi ikincisinide normal yolla istiyorum insallh ne zamna kadr bebegimin dogum kanalina donmesini beklemeliyim birde 6. aydan sonra kasiklarimda siddetli agrilar oluyo kalcalarimdada agrilar oluyo yurumekte zorlaniyorum heleki gece yatakta donme zorluklari yasiyorum sanki kemiklerim kirilmis hissi veriyo hala agrilarim devam ediyo ilk cocugumda kasiklarim ayni sekilde agriyodu bunda kalcalarimdada agrilar fena cok dr sordum cvp alamadim. simdiden tesekkurler….

  • Gebelik Haftaları Haziran 24, 2014, 12:20 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Kadriye
   Bebeğiniz doğum sürecinden hemen önce veya doğum süreci sırasında doğum kanalına inmesi de olabilir. Doğum şekli ve zamanına muayene bulguları sonucunda doktorunuz verecektir. Gebelik döneminde kasık ağrıları beklenen bir durumdur. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 29. sebnem Haziran 13, 2014, 12:41 pm - Cevap Yaz

  merhaba.ben 38 haftalik hamileyim.sirt bolgemde agrilar oluyor,bobreklerimde de agri olur doktorumun tavsiyesiyle ilaclar kullaniyorum ancak gecmiyor ne yapmaliyim?

  • Gebelik Haftaları Haziran 16, 2014, 12:55 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Sebnem
   Doğumunuz yaklaşmış NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Gebelik döneminde sırt ağrıları beklenen gebelik bulgularıdır. Böbrekleriniz için doktorunuza danışmalısınız. Muayene bulguları önemlidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 30. ayşe Haziran 2, 2014, 1:55 pm - Cevap Yaz

  merhaba.. 36+5 günlük hamileyim.. dr um bebeğin gelişiminin 10 gün geride olduğunu söyledi 2400 gr.. 36 haftadan sonra karın ağrılarım ve kasıklarımda baskı var ve sağ bacağımda çok sık kasılmalarım oluyor bebeğin hareketleri azaldı akıntılarımda arttı.. benim sorum bebeğin gelişimi geride olduğu için doğumun bu haftalarda olması sakıncalı mı devam eden gebelik süresince bebeğin gelişimi geride olduğu için zayıflama durumu olabilir mi ayrıca 1 cm açılmam var ve nst sonucu doğum sancılarımda baslamıs..

  • Gebelik Haftaları Haziran 3, 2014, 1:15 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayşe
   Bebeğiniz gelişimini tamamladığından bundan sonraki günlerde doğum yapma olasılığınız yüksek.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 31. selma Mayıs 25, 2014, 4:55 pm - Cevap Yaz

  ben38 haftalık gebeyim bebek 3.900 gram artarsa doktor sezeryana alacak kilosu aşırımı normal yapmak istiyordum doktor alıcam dedi haftaya

  • Gebelik Haftaları Mayıs 26, 2014, 2:19 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Selma
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 32. cânân Mayıs 24, 2014, 9:14 am - Cevap Yaz

  Merhabalar ben 37+2 haftalık hamileyim sezaryan ile doğum yapacagim ikinci gebeligim bana en gec 38+5 haftaya kadar suren var denildi acaba lavman yapliyor mu ben onu hic istemiyorum :(

  • Gebelik Haftaları Mayıs 26, 2014, 11:48 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Canan
   bu konuda burdan yorum yapmak doğru olmaz. Doktorunuz sizi bilgilendirecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 33. fatma Mayıs 22, 2014, 1:00 pm - Cevap Yaz

  37+3 haftalık hamileyim doktor doğumun 20 gün sonra olacağını söyledi sizce biraz geç değil mi?

  • Gebelik Haftaları Mayıs 23, 2014, 2:15 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Fatma
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 34. mrwsmt Mayıs 12, 2014, 7:33 pm - Cevap Yaz

  Mrb,ben 38+4 günlük hamileyim,fakat doktorumu degiştirdim,ilk kontrolüm de bi sorun yoktu,2.kontrolüm de bebegin 1 hafta geriledgni söyledi,kiloda gelisimde herhangi bi problem yok,şuan 37+4 olarak devam edioruz.doktorum da sıkıntı olmadgni söyledi,bebegm daha dogum kanalına yerleşmedi,şimdi dogum zamanını hangi haftaya göre hesaplamak dogru olur? Herhangi bi problem yoksa haftanın geriye gtmesinin sebebi ne olabilir..

  • Gebelik Haftaları Mayıs 14, 2014, 9:46 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Mrwsmt
   Gebelik hesaplanırken, yumurtanın ne zaman parçalanıp spermle birleştiği net olarak bilinmediği için ve zamanlamanın doğru yapılabilmesi için son adet tarihinin (SAT) ilk günü gebeliğin başladığı tarih olarak kabul edilmektedir.
   Aşağıdaki linke tıklayarak hesaplama yapabilirsiniz.
   http://www.gebelikhaftalari.com/kac-haftalik-hamileyim.html

 35. lutfiye Mayıs 10, 2014, 8:44 pm - Cevap Yaz

  Merhabalar 37+ 3 gunluk hamileyim ama dokyorum bebegin gelisiminin 38 39.haftada oldugunu soyliyo sag bobregimdede bebegin baskisindan dolayi 12 mm genisleme olmus dogum icin haftamimi takip etmem gerek bebegin gelism hafyasinimo

  • Gebelik Haftaları Mayıs 12, 2014, 10:56 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Lütfiye
   Doğumunuz yaklaşmış NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 36. zarina Mayıs 8, 2014, 5:57 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 32 haftalik hameleim ve bebeyim 2500 kilo normalmi ve doğuma kaç kilo olur

  • Gebelik Haftaları Mayıs 9, 2014, 1:59 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Zarina
   Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır.Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 37. yadigar Mayıs 3, 2014, 9:01 am - Cevap Yaz

  mrhb son adet tarihim 14 ekim hamilelikte haftam nedir ve yanlış hatırlasam son adet tarihimi ultrasonda çıkarmı net

  • Gebelik Haftaları Mayıs 5, 2014, 11:04 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Yadigar
   7 Ay,28 hafta, 6 günlük hamilesiniz.
   ultrasonografi cihazları ve son adet tarihi birebir uyumlu olmayabilir. ultrasonografi cihazları farklılık gösterebilmektedir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 38. mine Mayıs 2, 2014, 7:11 pm - Cevap Yaz

  teşekkürler… birde bu 2. sezaryenim olacak 39 haftaya kadar gelirmiyim acaba afıda kritik sınır kaçtır bilgi verirseniz çok sevinirim…

  • Gebelik Haftaları Mayıs 5, 2014, 10:43 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Mine
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir. Gebelikte son adet tarihine ve ultrasona göre 39 hafta tamamlandığında ve sonrasında yapılabilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 39. mine Mayıs 2, 2014, 1:44 pm - Cevap Yaz

  37+4 günlük gebeyim suyu azalmş afı 4-5 cm çıktı sizde ne zamana kadar yeter suyu şimdiden teşekkürler…

  • Gebelik Haftaları Mayıs 2, 2014, 2:35 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Mine
   Doğumunuz yaklaşmış NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir. Muayene bulguları önemlidir.Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 40. canan Mayıs 1, 2014, 3:57 pm - Cevap Yaz

  mrb son adet tarihim 9 agustos bebegim nekadarlık olmuştur cvb verirseniz sevinirim teşkrler

  • Gebelik Haftaları Mayıs 2, 2014, 12:26 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Canan
   9 Ay,37 hafta, 6 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 41. seda Nisan 30, 2014, 5:02 pm - Cevap Yaz

  Merhaba;
  Gebeliimin 38.ci haftasindaim..
  3gundur asiri sancim vardi gece hastaneye gittik doktrm dogum sancin baslms 6-7 dk bir dedi ama rahim agzinda acilma yok dedi..
  Ve asiri derecede mantar enfeksynmn olsugunu ve cok ilerledgni soyledi..
  Merak ettiyim dogumum bikac icinde mi olur? Bu enfeksyn kizima zarar verr mi? Tsk

  • Gebelik Haftaları Mayıs 2, 2014, 11:06 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Seda
   Doğumunuz yaklaşmış NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   direk etkilemesede mantar ve idrar yolu enfeksiyonu hamilelikte problem olabilir tedavi edilmesi gerekir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 42. seda Nisan 23, 2014, 11:48 am - Cevap Yaz

  ben 37+5 günlük hamileyim akıntım cok var uyandığım zaman yada uzandıktandan sonra kalkınca kasıklarımda agrı oluyo belimde ağrımaya başladı bebeğim 3000 kilo sizce doğum yaklaştı mı

  • Gebelik Haftaları Nisan 24, 2014, 2:21 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Seda
   Doğumunuz yaklaşmış NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 43. Zeliha Nisan 22, 2014, 2:35 am - Cevap Yaz

  Merhaba,37+3günlük hamileyim.3. Doğumum olacak inşallah.2.çocuğumdan sonra kemik erimesi çıktı.tedaviye başladım ancak 3.gebeliğimden dolayı tedavim yarım kaldı.özellikle birkaç haftadır sol kalça ağrım dayanılacak gibi değil.yürüyemiyorum.ani hareket yaparken kalça kemiğim kırılacak gibi hissediyorum.acaba bu durumum normal doğumu etkiler mi?doğum sırasında kalça kırılması olabilir mi?

  • Gebelik Haftaları Nisan 22, 2014, 10:33 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Zeliha
   Doğumunuz yaklaşmış NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 44. gül Nisan 18, 2014, 9:21 am - Cevap Yaz

  mrb.37 hafta 3 günlük hamileyim doktorum 3gün sonra sezaryen için gün verdi sanki erken gibi geldi bana bi sakınca yoktur dimi bebek için

  • Gebelik Haftaları Nisan 18, 2014, 12:28 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Gül
   Bebeğiniz tamamen gelişimini tamamlamış durumdadır.
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 45. Fadime Gündüz Nisan 15, 2014, 4:21 pm - Cevap Yaz

  Fatoş
  37/4 haftalık gebeyım 2 gün önce sümüksü bi
  kanama geldı doktora gıttım nişan kanaması dedi 1 cm acılmam varmıs sancım olmadıgı ıcın eve geldım sancım halen yok agrılarım gıttı bunun sebebı ne

  • Gebelik Haftaları Nisan 16, 2014, 11:47 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Fadime Gündüz
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 46. melıha Nisan 11, 2014, 12:05 am - Cevap Yaz

  suan 38 haftalık hamıleyım 3 hafta once yalancı dogum yasadım sonra coccuk asagı dustu bayagı bı rahatlama oldu bel agrım fılan kalmadı en yakın saglık ocagına danıstım dogum yakın deddı fakat gene yukarı cıktı bayagı doktorum normal dıo dogum ıcın kafam cok karısık sımdıden tesekkurler kasıntılarım ve akıntılarım oluyo beyaz sıvı seklınde

  • Gebelik Haftaları Nisan 11, 2014, 10:03 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Meliha
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 47. deniz Nisan 6, 2014, 8:47 pm - Cevap Yaz

  37+3 gunluk hamıleyım cok gazım var son 1 haftadır gecelerı ozelıkle uyuyamıyorum cok terlıyorum bebegım cok hareketlı uyku problemı hat safada nst sonucları herzman normal cıkıyor …

  • Gebelik Haftaları Nisan 7, 2014, 11:45 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Deniz
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 48. esra Nisan 4, 2014, 10:40 pm - Cevap Yaz

  37+3 günlük hamileyim.yaklaşık 8 saattir bel ağrısı çekiyorum,ozamandan beri karnım taş gibi.4-5 dakikada bir kasıklarımda sancı hissediyorum,bunlar doğumun yaklaştığı anlamına mı geliyr

  • Gebelik Haftaları Nisan 5, 2014, 9:07 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Esra
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Gerçek doğum sancıları düzenli ve sık aralıklarla şiddeti giderek artar. 10 dakika içerisinde üç kez sancı hissedilir ve herbir kasılma 50 saniye sürer. Yalancı doğum sancıları ise sancılar düzensizdir, sancılar arası uzundur ve şiddeti hep aynıdır. Gerçek doğum sancıları istirahatle geçmez.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 49. emine Mart 19, 2014, 10:20 pm - Cevap Yaz

  39.Haftalik hamileyim 2cm acilmam var dr.evde birazdaha dayan dedi suni sanci verip yormak istemedi hic duramazsan sancilar da artarsa gelirsiniz dedi gun olarak nekadar surer yada saat olarakmi beklicem 4.5cm acilmam icin dogum normal gozukuyo hersey ii dedi 3.cu dogumum olacak ins. Kolay olurmu acaba busefer korkum tavan yapti resmen hep aglar durumdayim iki dogumumda normaldi ama ikinci.cok zor gecti buda oyle olucak diye korkuyorum

  • Gebelik Haftaları Mart 20, 2014, 1:31 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Emine
   doğum şekline ve doğum zamanına gebeliğinizin ve bebeğinizin gidişatına göre en doğru doktorunuz karar verebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 50. Ellada Mart 19, 2014, 5:46 pm - Cevap Yaz

  Peraba, cok rica ediyorum sorumu cevaplayin Ben 14 haziran 2013 son adet vaktim fakat yumurtlanma vaktim 26 haziran 2013, 38 hafta olursam cocugumun kilosu 3400 fazlami cok rica ediyorum sorumu cevaplayin ? Cocugun gelisi son adet vaktine gore hesaplanir? Yoxsa yumurtlanma vaktine gore ? Cok tesekkur ederim

  • Gebelik Haftaları Mart 20, 2014, 1:16 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Ellada
   38. gebelik haftasında bebeğiniz ortalama 3100-3200 gr. ağırlığındadır.
   Kilo takibinizi doktorunuz kontrollü bir şekilde yapacaktır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 51. Nisan Mart 18, 2014, 8:23 am - Cevap Yaz

  mrb ben 38 haftalık hamileyim. Akıntım çok fazla (sarı) ve dünden beri şiddetli bel ağrısı başladı. Karnımda zaman zaman çok sertleşme oluyor. çok sık tuvalete gidiyorum. bunların dışında bi şikayetim yok. sancılarım henüz başlamadı..Normal bir durum mu?
  (sancının nası bi duygu olduğunu da bilmiyorum) arada karnım ağrıyo gibi oluyo ama tuvalete gidince geçiyo.

  • Gebelik Haftaları Mart 19, 2014, 10:11 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Nisan
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   gebelik döneminde vajinal akıntının çoğalması beklenen bir durumdur. Ancak akıntı kaşıntılı, kötü kokulu ve farklı renklerde oluyor ise doktora başvurmanız gerekir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 52. şeyda Mart 15, 2014, 5:24 pm - Cevap Yaz

  iyi akşamlar 37+2 günlük hamileyim ayaklarımda ve ellerimde şişmelerim var karnım taş gibi ve kasıklarımda alttan alttan çok fazla ağrılarım var ve yattığımda belim kopacak zannediyorum bu belirtiler nedir acaba ?

  • Gebelik Haftaları Mart 18, 2014, 11:40 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Şeyda
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 53. hale Mart 15, 2014, 8:21 am - Cevap Yaz

  merhaba benim 37. haftam bitmek üzere kasıklarımda damar çekilmesi gibi sızı oluyor bazen doktorum doğumun aysonu gerçekleşeceğini söyledi fakat bir önceki doğumum da tarih problemi yaşadım sizce doğumum yaklaştımı iyi günler

  • Gebelik Haftaları Mart 18, 2014, 11:27 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Hale
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 54. semra Mart 14, 2014, 2:50 pm - Cevap Yaz

  mrb..ben 37+5 günlük hamileyim..son bi kaç gündür beyaz renkte hafif koyu kıwamlı akıntım oluyor..we hergün mutlaka 2 saate yakın bel we kasık ağrısı çekiyorum..ağrım olduğunda midemde bulanmaya başlıyor..hastaneye gidiyorum sancım da çıkmıyor daha doğrusu hastneye giderken sancım geçiyor..akıntı we bu ağrılar enfeksiyon yüzünden olabilir mi??

  • Gebelik Haftaları Mart 18, 2014, 10:15 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Semra
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   gebelik döneminde vajinal akıntının çoğalması beklenen bir durumdur. Ancak akıntı kaşıntılı, kötü kokulu ve farklı renklerde oluyor ise doktora başvurmanız gerekir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 55. hazal Mart 14, 2014, 9:21 am - Cevap Yaz

  mrb en son adet tarihim 9 ağustos gebeliğin kaçıncı ayındayım ve 37 .haftada normal doğum başlıyor mu

  • Gebelik Haftaları Mart 17, 2014, 3:34 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Hazal
   7 Ay,31 hafta, 2 günlük hamilesiniz.4
   37. haftadan sonra bebeğiniz artık tamamen gelişimini tamamladığından her an doğum gerçekleşebilir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 56. neslihan özdemir Mart 12, 2014, 9:27 pm - Cevap Yaz

  merhaba ben 37+3 günlük hamileyim.2 gündür karnımda adet sancısı gb agrı yarım saatte bir oluyor.nedeni nedir acaba?

  • Gebelik Haftaları Mart 13, 2014, 2:06 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Neslihan
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 57. ayşe Mart 10, 2014, 2:20 pm - Cevap Yaz

  ben 38 haftalık hamileyim karnımda sertleşme ve adet agrıları gibi sancım oluyo üstelik belim çok şiddetli agrıyo yatarken dönmekte zorlanıyorum kasıklarım çok agrıyo ve yürümekte zorlanıyorum dogum yakınmı acaba

  • Gebelik Haftaları Mart 11, 2014, 11:46 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayşe
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 58. emine Mart 10, 2014, 11:39 am - Cevap Yaz

  merhaba 38 haftalık hamileyim doktorum 28 mart için gün verdi.ama bu tarihde 40. haftayıda geçmiş oluyor bu arada hiç sancım yok normal doğum istiyorum doktorumda öyle diyor sancı artırıcı teknikler varmıdır

  • Gebelik Haftaları Mart 11, 2014, 11:43 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Emine
   Normal doğuma karar verildiği taktirde ultrason ve NST ile bebeğinizin sağlık durumunun iyi olması halinde henüz doğurmayan anne adayları 10 gün daha bekleyebilirler. Doğumlarda bu sürenin aşılması normal kabul edilir. Bu süre sonunda hala doğum gerçekleşmez ise suni sancı verilerek normal doğum beklenir. Suni sancıda başarısız olursa bebek sezaryen ile doğurtulur.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 59. Ellada Mart 6, 2014, 8:09 pm - Cevap Yaz

  İyi geceler cox rica ediyorum sorumu cevaplayın ben Bakü’den yazıyorum 38 hafta hamileyem cocuğum qız ağrım filan yok gezerken belim ağrıyor ama affedersiniz benden kokulu qatı cırk geliyor bu açılış olmazki?birdeki dogumu 21 Mart deyiyorlar qız cocuğu olduğu icın önce ola bılirmı?bırde bende 1 defa dolanma var yanı bızde göbek ciyesi diyorlar onun cocuğa bır etkısı olurumu?cok teşekkür edıyorum

  • Gebelik Haftaları Mart 7, 2014, 10:06 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ellada
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.
   Kordon dolanmasını önlemek için herhangi bir tedbir yoktur veya düzeltmek için bir yöntemde yoktur. Doğum şekli ve zamanına muayene bulguları sonucunda doktorunuz karar verecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 60. Betul Mart 6, 2014, 2:57 am - Cevap Yaz

  Ben 37+1 gunluk hamileyim. Yukaridaki yorumlari okudum fakat arkadaslarin yasadiklari belirtilerin hicbiri henuz bende yok. Agri sanci da yok. Yanliz bugun disari cikmistim, sanirim birden tansiyonum dustu, kulaklarim cinlamaya, basim donmeye basladi, su alip bir yere zor attim kendi mi, sirtimdan soguk terler bosaldi, bayilacagim zannettim. Bu durum neden olmus olabilir ve belirtilerin olmamasi dogumun gecikecegi anlamina mi gelir ?

  • Gebelik Haftaları Mart 6, 2014, 10:36 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Betül
   Gebeliğin son ayındasınız. Kontrollerinizi sıklaştırmalısınız.
   Tansiyon probleminiz olabilir, takip etmelisiniz.
   doğum şekli ve zamanına muayene bulguları sonucunda doktorunuz karar verecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 61. emel Mart 5, 2014, 11:39 am - Cevap Yaz

  Mrblr 37+3gunluk hamileyim ama agrilarim cok fazla sag bacagim cok agriyor ve kasiklarimddada agrilarim var dogumum ne zaman olcak cok merak ediyorum

  • Gebelik Haftaları Mart 5, 2014, 2:23 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Emel
   Doğumunuz yaklaşmış, kontrollerinizi sıklaştırmalısınız.

 62. leyla Mart 4, 2014, 11:46 am - Cevap Yaz

  selam 38+2 gunluk hamileyim bu ayin 14 sezeryan olacak,bebek biraz iri o yuzden birde kordon dolanmasi var 1 kat cok tetirginim kordon zarar vere bilirmi bebeyime dahami cabuk giriyim sezeryana?ne yapiyim bilmiyorum birde geceler bel agrilarim oluyor ama kasilmam yok sizce doguma yaklawtimi?

  • Gebelik Haftaları Mart 4, 2014, 11:57 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Leyla
   Doğumunuz çok yaklaşmış kontrollerinizi sıklaştırmalısınız.
   Kordon dolanmasını önlemek için herhangi bir tedbir yoktur veya düzeltmek için bir yöntemde yoktur. Doğum şekli ve zamanına muayene bulguları sonucunda doktorunuz karar verecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 63. türkay nisa Şubat 25, 2014, 8:55 am - Cevap Yaz

  hanımlar buraya yazar mısınz lütfen çin takvimine bakıp mı hamile kaldınz yada tahminlerin ne kadarı doğru çıktı şimdiden teşekkürler :)

 64. mujde Şubat 24, 2014, 9:42 pm - Cevap Yaz

  Dogum gerceklesti cok sukur dun saglikli sihatli kizim oldu rabbim herkeze nasip etsin

 65. Ayfer Şubat 20, 2014, 12:41 am - Cevap Yaz

  Merhaba 37.4 gunluk hamileyim cok asiri mide yanmalarim oluyor, sut; gibi bazi seyler denedim ama binturlu gecmedi yatarkende yuksek yatmaya calisiyorum baska ne onere bilirsiniz:( ?

  • Gebelik Haftaları Şubat 20, 2014, 9:45 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayfer
   az ve sık aralıklarla yemek yemek ve yatarken vücudun üst kısmını hafifçe yükseltmek tavsiye edilir.
   Hamur işleri ve asitli içecekler reflüyü tetikleyeceğinden tercih etmeyin.
   Mümkün olduğunca yatmadan 1-2 saat öncesine kadar bir şey yiyip içmeyin, bu sırada da yediğinizi sindirin. Böylece mideniz kısmen boşalacak ve mide yanma (reflü özafajit) şikayetleriniz azalacaktır.

 66. sibelcelik Şubat 11, 2014, 12:45 pm - Cevap Yaz

  bende 38 1 günlük hamileyim 2 cm acılma var dogum her an olurmu

  • Gebelik Haftaları Şubat 12, 2014, 10:47 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Sibel Çelik
   Doğumunuz yaklaşmış, kontrollerinizi sıklaştırın. Heran doğum yapabilirsiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 67. mujde Şubat 9, 2014, 6:26 pm - Cevap Yaz

  Her 5 dakika da kasilma oluyor bel ve karinda ağrılar oluyor sizce hastaneye gideyimmi

  • Gebelik Haftaları Şubat 10, 2014, 12:30 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Müjde
   Hastaneye giderek gerekli kontrolleri sağlamalısınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 68. mujde Şubat 7, 2014, 9:35 pm - Cevap Yaz

  Merhaba birkaç gündür kaşıntılar başladı sizce hamilelik ile alakalı olarak normal bir durummu bu

  • Gebelik Haftaları Şubat 8, 2014, 10:34 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Müjde
   Hamilelik sırasında cildiniz normale göre daha aktiftir. Hızla büyüyen memeler ve gerilen karın bölgesinde kaşıntı olması son derece normal bir durumdur. Hormonel değişimlerde ciltte hassasiyet artar ve karın ve memeler büyüdükçe ciltte çatlaklar oluşur ve bunun ilk belirtileri ise kaşıntıdır. Beklenen den fazla kaşıntı ve döküntüleriniz oluyorsa doktorunuza danışın.

 69. mujde Şubat 5, 2014, 9:56 am - Cevap Yaz

  Merhaba suan yataktan kalktigimdan bu yana karin agrisi cekiyorum mide bulantısı var bas ağrısı var dogum sancisi baslam mı sizce ne yapmaliyim

  • Gebelik Haftaları Şubat 5, 2014, 1:11 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Müjde
   Yalancı doğum ağrıları düzensizdir ve şiddeti azdır. Dinlendiğinizde ağrılarınızın azaldığını farkedersiniz. Gerçek doğum ağrıları düzenli ve ritmik tir. Şiddeti giderek artar, ağrılar sıklaşır. Bu dönemden sonra her hafta doktorunuzla görüşmede fayda var. NST testi ile rahim kasılmalarının şiddetini ve sıklığını saptamak mümkündür.

 70. mujde Şubat 4, 2014, 12:36 pm - Cevap Yaz

  Tam olarak bilmiyorum ama tahmini diyorum 15 Mayıs son adet tarihi ne kadarlık olmus dogum ne zaman

  • Gebelik Haftaları Şubat 4, 2014, 12:41 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Müjde
   9 Ay,37 hafta, 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini Bebegin Doğma Tarihi: 19/02/2014
   Gebelerin %3 ile %5 arası zamanında doğum yapar.

 71. mujde Şubat 4, 2014, 12:12 pm - Cevap Yaz

  Teşekkür ederim bilgileriniz icin ama bi sorum daha olacak bi sorun yok yukarida olmasi çünki herkez zor olur daha cok zamanin var Diyorlar

  • Gebelik Haftaları Şubat 4, 2014, 12:27 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Müjde
   Doğum yaklaşmış, bu haftalarda doğum yapma olasılığını yüksektir.
   Normal doğuma karar verildiği taktirde ultrason ve NST ile bebeğinizin sağlık durumunun iyi olması halinde henüz doğurmayan anne adayları 10 gün daha bekleyebilirler. Doğumlarda bu sürenin aşılması normal kabul edilir. Bu süre sonunda hala doğum gerçekleşmez ise suni sancı verilerek normal doğum beklenir. Suni sancıda başarısız olursa bebek sezaryen ile doğurtulur.

 72. mujde Şubat 4, 2014, 11:55 am - Cevap Yaz

  38 haftalik hamileyim bebek hala yukarida nedeni ne aceba

  • Gebelik Haftaları Şubat 4, 2014, 12:06 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Müjde
   Doktorunuz gebelik takibi sürecinde, gebeliği tamamen normal seyretmiş bir annede, bebek çok aşırı büyük değilse ve annenin doğum kanalı yeterliyse, vajinal muayenede çatı darlığı yok ise, en önemlisi anne adayı normal doğum yapmak istiyorsa, normal doğum planlanabilir.
   Bebeğinizin ters pozisyonda duruşu, makat pozisyonuyla gelmesi ya da yan yatıyor olması, doğum ağrıları sırasında bebeğin kalp seslerinde bozulma olması, bebekte oksijensizlik belirtilerinin ortaya çıkması, bebeğin çok iri olup annenin doğum kanalından geçememesi durumunda sezaryen ile doğum planlanır

 73. rıdvan Şubat 4, 2014, 12:42 am - Cevap Yaz

  eşim 38 haftalık hamile son 1 aydır istemeden de olsa ono çok üzüyorum bu durum bebeği etkilermi ?

  • Gebelik Haftaları Şubat 4, 2014, 10:59 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Rıdvan
   Yapılan araştırmalara göre gebelik döneminde yaşanan stres, üzüntü, sıkıntı, ağlama, bunalım, sinirlenme, depresyon yaşaması anne kanı aracalığı ile bebeğe geçerek bebeği etkileyebiliyor. Buda bebeğin zihinsel fonksiyonlarında azalma, dikkat eksikliği, hiperaktivite, sinirlilik, duygusal problemler, düşük kilolu doğması gibi olumsuz etkiler oluşturabiliyor.
   size tavsiyemiz kendi kendinize baş edemediğiniz durumlarda bir uzmandan psikolojik destek almanız.

 74. cansu Şubat 2, 2014, 4:40 pm - Cevap Yaz

  38 hafta 3 gunluk hamileyim elllerimde uyuşma sag bacagımda agrılar var acaba normal mi

  • Gebelik Haftaları Şubat 3, 2014, 2:44 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Cansu
   Bu durumlar gebelikte beklenen belirtilerdir. Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 75. derya Şubat 1, 2014, 12:36 pm - Cevap Yaz

  Merhabalar en son adet tarihim 10 mayıs.2 gündür belimden karnıma tuhaf bir ağrı oluyor ve karnım çok sertleşiyor. Ne zamn olacak bu doğum artık günler geçmez oldu :)

  • Gebelik Haftaları Şubat 3, 2014, 12:12 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Derya
   Doğumunuz çok yaklaşmış, yalancı doğum sancıları ve gerçek doğum sancılarını iyi ayırt etmek gerekir. Gerçek doğum sancıları düzenli ve sık aralıklarla şiddeti giderek artarak olur. 10 dakika içerisinde üç kez sancı hissedilir ve her bir kasılma 50 saniye sürer. Yalancı doğum sancıları ise sancılar düzensizdir ve sancılar arası uzundur ve şiddeti hep aynıdır. Gerçek doğum sancıları istirahatle geçmez.Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 76. Sevcan Ocak 26, 2014, 7:03 pm - Cevap Yaz

  Slm bn. 36 haftalık gıttım Dr bebegım 3200 dedi sancılarım da var en son adet tarım 7 Mayıs tam olarak bılmıyorum su am kaçıncı haftadayım bnı bılgılendırsenız sevınırım

  • Gebelik Haftaları Ocak 27, 2014, 3:57 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Sevcan
   9 Ay,37 hafta, 5 günlük hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 77. duygu Ocak 22, 2014, 6:34 pm - Cevap Yaz

  benim 2. gebeliğim 38.3 haftalık hamileyim son bir haftadır karnım bi anda sertleşiyo ve nefes alırken kalbim durcak gibi oluyo, dr,um bugün sancıların başlamış dedi kendini takip et dedi. ama bnm aklıma takılan suym, nasıl olduğunu hiç görmediğim için bilmiyorum su nasıl anlaşılacak diye. akıntım çok var. ne yapmalıyım

  • Gebelik Haftaları Ocak 27, 2014, 12:52 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Duygu
   Muayene bulguları sonucunda doktorunuz sizi yönlendirecektir.
   Doğumunuz çok yaklaşmış. Kontrollerinizi sıklaştırmanız gerekir.

 78. gulzar Ocak 22, 2014, 3:48 am - Cevap Yaz

  merhaba ben 37hf 2 günlük hamileyim ve 3cü sezeryan olacam çocuklarımın araları 2çoçugumun araları 1 buçuk yaş olacak acaba tehlike ne kadar olabilir ve 3 sezeryan kaç haftalıkken yapılıyo ve bu günlerde sıkça bel ağrılarım var ne yapmalıyım

  • Gebelik Haftaları Ocak 24, 2014, 9:34 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gülzar
   Muayene bulguları olmadan yorum yapmak doğru olmaz.
   Gebelik döneminde bel ağrıları beklenen bir durumdur.
   Beklenenden fazla ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışın.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 79. seherr Ocak 21, 2014, 8:54 pm - Cevap Yaz

  37+6 günlük hamileyim kasıklarım ve belim çok ağrıyor ayrıca mide bulantılarımda arttı sizce doktora gideyim mi yoksa randevu tarihini bekleyim mi

  • Gebelik Haftaları Ocak 23, 2014, 2:56 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Seherr
   Gebelik döneminde bel ve kasık ağrıları beklenen bir durumdur. Sizin doğumunuz yaklaşmış. Normalden fazla ağrı hissediyorsanız doktorunuza danışınız.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 80. Aysn Ocak 20, 2014, 8:03 am - Cevap Yaz

  Iyi günler 37 haftalık hamileyim bebeğimin kilosu 2.500 gr…bide doktorum 1 hafta geriden geliyor bebek diyor sizce kilosu normalmi ?

  • Gebelik Haftaları Ocak 21, 2014, 3:01 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Aysn
   37 gebelik haftasında ortalama bebeğin kilosu 2900-3000 gr ağırlığındadır.

 81. büşra Ocak 18, 2014, 2:43 pm - Cevap Yaz

  meraba ben 37 hafta 6 gnluk gebeyım bel agrılarım o kadar çok kı ne yapacagımı bılıyorum bıde sag bacagım ve kasıklarım çok agrıyor gece sabaha kadar uyuyamıyorum artık napmalıyım teşekkur ederım

  • Gebelik Haftaları Ocak 20, 2014, 3:29 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Büşra
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.

 82. büşra Ocak 17, 2014, 12:02 pm - Cevap Yaz

  37 haftada 3311 kılosuydu 38 haftada yanı bugun gıttım 3200 deyıp gonderdı doktor normal mı sızce anne karnında zayıflaması ve hıc kılo almaması

  • Gebelik Haftaları Ocak 17, 2014, 1:45 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Büşra
   Bebeğiniz 38. haftada ortalama 3100-3200 gr. ağırlığındadır. Ultrasonografi cihazları faklılık gösterebilir. Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 83. tugce Aralık 27, 2013, 11:04 pm - Cevap Yaz

  suan 38 haftaya gırdık belimde çok aşırı agrı var ve kasıklarımda acaba belime sıcak su torbası koysam bebeğime zarar verirmi.

  • Gebelik Haftaları Aralık 30, 2013, 11:06 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Tuğce
   Doğumunuz yaklaşmış, sıcak su torbaları zararlı olabilir, karın bölgesine uygulamayın. Doktorunuza danışın.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 84. aysu Aralık 16, 2013, 1:11 pm - Cevap Yaz

  Merhaba ben 38. Haftadayim. Iki yerimde bel fitigim var. Acaba normal dogum yapabilirmiyim. Bilgilendirirseniz sevinirim

  • Gebelik Haftaları Aralık 16, 2013, 2:30 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Aysu
   Bel fıtığı risk oluşturacak düzeyde ise sezaryen ile doğum önerilmektedir.
   Doğum şeklinize en doğru beyin, sinir cerrahisi ve kadın doğum uzmanı gerekli muayeneler sonucunda karar verecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 85. ferhan yıldız Aralık 13, 2013, 6:42 pm - Cevap Yaz

  güzel site.eğitici çok tesekkur ederim.

 86. zehra Aralık 13, 2013, 5:24 pm - Cevap Yaz

  merhaba. ben 38 haftalik hamileyim normal dogum yapmak istiyorum ama bebeyim hala dogum pozisyonunu almadi yani ters acaba dogum sirasinda donermi?

  • Gebelik Haftaları Aralık 16, 2013, 11:26 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Zehra
   Bebeğinizin ters pozisyonda durması (makat veya ayaklar aşağıda olacak şekilde) durumunda normal doğumun olamayacağı kesin olarak söylenmez, bebek büyüdükçe son aylarda dönme şansı azalır.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 87. hatice Kasım 27, 2013, 10:21 am - Cevap Yaz

  ikinci bebeyime hamileyim ilk bebegimi sezeryanla dünyaya getirtim hiç sancı cekmedim ikinci bebegimde cancı çekermiyim doguma ne kadar kaldı 32 haftalık hamileyim

  • Gebelik Haftaları Kasım 28, 2013, 12:09 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Hatice
   Doktorunuz gebeliğin gidişatına göre size 37. haftadan sonra gün verecektir.
   Sezaryen ile doğum ağrısız ancak ameliyat sonrasında gaz sancısı, ameliyat yerinde sancı, dikiş yerlerinde sancı gibi problemler yaşayanabilir.

 88. sema özgür Kasım 15, 2013, 12:42 am - Cevap Yaz

  38 haftalık gebeyim hatta bitmek üzere belim kasıklarım agrıyo beyaz sıvı da çok geliyor su değil dimi?

  • Gebelik Haftaları Kasım 15, 2013, 9:40 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Sema Özgür
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.

 89. gül Kasım 12, 2013, 7:14 pm - Cevap Yaz

  merhaba 38 haftalık gebeyım bel agrım ve kasılmalrım karnımda adet sancısı gıbı sancılarım oluyor.. bırde akıntı gelıo su gıbı camasırımı baya ıslatıo ama devamı olmuyor bu sızce suyum mu ?

  • Gebelik Haftaları Kasım 13, 2013, 2:36 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Gül
   Doğumunuz yaklaşmış bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir.
   NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir.

 90. gizem gün Kasım 4, 2013, 9:01 am - Cevap Yaz

  Merhaba,

  37+1 haftalık hamileyim. Sırtımın sol tarafında, kaburgalarımın olduğu bölümde yaklaşık 1 haftadır şiddetli bir ağrı var. Sabahları sızı şeklinde akşama doğru ise şiddetleniyor. Ayrıca sağ ve sol üst baldırların arka taraflarında kasılmalar oluyor. Sizce normal mi?

  • Gebelik Haftaları Kasım 5, 2013, 11:44 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Gizem Gün
   Bebeğiniz artık tamamen gelişimini tamamladığından her an doğum gerçekleşebilir.
   Bu dönemde yalancı doğum sancıları ve gerçek doğum sancılarını iyi ayırt etmek gerekir.
   Kontrollerinizi daha sık yaptırmanızı tavsiye ederiz.

 91. deya Ekim 24, 2013, 5:27 pm - Cevap Yaz

  merhaba 38 haftalık hamileyim cok ağrı oluyor sırtım ve kasıklarımda acaba doğum sancısı mı

  • Gebelik Haftaları Ekim 28, 2013, 10:23 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Deya
   kontrollerinizi daha sık yaptırmanızı tavsiye ederiz. Doğumunuz yaklaşmış.
   yalancı doğum ağrıları ve gerçek doğum sancılarını ayırt etmek gerekir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 92. duru Ekim 14, 2013, 2:50 pm - Cevap Yaz

  merhaba ben 30 haftalık hamileyim ilk başlarda düşük riskim vardı sürekli yatakta geçiriyorum hamileliğimi biraz hareket etsem olurmu belim ve sırtım çok ağrıyo

  • Gebelik Haftaları Ekim 21, 2013, 12:25 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Duru
   Bu konuda en doğru sizi doktorunuz yönlendirecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 93. sofiya Ağustos 17, 2013, 2:13 pm - Cevap Yaz

  ulturasonla 5-6 haftalıq hamileyim.ama bebeğin kalp atışları yok, duyulmuyor.doktorum gelişmeden kalmış diyor.her ehtimalla1 haftadan sonra bir daha bakacaksiz ne düşünüyorsuz?kalp atışları kaç haftasında biliniyor?

  • Gebelik Haftaları Ağustos 19, 2013, 2:43 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Sofiya
   Bebeğinizin kalp atışlarını 6. haftada duyabilirsiniz.
   Bu konuda gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 94. zehra Ağustos 16, 2013, 1:38 am - Cevap Yaz

  Mrb ben zehra normal dogum yapmak istiyorum ama korkuyorum pda ignesi yaptirsam sizce bi sakincasi varmi sonrasinda bisey olurmu aceba ,birkac arkasimin yaptirdigini duydum acisiz dogum sizce onerirmisiniz

  • Gebelik Haftaları Ağustos 16, 2013, 7:46 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Zehra
   Öncelikle sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Bu konuda mutlaka doktorunuza danışarak birlikte karar vermeniz sizi rahatlatacaktır. Doktorunuz gebelik takibi sürecinde, gebeliği tamamen normal seyretmiş bir annede, bebek çok aşırı büyük değilse ve annenin doğum kanalı yeterliyse, vajinal muayenede çatı darlığı yok ise, en önemlisi anne adayı normal doğum yapmak istiyorsa, normal doğum planlanabilir.
   Bebeğinizin ters pozisyonda duruşu, makat pozisyonuyla gelmesi ya da yan yatıyor olması, doğum ağrıları sırasında bebeğin kalp seslerinde bozulma olması, bebekte oksijensizlik belirtilerinin ortaya çıkması, bebeğin çok iri olup annenin doğum kanalından geçememesi durumunda sezaryen ile doğum planlanır.

 95. cansu Ağustos 15, 2013, 4:45 pm - Cevap Yaz

  38.hafta gebeyim.bu günlerde göbek deliğimin sağ yanı acıyor,kalkerken otururken,yürürken özellikle acıyor.bunun nedeni nedir sizce.bebeğim hareketli.

  • Gebelik Haftaları Ağustos 16, 2013, 8:59 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Cansu
   Doğum yaklaştıkça kontrollerinizi daha sık yaptırmalısınız.
   Doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 96. aybike Ağustos 15, 2013, 11:32 am - Cevap Yaz

  merhaba ben 38+1 gunluk hamıleyım ama ultrasonda 37 hafta çıkıyor bu normal bir durum mu?

  • Gebelik Haftaları Ağustos 16, 2013, 7:55 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Aybike
   Ultrason cihazlarının marka ve modellerine göre bu durum farklılık gösterebilmektedir.
   Doktorunuz bu konuda sizi doğru yönlendirecektir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 97. zehra Ağustos 14, 2013, 9:38 pm - Cevap Yaz

  Mrb ben 38. Haftayi doldurdum suanda acayip kasilmalarim oluyor bu dogum sancisimi bilmiyorum yurumekte zorlaniyorum eger bu hafta dogarsa zayifmi olur

  • Gebelik Haftaları Ağustos 15, 2013, 2:34 pm - Cevap Yaz

   Merhaba @Zehra
   Bu haftalarda doğum yapma olasılığı yüksektir. NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilmeldir.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 98. derya Ağustos 6, 2013, 7:43 pm - Cevap Yaz

  merhaba ben 36 haftalık gebeyim son iki gündür bebeğimde az hareketler hissediyorum sizce sebebi nedir?

  • Gebelik Haftaları Ağustos 13, 2013, 8:31 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Derya
   öncelikle sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Bebeğinizin kilosu arttığı için hareket alanı daralır ve hareketleri iyice yavaşlar. Annenin bu dönemlerde bebeğin hareketlerini takip etmesi çok önemlidir. Bebeğiniz uzun süredir hareket etmediyse anne adayı tatlı, çikolata tarzı bir şeyler yemelidir. Ardından bebeğin hareketleri izlenerek tepki vermesi beklenir. Şayet bebeğiniz hiç bir şekilde uzun süredir hareket etmiyor ise mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

 99. ayşe Ağustos 5, 2013, 11:15 am - Cevap Yaz

  benn 38 haftalık hamileyim ama bebğim dönmüyor malesef acaba bekliyimmi sezeryanamı giriyimmi kararsız kaldım

  • Gebelik Haftaları Ağustos 5, 2013, 11:23 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Ayşe
   Gerekli muayene ve testler sonucunda doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Buradan yorum yapmak doğru olmaz..
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.

 100. leman Temmuz 11, 2013, 8:54 pm - Cevap Yaz

  Bnim hamillelik 37haftasindayim ama bi gecseydi bu gunler diyorum cok sabirsizim bel agrilarm oluyo acaba normalmi

  • Gebelik Haftaları Temmuz 13, 2013, 8:54 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Leman
   Bu dönemde yalancı doğum sancıları ve gerçek doğum sancılarını iyi ayırt etmek gerekir.
   Bel ağrıları gebelik döneminde olası bir durumdur.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.