Gebelikte 12. Hafta (Hamilelik)

Gebelik Haftaları Ocak 21, 2013 99

REKLAM

12. Hafta Gebelik Anne

Sesli Dinle

gebelikte kusma listeGebelik 3 aylık dönemlerden (trimester) oluşur. 12. haftanın sonunda gebeliğin ilk trimesteri bitmiş olur. İlk üç aylık dönemde düşük riski ve en sıkıntılı dönem olduğu için ilk trimesterin sona ermesi anne adayları için daha rahat bir döneme girmelerinin başlangıcıdır. Bu dönemde mide bulantılarınızın ve kusmalarınızın azalmasıyla mide yanma ve ekşime şikayetleriniz artabilir. Memelerde hassasiyet devam edebilir. Gebeliğiniz boyunca plasenta, mideyi yemek borusundan ayıran kapakçıkları rahatlatmaya yarayan progestereon hormonu üretir. Yatış pozisyonuna geçtiğiniz zaman, giderek büyüyen rahminiz mideniz üzerinde basınç yaptığı için mide asitleri boruya kaçarak sizde bir yanma hissi olur.

Bu haftalarda kan hacminin artmasıyla baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetleriniz fazlalaşabilir. Karnınızda koyu renkli çizgi (Linealinea nigrea liste nigra) belirmeye başlayabilir. Kilo artışlarınız 1-1,5 kg. olabilir. Uterusun ve diğer genital organların bulunduğu kemik çatısı yani pelvisten uterus yukarı doğru hareket etmeye başlar. Böylelikle mesane üzerindeki baskı ortadan kalkar ve sık idrara çıkma şikayetleriniz azalır. Cildinizde sivilce ve çillenme gibi değişiklikler olabilir. Hanımların saç bakımları için bitkisel içerikli maddelerin kullanılması önerilir. Kimyasal içerikli maddelerin gebelikteki etkileri pek bilinmemektedir.

12. Hafta Gebelik Bebek

Sesli Dinle

12 hafta gebelik listeBebeğinizin boyu 6-7 cm. (baş-popo uzunluğu), ağırlığı ise 10-15 gr. kadardır. Bebeğin tüm organları şekillenerek oluşmuştur. Yüzü insan görünümündedir. Hızla gelişen bebeğiniz, bağırsakları göbek bağından karın boşluğuna doğru harekete geçer, böbrekleri mesanesine doğru idrar salgılamaya başlar. 12. haftada plasenta hormon üretmektedir. Bebeğinizin refleksleri gelişir ve ağız emme hareketini yapmaya başlar. Amniotik sıvıyı yutar, bağırsaklar tarafından emilir ve idrar olarak böbreklerden süzülmeye başlar. Artık el parmaklarını hareket ettirebilecek şekilde eller tamamen gelişmiştir, ayak parmaklarını kıvırmaya başlayacaktır. Göz kasları gelişmiştir. Dil tomurcuğu belirginleşmiş, ses telleri oluşmuştur. 12. haftada sinir hücreleride hızla çoğalmaya başlar. Sinir hücreleri arasındaki bağlantı ve teması sağlayacak beyin sinapslarıda hızla oluşmaya başlar. Gözleri kafasının yanlarından ön kısma doğru gelmeye başlar ve artık kulakları tam yerindedir. Dış genital organları şekillenmeye başlar, bir iki hafta içerisinde ultrason ile cinsiyeti ayırt edilebilecek hale gelir. Gelişiminin büyük bir kısmını tamamlayan bebek, hızla güçlenerek büyümektedir. Bebeğiniz artık bir insan şeklini almaya başladı.

12. Hafta Gebelik Sağlık

Sesli Dinle

hafta hafta hamilelik plates listeAnne adayları ağrısız doğum yapmak istiyorsanız egzersiz yapmanız şart. Gebelikte egzersiz ayrı bir önem taşır ve günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olmalıdır.
Rahat bir doğum için pilates yapılması önerilmektedir. Pelvis (leğen bölgesi) bölgesinde ağrı, kas gerginlikleri var ise özellikle pilates yapılması doğru bir seçenek olacaktır. Modifiye pilateste özellikle omurgaya stres bindirmemek için alınan nötral omurga pozisyonunda, pelvik taban kasları ve en derin karın kasının aktive olması sağlanır. Bu nedenle bu kasların kuvvetini devam ettirmek doğumu daha da kolaylaştırır. Çoğul gebelik , hipertansiyon, kalp rahatsızlığı, vajinal kanama, nefes darlığı, baş dönmesi, baş ağrısı, göğüs ağrısı, kas yorgunluğu gibi şikayetleriniz olursa egzersiz yapmaya ara verin ve mutlaka doktorunuzla iletişime geçin. Şayet pilates gibi egzersiz yapmaya zamanınız yok ise en azından günlük yürüyüşler yapın.

12. Hafta Gebelik Beslenme

Sesli Dinle

geblikte beslenme listeGebelikte bilinçli, düzenli ve dengeli beslenme sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek için çok önemlidir. Bebeğiniz anne karnında 40 hafta boyunca annenin beslenmesine bağlı olarak gelişir. Gebelik dönemi protein, mineral ve vitamin ihtiyaçlarının arttığı bir dönemdir. Sebze, meyve, süt ürünleri, et ve balıklardan oluşan düzenli ve sağlıklı beslenmeniz tavsiye edilir.
Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız Toplam Resim : ( 5 )
 • geblikte beslenme liste
 • hafta hafta hamilelik plates liste
 • 12 hafta gebelik liste
 • gebelikte kusma liste
 • linea nigrea liste

Yorum Bırakın »

99 Yorum »

 1. Mry Nisan 18, 2016, 4:32 pm - Cevap Yaz

  Merhaba 03.09.1986 doğumluyum
  Son adet tarihim 26.01.2016 bebeğimin tahmini cinsiyeti nedir acaba şimdiden teşekkürler tüm hamişlere sağlıklı kolay doğumlar diliyorum

  • Gebelik Haftaları Nisan 19, 2016, 10:44 am - Cevap Yaz

   Merhaba @Mry
   Normal Yaşınız 29.
   Mart ve Sonrası Doğduğunuz için
   Yaşınıza +1 Eklendi
   Çin Takvimine Göre Gebelik Yaşınız 30.
   Çin Takvimine Göre Çocuğunuzun Cinsiyeti Erkek
   Sağlıklı sıhhatli bir bebeğiniz olmasını diliyoruz.
   Unutmayınız ki bu takvim Çinlilerin batıl inancıdır ve eğlence amaçlı kullanılmaktadır.
   Bebeğinizin cinsiyetini bizimle paylaşırsanız seviniriz.