Gebelikte 4. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Aralık 23, 2012 607

REKLAM

Hoşgeldin bebeğim yeni hayatına…

Gebelikte 4. Hafta Sesli Dinle

Hamile olduğumuzu Net Öğreneceğimiz Hafta

Sesli Dinle

gebelik testi listeBu hafta hamileliğinizi net öğreneceğiniz hafta. Bekleyenler için büyük süpriz, istemeyenler için maalesef hayal kırıklığı.

gebelik testi listeNormalde bu haftada adet olmanız gerekirken gecikme yaşayabilirsiniz. 3 günlük gecikmenin ardından eczanelerden satın alabileceğiniz evde rahatlıkla uygulanabilen idrarda gebelik testi ile gebeliğinizi onaylayabilirsiniz. İdrarda gebelik testinde sonuç güvenli olmayabilir. Nedeni ise kandan idrara geçen beta HCG (hamilelik hormonu) belli bir seviyeye ulaşmadan pozitif sonuç vermeyebilir. Ancak pozitif bulguları oldukça yüksek doğruluk oranlarına sahiptir. Bu durumlarda kanda bakılan gebelik testleri gebeliğin ilk gününden itibaren garanti sonuç vermektedir. Testinizin pozitif çıkmasıyla beraber güvenebileceğiniz bir doktora başvurmalı, bilgi almalı ve bundan sonraki aylarda kontrollerinizi sağlamalısınız.

Gebelikte Bebeğin Oluşumu

Sesli Dinle

sperm listeBu dönemde döllenmiş yumurta hücresi hızla çoğalarak gelişen yumurta yumurtalığı rahme bağlayan fallop tüplerinden aşağıya doğru inerek rahim iç duvar tabakasına yerleşir. Burada ikiye ayrılır ve parçalardan biri uterus (rahim) duvarına yapışarak plasentayı oluşturur. Öbür yarısı ise bebeği oluşturacaktır. Diğer yarıyı destekleyerek gelişimine yardımcı olur ve hücreyi besler.  4 hafta süre sonunda rahim içine yerleşmiş olur.

Üstüne Görme Hamileliğin ilk Haftalarında Kanama

Sesli Dinle

Şayet bu dönemde adet görür gibi bir kaç gün veya kısa süreli kanamalarınız olabilir. Halk arasında “üstüne görme” olarakta bilinen bu kanama adet olarak algılanabilir! Bu durumda endişe etmenize gerek yok, nedeni ise bazen rahim içine doğru büyüyüp gelişen plasenta (bebeğin eşi) rahim içindeki küçük damarları yırtarak damla damla hafif bir kanamaya sebep olabilir.
Gebelik süreci boyunca herhangi bir hastalığınızdan dolayı tedavi görüyorsanız veya sürekli ilaç kullanıyorsanız mutlaka uzman doktorunuza danışın. Çünkü hamileliğinizin ilk haftaları bebeğiniz için kritik bir dönemdir. Bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Gebelik Döneminde 4. Haftada BEBEĞİNİZ

Sesli Dinle

4. haftada bebeğin beyninin oluşacağı bölüm meydana gelir ve sinirler oluşmaya başlar. Bebeğin boyu gözle ve ultrasonla gözlenemez. Yaklaşık 1 mm boyundadır. Kalp atışları bu haftada duyulamaz.
Anne adayları sizi çok büyük değişimler ve gelişmeler bekliyor. Heyecanlı bekleyiş başladı…gebelik haftalari liste
Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 4 )
 • gebelik haftalari liste
 • sperm liste
 • gebelik testi liste

Yorum Bırakın »

607 Yorum »

 1. Nurcan Şubat 17, 2018, 2:33 pm - Cevap Yaz

  Merhaba benim adetimin 10 gun gecti ilk adetimin 10/01/2018 Kan testinde HCG 6 141 cikti buna gore hamilelik varmi yokmu ben cok kararsiz kaldim

  • Gebelik Haftaları Mart 20, 2018, 10:52 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Nurcan
   Gebelik Haftası Beta HCG Değeri
   3 hafta 10 – 50
   4 hafta 5 – 425
   5 hafta 20 – 7300
   6 hafta 1,080 – 56,000
   7 -12 hafta 7,650 – 290,000
   13-16 hf 13,300 – 250,000
   17-24 hf 4,000 – 165,000
   bu tabloya göre 5 haftalık hamilesiniz.
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.